Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
θα φέρω το πολύμέτρο από το σκάφος να μετρήσω και θα βγάλω και φωτογραφίες τα δυο καλωδια . Ελπίζω να δείξει την ίδια τάση.
Πρίζα,μαύρο ,άρτζι.

Με ροζ θόρυβο ( από το rew )να μετρήσω στάθμη μπορώ αλλά θα βλάψω τα Ηχεια ....( ισχύει?)
Οχι , μην μετρήσεις με ροζ θόρυβο , τον οποίο δεν ξέρεις να διαχειριστείς.
Αν θέλεις ακριβείς μετρήσεις , σου είπα πρέπει να βάλεις συχνότητες.
Δεν είναι εύκολο πράγμα ο μετρήσεις και δεν είναι για τον καθένα. Τι να κάνουμε.
Δεν έχεις το θεωρητικό ούτε το πρακτικό υπάβαθρο να κάνεις τέτοιου είδους μετρήσεις. Μόνος σου.
Ασε μην κλαίς τα με΄γαφωνα μετά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
θα φέρω το πολύμέτρο από το σκάφος να μετρήσω και θα βγάλω και φωτογραφίες τα δυο καλωδια . Ελπίζω να δείξει την ίδια τάση.
Πρίζα,μαύρο ,άρτζι.
Ακόμα και μια αντίσταση π.χ. 10 Ohm να έχει το ένα καλώδιο, η μέτρηση τάσης πριν κ μετά θα είναι η ίδια γιατί δε θα υπάρχει φορτίο.
Η πτώση τάσης -αν υπάρχει- είναι ανάλογη του ρεύματος που τραβάει το φορτίο, δηλαδή θα πρέπει να είναι ο ενισχυτής συνδεδεμένος και να δουλεύει... τότε π.χ. στην υποθετική αντίσταση των 10 Ohm θα είχαμε πτώση τάσης 10 V για ρεύμα 1 Α. Όμως είναι δύσκολο να μετρήσεις όταν είναι πάνω στον ενισχυτή οπότε δεν ξέρω....
Όπως και να χει μέτρα έστω και χωρίς φορτίο, δε χάνεις τίποτα....
Μπορείς πάντα να μετρήσεις τις ωμικές τους αντιστάσεις.
Επίσης αν το πολύμετρο που έχεις μετράει χωρητικότητα μπορείς να κάνεις και μια τέτοια μέτρηση π.χ. σε φάση/ουδέτερο ή/και φάση/γη.
Γενικά με ένα πολύμετρο δε μπορεις να μετρήσεις πολλά αλλά κάνε ότι μπορείς.
 

K

kimon

Guest
Κώστα υπάρχει αυτή η τεκμηρίωση.
Δεν είναι η ώρα τώρα για να το αναλύσουμε.
Το ρεύμα στις αστικές περιοχές βρίθει θορύβου και παρεμβολων.

@kimon μιλάς ως ηλεκτρονικός η ως φιλόλογος;
Ως λογικός άνθρωπος, ο οποίος κατανοεί απλές έννοιες περί ηλεκτρονικών ενισχυτικών διατάξεων ήχου, όπως, φερ' ειπείν, δυναμική περιοχή, μέγιστη ισχύς (υπό δεδομένες συνθήκες μέτρησης), θόρυβος, τροφοδοτικό .
Το πρωτοφανές, όμως, φαινόμενο που αναφέρεις, ότι η μείωση της στάθμης του θορύβου ενός ενισχυτή (την οποία υποθετικά φέρνει η αλλαγή του καλωδίου τροφοδοσίας) προκαλεί ταυτόχρονα και αύξηση της αποδιδόμενης μέγιστης ισχύος, δεν το έχω ξανακούσει!
Αν δεν σου κάνει κόπο, μας εξηγείς τον μηχανισμό του φαινομένου;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
και γιατί δεν ρωτάμε τον κατασκευαστή του καλωδίου να μας πει τα σπεκς...
πριν θρηνήσουμε θύματα? :biggrin:
Τίποτα δε θα θρηνήσουμε, σιγά.
Απλώς πρέπει να μπει από τη μια πλευρά το καλώδιο στη μπρίζα, και από την άλλη στη γλώσσα του δοκιμαστή, να δοκιμάσει αν έρχεται νόστιμο το ρέβμα.

Μπορεί να μετρήσει και πόσες τρίχες σηκώνονται κάγκελο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τίποτα δε θα θρηνήσουμε, σιγά.
Απλώς πρέπει να μπει από τη μια πλευρά το καλώδιο στη μπρίζα, και από την άλλη στη γλώσσα του δοκιμαστή, να δοκιμάσει αν έρχεται νόστιμο το ρέβμα.

Μπορεί να μετρήσει και πόσες τρίχες σηκώνονται κάγκελο.
μπααααα...
να σου πω εγώ τι θα συμβεί...γιατί το έχω κάνει όταν ήμουν 1η-2α δημοτικού :laugh:

τελείωσαν οι μπαταρίες από τον αυτοκινητόδρομο ένα απόγευμα...εκείνον ντε με τις μεταλλικές ράγες....που βάζαμε τα αυτοκίνητα και πατούσαμε το κουμπί στο τζοιστικ και πετούσαν σπίθες από κάτω

οπότε έβγαλα από το ραδιόφωνο του δωματίου το καλώδιο ρεύματος...
έβαλα αλουμινόχαρτο για να φτιάξω επαφή....έβγαλα τις μπαταρίες....και συνέδεσα τα αλουμινόχαρτα στο + - του αυτοκινητοδρόμου
έλα όμως που ενώ περίμενα θεαματικά αποτελέσματα και επιδόσεις...η φορμουλα 1 δεν προχωρούσε
οπότε έπρεπε να τσεκάρω αν περνούσε ρεύμα από τις ράγες
με φυσικό πολύμετρο την γλώσσα:p
σκύβω...
και ξαφνικά ένιωσα μια απίστευτη μπάτσα στον σβέρκο....και μάλιστα γύρισα με σιγουριά πίσω μου να δω που βρήκε τόση δύναμη ο αδελφός μου να με χτυπήσει έτσι....
πίσω δεν υπήρχε κανένας...οπότε κατάλαβα ότι έκανα μλκία και το αποσύνδεσα :lol:

μετά από κάποια χρόνια έμαθα με έκπληξη τις διαφορές συνεχούς σε εναλλασσόμενου ρεύματος :roflmao:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όλα καλά, στην bryston στείλατε mail? Επίσης δεν λέτε του Αργύρη που ξέρει πως μετράμε την θερμοκρασία σε σασί συσκευών να σας την μετρήσει να μην γελοιοποιηθουμε όταν στείλουμε το mail?
Αγαπητέ @vet , εγώ δεν έχω bryston, έχω musical fidelity, o @gdresios , έχει densen , και οι τρεις έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.
Λες όλοι να σφαλουμε στη θερμομετρηση??
Άλλωστε, όταν με το καλό έρθεις θα θερμομετρησεις εσύ και θα γράψεις εδώ τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα σου.
Τώρα, πιο πάνω συμφορουμιτης ανέφερε ως μη επαρκές στοιχείο τη θερμομετρηση για να δούμε αν όντως ρίχνει τη θερμοκρασία λειτουργίας!!
Έλεος δηλαδή!!
Ομοίως να φανταστώ και στη μέτρηση με ντεσιμπελομετρο για τις στάθμες δεν είναι επαρκή στοιχείο η συγκεκριμένη μέτρηση για να δούμε αν όντως έχει διαφορά στις στάθμες...
Ρε τι ζούμε!!!
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Αγαπητέ @vet , εγώ δεν έχω bryston, έχω musical fidelity, o @gdresios , έχει densen , και οι τρεις έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.
Λες όλοι να σφαλουμε στη θερμομετρηση??
Άλλωστε, όταν με το καλό έρθεις θα θερμομετρησεις εσύ και θα γράψεις εδώ τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα σου.
Τώρα, πιο πάνω συμφορουμιτης ανέφερε ως μη επαρκές στοιχείο τη θερμομετρηση για να δούμε αν όντως ρίχνει τη θερμοκρασία λειτουργίας!!
Έλεος δηλαδή!!
Ομοίως να φανταστώ και στη μέτρηση με ντεσιμπελομετρο για τις στάθμες δεν είναι επαρκή στοιχείο η συγκεκριμένη μέτρηση για να δούμε αν όντως έχει διαφορά στις στάθμες...
Ρε τι ζούμε!!!
Βρε, μπας και εννοείς εμένα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
θα ήθελα να σας αναφέρω Ότι έχω 280 προσωπικά μηνύματα με τον Δημήτρη και 875 με τον Δημήτρη και τον Κώστα.....δεν ειμαι καθολου ταγμένος , αντίθετος , με έχουν βοηθησει πολύ μέχρι σήμερα και τους έχω ευχαριστήσει πολλές φορές .
Με έχουν ενοχλήσει κάποιες συμπεριφορές αλλά δεν είμαι ταγμένος.....

Δεν μου αρέσει το μένος που επιδεικνύουν σε θεωρίες και σε ότι δεν αποδεικνύεται με μετρήσεις......

View attachment 188388

View attachment 188389
Καλημέρα. Δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά. Εάν το έκανα, θα το καταλάβαινες. Μην τα παίρνεις όλα προσωπικά, κάνεις κακό στον εαυτό σου. :thumbsup:

Φιλικά.
 

T

Tadakis

Guest
@jiovani75 μη μπαίνεις σε περαιτέρω κόπους και δοκιμές. Το 220V είναι επικίνδυνο και δεν έχεις λόγους για περαιτέρω πειραματισμός. Άσε τη Bryston να το διερευνήσει αν νομίζεις πως κρύβεται κάποια δυσλειτουργία. Εικάζω πως το μαύρο καλώδιο έχει μεγαλύτερη αντίσταση/χαμηλότερη διατομή στους αγωγους του και στις κορυφές του προγράμματος ζορίζει τα τροφοδοτικά των ενισχυτών και ανεβαίνει η θερμοκρασία του. Δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζεσαι με μετρήσεις για να αποδείξεις σε κάποιον κάτι.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Στην αδιάβαστη λίγκα:
Χωρίς γνώση πώς μπορείς να ανταπεξέλθεις φίλε μου σε θέματα όπως "παθητικά vs ενεργά", ή "καλώδια και θύματα"?


Μη με παρεξηγάτε, γέρασα ο καψερός και παραξένεψα!
Καλημερα καλημερα,ανηκω στην αδιαβαστη λιγκα και πραγματικα θα ηθελα να διαφωτιστω,
Με βαση το ποστ μου εχω την εξης απορια
Ειχα γραψει οτι μεχρι ενα σημειο (απο αποψη χρηματων) πιστευω οτι ενα καλωδιο καλυτερο καποια διαφορα θα κανει απο ενα απλο.
Και ερωτω αυτους που εχουν ασχοληθει με μετρησεις.
Αφηνουμε στην ακρη ενα απλο καλωδιο ηχειων και παμε σε ενα (στο μυαλο μου το φτωχο) αρκςτα καλυτερο.
Ας το ονομασουμε καλωδιο τιμης πχ 500 ευρω ενω ενα απλο επωνυμο κανει ξερω γω 50 ευρω. Και παμε και στο πανω ραφι και βλεπουμε ενα καλωδιο 10.000 ευρω. Ας μου εξηγησει καποιος εμενα του αδαη το 500 που ηδη ειναι πανακριβο τι σκατα διαφορα εχει με το 10.000.
Διοτι εδω μιλαμε για τιμες που σοκαρουν απλα.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Καλημερα καλημερα,ανηκω στην αδιαβαστη λιγκα και πραγματικα θα ηθελα να διαφωτιστω,
Με βαση το ποστ μου εχω την εξης απορια
Ειχα γραψει οτι μεχρι ενα σημειο (απο αποψη χρηματων) πιστευω οτι ενα καλωδιο καλυτερο καποια διαφορα θα κανει απο ενα απλο.
Και ερωτω αυτους που εχουν ασχοληθει με μετρησεις.
Αφηνουμε στην ακρη ενα απλο καλωδιο ηχειων και παμε σε ενα (στο μυαλο μου το φτωχο) αρκςτα καλυτερο.
Ας το ονομασουμε καλωδιο τιμης πχ 500 ευρω ενω ενα απλο επωνυμο κανει ξερω γω 50 ευρω. Και παμε και στο πανω ραφι και βλεπουμε ενα καλωδιο 10.000 ευρω. Ας μου εξηγησει καποιος εμενα του αδαη το 500 που ηδη ειναι πανακριβο τι σκατα διαφορα εχει με το 10.000.
Διοτι εδω μιλαμε για τιμες που σοκαρουν απλα.
Τίποτα που δεν μπορεί να κάνει η αλλαγή της θέσης των ηχείων, αφού έχει προηγηθεί η φροντίδα του χώρου.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
( δεν αναφέρομαι σε dsp, ισοστάθμιση και subs γιατί ακόμα δεν τα έχω κάνει κτήμα μου, όσο και αν έχω πειστεί για τη βελτίωση που προσφέρουν στο τελικό αποτέλεσμα ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Εικάζω πως το μαύρο καλώδιο έχει μεγαλύτερη αντίσταση/χαμηλότερη διατομή στους αγωγους του και στις κορυφές του προγράμματος ζορίζει τα τροφοδοτικά των ενισχυτών και ανεβαίνει η θερμοκρασία το
Μην εικάζεις μην.

Παρακαλώ. Μη ξεκινάτε να γράφετε ο,τι ασυναρτησία σας έρθει στη φαντασία για το εναλλασσόμενο ρεύμα παροχής δικτύου, πονάει το μυαλό μας.
 

T

Tadakis

Guest
Μην εικάζεις μην.

Παρακαλώ. Μη ξεκινάτε να γράφετε ο,τι ασυναρτησία σας έρθει στη φαντασία για το εναλλασσόμενο ρεύμα παροχής δικτύου, πονάει το μυαλό μας.
Σαν ελεύθερο πνεύμα θα συνεχίζω να εικάζω.
Που την είδες συγκεκριμένα την ασυναρτησία? Στη διατομή του αγωγού και τη σχέση που έχει αυτή με την αντίσταση? Τι είπαμε ότι σπούδασες? Συνταγογράφησε κάτι για το πόνο του μυαλού να πάμε παρακάτω.
 

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.111
μπααααα...
να σου πω εγώ τι θα συμβεί...γιατί το έχω κάνει όταν ήμουν 1η-2α δημοτικού :laugh:

τελείωσαν οι μπαταρίες από τον αυτοκινητόδρομο ένα απόγευμα...εκείνον ντε με τις μεταλλικές ράγες....που βάζαμε τα αυτοκίνητα και πατούσαμε το κουμπί στο τζοιστικ και πετούσαν σπίθες από κάτω

οπότε έβγαλα από το ραδιόφωνο του δωματίου το καλώδιο ρεύματος...
έβαλα αλουμινόχαρτο για να φτιάξω επαφή....έβγαλα τις μπαταρίες....και συνέδεσα τα αλουμινόχαρτα στο + - του αυτοκινητοδρόμου
έλα όμως που ενώ περίμενα θεαματικά αποτελέσματα και επιδόσεις...η φορμουλα 1 δεν προχωρούσε
οπότε έπρεπε να τσεκάρω αν περνούσε ρεύμα από τις ράγες
με φυσικό πολύμετρο την γλώσσα:p
σκύβω...
και ξαφνικά ένιωσα μια απίστευτη μπάτσα στον σβέρκο....και μάλιστα γύρισα με σιγουριά πίσω μου να δω που βρήκε τόση δύναμη ο αδελφός μου να με χτυπήσει έτσι....
πίσω δεν υπήρχε κανένας...οπότε κατάλαβα ότι έκανα μλκία και το αποσύνδεσα :lol:
Χχμμμμμμ έτσι εξηγούνται μερικά πράγματα :dance2: :roflmao: :rolleyes:
Υ. Γ. Το γωγουλινι το ξέρει ? :thumbsup:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Αγαπητέ @vet , εγώ δεν έχω bryston, έχω musical fidelity, o @gdresios , έχει densen , και οι τρεις έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.
Λες όλοι να σφαλουμε στη θερμομετρηση??
Άλλωστε, όταν με το καλό έρθεις θα θερμομετρησεις εσύ και θα γράψεις εδώ τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα σου.
Τώρα, πιο πάνω συμφορουμιτης ανέφερε ως μη επαρκές στοιχείο τη θερμομετρηση για να δούμε αν όντως ρίχνει τη θερμοκρασία λειτουργίας!!
Έλεος δηλαδή!!
Ομοίως να φανταστώ και στη μέτρηση με ντεσιμπελομετρο για τις στάθμες δεν είναι επαρκή στοιχείο η συγκεκριμένη μέτρηση για να δούμε αν όντως έχει διαφορά στις στάθμες...
Ρε τι ζούμε!!!
Ειμαι ξεκαθαρος. Αν το καλωδιο του Αργυρη ριχνει 10 βαθμους κελσιου την θερμοκρασια σε οποιαδηποτε συσκευη μιλαμε για ανακαλυψη που ενδιαφερει παρα πολυ την επιστημονικη κοινοτητα. Υπαρχουν συσκευες (ταινιες κλπ) που μετρανε με αξιοπιστια μια επιφανεια οπως το σασι χωρις τις διαφορες που προκυπτουν απο εστιακες μετρησεις. Αν ισχυει πρεπει να παρει τον δρομο που του αξιζει. Δεν θα θερμομετρησω τιποτα, αυτα τα κανουν αυτοι που ξερουν.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
με φυσικό πολύμετρο την γλώσσα:p
σκύβω...
και ξαφνικά ένιωσα μια απίστευτη μπάτσα στον σβέρκο....
Α, έτσι εξηγείται! :roflmao: :roflmao:
Τίποτα δε θα θρηνήσουμε, σιγά.
Απλώς πρέπει να μπει από τη μια πλευρά το καλώδιο στη μπρίζα, και από την άλλη στη γλώσσα του δοκιμαστή, να δοκιμάσει αν έρχεται νόστιμο το ρέβμα.
Ή θα μπορούσε να μπει ως καταναλωτής μια ηλεκτρική σόμπα, για να μη βγάζουμε καπάκια από ενισχυτές-προενισχυτή.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top