Καλώδια και θύματα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έχει διαπιστωθεί ότι υπό συνθήκες μειωμένης βαρύτητας το ανθρώπινο σώμα επιμηκύνεται κατά δύο ίντσες περίπου.
Δεν είχε διευκρινιστεί κατά πόσον η επιμήκυνση αφορούσε σε...όλα τα μέλη του σώματος.

Το χαιενδ όμως δίνει έμμεση απάντηση και σ'αυτό ...Υπό συνθήκες μειωμένης βαρύτητας (επιχειρημάτων),όλοι... μεγαλύτερη θα την έχουν.:lol:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Χαβαλέ βλέπω και χλευασμό αλλά απαντήσεις δεν βλέπω από τους καλωδιάδες. Μία ολόκληρη μέρα πέρασε και χρόνο για να απαντήσετε δεν βρήκατε,. Βρήκατε όμως για χαβαλέ που είναι το εύκολο κομμάτι.

Αποφεύγουμε ή δεν έχουμε απάντηση;

Πάμε πάλι

1) Οι περισσότεροι καλωδιάδες και κατασκευαστές λένε ότι δεν μπορούν να μετρηθούν όλα. Τα καλώδια επεμβαίνουν σε σημεία που ακόμα δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί η ακουστική διαφορά και μας προτρέπουν να ακούσουμε μόνο.
Αφού λοιπόν δεν μπορεί να μετρηθεί ακόμα πως διάολο ορίζονται οι προδιαγραφές; Με τη τρόπο γίνεται ο σχεδιασμός, πως καθορίζονται οι παράμετροι και πως ξέρει ότι πέτυχε αυτό που ήθελε αφού δεν μπορεί να το τεκμηριώσει; Με βάση τα παραπάνω αφού δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης της επιτυχίας - κατορθώματος πως γίνεται η κοστολόγηση; Τη πρόβλημα έλυσε ο σχεδιασμός αυτός που αξίζει 10.000€ όταν ποτέ δεν μας παρουσίασε ούτε το πρόβλημα ούτε το αποτέλεσμα της λύσης με στοιχεία;

2) Με βάση τα παραπάνω (αδυναμία τεκμηρίωσης των δεδομένων κατασκευής), τη οδηγεί τον αγοραστή να δαπανήσει Χ μισθούς στην αγορά ενός προϊόντος όταν δεν υπάρχει πουθενά τεκμηρίωση του λόγου ύπαρξής του;

Αν καταλάβατε τη ρωτάω θα έπρεπε ήδη να έχετε βάλει πολλά ερωτηματικά σε όλες τις πεποιθήσεις σας που σχετίζονται με τα παραπάνω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εδώ βλέπουμε το lab του Λέανδρου.




Λέανδρε, με όλο το σεβασμό, ξεκαβάλα, γιατί ο ξερολισμός - εγωισμός σου καταστρέφει όχι μόνο τον τρόπο που σε βλέπουν τα μέλη του χώρου που λαμβάνεις μέρος, αλλά ακόμα και τις όποιες γνώσεις σου με αποτέλεσμα όχι μόνο να έχεις λάθος αντίληψη για όσα σε ενδιαφέρουν αλλά και να είναι ελάχιστοι αυτοί που θα σε πάρουν στα σοβαρά. :drinks:
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χαβαλέ βλέπω και χλευασμό αλλά απαντήσεις δεν βλέπω από τους καλωδιάδες. Μία ολόκληρη μέρα πέρασε και χρόνο για να απαντήσετε δεν βρήκατε,. Βρήκατε όμως για χαβαλέ που είναι το εύκολο κομμάτι.

Αποφεύγουμε ή δεν έχουμε απάντηση;

Πάμε πάλι

1) Οι περισσότεροι καλωδιάδες και κατασκευαστές λένε ότι δεν μπορούν να μετρηθούν όλα. Τα καλώδια επεμβαίνουν σε σημεία που ακόμα δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί η ακουστική διαφορά και μας προτρέπουν να ακούσουμε μόνο.
Αφού λοιπόν δεν μπορεί να μετρηθεί ακόμα πως διάολο ορίζονται οι προδιαγραφές; Με τη τρόπο γίνεται ο σχεδιασμός, πως καθορίζονται οι παράμετροι και πως ξέρει ότι πέτυχε αυτό που ήθελε αφού δεν μπορεί να το τεκμηριώσει; Με βάση τα παραπάνω αφού δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης της επιτυχίας - κατορθώματος πως γίνεται η κοστολόγηση; Τη πρόβλημα έλυσε ο σχεδιασμός αυτός που αξίζει 10.000€ όταν ποτέ δεν μας παρουσίασε ούτε το πρόβλημα ούτε το αποτέλεσμα της λύσης με στοιχεία;

2) Με βάση τα παραπάνω (αδυναμία τεκμηρίωσης των δεδομένων κατασκευής), τη οδηγεί τον αγοραστή να δαπανήσει Χ μισθούς στην αγορά ενός προϊόντος όταν δεν υπάρχει πουθενά τεκμηρίωση του λόγου ύπαρξής του;

Αν καταλάβατε τη ρωτάω θα έπρεπε ήδη να έχετε βάλει πολλά ερωτηματικά σε όλες τις πεποιθήσεις σας που σχετίζονται με τα παραπάνω.
Και ένα ακόμη ερώτημα. Αφού χρειάζεται πειραματισμός με τα καλώδια και αφού θεωρώ τουλάχιστον ότι είναι προφανής η ανάγκη ταιριάσματος των χαρακτηριστικών του καλωδίου με τις συσκευές που θα ενώσει, πως στο καλό λοιπόν καταλήγουμε σε προτάσεις καλωδίων, όταν είναι μαθηματικά σίγουρο ότι δεν έχουμε ακούσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς μηχανημάτων που είναι διαθέσιμοι; Αν μη τι άλλο, μόνο τη παρέα μας να πιάσουμε, κανένα σύστημα δεν μοιάζει με κάποιο άλλο.
Σε κάποιο άρθρο που επισυνάφθηκε χθες, αναφέρεται ότι δεν είναι το καλώδιο που φέρνει περισσότερες ή λιγότερες λεπτομέρειες στα αυτιά μας, αλλά το μυαλό μας καθώς εντείνεται η προσοχή μας και επειδή θέλουμε να ακούσουμε κάτι, εστιάζουμε περισσότερο. Συμφωνώ 100% και εκεί βασίζω αυτό που είπα προ ολίγων ημερών ότι η πληροφορία είναι εκεί και κανένα καλώδιο ( δεν μιλάμε για καλώδια που επιτρέπουν την εισροή παρεμβολών ) δεν μπορεί να την αφαιρέσει ή να προσθέσει. Αντίθετα, μέσω της ισοστάθμισης με την οποία ασχολήθηκα τον τελευταίο καιρό, διαπιστώνω ότι η αλλαγή της τονικής ισορροπίας επιφέρει τεράστιες διαφορές στον τρόπο που ακούμε, με αποτέλεσμα λεπτομέρειες να γίνονται πιο σαφείς ή ασαφείς, ανάλογα τις επιλογές που θα κάνουμε.
Δεν είναι λοιπόν ότι έχω άποψη για τα πάντα, είναι ότι πειραματίζομαι και βγάζω συμπεράσματα, δια του ποσοστού μεταβολής που αντιλαμβάνομαι ( αφού και στη δική μου περίπτωση, η τελική δοκιμή γίνεται με τα αυτιά, τί διαφορετικό ακούω κάθε φορά ).
Y.Γ. Ακόμα γελάω με τα περί άμπασων ενισχυτών.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εδώ βλέπουμε το lab του Λέανδρου.




Λέανδρε, με όλο το σεβασμό, ξεκαβάλα, γιατί ο ξερολισμός - εγωισμός σου καταστρέφει όχι μόνο τον τρόπο που σε βλέπουν τα μέλη του χώρου που λαμβάνεις μέρος, αλλά ακόμα και τις όποιες γνώσεις σου με αποτέλεσμα όχι μόνο να έχεις λάθος αντίληψη για όσα σε ενδιαφέρουν αλλά και να είναι ελάχιστοι αυτοί που θα σε πάρουν στα σοβαρά. :drinks:
αρχείο λήψης.png

Σοβαρά ε??..
Τι λες τώρα!!..
Μπράβο!!..
Συνέχισε @alexis , με το ίδιο τέμπο..
Δίδαξε μας, δώσε γνώση απλόχερα στο λαό!
.. πάω τώρα να ψάξω για κανένα σαμπακι για να ακούω ... σωστά τα βιολιά..
 
Last edited:

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Έχει διαπιστωθεί ότι υπό συνθήκες μειωμένης βαρύτητας το ανθρώπινο σώμα επιμηκύνεται κατά δύο ίντσες περίπου.
Μάλλον διογκώνονται οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι, οπότε η επιμήκυνση αφορά μόνο το ύψος.
έχουν μπάσο οι The Offspring.
Στο Americana βαράει όμορφα.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αντίθετα, μέσω της ισοστάθμισης με την οποία ασχολήθηκα τον τελευταίο καιρό, διαπιστώνω ότι η αλλαγή της τονικής ισορροπίας επιφέρει τεράστιες διαφορές στον τρόπο που ακούμε, με αποτέλεσμα λεπτομέρειες να γίνονται πιο σαφείς ή ασαφείς, ανάλογα τις επιλογές που θα κάνουμε.
Δεν είναι λοιπόν ότι έχω άποψη για τα πάντα, είναι ότι πειραματίζομαι και βγάζω συμπεράσματα, δια του ποσοστού μεταβολής που αντιλαμβάνομαι ( αφού και στη δική μου περίπτωση, η τελική δοκιμή γίνεται με τα αυτιά, τί διαφορετικό ακούω κάθε φορά ).
Αφού λοιπόν ρε συ @alexis ,"πειραματιζεσαι" όπως λες, κι αφού τιουναρεις κι εσύ με τ αυτί.. γιατί δηλώνεις μονίμως κόλλημα όταν σου προτείνω ένα blind test καλωδίων??
Γιατί λες ότι δεν έρχεσαι?
Γιατί ακόμα κι όταν σου λέω ότι αν δε βρω 19/20 εναλλαγές δεν έρχεσαι??
Γιατί δε με κάνεις λοιπόν να .."ξεκαβαλησω" από το άτι της υπεροψίας?
Έλα λοιπόν να αποδείξεις ότι είμαι λάθος!
Αλλιώς συνέχισε ν ακούς ..το βιολί και το φλάουτο με σαμπ, και μην ασχολείσαι με τα καλώδια και άλλα πράγματα που είσαι παντελώς άσχετος όπως ο ίδιος λες, γιατί εκτιθεσαι.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Από παντού με διώχνουνε
στο avsite με σπρώχνουνε
αχ να ανασάνω λίγο
καιρός μου να το στρίβω
σε μιαν απόμερη γωνιά
στο λέω πριν να φύγω
τα kondos ν' άκουγες λίγο
καλωδιολάγνος δε θα 'μουν πια
στο λέω πριν να φύγω
τα kondos ν' άκουγες λίγο
καλωδιολάγνος δε θα 'μουν πια
Οπα νεος ποιητης στο αβουσαιτ, ευγε νεε μου μπραβοοοοο :drinks: :)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφού λοιπόν ρε συ @alexis ,"πειραματιζεσαι" όπως λες, κι αφού τιουναρεις κι εσύ με τ αυτί.. γιατί δηλώνεις μονίμως κόλλημα όταν σου προτείνω ένα blind test καλωδίων??
Γιατί λες ότι δεν έρχεσαι?
Γιατί ακόμα κι όταν σου λέω ότι αν δε βρω 19/20 εναλλαγές δεν έρχεσαι??
Γιατί δε με κάνεις λοιπόν να .."ξεκαβαλησω" από το άτι της υπεροψίας?
Έλα λοιπόν να αποδείξεις ότι είμαι λάθος!
Αλλιώς συνέχισε ν ακούς ..το βιολί και το φλάουτο με σαμπ, και μην ασχολείσαι με τα καλώδια και άλλα πράγματα που είσαι παντελώς άσχετος όπως ο ίδιος λες, γιατί εκτιθεσαι.
Λέανδρε, έχεις χάσει τα αβγά και τα πασχάλια! Σαν να χάνεις λίγο τη ψυχραιμία σου και απαντάς αλλού γι'αλλού!! Άκου λίγο Kondo να στανιάρεις!!!!!
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
OK, με ένα τραγούδι, είναι σαν να μου λες ότι έχουν μπάσο οι The Offspring.
Φίλε @wizzy, ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα, αντπροσωπευτικό, ας πούμε, των ακουσμάτων μου, μην το παίρνεις τοις μετρητοίς. Ήθελα να καταδείξω ότι οι μουσικές που ακούω δεν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά που να μην μπορώ να τις απολαύσω. Έχω συνυπάρξει με sub παλαιότερα, και τα προβλήματα που μου έλυνε ήταν λιγότερα από αυτά που μου δημιουργούσε στο χώρο μου. Δεν ισχυρίζομαι ότι τα proac μου παράγουν αβυσσαλέο μπάσο, έχω όμως επίγνωση ότι στον οικιακό χώρο μου το ζητούμενο είναι να απολαμβάνω τη μουσική μου λειτουργώντας εντός των περιορισμών που τίθενται από τις συνθήκες διαβίωσης, και όχι να αγγίξω την "πιστή" αναπαραγωγή του μουσικού γεγονότος (δεν έβαλα τυχαία τα εισαγωγικά). Προσπαθώ να υπενθυμίζω στον εαυτό μου το λόγο ύπαρξης των μηχανημάτων στο χώρο μου και να βάζω τελεία όταν νιώθω ότι αυτό που ακούω με ικανοποιεί, χωρίς να τρώγομαι με τα ρούχα και τα μηχανάκια μου.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
…. και που να δεις με την άμπαση μιζέρια


:biggrin: :roflmao:
Ειδικά ως προς αυτή, είναι πολλοί που θα πρέπει να πάρουν τη σκούφια τους για να με βαρέσουν... Επανερχόμαστε στα περί άμπασων ενισχυτών. Για πολλά γέλια σε λέωωωωωω!!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αφού λοιπόν ρε συ @alexis ,"πειραματιζεσαι" όπως λες, κι αφού τιουναρεις κι εσύ με τ αυτί.. γιατί δηλώνεις μονίμως κόλλημα όταν σου προτείνω ένα blind test καλωδίων??
Γιατί λες ότι δεν έρχεσαι?
Γιατί ακόμα κι όταν σου λέω ότι αν δε βρω 19/20 εναλλαγές δεν έρχεσαι??
Γιατί δε με κάνεις λοιπόν να .."ξεκαβαλησω" από το άτι της υπεροψίας?
Έλα λοιπόν να αποδείξεις ότι είμαι λάθος!
Αλλιώς συνέχισε ν ακούς ..το βιολί και το φλάουτο με σαμπ, και μην ασχολείσαι με τα καλώδια και άλλα πράγματα που είσαι παντελώς άσχετος όπως ο ίδιος λες, γιατί εκτιθεσαι.
@aresmareskoukounares

Οπως πάντα δεν απάντησες σε τίποτα.
Αντίθετα λες ότι σε βολεύει.
Βέβαια δεν βλέπω και κανέναν άλλο καλωδιά να θέλει να απαντήσει.

Δεν σκοπεύω να ξοδέψω ούτε δευτερόλεπτο πλέον στα κείμενα σου.

Welcome back στη λίστα λοιπόν.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Φίλε @wizzy, ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα, αντπροσωπευτικό, ας πούμε, των ακουσμάτων μου, μην το παίρνεις τοις μετρητοίς.
Ναι, ρε συ, σε πείραζα! Για την ακρίβεια, το σχόλιο πήγαζε από την γενικότερη άποψη που έχω για την punk rock μουσική (τουλάχιστον τα 3-4 συγκροτήματα που γνωρίζω κι έχω κάποια ακούσματα - τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να είναι υπερβολική η γενίκευση δεδομένου του μικρού αριθμού συγκροτημάτων που γνωρίζω) και βρήκα αφορμή το post σου και τους The Clash.
Ήθελα να καταδείξω ότι οι μουσικές που ακούω δεν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά που να μην μπορώ να τις απολαύσω. Έχω συνυπάρξει με sub παλαιότερα, και τα προβλήματα που μου έλυνε ήταν λιγότερα από αυτά που μου δημιουργούσε στο χώρο μου.
Το αντιλαμβάνομαι. Εάν έχεις την ευκαιρία στο μέλλον, προσπάθησε να συνυπάρξεις με δύο sdubwoofers, μετά την σωστή ενσωμάτωσή τους στο σύστημά σου. Θα ανακαλύψεις ξανά τη μουσική που σου αρέσει να ακούς - μιλάω εξ ιδίας πείρας!
Δεν ισχυρίζομαι ότι τα proac μου παράγουν αβυσσαλέο μπάσο, έχω όμως επίγνωση ότι στον οικιακό χώρο μου το ζητούμενο είναι να απολαμβάνω τη μουσική μου λειτουργώντας εντός των περιορισμών που τίθενται από τις συνθήκες διαβίωσης, και όχι να αγγίξω την "πιστή" αναπαραγωγή του μουσικού γεγονότος (δεν έβαλα τυχαία τα εισαγωγικά).
Προσπαθώ να υπενθυμίζω στον εαυτό μου το λόγο ύπαρξης των μηχανημάτων στο χώρο μου και να βάζω τελεία όταν νιώθω ότι αυτό που ακούω με ικανοποιεί, χωρίς να τρώγομαι με τα ρούχα και τα μηχανάκια μου.
Συμφωνώ. Η ουσία είναι στη μουσική κι όχι στα μηχανήματα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ρε μάστορα, η dynaudio μπορεί να λέει ότι θέλει, εδώ...μιας και είσαι φαν των μετρήσεων, το pdfακι λέει ότι το βιολί κάτω απ'τα 200hz δε λαλεί!!
Ποιόν θα ήθελες να πιστέψω????
Εκτός αν τα ηχεία σου δε κατεβαίνουν κάτω από τα 200hz και χρειάζεσαι και σαμπ αλλά και έξτρα midwoofer.. οπότε πάσο!!
... κατά τ αλλά μας φταίει η kondo!!
Με όλο το σεβασμό,
το pdf όντως μπορεί ν αναφέρει κάτω από 200 κύκλους δεν λαλεί, αλλά κατα την ακρόαση δεν ακούμε μόνο συχνότητες.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
@aresmareskoukounares

Οπως πάντα δεν απάντησες σε τίποτα.
Αντίθετα λες ότι σε βολεύει.
Βέβαια δεν βλέπω και κανέναν άλλο καλωδιά να θέλει να απαντήσει.

Δεν σκοπεύω να ξοδέψω ούτε δευτερόλεπτο πλέον στα κείμενα σου.

Welcome back στη λίστα λοιπόν.
Απάντησα σε όλα @alexis ,
Όποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχουν ακουστες διαφορές στα καλώδια ας έρθει να το αποδείξει!
19/20 λέμε!!
Αλλιώς ας .. κάτσει στ αυγά του και να σωπάσει, αρκετές φιλοσοφίες ακούσαμε, βιολιά με σαμπ κι άλλες π@π@ριες...
Τα καλώδια σε πείραξαν κατά τ αλλά!
Υ.σ. έχεις κάνει φαντάζομαι το μόνο τεστ του @Astronaut Jr. Με σωστό τρίγωνο πρώτα ε?!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top