Καλώδια και θύματα





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Προσωπικά έχω παραθέσει mot a mot απόψεις μεγεθών όπως του Nelson Pass για την αναδραση και του Andrew Jones για το τελικό voicing με το αυτί για να εισπράξω αστείο σχολιασμο. Το ίδιο και για την ισοστάθμιση τις λυχνίες κλπ. Έχετε μια πολύ συγκεκριμένη άποψη για το audio την οποία πολλοι σοβαροί επαγγελματίες δεν συμμερίζονται. Αυτό είναι το προβλημα.
Χρειάζεται να βρεθείς ένα απόγευμα με τον Κόγια, να κάτσετε δγιό ωρίτσες για καφεδάκι κει στο Βόλο, να σου εξηγήσει κοσμίως (είναι ευγενική ψυχή) ποιο είναι το πρόβλημα. ;)

Εγώ έχω βαρεθεί. Όλα αυτά που λες, για τους "σοβαρούς επαγγελματίες", τον πάς, το βόισινγκ και τις λυχνίες, πόσο μάλλον για αμιγώς τεχνικά θέματα όπως η ανάδραση, πλέον το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα κοροϊδεύω. Sorry μαν, αλλά έχω βαρεθεί. :drinks:


Επίσης, δεν είμαι ευγενής σα τον Κόγια. 8-)


Ωστόσο, σας καλώ όλους να δείτε τα σύγχρονα αντικειμενικά μεγέθη που χαρακτηρίζουν τα υψηλής πιστότητας φορμά, και κυρίως το υψηλό δυναμικό εύρος, και να μελετήσετε σε βάθος το σημαίνει αυτό και πως αυτό περνάει στην αναπαραγωγή από τα ηχεία, ώστε να είναι "ακροάσιμα" αυτά τα μεγέθη.

Έχω κάνει σοβαρές προσπάθειες ανάλυσης αυτών των πραγμάτων, με πληθώρα παραπομπών, σχεδιαγραμμάτων και παραδειγμάτων. Το δυναμικό εύρος, το κατώφλι θορύβου των μηχανών και του χώρου, οι στάθμες, η συμπίεση, κλπ, έχουν όλα αναλυθεί πολλάκις, ώστε ένα σχεδιάγραμμα σπινοραματος και ένα σιναντ, να δίνει σε όλους σημαντικές πληροφορίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
... θελω ισοσταθμιση .... καθως και ανακατανομη του δυναμικου ευρους.. τι αλλο θα μπορουσα να θελω ;; 🐒
Πάρε καλώδια Κοντομ που γ@μουν και δέρνουν....!
Επίσης, δεν είμαι μακρυμάλλης σα τον Κόγια.
Φικσντ!
 








leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ, όταν ακούω για καλώδια, από ανθρώπους που δεν έχουν πολλαπλά σαμπ στο σετάπ τους:

View attachment 175296
1596719328700.png


...κι εγώ όταν ο άλλος διαθέτει συστοιχία σαμπ χωρίς κανένα καλώδιο της προκοπής στο σύστημα τους!!
 
Last edited:

Μηνύματα
296
Reaction score
546
...κι εγώ όταν ο άλλος διαθέτει συστοιχία σαμπ χωρίς κανένα καλώδιο της προκοπής στο σύστημα τους!!
Πως ορίζεται ένα καλώδιο της προκοπής για εσενα? Πως δηλαδή κανείς μπορεί να κάνει μια εύστοχη αγορά καλωδίου? Τι πρέπει να δει?
 
Last edited:







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top