Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Nηαρέ διακρίνω μνιά ελαφρότητα...δεν πιστεύω νάσαι αραχτός σε κανιά μπαραλία και να ποστάρεις..καλά σέχω φτιάξει εικόνα νάχεις στήσει ηχομπάρα με ατμος και σαμπ στην αμμούδα!!!:D
Και μοχίτο.
Όλες οι πρώτες ύλες άψογες.
Α κατηγορίας. ;)
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έδωσες τα χρήματα που έχει ένα Dynaudio 18s για να πάρεις 2 καλώδια ενώ δεν έχεις ούτε ένα Sub;

Νταξ.

Πάω παραλία ⛱
Κι εσύ αγόρασες σαμπ και δεν έχεις καλώδια??
Οκ...
Θα πάω Παρνασσό!❄

Demo-Cinema_04.jpg


Εγώ πάντως μετά απ'τα πειστικά βιντεάκια που ανέβασες λέω να πάρω ένα τέτοιο ζευγάρι για ν ακούω τις 4 εποχές...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το γιατί γίνεται αυτό με βιολί δεν έχει πολύ νόημα να το εξηγήσουμε ξανά, έχει γραφτεί δεκάδες φορές και δεν έγινε αντιληπτό, οπότε ας μείνουμε στις ακουστικές εντυπώσεις τις οποίες αγαπάς περισσότερο.

Εφόσον δεν έχετε εμπειρία λοιπόν, δεν το έχετε ακούσει πως είναι ένα σύστημα σωστά στημένο με σαμπ (κάτι μου θυμίζει..... ναι, το καλοστημένο βινύλιο :roflmao: ), αφήστε το. Δεν ξέρετε γιατί μιλάμε.
Δημητρη,εγω γιατι δεν καταλαβα διαφορα στα σαξοφωνα και στις τρομπετες οταν ακουσα τα κομματια αναφορας μου στου φιλου Κοτσιδη;

Μηπως δεν ειναι ρυθμισμενο σωστα το συστημα ακομα ή ειναι καποιος αλλος ο λογος;

2 σαμπ εχει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.506
:hi: :hi: :hi:
δηλαδή @Dimifoot ,
στη περίπτωση του @jiovani75 μπορεί να ισχύει, αλλά στη περίπτωση των υπολοίπων με τα πιο "μικρά συστήματα" δεν ισχύει?
δηλαδή οi @alexis , @Ν.Κ. , κλπ παίζουν καλύτερα απ του τζιο?
έχουν καλύτερη ενσωμάτωση των subs απ την εργοστασιακή παρέμβαση της ίδιας της τρινοβ????
Πηγαίνεις από το ενα θέμα στο άλλο και ζαλίζομαι.
Να τα βάλουμε με την σειρά:
  1. Το τι κάνουν τα subs, ακόμα και στα βιολιά, εχει εξηγηθεί. Δεν το έμαθες, δεν πειράζει. Δεν εχει νόημα να εξηγηθεί περαιτέρω, αν ηταν να το μάθεις θα το είχες ήδη μάθει. Το πρόβλημα είναι πως δεν τα εχεις ακούσει και πως είσαι 500km μακρυά. Δηλαδή δεν εχεις εμπειρία. Δεν έχεις μαγευτεί ακόμα. :biggrin:
  2. Το σύστημα του @jiovani75 στην μορφή που το άκουσες δεν βοηθούσε στην εξαγωγή συμπερασμάτων. Το γιατι εχει εξηγηθεί εν μέρει. Οταν είδα τις μετρήσεις του την παραμονή που θα πήγαινες τραβούσα τα μαλλιά μου (που δεν έχω). Δεν υπαρχει “εργοστασιακή παρέμβαση της Trinnov”, ήταν εντελώς εκτός προδιαγραφών το στήσιμο. Και μάλιστα υπαρχει και ακόμα ενα σημαντικότατο τεχνικό προβλημα το οποίο δεν εχει αναφερθεί, το οποίο εξηγεί κατα πολύ το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης. Βρέθηκε εκ των υστέρων. Δεν εχει αναφερθεί, και δεν είναι πρόβλημα του ψηφιακού τμήματος του συστήματος.
  3. Η συγκριση μικρών ηχείων-συστημάτων σαν αυτο του @Ν.Κ. με τα μεγάλα PMC/Bryston είναι παντελώς άτοπη. Το μεγάλα θα ακούγονται πάντα καλυτερα λόγω του τεράστιου δυναμικού εύρους και τις έλλειψης συμπίεσης. Δεν εχει κανένα νόημα η σύγκριση.
 

I

iason

Guest
Παιδιά δεν χρειάζεται να μου βάλετε πολλά like..........αλλά καλώς τα δέχτηκα, μόλις αφίχθησαν.

View attachment 172954
View attachment 172955
Πάντως Κύριε Dresios, εάν τα καλώδια που αγοράσατε κοστίζουν 1550 ευρώ......με το συμπαθειο δηλαδή αλλά κάνατε μ@λ@κια. :sneaky:
Με 1550 ευρώ θα μπορούσατε να πάρετε μια κουλούρα Belden 100 μέτρων....
Θα είχατε 4 μέτρα για σάς, θα δίνατε 26 μέτρα στην πεθερά σάς να απλώνει τα ρούχα, θα δίνατε 25 μέτρα στον παπά της ενορίας για την μεγαφωνικη το Πάσχα :thumbsup:
Και τα υπόλοιπα 25 μέτρα θα τα δωριζατε σε μέλη στο φόρουμ για να εξασφαλίσετε λαικς.......
Με τα υπόλοιπα χρήματα ,(........................) :party:διότι ως γνωστό μια κουλούρα Belden 100m κοστίζει γύρω στα 350 ευρώ.
Φιλικά πάντα :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Κύριε Dresios, κάνατε μ@λ@κια.
Ο πληθυντικός ευγενείας, πολύ με εξιτάρει.

Πχ Είστε και πολύ χονδρομάλαξ αγαπητέ μου κύριε, φιλικά επιτρέψτε μου να σας προτείνω να σταματήστε να τον παίζετε, τον ξεχειλώσατε.

Αυτά είναι, επίπεδο. Α ρε η πρωτεύουσα, πως φαίνεται η εκλεπτυσμένη Χάι Ενδ κοινότητα των βορείων προαστίων.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Άμα κατασκευάσει ο νουμπερτ και ο κάθε νουμπερτ ηχείο αξίας 30000ευρω,πραγμα που δεν θα γίνει ποτέ γιατί δεν βλέπουν τους αγοραστές ως όρθια πεντοχιλιαρα, άμα όμως κατασκευάσει θα κλάψεις πολύ όμως, θα πρέπει να ρθει μηχανικός να δει από που θα ανοίξει τρύπα στους τοίχους για να μπουν μέσα στο σπίτι γιατί από την πόρτα δεν θα χωράνε σίγουρα.
Αυτά πες τα στον κεφάλα που συγκρίνει τα neumann με τα ανενεργά B&W των 30.000.
Μαθε τώρα τι βιολί βαράνε τα σαμπς γιατί μαύρα μεσάνυχτα εχεις:biggrin:
ποτε δεν κανω τετοιες συγκρισεις, ντροπης ειναι.....
..αλλοι θελουν να μεγαλωσουν τα μικρα ηχεια ττους....
Ειναι δυνατον να συγκρινω ηχεια που κανει οσο του ενος ηχειου tweeter του αλλου...!!!!
....απλα δεν καταλαβες τι θελω να πω(και δεν ξερω που εγραψα περι αυτου για να σε βοηθησω) ....
μηπως με μπερδεψες με καποιον αλλο ;
....συγνωμη αν σε στεναχωρησα αθελα μου ...

καμαρι μου εσυ .......:lolsign:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Προσέχω Κύριε Κώστα διότι την άλλη φορά που ξέφυγα πήρα warning. :(
Μη το παίρνετε κατάκαρδα, δεν χρειάζεται άγχος, άλλωστε οι μαλακίες είναι μέσα στη ζωή, πατάς ας πούμε σκατά στο δρόμο, λες πωωωω μαλακια. Βάζεις το βιολί να παίζει χωρίς σαμπ, λες πωωωω μαλακια. Ανεβαίνουν τα νέα κρούσματα του κορονοϊού, λες πωωωω μαλακια. Τελείωσε ο πάγος κι έχεις το σκατς ζεστό, λες πωωωω μαλακια. Και πάει λέγοντας.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ο πληθυντικός ευγενείας, πολύ με εξιτάρει.

Πχ Είστε και πολύ χονδρομάλαξ αγαπητέ μου κύριε, φιλικά επιτρέψτε μου να σας προτείνω να σταματήστε να τον παίζετε, τον ξεχειλώσατε.

Αυτά είναι, επίπεδο. Α ρε η πρωτεύουσα, πως φαίνεται η εκλεπτυσμένη Χάι Ενδ κοινότητα των βορείων προαστίων.
Χαζά γράφς , ο άνθρωπος είναι στην ΟΛΛΑΝΔΊΑ.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μη το παίρνετε κατάκαρδα, δεν χρειάζεται άγχος, άλλωστε οι μαλακίες είναι μέσα στη ζωή, πατάς ας πούμε σκατά στο δρόμο, λες πωωωω μαλακια. Βάζεις το βιολί να παίζει χωρίς σαμπ, λες πωωωω μαλακια. Ανεβαίνουν τα νέα κρούσματα του κορονοϊού, λες πωωωω μαλακια. Τελείωσε ο πάγος κι έχεις το σκατς ζεστό, λες πωωωω μαλακια. Και πάει λέγοντας.
Ακούς τη φλογέρα χωρίς σαμπ, λες πωωωω μ@λ@κι@...:p:p,
Ακούς το jaco pastorius χωρίς supertweeter, λες πωωωω...μ@λ@κι@ πάλι.. :tongue: :tongue:
Συμφωνώ ντοκτορ!!
..και πάει λέγοντας!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
Δημητρη,εγω γιατι δεν καταλαβα διαφορα στα σαξοφωνα και στις τρομπετες οταν ακουσα τα κομματια αναφορας μου στου φιλου Κοτσιδη;

Μηπως δεν ειναι ρυθμισμενο σωστα το συστημα ακομα ή ειναι καποιος αλλος ο λογος;

2 σαμπ εχει.
γιατί μπούκωσες μέχρι τα αυτιά απ'τα ληγμένα σαλάμια που σε τάισε :cry: :lol:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Χαζά γράφς , ο άνθρωπος είναι στην ΟΛΛΑΝΔΊΑ.
Ναι ναι, τα ξέρω αυτά όλα.
Μόνο πότε θα πεθάνω δε ξέρω.
Έτσι λέει κι η μάνα μου.
Αλλά αυτή τουλάχιστον, έχει δυό σαμπ.
Δύο.


ΥΓ. Οτοκορεκτ, σαμπ - σαμπώ..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
... τεσπα, να δω μετα απο 20+ χρονια τι θα γραφουν τα τοτε νεα μελη... που θα ειμαι στην ηλικια (καποιων απο) σας...ζωη να χω.. γερομαιμου θα με ανεβαζουν.. παλιογερε θα με κατεβαζουν.. 🐒
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top