Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλό, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
θα σου πω εγώ ένα λοιπόν:
υπάρχουν κάποιοι τύποι που ισχυρίζονται ότι το βιολί (σύνηθες εύρος απόκρισης 200hz-3500hz) για να αναπαραχθεί σωστά θέλει subs!! :gotcha: :gotcha: :gotcha: :gotcha:

καλό ε???
ποιός τοτός τώρα....!!:laugh::laugh::roflmao::roflmao:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.657
πόσο?
Δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει να πας να το ακούσεις για να το θάψεις, έτσι εισέρχεται κανείς στον εκάστοτε τοπικό κύκλο του Χάι Ενδ.

Από το δικό σου λινκ, λόγια του Βασίλη:

Στις hiend κοινότητες των "βορείων προαστίων" τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά!

Η αγαπημένη συνήθεια των περισσότερων μελών τους είναι το ακραίο θάψιμο που κάνει ο ένας στο πανάκριβο σύστημα του άλλου !
Βεβαίως βεβαίως..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.657
υπάρχουν κάποιοι τύποι που ισχυρίζονται ότι το βιολί (σύνηθες εύρος απόκρισης 200hz-3500hz) για να αναπαραχθεί σωστά θέλει subs!!
Αυτοί οι "τύποι" που λες, είναι κάτι μηχανικοί ήχου της dynaudio, που έχουν τόση γνώση στο κεφάλι τους που δε τη χωράει το δικό σου ούτε με χρήση μέγιστης συμπίεσης (zip και βάλε) ενώ ταυτόχρονα έχουν ακούσει τόσο άψογο ήχο που δε θα ακούσεις ποτέ σου.

Αυτοί σχεδιάζουν τα εξαίσια τέρατα της dynaudio, που δε θα αποκτήσεις ποτέ σου, κι αυτοί φτιάχνουν τα σαμπ και τα ηχεία που έχει εντοιχισει ο μπουτχιας, αλλά αυτός δε ξέρει, νταξ, άσχετος, αφού κι αυτός τα ίδια έχει πει κατ'επαναληψιν.

Τελοσπαντων, εγώ να μου επιτρέψεις να συμφωνώ με τους τύπους αυτούς, και όλοι μας μαζί, να μας επιτρέπεις να γελάμε με τις κωμικές σου απόψεις και τα παραπάνω γραφόμενά σου.

Βεβαίως, είναι πολύ πιθανό απλώς να τρολαρεις, το οποίο είναι (ως πιθανότητα) υπέρ σου.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
και βεβαια θα ακουστει πο σωστο το βιολι με sub , αφου τα περισσοτερα συστηματα με δυο ηχεια
υποφερουν απο .... .....Speaker boundary interference response εως και τα 250hz
δηλαδή ξέρεις πολλά συστήματα με κροσαρισμένο σαμπ στα...250hz??????????????? :whistling: :whistling:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
θα σου πω εγώ ένα λοιπόν:
υπάρχουν κάποιοι τύποι που ισχυρίζονται ότι το βιολί (σύνηθες εύρος απόκρισης 200hz-3500hz) για να αναπαραχθεί σωστά θέλει subs!! :gotcha: :gotcha: :gotcha: :gotcha:

καλό ε???
ποιός τοτός τώρα....!!:laugh::laugh::roflmao::roflmao:
Λέανδρε,η ολοκληρωμένη ηχητική αναπαραγωγή δεν σταματά στην εκπομπή ενέργειας από ηχειακές μονάδες,αλλά επεκτείνεται στην αντίληψη αυτής από ακροατή εντός της γνωστής ενιαίας οντότητας.

Ο ίδιος ο ενεργειακός φάκελος από το βιολί μπορεί να μη χρειάζεται εκπομπή από ανεξάρτητη υποβαθύφωνη μονάδα,πλην όμως η ολοκληρωμένη αντίληψη αυτής της ενέργειας στην ενιαία οντότητα καλώς ή κακώς χρειάζεται συνεισφορά από μονάδες sub και με γραμμικό τρόπο,δηλαδή ικανοποιητικά συγχρονισμένες και χωρίς καβάλημα σε ιδιορρυθμούς χώρου ή...καλάμια..

Εκτός δε της Dynaudio,αυτό το δεδομένο έχει θεμελιωθεί στην πράξη και από τη REL.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε,η ολοκληρωμένη ηχητική αναπαραγωγή δεν σταματά στην εκπομπή ενέργειας από ηχειακές μονάδες,αλλά επεκτείνεται στην αντίληψη αυτής από ακροατή εντός της γνωστής ενιαίας οντότητας.

Ο ίδιος ο ενεργειακός φάκελος από το βιολί μπορεί να μη χρειάζεται εκπομπή από ανεξάρτητη υποβαθύφωνη μονάδα,πλην όμως η ολοκληρωμένη αντίληψη αυτής της ενέργειας στην ενιαία οντότητα καλώς ή κακώς χρειάζεται συνεισφορά από μονάδες sub και με γραμμικό τρόπο,δηλαδή ικανοποιητικά συγχρονισμένες και χωρίς καβάλημα σε ιδιορρυθμούς χώρου ή...καλάμια..
αυτό με το καλάμια ...ξαναπέστο ρε bhutia m... :p :p :p
κλαίω λέμε!! :laugh: :laugh:
υ.σ. ...και που ν' ακούσεις βιόλα με supertweeter!! :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


Μηνύματα
215
Reaction score
336
δηλαδή ξέρεις πολλά συστήματα με κροσαρισμένο σαμπ στα...250hz??????????????? :whistling: :whistling:
μετα το κροσαρισμα , ξερεις μεχρι που φτανει ενα sub ??????
τα 250 τα ανεφερα ως προς sbir και οχι για συχνοτητα κρος!!!!!!!!
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δηλαδή ξέρεις πολλά συστήματα με κροσαρισμένο σαμπ στα...250hz??????????????? :whistling: :whistling:
Έχω ήδη παρουσιάσει εκείνο με Vecteur δορυφόρους και SVS SB-2000 sub,με εφηρμοσμένο ακουστικό αντί ηλεκτρονικού κροσαρίσματος.Με δεδομένες τις κλίσεις υποχώρησης στο άνω όριο της δικής τους απόκρισης,οι υποβαθύφωνες μονάδες συνεισφέρουν σοβαρή ενέργεια οπωσδήποτε και στην τέταρτη οκτάβα,την οποία παίζουν καλά γι αυτό κι έχουν επιλεγεί ειδικά αυτές στη συγκεκριμένη εφαρμογή...

Ακόμα και σε συστήματα με βαθυπερατό φίλτρο,εφόσον η κλίση υποχώρησης θα ήταν τάξης 12 dB ανά οκτάβα,τότε θ'αναμενόταν αξιοσημείωτη απόκριση από τα sub τουλάχιστον στην αμέσως επόμενη οκτάβα από το ύψος του κρος.
Εξ ου και η απαίτηση για μονάδες sub που θα έπαιζαν ικανοποιητικά και οκτάβες ανώτερες από την αναμενόμενη συχνότητα κροσαρίσματος με τα κύρια ηχεία.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχω ήδη παρουσιάσει εκείνο με Vecteur δορυφόρους και SVS sub,με εφηρμοσμένο ακουστικό αντί ηλεκτρονικού κροσαρίσματος.Με δεδομένες τις κλίσεις υποχώρησης στο άνω όριο της δικής τους απόκρισης,οι υποβαθύφωνες μονάδες συνεισφέρουν σοβαρή ενέργεια οπωσδήποτε και στην τέταρτη οκτάβα,την οποία παίζουν καλά γι αυτό κι έχουν επιλεγεί στη συγκεκριμένη εφαρμογή...
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ακόμα και σε συστήματα με βαθυπερατό φίλτρο,εφόσον η κλίση υποχώρησης θα ήταν τάξης 12 dB ανά οκτάβα,τότε θ'αναμενόταν αξιοσημείωτη απόκριση από τα sub τουλάχιστον στην αμέσως επόμενη οκτάβα από το ύψος του κρος.
Εξ ου και η απαίτηση για μονάδες sub που θα έπαιζαν ικανοποιητικά και οκτάβες ανώτερες από την αναμενόμενη συχνότητα κροσαρίσματος με τα κύρια ηχεία.
Εμ... όταν δε παίρνετε σοβαρά ηχεία... αναγκάζεστε σε αλχημείες bhutia m....
Τι να σου κάνω μαναμ???
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εμ... όταν δε παίρνετε σοβαρά ηχεία... αναγκάζεστε σε αλχημείες bhutia m....
Τι να σου κάνω μαναμ???
Εσύ - καλώς ή κακώς - δεν χρειάζεται...κάτι να μου κάνεις.Ο ίδιος τα έχω κάνει και ακόμα πιο ΄΄άμπασα΄΄ φράζοντας το bass reflex ώστε να ενσωματώνονταν καλύτερα στον προγραμματισμένο σχεδιασμό για το ηχοσύνολο.Κάθε σοβαρός σχεδιασμός θέλει ΄΄τρόπο΄΄,πώς να το κάνουμε...;)

Έχουν περάσει από τα χέρια μου και πιο ΄΄βαρύγδουπα΄΄ ηχειακά μοντέλα.Έχω όμως διατηρήσει τα συγκεκριμένα επί πολλά χρόνια,όχι μόνο για την υποδειγματική μεταβατική τους συμπεριφορά, - βλέπε δημοσιευμένες βηματικές και κρουστικές αποκρίσεις - αλλά κι επειδή χάρη σε αυτά δεν επιθύμησα ποτέ να συμβιώσω με γνωστά ΄΄καθαρόαιμα΄΄.

Ικανοποιούν δε και όλες τις συνθήκες για μινιμαλιστικά κροσόβερ ,ροές χωρίς...διαρροές και τα τοιαύτα,έχοντας και πλήρη συμβατότητα - ελέω ευκολίας στην εμπέδηση - με οποιοδήποτε λυχνιακό ενισχυτικό.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.657
μετα το κροσαρισμα , ξερεις μεχρι που φτανει ενα sub ??????
Ίσαμε δγιό ορόφους πιο κάτω.
Και σίγουρα μέχρι την κρεβατοκάμαρα που ξάπλωσε η καργια.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ικανοποιούν δε και όλες τις συνθήκες για μινιμαλιστικά κροσόβερ ,ροές χωρίς...διαρροές και τα τοιαύτα,έχοντας και πλήρη συμβατότητα - ελέω ευκολίας στην εμπέδηση - με οποιοδήποτε λυχνιακό ενισχυτικό.
Πρόσεχε τι λες bhutia m...θα φας κανένα ξεγυρισμένο μπαν:p:p απ τους αγαπημένους γιατρούς!!...
άκου λυχνιακό ενισχυτικό!!:whistling::whistling::whistling::whistling:
απαπαπαπα......
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top