Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μα, είπα αυτό που λέει ο Τουλ. Τυφλό ABX τεστ ή δεν συνέβη ποτέ. Τόσο απλά. Γιατί όλοι οι χαϊεντάδες το τρέμουν σα το διάολο το λιβάνι, άραγε; Ποιος φοβάται τον μεγάλο, κακό λύκο; Αν μη τι άλλο, υπάρχουν τεκμηριωμένες μελέτες που υποστηρίζουν ότι δεν διαθέτουμε ακουστική μνήμη, άρα το αφήγημα του mr Columbia πάει περίπατο. Είναι γνωστό ότι δεν ακούμε διακυμάνσεις της τάξης κλάσματος του db ( δεν θυμάμαι απο πόσο και πάνω διακρίνουμε την αλλαγή, αλλά σίγουρα δεν ακούμε αυτά που υποστηρίζει ότι υπάρχουν σαν διαφορές, πέραν του ότι αφορούν σε φάσμα εκτός αυτού που ακούει ο άνθρωπος ). Τέλος, υπάρχει και αυτός ο δύσμοιρος ο Ethan που έβγαλε τον null tester και ξεβράκωσε στη ψύχρα όλα τα χαλιεντοκαλώδια. Αλήθεια, ποια η άποψή σου για τα αποτελέσματα των δοκιμών του Ethan...?
Τώρα, στα περί ασχετοσύνης μου, παλιότερα που γνώριζα σαφώς λιγότερα ( ή, άντε να το θέσω πιο σωστά, ήμουν λιγότερο ευαισθητοποιημένος και αφόριζα ως γνήσιος οντιοφίλ χα(λ)ιεντάς έννοιες όπως χώρος, ισοστάθμιση, φροντίδα χώρου, dirac, subs και εκθείαζα το less is more, τα καλώδια και λοιπά μαντζούνια ) είχα τη στάση του "γνώστη". Ήταν εκείνη η εποχή που κι εγώ έπαιρνα Likes αντί για ειρωνικά χαμόγελα, επειδή έλεγα πράγματα που άρεσαν στους χαχανούληδες. Μετά τα σπάσαμε με τους χαχανούληδες, γιατί άρχισα να τους πηγαίνω κόντρα διαχωρίζοντας τη θέση μου επειδή έβρισκα λογικά ( και τα επιβεβαίωνα μέσω μετρήσεων αρχικά και μέσω ακροάσεων στη συνέχεια ) αυτά που έλεγαν οι δόκτωρες.
Άσε με να είμαι άσχετος. Εγώ παίζω με 1 μέτρο ιντερκονέκτ ( ανά δρόμο ) και 1.2 μέτρα καλώδια ηχείων ( όλα mogami, ενώ είχα αρκετά ακριβά Kimber ), χωρίς κανένα παθητικό εξάρτημα μετά τη τελική ενίσχυση. Όταν ακούσεις κάτι τέτοιο, τότε θα αρχίσεις να δέχεσαι κι εσύ ειρωνικά χαμόγελα, γιατί πολύ απλά θα γελάς κι εσύ με την έννοια των χα(λ)ιεντοκαλωδίων, των διαφόρων μαντζουνίων, καθώς και με τους δήθεν χρυσαυτιάδες.
Αυτά γράψε στο paper που θα καταθέσεις εσυ, για να τον διαψεύσεις. :D
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αλλά βρε thva, αρχικά ποστάρεις τα συγκεκριμένα pdf σαν να ανακαλύφθηκε κάτι το συνταρακτικό και πέραν του ότι δεν το έχεις διαβάσει ο ίδιος ( για να δεις πόσο μπούρδα είναι ο συσχετισμός των όσων επιστημονικά αποδεικνύονται με το "high end audio" ), τα ίδια τα κείμενα δεν αλλάζουν κάτι ουσιαστικά. Κάτι σαν το skin effect ένα πράγμα που όντως υφίσταται και αποδεικνύεται επιστημονικά και με μετρήσεις, αλλά βρε φίλε, αφορά σε ένα φάσμα που ο άνθρωπος δεν ακούει, πως να το κάνουμε.
Έτσι είναι τα Forums. Ο καθένας ποστάρει ό,τι μπούρδα θέλει, λες κι εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να τη διαβάσουμε.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έτσι είναι τα Forums. Ο καθένας ποστάρει ό,τι μπούρδα θέλει, λες κι εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να τη διαβάσουμε.
Σώπα βρε μεγάλε, εσύ.
Α, καλά βιβλία αρχίσαμε να βάζουμε ? χα χα.

κανενα paper toy Tούλ που να συγκρίνει τα διαφόρων ειδων τέστ και να βγάζει κάποιο καλύτερο απο το άλλο ? θα βάλεις ? για να αποδείξεις και τον ισχυρισμό του (όπως εσυ τον ερμηνεύεις οτι είπε). Σου το λέω εγω δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρχει. Και δεν χρειάζεται να ξέρω τίποτε για να το λέω. Αυτό το είπε προφανώς κάτω απο ενα ορισμένο context συγκεκριμένης έρευνας. Δεν ξέρεις καν πόσων ειδών τέστ υπάρχουν και το καθένα για ποιόν λόγο έχει σχεδιαστει. Πως τα λέτε αυτά βρε παιδιά και δεν ντρέπεστε ? χα χα. Ωραίοι τύποι είστε.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Μα, είπα αυτό που λέει ο Τουλ. Τυφλό ABX τεστ ή δεν συνέβη ποτέ. Τόσο απλά. Γιατί όλοι οι χαϊεντάδες το τρέμουν σα το διάολο το λιβάνι, άραγε; Ποιος φοβάται τον μεγάλο, κακό λύκο; Αν μη τι άλλο, υπάρχουν τεκμηριωμένες μελέτες που υποστηρίζουν ότι δεν διαθέτουμε ακουστική μνήμη, άρα το αφήγημα του mr Columbia πάει περίπατο. Είναι γνωστό ότι δεν ακούμε διακυμάνσεις της τάξης κλάσματος του db ( δεν θυμάμαι απο πόσο και πάνω διακρίνουμε την αλλαγή, αλλά σίγουρα δεν ακούμε αυτά που υποστηρίζει ότι υπάρχουν σαν διαφορές, πέραν του ότι αφορούν σε φάσμα εκτός αυτού που ακούει ο άνθρωπος ). Τέλος, υπάρχει και αυτός ο δύσμοιρος ο Ethan που έβγαλε τον null tester και ξεβράκωσε στη ψύχρα όλα τα χαλιεντοκαλώδια. Αλήθεια, ποια η άποψή σου για τα αποτελέσματα των δοκιμών του Ethan...?
Τώρα, στα περί ασχετοσύνης μου, παλιότερα που γνώριζα σαφώς λιγότερα ( ή, άντε να το θέσω πιο σωστά, ήμουν λιγότερο ευαισθητοποιημένος και αφόριζα ως γνήσιος οντιοφίλ χα(λ)ιεντάς έννοιες όπως χώρος, ισοστάθμιση, φροντίδα χώρου, dirac, subs και εκθείαζα το less is more, τα καλώδια και λοιπά μαντζούνια ) είχα τη στάση του "γνώστη". Ήταν εκείνη η εποχή που κι εγώ έπαιρνα Likes αντί για ειρωνικά χαμόγελα, επειδή έλεγα πράγματα που άρεσαν στους χαχανούληδες. Μετά τα σπάσαμε με τους χαχανούληδες, γιατί άρχισα να τους πηγαίνω κόντρα διαχωρίζοντας τη θέση μου επειδή έβρισκα λογικά ( και τα επιβεβαίωνα μέσω μετρήσεων αρχικά και μέσω ακροάσεων στη συνέχεια ) αυτά που έλεγαν οι δόκτωρες.
Άσε με να είμαι άσχετος. Εγώ παίζω με 1 μέτρο ιντερκονέκτ ( ανά δρόμο ) και 1.2 μέτρα καλώδια ηχείων ( όλα mogami, ενώ είχα αρκετά ακριβά Kimber ), χωρίς κανένα παθητικό εξάρτημα μετά τη τελική ενίσχυση. Όταν ακούσεις κάτι τέτοιο, τότε θα αρχίσεις να δέχεσαι κι εσύ ειρωνικά χαμόγελα, γιατί πολύ απλά θα γελάς κι εσύ με την έννοια των χα(λ)ιεντοκαλωδίων, των διαφόρων μαντζουνίων, καθώς και με τους δήθεν χρυσαυτιάδες.
Ένα υγιέστατο αυτί αντιλαμβάνεται κατά μέσο όρο την διαφορά 1dB.
Γηράσκοντας και με λογική καταστροφή στα αυτιά μας, το όριο μπορεί να πέσει, και να πάει στο 1,5 με 2dB.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σώπα βρε μεγάλε, εσύ.

Α, καλά βιβλία αρχίσαμε να βάζουμε ? χα χα.

κανενα paper toy Tούλ που να συγκρίνει τα διαφόρων ειδων τέστ και να βγάζει κάποιο καλύτερο απο το άλλο ? θα βάλεις ? για να αποδείξεις και τον ισχυρισμό του (όπως εσυ τον ερμηνεύεις οτι είπε). Σου το λέω εγω δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρχει. Και δεν χρειάζεται να ξέρω τίποτε για να το λέω. Αυτό το είπε προφανώς κάτω απο ενα ορισμένο context συγκεκριμένης έρευνας. Δεν ξέρεις καν πόσων ειδών τέστ υπάρχουν και το καθένα για ποιόν λόγο έχει σχεδιαστει. Πως τα λέτε αυτά βρε παιδιά και δεν ντρέπεστε ? χα χα. Ωραίοι τύποι είστε.

Με 33$ το κατεβάζεις και το διαβάζεις. Διαφορετικά, διαβάζεις αυτά που περιγράφει ο Τουλ στο βιβλίο του που είναι το ζουμί της μελέτης. Θα πρέπει να πληρώσεις και για να κατεβάσεις το βιβλίο του Τουλ όμως!
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Πρεπει να το παραδεκτεις το ΦΩΣ το ειδες εκπεμπομενο απο τους δοκτωρες ;)
Οπως και ο κ. Μαρκου :)δεν ειναι κακο να τα λεμε αυτα:gamer:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πρεπει να το παραδεκτεις το ΦΩΣ το ειδες εκπεμπομενο απο τους δοκτωρες ;)
Οπως και ο κ. Μαρκου :)δεν ειναι κακο να τα λεμε αυτα:gamer:
Άσε τον Μάρκου. Αυτός είναι κατηγορία απο μόνος του. Και καλώδιο πορτατίφ είναι ικανός να βάλει!!
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Άσε τον Μάρκου. Αυτός είναι κατηγορία απο μόνος του. Και καλώδιο πορτατίφ είναι ικανός να βάλει!!
E όχι ρε και πορτατίφ. Το γ@μησες.
4καρρέ στα woofers 1,5 καρρέ σε μιντ και τουτίτερ.
Και αυτά λόγω μεγάλων διαδρομών. Περίπου 8μ .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ σκέφτομαι να ρίξω λίγο την ποιότητα στις υψηλές , με την προσθήκη ενός MKT πυκνωτή 10μφ /50v , μόνο και μόνο για τον φόβο των ιουδαίων που λέμε , σε περίπτωση που δυσλειτουργήσει , ή δεν λειτουργήσει καθόλου το protector του ενισχυτή και πάρω κανά τουίτερ στο χέρι .
και μια "ασφάλεια ζωής" κάντα....
τι; έτσι;;;
άμα καούν δεν ξαναβρίσκονται! έχουν σπάσει και τα καλούπια!
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Δεν εχς κ. Μαρκου ουτε θεμελιακη γειωση που εχω εγω αλλα και ΠΡΙΒΕ ΓΕΙΩΣΗ 08 ωμ :gamer:
Ναι σωστα διαβασες 08 ωμ αντισταση:gamer:
Και ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΚΑΙ ΟΥΑΟΥ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ πτωχε:gamer:
Και μουζικ φεραιν ντετικατετττττ αιθουσα πανπτωχε :gamer:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι, ανακαλύψαμε τον τροχό τώρα😀😀

Αφιερωμένο σε Κο Χρήστο @christos77 και @Bhutia το πρώτο κάπως επιστημονικό paper για το εαν ακούγονται τα καλώδια.

http://boson.physics.sc.edu/~kunchur/papers/Audibility-of-cable-pathways--Kunchur.pdf

http://boson.physics.sc.edu/~kunchur/papers/Interconnect-cable-measurements--Kunchur.pdf

Και μάλιστα ιντερκονέκτ που είναι και το πιο δύσκολο να ακούσεις διαφορές.

Καλά εγω δεν χρειάζεται καν να το διαβάσω καθότι χρυσαυτιάς. :D
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
E όχι ρε και πορτατίφ. Το γ@μησες.
4καρρέ στα woofers 1,5 καρρέ σε μιντ και τουτίτερ.
Και αυτά λόγω μεγάλων διαδρομών. Περίπου 8μ .
Καρέ καρέ το πας. :lol:
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
E όχι ρε και πορτατίφ. Το γ@μησες.
4καρρέ στα woofers 1,5 καρρέ σε μιντ και τουτίτερ.
.....
βάσει της φωτό στο #5615, το LED πορτατίφ πρέπει να έχει 4μμ2 καλώδιο.
:dance2: :whistling::gamer:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top