Καλώδια και θύματα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αρχηγέ ,ερώτηση.
λες ότι δεν δέχεσαι καμία ικανότητα στα αυτιά και μάλιστα βαζεις και ποσοστό 99,5 από όσους συμμετέχουν στο φόρουμ. Συμφωνώ απόλυτα.

Αν κάνουμε άκουόγραμμα θα διαπιστώσουμε οτι έχουμε κενά σε συχνότητες . Δηλαδή άλλες συχνοτητες της ακούμε πιο δυνατά από καποιες άλλες και κάποιες καθολου.
Αυτό αφορά μεγάλο ποσοστό του κόσμου και μεγαλες διαφορες στο τι ακούει πραγματικά και τι δεν ακούει ο καθένας μας.....

πως είναι δυνατόν να προτείνονται συγκεκριμένοι τρόποι ακροασης σε όλους γενικά ?
συγκεκριμενες καμπύλες για παράδειγμα ....
πως έρχεσαι και λες είσαι βλάκας ! Έτσι πρέπει να ακούς ! Εγώ ξέρω πως πρέπει να ακούς !
και αλλες τέτοιες κοτσάνες .....


με βάση το ακουογραμμα θα πρέπει να γίνεται και η επιλογή του τρόπου ακροασης ( το εκουαλιζεισον δηλαδή ,αναφέρομαι στο τι ακούει τελικά ο καθένας μας .....όχι στο γούστο )

τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις ρυθμίσει σωστά ένα σύστημα όταν , ναι μεν παίζει όπως πρέπει αλλά εσυ ακούς στον γαμο του καραγκιοζη?

με ποια κριτήρια θα πρέπει να ρυθμίζουμε ένα σύστημα ?
αν παίζει σωστα στις μετρησεις η σωστά στα αυτιά μας ?
εμεις θα ακουμε ! Όχι κάποιος άλλος ! Όχι κάποιος με τελεία ακοή .......εμείς με τα έλατωματα της δικης μας ακοής

για ποιο λόγο τα βάζετε με αυτούς που ρυθμίζουν με βάση τι ακούν με τα αυτιά τους και τι τους αρεσει?
Το ακουστικό σύστημα οποιουδήποτε ακροατή σε όποια κατάσταση και να βρίσκεται θα συλλάβει και ακολούθως θα επεξεργαστεί με τον ίδιο τρόπο τόσο ένα αυθεντικό ηχητικό συμβάν όσο και το αναπαραγόμενο αντίγραφο του πρώτου ...

Πιθανές ιδιαιτερότητες στην ακοή θα έχουν κοινή ισχύ σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Σε τέτοιες Αρχές βασίζονται όσες μελέτες έχουν προκύψει με ενδεικτικές ομάδες ακροατών,υποδεικνύοντας μορφές καμπύλης κατά την αναπαραγωγή σε τυπικά δωμάτια που τείνουν ν'ακούγονται πιο ικανοποιητικά για το σύνολο ακροατών.

Κατά την απαγωγή εις άτοπον,η περίπτωση να ίσχυαν όσα διατυπώνεις αναιρεί αυτομάτως και όσα υποστηρίζουν οι δέσμιοι των καλωδίων για θαυματουργές επιδράσεις στο τελικό αποτέλεσμα υπό οιαδήποτε συνθήκη.Εύγε,μόλις αχρήστεψες κάθε διεκδίκηση από οπαδούς αβανταδόρικων καλωδιώσεων - που έδωσαν το like αψήφιστα για την αντίρρηση και μόνο όπως φαίνεται - να προσεταιρίζονταν (με το σχετικό αντίτιμο ως μέτρο...κιμπαροσύνης) τις όποιες μετρούμενες ή μη ιδιότητές τους όλοι ανεξαιρέτως.

Εάν πραγματικά πρεσβεύεις το επιχείρημα που διατυπώνεις,τότε ασκόπως θα έχεις προμηθευτεί όσα κατέχεις,για δικό σου λογαριασμό τουλάχιστον....:sneaky:
 

P

PMC

Guest
Πιστή αναπαραγωγή αρχηγέ μου, σημαίνει ότι αυτό που θα άκουγες υποθετικά στο στούντιο από το Master tape ενός αλμπουμ που μόλις θα είχε ολοκληρωθεί η παραγωγή του, με τις όποιες παρεμβάσεις θα είχαν κάνει οι μουσικοί και ο παραγωγός και με τις οποίες ιδιομορφίες ή αδυναμίες θα είχε η ακοή σου, το ίδιο ακριβώς θα άκουγες και στο σπίτι σου, πάλι με τις ίδιες ιδιομορφίες της ακοής σου.
αρχηγε μου .....99,5 ακούν ότι ναναι......λέει η επιστήμη.
τι πιστη αναπαραγωγή μου λες? Πάει αυτό πέταξε......

αυτος που φτιάχνει μουσική, μηχανήματα , και γενικά κάθε επαγκελματιας στο οντιο οφειλει να είναι πιστός σε μετρήσεις . Εσυ που ακούς στο σπίτι σου δεν πρόκειται να ακούσεισ καμία πιστότητα. ανήκουμε στο 99,5....
πως κάποιοι ξέρουν πως πρέπει να ακούς εσυ?

οι αφορισμοί και οι απόλυτες απόψεις είναι που δεν μου αρέσουν.......αφήστε τον κόσμο να κάνει ότι του αρέσει .
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
αρχηγε μου .....99,5 ακούν ότι ναναι......λέει η επιστήμη.
τι πιστη αναπαραγωγή μου λες? Πάει αυτό πέταξε......

αυτος που φτιάχνει μουσική, μηχανήματα , και γενικά κάθε επαγκελματιας στο οντιο οφειλει να είναι πιστός σε μετρήσεις . Εσυ που ακούς στο σπίτι σου δεν πρόκειται να ακούσεισ καμία πιστότητα. ανήκουμε στο 99,5....
πως κάποιοι ξέρουν πως πρέπει να ακούς εσυ?

οι αφορισμοί και οι απόλυτες απόψεις είναι που δεν μου αρέσουν.......αφήστε τον κόσμο να κάνει ότι του αρέσει .
Τα δεδομένα έχουν δείξει πως ακόμα και οι ΄΄ό,τι να ναι΄΄ τείνουν υπό ελεγχόμενες συνθήκες να προτιμούν το ΄΄ως προσήκει΄΄...Αυτό που θα χρειαζόταν είναι απλώς να...εξοικειώνονταν με το δεύτερο υπό δικές τους...ανεξέλεγκτες συνθήκες. :sneaky:

Εξ ου και η γνωστή βάσανος του γράφοντος ακόμα και για ένα ΄΄lifestyle΄΄ ηχοσύστημα σε υπνοδωμάτιο και υπό χαλαρές συνθήκες ακρόασης ...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αρχηγε μου .....99,5 ακούν ότι ναναι......λέει η επιστήμη.
τι πιστη αναπαραγωγή μου λες? Πάει αυτό πέταξε......

αυτος που φτιάχνει μουσική, μηχανήματα , και γενικά κάθε επαγκελματιας στο οντιο οφειλει να είναι πιστός σε μετρήσεις . Εσυ που ακούς στο σπίτι σου δεν πρόκειται να ακούσεισ καμία πιστότητα. ανήκουμε στο 99,5....
πως κάποιοι ξέρουν πως πρέπει να ακούς εσυ?

οι αφορισμοί και οι απόλυτες απόψεις είναι που δεν μου αρέσουν.......αφήστε τον κόσμο να κάνει ότι του αρέσει .
Οπότε Τζιό μου, την επόμενη φορά που κάποιος θα γράψει πως αλλάζοντας ένα καλώδιο απέκτησε "αληθοφάνεια", "φυσικές διαστάσεις οργάνων", "βάθος και πλάτος σκηνής" και "σωστή τοποθέτηση οργάνων στον χώρο", μουντζωσε τον με χέρια και με πόδια μαζί, γιατί όλα αυτά υπονοουν πίστη αναπαραγωγή, η οποία σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πέταξε..!
 

P

PMC

Guest
Δεν κατάλαβες, ε;
πρεπει επιτέλους να αφήσουμε τον κάθε ακροατή να ακούει όπως θέλει αυτός και όχι όπως θελουμε εμεις.
το απόλυτο στον ήχο δεν υπάρχει . Μπάζει από παντού.
Οπότε Τζιό μου, την επόμενη φορά που κάποιος θα γράψει πως αλλάζοντας ένα καλώδιο απέκτησε "αληθοφάνεια", "φυσικές διαστάσεις οργάνων", "βάθος και πλάτος σκηνής" και "σωστή τοποθέτηση οργάνων στον χώρο", μουντζωσε τον με χέρια και με πόδια μαζί, γιατί όλα αυτά υπονοουν πίστη αναπαραγωγή, η οποία σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πέταξε..!
οτι ναναι λες......
σημαινει απλά ότι αυτός ακούει κάτι που του αρέσει . Ισχύει για τον ίδιο και της συνθήκες ακροασης του.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
πρεπει επιτέλους να αφήσουμε τον κάθε ακροατή να ακούει όπως θέλει αυτός και όχι όπως θελουμε εμεις.
το απόλυτο στον ήχο δεν υπάρχει . Μπάζει από παντού.


οτι ναναι λες......
σημαινει απλά ότι αυτός ακούει κάτι που του αρέσει . Ισχύει για τον ίδιο και της συνθήκες ακροασης του.
Ισχύει και ανάδρομα...Όσες καλωδιώσεις ευαγγελίζονται ΄΄απογειώσεις΄΄ φλερτάρουν απ'όλες τις απόψεις με το...πέταγμα. :sneaky:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Ο κάθε ακροατής ακούει όπως θέλει αυτός.
Τέλος. Τον αφήνουμε.
Όταν όμως θέλει να προτείνει τρόπους να βελτιώσει κάποιος άλλος τον τρόπο που ακούει πρέπει να ξέρει τι λέει. Κατανοητό;
Το χόμπι λέγεται πιστή αναπαραγωγή του εγγεγραμμένου στο μέσο μουσικού συμβάντος. Η πιστή αναπαραγωγή έχει αρχές. Οι προτάσεις γίνονται προς τα εκεί. Αν ο κάθε ένας γουστάρει αλλιώς καλά κάνει. Το λύσαμε;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο κάθε ακροατής ακούει όπως θέλει αυτός.
Τέλος. Τον αφήνουμε.
Όταν όμως θέλει να προτείνει τρόπους να βελτιώσει κάποιος άλλος τον τρόπο που ακούει πρέπει να ξέρει τι λέει. Κατανοητό;
Το χόμπι λέγεται πίστη αναπαραγωγή του εγγεγραμμένου στο μέσο μουσικού συμβάντος. Η πίστη αναπαραγωγή έχει αρχές. Οι προτάσεις γίνονται προς τα εκεί. Αν ο κάθε ένας γουστάρει αλλιώς καλά κάνει. Το λύσαμε;
Και βέβαια...όχι.Αφού...ακούγονται λέμε οι διαφορές ανάμεσα σε καλώδια χωρίς απαραίτητα να ήταν μετρήσιμες... :lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
οτι ναναι λες......
σημαινει απλά ότι αυτός ακούει κάτι που του αρέσει . Ισχύει για τον ίδιο και της συνθήκες ακροασης του.
Άρα πού ερχόμαστε;
Μα στης ψωλης μας τον χαβά φυσικά!
Μαζί σου!
Εγώ είμαι υπέρ του γούστου και του χαβά της ψωλης και άσε τον Αφτχια να γαβγιζει.
Φτάνει να γνωρίζουμε πού ακριβώς βρισκόμαστε, τι κυνηγάμε και με ποιον τρόπο. Να ξέρουμε πως το "αρεστό" αυτό αποτέλεσμα είναι τυχαίο και προκύπτει από μη προβλέψιμες αλληλεπιδράσεις του χώρου και των μηχανημάτων σε συνδυασμό με εξίσου τυχαίες και ελάχιστης επίδρασης παρεμβάσεις μέσω καλωδίων υπό τη μορφή "δοκίμασε το και αν σου κάτσει" equalization.
Και κυρίως να μην τρέφουμε χαιφιντελιστικες αυταπάτες.
 

P

PMC

Guest
Όταν πας να ακούσεις μια συναυλία live, φοράς ειδικό φίλτρο που αλλάζει τον ήχο που προσλαμβάνεις με βάση το δικό σου ακουόγραμμα; Υποθέτω πως όχι.

Άρα, με βάση το τι ακούς, διαμορφώνεται η δική σου "αλήθεια" όσον αφορά τον ήχο. Της ορχήστρας, του κάθε οργάνου ξεχωριστά, των χροιών κλπ

Όταν πάμε στην αναπαραγωγή, η "πιστή" αναπαραγωγή είναι πάντα μία. Για όλους. Είναι αυτή που θα αναπαραγάγει το άκουσμα του γεγονότος με τον πιστότερο τρόπο. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως μέσα από αυτή την αναπαραγωγή θα ακούσουμε και οι δύο το ίδιο πράγμα. Αλλά, ως εκ θαύματος, θα ακούσουμε και οι δύο αυτό που θα ακούγαμε αν παρακολουθούσαμε το γεγονός live.

Δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά ή επαρκώς. Θυμάμαι κι εγώ όταν μου το εξηγούσε ο Ζαπ μου πήρε λίγη ώρα να το καταλάβω πραγματικά. Αλλά άπαξ και το καταλάβεις είναι από αυτές τις στιγμές που λες "Αααααααααα, ναι. It makes sense".

συναυλια .οκ .....
τι συναυλία ?
ανοιχτος χώρος η κλειστός ?
που κάθεσαι ?
τι απόσταση εχεις από κέντρο σκηνής ? Από Ηχεια ?
ο υπόλοιπος κόσμος κάθεται ήσυχος η όχι?
εσυ είσαι συγκεντρωμένος η ότι ναναι?

ειναι τόσο τυχαια όλα αυτά ......τι πίστη αναπαραγωγή μου λες?
δεν κάνουν ολες οι συναυλίες για τέτοια κουβέντα....

και το ερώτημα παραμένει ......ποιος θεός θα μου πει πως θα ακούσω εγώ?
ποιος χαζός κατεχει την γνωση για όλα ?

Ας κοιτάξει ο καθένας το συστηματακι του και ας λύσει τα προβλήματα του οπως θελήσει αυτός .
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Jio δεν έχεις καταλάβει γρι.
Ένα σύστημα σαν το δικό σου θα πλησιάσει πολύ περισσότερο την συναυλία όπου και να έγινε αυτή και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες από τι μικρό μου αγγλικό σύστημα με τα κεφάκια και το ναιμ.
Αυτό το παραδέχεσαι; Έτσι για να ξεκινήσουμε από κάπου...
 

P

PMC

Guest
Νομίζω πως εχει εξηγηθεί καμιά 20ρια φορές.

Με τα ίδια αυτιά (και με τα ίδια προβλήματα στο ακουόγραμμα) ακούμε στο live, και παίρνουμε αναφορά, και με τα ίδια στο σύστημα στο σπίτι.
Αν φτιάξεις καμπυλη στο στέρεο που να αντιρροπεί τις τρύπες του ακουογραμματος θα σου ακούγεται αφύσικο, γιατι θα εχεις συνηθίσει αλλιως.
Με πρόλαβε ο @symos
πρεπει να παραδεχτείς όμως ότι το ίδιο σύστημα με της ιδιες ρυθμίσεις και χώρο αλλιώς το ακούς εσυ και αλλιως ο έαρ.......έτσι?
Jio δεν έχεις καταλάβει γρι.
Ένα σύστημα σαν το δικό σου θα πλησιάσει πολύ περισσότερο την συναυλία όπου και να έγινε αυτή και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες από τι μικρό μου αγγλικό σύστημα με τα κεφάκια και το ναιμ.
Αυτό το παραδέχεσαι; Έτσι για να ξεκινήσουμε από κάπου...
φυσικα .....αλλά και ο καθένας που θα ακούσει σπίτι μου θα ακούσει διαφορετικά πράγματα .....αυτό το δέχεσαι εσυ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
και το ερώτημα παραμένει ......ποιος θεός θα μου πει πως θα ακούσω εγώ?
ποιος χαζός κατεχει την γνωση για όλα ?...
Και ποιός...άθεος θα τολμήσει να μας επιβάλει χρήση μάσκας και να μας υποδείξει πώς...ν'ναπνέουμε;;;
Ποιος ιθύνων κατέχει όλες τις υγειονομικές παραμέτρους;;;
(μια φανταστική προέκταση στο αυτό πνεύμα...)
 

P

PMC

Guest
Και ποιός...άθεος θα τολμήσει να μας επιβάλει χρήση μάσκας;;;
Ποιο ιθύνων κατέχει όλες τις υγειονομικές παραμέτρους;;;
(μια λογική όσο και φανταστική προέκταση...)
μου είναι αρκετά δύσκολο να σας παρακολουθώ ......ταξιδεύω .
μου γράφεις και συ τα δικά σου...........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μαζί σου! Μετά από αυτή την ψύχραιμη προσέγγιση του θέματος, προτείνω τα μηχανάκια να τα ανοίγουμε μόνο για να μετράμε
Με τη δική σου ψύχραιμη προσέγγιση, εύχομαι τουλάχιστον να μην ανοίγετε τα μηχανήματα για να μετράτε με τα αφτιά διαφορές καλωδιων, ή διαφορές μηχανημάτων.

Η δική μου προσέγγιση, λέει " με τα αφτχιά σου, άκου μουσική" σκέτο, χωρίς να σου δίνω δικαίωμα κριτικής. Κριτική γίνεται με το μικρόφωνο. ;)

πως είναι δυνατόν να προτείνονται συγκεκριμένοι τρόποι ακροασης σε όλους γενικά ?
συγκεκριμενες καμπύλες για παράδειγμα ....
Έλα μου ντε!
Πώς είναι δυνατόν να μην έχεις καταλάβει τίποτα πάνω στις βασικές αρχές της ψυχοακουστικής, σε όσα λέει ο Τουλ;

Μήπως είσαι μεθυσμένος βρε;

Επίσης, να σου θυμίσω πόσο μαντάρα τα έκανες πειράζοντας οτιδήποτε στον τρινοβ, σύμφωνα με τα "γούστα" σου, τόσο μαντάρα, που δε λέγεται.

Επίσης να σου θυμίσω πως η ντολμπι για τα πολυκαναλα φορμά, δε λέει να έχεις κάθε ηχείο σε όποια στάθμη γουστάρεις, και το πρόγραμμα ισοστάθμισης του τρινοβ δε σε ρωτάει σε τι στάθμη θες να ακούς το δεξί εμπρός ή το πίσω αριστερό;

Κι όμως, ακόμα και τις στάθμες πειραξες, με τα "γούστα", χωρίς να μπορείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν γούστα στην αναπαραγωγή..

Είναι δυστυχώς πολύ μεγάλος ο εγωισμός για να ταπεινωθεί με ένα "σκάσε και άκου τη μουσική σου"..
με βάση το ακουογραμμα θα πρέπει να γίνεται και η επιλογή του τρόπου ακροασης ( το εκουαλιζεισον δηλαδή ,αναφέρομαι στο τι ακούει τελικά ο καθένας μας .
Όχι βέβαια.
Μπουρδολογείς.

Ιδέαν δεν έχεις πάρει για όλο το θέμα του ήχου, κι έχεις και άποψη για το πώς πρέπει να ακούγεται; Άσε μας παιδάκι μου...
για ποιο λόγο τα βάζετε με αυτούς που ρυθμίζουν με βάση τι ακούν με τα αυτιά τους και τι τους αρεσει?
Γιατί είναι άσχετοι.

οι αφορισμοί και οι απόλυτες απόψεις είναι που δεν μου αρέσουν
Δεν ενδιαφέρονται τα δεδομένα του όντιο (ούτε γω προσωπικά) για τι σε αρέσει.

Σε ενημερώνω για τι ισχύει.

Τα δεδομένα είναι κει, περιμένουν να τα διαβάσεις.

Έχεις μηδενικές γνώσεις πάνω στο όντιο, εκτιθεσαι αφάνταστα με όσα γράφεις, η "εμπειρία" σου είναι απλώς συσσώρευση σφαλμάτων, αδυνατείς να κατανοήσεις τα βασικά ακόμη, και θεωρείς ταυτόχρονα ότι δικαιούσαι άποψης.

Όχι, δε δικαιούσαι.

Κι όσα λες, είναι λάθος. Όλα.


ΥΓ. Ακόμα πιο άσχετοι από σένα, σου κάνουν λαϊκ. :smg:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
πρεπει να παραδεχτείς όμως ότι το ίδιο σύστημα με της ιδιες ρυθμίσεις και χώρο αλλιώς το ακούς εσυ και αλλιως ο έαρ.......έτσι?


φυσικα .....αλλά και ο καθένας που θα ακούσει σπίτι μου θα ακούσει διαφορετικά πράγματα .....αυτό το δέχεσαι εσυ?
Ναι.
Πάμε παρακάτω.
Όλοι δεν θα πουν ότι το δικό σου σύστημα παίζει ποιο πιστά την συναυλία;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
μου είναι αρκετά δύσκολο να σας παρακολουθώ ......ταξιδεύω .
μου γράφεις και συ τα δικά σου...........
Υπό καμία συνθήκη δεν εκφράζουν προσωπική μομφή,αλλά το πού μπορούν να οδηγήσουν συγκεκριμένοι τρόποι θεώρησης...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και βέβαια...όχι.Αφού...ακούγονται λέμε οι διαφορές ανάμεσα σε καλώδια χωρίς απαραίτητα να ήταν μετρήσιμες... :lolsign:
Ρε bhutia m... τι μετρήσιμα και το πράσινα άλογα??
Στο rew δίνει μια γεννήτρια συχνοτήτων μια συχνότητα μόνο ανά κάποια χιλιοστά του δευτερολέπτου και βάσει αυτού παίρνεις μετρήσεις για τη συγκεκριμένη συχνότητα το πώς αναπαράγεται μόνο αυτή εκείνη τη χρονική στιγμή.
Η δε καμπύλη είναι απλά ένα άθροισμα όλων των επιμέρους μονών σημείων μετρήσης.
Με άλλα λόγια το φουτσο κλαιγανε!
Αυτό που παίρνεις στο τέλος είναι μόνο μια ένδειξη του πως μπορεί το σύστημα να αναπαράγει τον ήχο.
Μια και το scanning δεν εμπεριέχει σύνθετους ήχους όπως μια πραγματική μουσική ακρόαση.
Με άλλα λόγια.. φούτσες μπλε!.
Μπορεί επομένως το σύστημα να μπορεί να "μετράει σχετικά σωστά" στο ιού ιού, αλλά αν του έβαζες ν αναπαράγει το sketches of Spain να άκουγες απ'τα τρία το μακρύτερο.
Θα μπορούσα να δεχθώ οποιαδήποτε μέτρηση που να συγκρινε ένα συμφωνικό έργο και πως αυτό αναπαράγεται.
Τ αλλά που μετράει το οφωνο είναι απλά μια μικρή ένδειξη του πως πιθανά μπορεί να παίξει ένα σύστημα.
Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να δείξει το πώς παίζει ένα σύστημα.
Γκε γκε??
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
@jiovani75 Κανείς δεν είπε στον άλλον "μην ακούς έτσι, άκου αλλιώς". Κανείς δεν είπε "μην αγοράσετε καλώδια, μην αγοράζετε βύσματα ροδίου" κτλ.

Η διαφωνία έρχεται όταν αυτός που αγοράζει το καλώδιο έρχεται και λέει "γαμάτο καλώδιο, μου έσφιξε τα μπάσα" κι όταν του λες "πώς το ξέρεις; πού το στηρίζεις;", σου λέει "το άκουσα". Εμ, όχι μεγάλε, συγνώμη που στο λέω, σκατά άκουσες.

Διότι, αν δεν έχεις κάνει έστω τα ελάχιστα που απαιτούνται για αντικειμενικά σωστή ακρόαση (π.χ. ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης), σκατά ακούς, όχι το καλώδιο. Θες παράδειγμα; Δες το χώρο μου. Τον έφτιαξα, τον μέτρησα και βρέθηκε "τρύπα" στα 40Hz. Έβαλα 2 subwoofers, μέτρησα ξανά κι "τρύπα" εξαφανίστηκε.* Κατάλαβες τη διαφορά; Μετρημένα πράγματα πριν την αλλαγή, μετρημένα πράγματα μετά την αλλαγή, εμφανές αποτέλεσμα από την αλλαγή, τέλος. Τότε, ναι, βγήκα κι είπα αυτά που είπα για το "πριν" και το "μετά", επειδή είχα στοιχεία.

Όταν γράφεις (δεν είναι μομφή) ότι αλλάξαμε καλώδια, ακούσαμε διαφορές, αλλά το μικρόφωνο απέτυχε να τις μετρήσει (!!!), ε, ρε φίλε, δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσείς αρμενίζετε στραβά. Και για να μην παρεξηγώ, το "στραβά αρμενίζετε" δεν πάει προσωπικά σε σένα και τον @leandros, πάει σε όλα αυτά που άλλαξαν με την αλλαγή των καλωδίων, τα οποία θέλετε να οφείλονται στα καλώδια αλλά δεν οφείλονται σε αυτά. Το ότι τα ακούσατε με τα αυτιά σας, δεν σημαίνει κάτι.

Φιλικά, πάντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top