Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σας βαρέθηκα..
Πάω να ασχοληθώ με τις γλάστρες μου!
Έχω βάλει θυμάρι, βασιλικό, ρίγανη, δυόσμο, δεντρολίβανο.. Μουσκομυριζει το μπαλκονι!!
Οντιο και μ@λ@κιες τούμπανα...
Βρε ουστ!! :tongue:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.522
Τι χώμα βάζεις? Από τι υλικό είναι οι γλάστρες? Έχουν το σωστό μέγεθος για το φυτό? Τα πιατάκια είναι πιστοποιημένα? Το λάστιχο που χρησιμοποιείς πολυμερίζεται? Τι δέσμη νερού βάζεις στο πιστόλι? Έχεις αυτόματο πότισμα και αν ναι, τι μάρκα/μοντέλο?

"Ό,τι πεις μπορεί και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου". Νόμιζες ότι θα γλυτώσεις τόσο εύκολα... :focus:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Είσαι βαθιά νυχτωμενος Ντοκ..
Υπάρχουν και φωτογραφίες του συστήματος του bhutia με καλώδια ρεύματος της furutech και της Supra!
...ο άνθρωπος πληρεί τα ελάχιστα βασικά χαρακτηριστικά τουλάχιστον στα καλώδια του, δεν είναι .. ουγκανο! :wink: :wink:
Χαίρομαι για τη Λεανδρούχο....΄΄στάμπα έγκρισης΄΄,άρα αναγνωρίζεις εμμέσως και λοιπές ιδιότητες,όπως λ.χ. πόσο σημαντική είναι η τοποθέτηση καθενός μονομπλόκ δίπλα στον ομόλογο δορυφόρο συνδεδεμένο με μισό μονάχα μέτρο καλώδιο ηχείου...που δεν θα έχει ιδιαίτερη υπογραφή λόγω των αμελητέων τιμών που λαμβάνουν τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά υπό τόσο μικρό μήκος.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Χαίρομαι για τη Λεανδρούχο....΄΄στάμπα έγκρισης΄΄,άρα αναγνωρίζεις εμμέσως και λοιπές ιδιότητες,όπως λ.χ. πόσο σημαντική είναι η τοποθέτηση καθενός μονομπλόκ δίπλα στον ομόλογο δορυφόρο συνδεδεμένο με μισό μονάχα μέτρο καλώδιο ηχείου...που δεν θα έχει ιδιαίτερη υπογραφή λόγω των αμελητέων τιμών που λαμβάνουν τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά υπό τόσο μικρό μήκος.
και ετσι κανουν διαφορα....

.....μαλιστα το ενα καλωδιο ειναι καλυτερο, αλλα θελει λιγο eq σε μια περιοχη συχνοτητων :p
 
Last edited:


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.522
μην το γελας, θελουν κιαυτα τα pdf τους
Δεν το γελώ καθόλου. Υπάρχει ολόκληρη επιστήμη.

Υπάρχουν από την άλλη και τα φόρουμ, εκεί όπου μεταξύ άλλων κάποιος θα γράφει πχ "μα σας λέω ότι δουλεύει! έβαλα τη γλαστρούλα το δεντρολίβανο στα 17εκ από ένα άδειο πορσελάνινο τασάκι και πήρε ύψος στο διπλάσιο ρυθμό από πριν!" και κάποιοι άπιστοι Θωμάδες θα τον αμφισβητούν.
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
6. Προτιμούν το πικάπ... :gotcha:
Ναι, διότι μόνο ένα πικάπ μπορεί να κάνει τα παρακάτω:

"Το [...] έχει τα βασικά χαρακτηριστικά που έχουμε γνωρίσει σε άλλα [...], δηλαδή ελεύθερη και εκφραστική ροή, άριστες ρυθμικές εναλλαγές, σωστό οργανικό χρώμα και μεσαίες συχνότητες που διακρίνονται από τη βινυλιακή σπιρτάδα και τη μεστότητα που κάνουν το μέσο τόσο ξεχωριστό.

Η τονική του καμπύλη είναι ελαφρά ζεστή, με επίκεντρο την μεσαία περιοχή και με τα άκρα του φάσματος να συμπληρώνουν διακριτικά αλλά αποτελεσματικά το φάσμα. Οι μεσοϋψηλές έχουν άριστη διαφάνεια με σπουδαία ανάπλαση του χώρου και πεντακάθαρες αντηχήσεις, τα είδωλα είναι ολογραφικά και η πυκνότητα του τίμπρου ξεπερνάει εύκολα κάθε τι το ψηφιακό, οπουδήποτε κοντά στην τιμή του.

Η σκηνή είναι αμφιθεατρική, με αρκετά ισχυρό σχετικά laid back κέντρο και μεγάλο πλάτος, με την εστίαση ιδιαίτερα καθαρή. Το σασί αφήνει λίγο χρώμα από ξύλο στις κατώτερες μεσαίες, που περνάει σχεδόν απαρατήρητο, τονικά και χρονικά, αφού είναι ιδιαίτερα καλοζυγισμένο."

Τη γλυκιά μου καλημέρα 8-)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Χαίρομαι για τη Λεανδρούχο....΄΄στάμπα έγκρισης΄΄,άρα αναγνωρίζεις εμμέσως και λοιπές ιδιότητες,όπως λ.χ. πόσο σημαντική είναι η τοποθέτηση καθενός μονομπλόκ δίπλα στον ομόλογο δορυφόρο συνδεδεμένο με μισό μονάχα μέτρο καλώδιο ηχείου...που δεν θα έχει ιδιαίτερη υπογραφή λόγω των αμελητέων τιμών που λαμβάνουν τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά υπό τόσο μικρό μήκος.
Έχεις το "leandros basic approved" , αλλά ακόμα και 10εκ να ήταν το καλώδιο bhutia m, γνωρίζεις πολύ καλά ότι θα "αφήσει" τον ηχητικό του χαρακτήρα :wink:
Βραχυκυκλωτηρες αλλάζει κάποιος στα ηχεία του με όλα τα υπόλοιπα ίδια και οι διαφορές είναι άμεσα αντιληπτές!!..
Βασική προϋπόθεση είναι η σωστή υγεία των αυτιών του ιδιοκτήτη/ακροατή, αν είναι κουφαλογο τότε ας το γυρίσει στον βουβό κινηματογράφο:p:p ούτως ή άλλως σ αυτές τις περιπτώσεις είτε ηχομπαρα είτε δικαναλο είτε ιμερσιβ δεν έχει καμία σημασία..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχεις το "leandros basic approved" , αλλά ακόμα και 10εκ να ήταν το καλώδιο bhutia m, γνωρίζεις πολύ καλά ότι θα "αφήσει" τον ηχητικό του χαρακτήρα :wink:
Βραχυκυκλωτηρες αλλάζει κάποιος στα ηχεία του με όλα τα υπόλοιπα ίδια και οι διαφορές είναι άμεσα αντιληπτές!!..
Βασική προϋπόθεση είναι η σωστή υγεία των αυτιών του ιδιοκτήτη/ακροατή, αν είναι κουφαλογο τότε ας το γυρίσει στον βουβό κινηματογράφο:p:p
Λέανδρε,είχα δοκιμάσει στο εν λόγω setup μέχρι και διάταξη μονομπλόκ-ηχείου ΄΄πλάτη με πλάτη΄΄ όπου καλώδιο διασύνδεσης ήταν οι βραχυκυκλωτήρες Valhalla...Σε διαβεβαιώ ότι την αποφασιστική διαφορά στο σύνολο του φάσματος δεν έκαναν οι καλωδιώσεις,αλλά η μελετημένη γεωμετρία εγκατάστασης και το κροσάρισμα με τις μονάδες sub.Αυτό δε συνιστά το κριτήριο ΄΄Basic Approved΄΄ από τον υποφαινόμενο.

Υπό την τωρινή γεωμετρία τοποθέτησης μπορώ κάλλιστα να ευχαριστηθώ την απόδοση σε διάφορες θέσεις και με απλά μαύρα καλώδια τροφοδοσίας.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι, διότι μόνο ένα πικάπ μπορεί να κάνει τα παρακάτω:

"Το [...] έχει τα βασικά χαρακτηριστικά που έχουμε γνωρίσει σε άλλα [...], δηλαδή ελεύθερη και εκφραστική ροή, άριστες ρυθμικές εναλλαγές, σωστό οργανικό χρώμα και μεσαίες συχνότητες που διακρίνονται από τη βινυλιακή σπιρτάδα και τη μεστότητα που κάνουν το μέσο τόσο ξεχωριστό.

Η τονική του καμπύλη είναι ελαφρά ζεστή, με επίκεντρο την μεσαία περιοχή και με τα άκρα του φάσματος να συμπληρώνουν διακριτικά αλλά αποτελεσματικά το φάσμα. Οι μεσοϋψηλές έχουν άριστη διαφάνεια με σπουδαία ανάπλαση του χώρου και πεντακάθαρες αντηχήσεις, τα είδωλα είναι ολογραφικά και η πυκνότητα του τίμπρου ξεπερνάει εύκολα κάθε τι το ψηφιακό, οπουδήποτε κοντά στην τιμή του.

Η σκηνή είναι αμφιθεατρική, με αρκετά ισχυρό σχετικά laid back κέντρο και μεγάλο πλάτος, με την εστίαση ιδιαίτερα καθαρή. Το σασί αφήνει λίγο χρώμα από ξύλο στις κατώτερες μεσαίες, που περνάει σχεδόν απαρατήρητο, τονικά και χρονικά, αφού είναι ιδιαίτερα καλοζυγισμένο."

Τη γλυκιά μου καλημέρα 8-)
πουλησες ρε μαγκα....παω να παρω ενα αυριο... 😍
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.148
Είσαι βαθιά νυχτωμενος Ντοκ..
Υπάρχουν και φωτογραφίες του συστήματος του bhutia με καλώδια ρεύματος της furutech και της Supra!
...ο άνθρωπος πληρεί τα ελάχιστα βασικά χαρακτηριστικά τουλάχιστον στα καλώδια του, δεν είναι .. ουγκανο! :wink: :wink:
Λεανδρε την επόμενη φορά που θα χαρακτηρίσεις ουγκανα κάποιους με βάση χαρακτηριστικά του συστήματος τους θα έχει συνέπειες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι χώμα βάζεις? Από τι υλικό είναι οι γλάστρες? Έχουν το σωστό μέγεθος για το φυτό? Τα πιατάκια είναι πιστοποιημένα? Το λάστιχο που χρησιμοποιείς πολυμερίζεται? Τι δέσμη νερού βάζεις στο πιστόλι? Έχεις αυτόματο πότισμα και αν ναι, τι μάρκα/μοντέλο?

"Ό,τι πεις μπορεί και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου". Νόμιζες ότι θα γλυτώσεις τόσο εύκολα... :focus:
Τι χώμα βάζεις? Από τι υλικό είναι οι γλάστρες? Έχουν το σωστό μέγεθος για το φυτό? Τα πιατάκια είναι πιστοποιημένα? Το λάστιχο που χρησιμοποιείς πολυμερίζεται? Τι δέσμη νερού βάζεις στο πιστόλι? Έχεις αυτόματο πότισμα και αν ναι, τι μάρκα/μοντέλο?

"Ό,τι πεις μπορεί και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου". Νόμιζες ότι θα γλυτώσεις τόσο εύκολα... :focus:
μην το γελας, θελουν κιαυτα τα pdf τους
Δεν το γελώ καθόλου. Υπάρχει ολόκληρη επιστήμη.

Υπάρχουν από την άλλη και τα φόρουμ, εκεί όπου μεταξύ άλλων κάποιος θα γράφει πχ "μα σας λέω ότι δουλεύει! έβαλα τη γλαστρούλα το δεντρολίβανο στα 17εκ από ένα άδειο πορσελάνινο τασάκι και πήρε ύψος στο διπλάσιο ρυθμό από πριν!" και κάποιοι άπιστοι Θωμάδες θα τον αμφισβητούν.
Ισχύει. Αλλά για μένα είναι μια συνήθεια αγχολυτική την οποία δεν προτίθεμαι να την αφήσω να μετατραπεί σε ψυχαναγκασμο.
Κοινώς τους δίνω την ελάχιστη δυνατή φροντίδα, έχοντας τις χαμηλότερες δυνατές προσδοκίες.
Και αν κάτι δε μας βγει ή ξεραθεί, πάμε για άλλα. Παίρνεις έτοιμα τέτοια φυτακια με 2 ευρώ και τα μεταφυτευεις. Δε θα γίνω γεωπόνος στα 50 μου!
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
βαλε και λιγο μουσικουλα, τους αρεσει....
Α έχω χαι εντ σύστημα στο μπαλκόνι με κάτι ηχεία από κάδο ανακύκλωσης και ενισχυτή με κινεζική πλακέτα και ενσωματωμένο Bluetooth designed and assembled by @Dretman ! :roflmao:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Α έχω χαι εντ σύστημα στο μπαλκόνι με κάτι ηχεία από κάδο ανακύκλωσης και ενισχυτή με κινεζική πλακέτα και ενσωματωμένο Bluetooth designed and assembled by @Dretman ! :roflmao:

εγω στην βεραντα εχω καμια 20αρια γλαστρες μεγαλου μεγεθους.....παντα ακουνε μουσικουλα 😍
....ειναι 60τμ η βεραντα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λεανδρε την επόμενη φορά που θα χαρακτηρίσεις ουγκανα κάποιους με βάση χαρακτηριστικά του συστήματος τους θα έχει συνέπειες.
Προφανώς και το θέμα το έχεις μαζί μου κι όχι με τα γραφόμενα μου, μιας και μια ποιο προσεκτική ανάγνωση θα σου έδειχνε ποσό λάθος έχεις!
Ο χαρακτηρισμός ουγκανα δεν είχε να κάνει με τη διάταξη ενός συστήματος αλλά με το ήθος που επιδεικνύουν κάποιοι όταν κάτι ή κάποια τοποθέτηση διαφοροποιείται από τα "πιστεύω" τους.
Ειλικρινά, τόση εμπάθεια προς το πρόσωπο μου δε τη περίμενα..:hi:
..κι εννοείται ότι ούτε τόση παραποίηση στα γραφόμενα μου!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.287
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top