Καλώδια και θύματα





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
edit : αν μου επιτρέπεις τα παραισθησιογόνα είναι δηλητηριώδη και σε μεγάλη ποσότητα γίνονται θανατηφόρα και αυτά!
Να, εγώ (ας πούμε) θεωρώ πολύ πιο τοξικό τέτοιου είδους σχόλιο, σε σχέση με "όποιο προμοτάρισμα" καλωδίου.
....
Με την τοξικότητα πρέπει ν'ασχολούμαστε...όσο είναι καιρός. :sneaky:
Ο haris πρεσβεύει μια πάλη τόσο τοξική όσο και...ταξική.
(όπως βλέπουμε η χρήση του επιρρηματικού τύπου ΄΄τόσο...όσο΄΄ αποδίδει ομότιμα τις δύο ιδιότητες)
Ταξική πάλη,τοξική πάλι...
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Με την τοξικότητα πρέπει ν'ασχολούμαστε...όσο είναι καιρός. :sneaky:
Ο haris πρεσβεύει μια πάλη τόσο τοξική όσο και...ταξική.
(όπως βλέπουμε η χρήση του επιρρηματικού τύπου ΄΄τόσο...όσο΄΄ αποδίδει ομότιμα τις δύο ιδιότητες)
Ταξική πάλη,τοξική πάλι...
Μπούτχια είσαι μεγαααααάλο ακάθαρμα!!!:D:D:D:D
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Screenshot_2020-11-26 n_olympios(1).png

Δέχομαι πμ, sms, email, viber, κλήση, fb, instagram, tik tok, elta courier, acs, ταχυδρομικό περιστέρι, έρχομαι κι από εκεί εν ανάγκη, έχω χαρτί για μετακίνηση όπου να'ναι ό,τι ώρα να΄ναι.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
View attachment 188493

Δέχομαι πμ, sms, email, viber, κλήση, fb, instagram, tik tok, elta courier, acs, ταχυδρομικό περιστέρι, έρχομαι κι από εκεί εν ανάγκη, έχω χαρτί για μετακίνηση όπου να'ναι ό,τι ώρα να΄ναι.
Ένα tip σε όσους θ'αναζητούσαν στίγμα μέσω google maps...Να εστιάσουν σε οικίες με αρκετά μεγάλο οικόπεδο τριγύρω,αφού εκεί που βρίσκομαι μπορώ και κάνω ατομική άθληση σε δρόμους με ανώμαλο έδαφος χωρίς καν να χρειάζονται sms ή χαρτί μετακίνησης - αφού θα παραμένω διαρκώς σε ιδιωτική έκταση με τη σχετική περίφραξη...
 





P

PMC

Guest
Το να προμοταρεται έμμεσα, μέσω ενός σάιτ, το καλώδιο ενός DIYer που ξεκαθαρα διατίθεται προς "πώληση", είναι το λιγότερο άκομψο. Όταν μάλιστα του αποδίδονται και μαγικές ιδιότητες, όπως το να ρίχνει ΔΈΚΑ βαθμούς Κελσίου τη θερμοκρασία μιας συσκευής, τότε πλησιάζουμε στα όρια της απάτης, στο βαθμό που αυτή του η ιδιότητα δεν εξηγείται ή αποδεικνύεται. Θεωρώ πως ο "κατασκευαστής" του καλωδίου θα πρέπει να εξηγήσει και να αποδείξει το πώς αυτό επιτυγχάνεται, σε διαφορετική περίπτωση όμως, δεν ξέρω αν πρέπει αυτά τα μηνύματα προώθησης να συνεχίσουν να εμφανίζονται στο σάιτ.
Το να διαφημίσεις μια συσκευή ή ένα καλώδιο που υπόσχεται παπάδες, με δημοσιευμενες τεχνικές προδιαγραφές, ακόμα και αν αυτές δεν δικαιολογούν την υπόσχεση, με αντιπροσωπεία, με κατασκευαστή, με υπεύθυνο κατά τον νόμο που θα φέρει αστική ευθύνη σε περίπτωση ζημιάς, το κατανοώ.
Το άλλο, σχωρα με άλλα όχι.
Συμφωνώ απόλυτα, δεν θα είχε την οικονομική ανάγκη άλλωστε. Απλά αισθάνεται πολύ άνετα πλέον σε έναν κύκλο που του καλύπτει την ανάγκη του για επιβεβαίωση.

Χάρη με στεναχωρούν πάρα πολύ αυτά που γράφεις. Δεν ξέρω γιατί το κάνεις ομωσ δεν είναι η πρώτη φορά...
Ξέρω ότι μου κρατάς κακία για το φίλο σου όμως η συμπεριφορά του ήταν αυτή που τον ανάγκασε να φύγει όχι εγώ...
Δεν ξέρω αν σου έχω κάνει κάτι αν σε έχω κατηγορήσει δημόσια για κάτι δεν το θυμάμαι....Αν το έχω κάνει Σου ζητάω Συγνώμη. Τόσο εχθρική αντιμετώπιση με ξαφνιάζει και με προβληματίζει.
Σκεπτόμενος τις πολιτικές σου πεποιθήσεις ίσως δικαιολογώ την στάση σου απέναντι σε έναν άνθρωπο που πιστεύεις ότι έχει πολλά χρήματα. Η κρίση σου στο συγκεκριμένο θέμα δεν είναι σωστή ελπίζω κάποια στιγμή ναΤο καταλάβεις.

Θέλω να σου πω Πως αν ήθελα να επιβεβαιώνομαι στο hifi θα ήμουν με την άλλη ομάδα και να σαι σίγουρος ότι Αν ήθελα θα ήμουν το πρώτο παράδειγμα Που θα χρησιμοποιούσε ο Κώστας σε κάθε θέμα που αφορά τον ήχο.
Γιατί είμαι ο μόνος που έχω κάνει τα πάντα σε υπερθετικό βαθμό αυτά που λέει ο @costas EAR και ό @Dimifoot

Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι επιβεβαιώση έχω δεχτεί στη ζωή μου Σε υπερβολικό βαθμό σε τομείς που με ενδιαφέρουν πραγματικά



Χρόνια τώρα και με πολύ έντονο ύφος άνθρωποι Στο avsite υποστηρίζουνότι ότι τα καλώδια ρεύματος δεν παρουσιάζουν καμία διαφορά ούτε στον ήχο ούτε και κάπου αλλού.Και πως είναι δυνατόν να υπάρχει κάποια διαφορά αλλάζοντας το τελευταίο μετρό αυτής της μακριάς Πορείας από το εργοστάσιο της Δ.Ε.Η. μέχρι το πίσω πάνελ του μηχανήματος.....

Εγώ λοιπόν στο προσωπικό μου χώρο παρατήρησα δύο αλλαγές οι οποίες δεν ήταν μικρές. Η αλλαγή της θερμοκρασίας δε χρειαζόταν θερμόμετρο είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Άγγιζες τον προενισχυτή και το χέρι σου καιγότανε. Μετά την αλλαγή καλωδίου παραμένει Ένας ζεστός απλά προενισχυτής.
Η δεύτερη παρατήρηση αφορά την μεγαλύτερη διαδρομή που απέκτησε το volume Και την αύξηση κατά 2 dB στο head room. Θεώρησα ότι σε μια συζήτηση που αφορά καλώδια ρεύματος θα έπρεπε να πω για αυτά που παρατήρησα. Διαφωνείς με αυτό?
Δηλαδή αυτοί που μιλάνε αρνητικά για τα καλώδια έχουν το ελεύθερο να το κάνουν κι αν κάποιος σε προσωπικό επίπεδο παρατηρήσει κάτι θετικό για τα καλώδια πρέπει να σιωπήσει?

Όταν άλλαξα τα καλώδια το μόνο που περίμενα να ακούσω ήταν διαφορά στον ήχο και το περίμενα Γιατί ανάλογη διαφορά είχα ακούσει στο σύστημα του Λεάνδρου. Κανείς δε μου είχε μιλήσει για διαφορά στην θερμοκρασία ή για διάφορα στη διαδρομή του βολιουμ. Αυτές είναι παρατηρήσεις-συμπεράσματα που έβγαλα μόνος μου ισχύουν για εμένα και το σύστημα μου και δεν έχουν σκοπό να κάνουν διαφήμιση σε κανέναν.

Εκτός από την αλλαγή στον ήχο συνέβησαν δύο πράγματα επιπλέον τα οποία με έκαναν να προβληματιστώ σχετικά με αυτά που ακούω και τις ιδέες που υπερισχύουν στο χόμπι μας και ειδικά στο avsite για την χρήση των καλωδίων ρεύματος.

Αυτά που εγώ παρατήρησα στο σπίτι μου αφορούν μόνο εμένα.
Έχει ενημερωθεί ο κατασκευαστής του καλωδίου και αν ο ίδιος το επιθυμεί ας βρει τρόπο να διαφημιστεί η να πουλήσει τα καλώδια του ακριβότερα από αντίστοιχα ξένων κατασκευαστών που δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Ας βρει και ας στοιχειοθετήσει με μετρήσεις εάν τον ενδιαφέρει Να το κάνει για να υποστηρίξει τα προϊόντα που δημιουργεί. Τα συγκεκριμένα καλώδια είναι πολύ χαμηλής τιμής. Και ο σκοπός που μίλησα γι’ αυτό είναι περισσότερο για να μην δίνονται τεράστια ποσά σε καλώδια ρεύματος όταν μπορεί κάποιος με ελάχιστα χρήματα να έχει στα χέρια του ένα αξιόλογο καλώδιο ρεύματος.
Δεν ξέρω εάν τα καλώδια ρεύματος που πουλιούνται σαν αυτά που έγραψε Ό @vet ότι είχε τι τιμές έχουν και αν Οι ιδιοκτήτες τους είναι πραγματικά θύματα , πάντως εγώ δε νιώθω καθόλου Θύμα για τα αποτελέσματα που έχω και για τα χρήματα που έχω δώσει Για καλωδια.

Στο κάτω κάτω αν έχουν δοκιμάσει κι άλλοι καλώδια του Αργύρη και έχουν δει αντίθετα αποτελέσματα πιστεύω ότι μπορούν και έχουν το ελεύθερο να τα γράψουν.....

Χάρη υπάρχει κόσμος που δίνει περισσότερα από 1000 € για ένα καλώδιο ρεύματος. Τουλάχιστον ας δοκιμάσει ένα Φθηνότερο μπας και γλυτώσει κάποια χρήματα....

Συζήτηση για καλώδια κάνουμε εδώ και τόσες σελίδες και δεν είναι και το μόνο θέμα που μιλάει γι’ αυτό ....σου φαίνεται κακό Που μίλησα γι’ αυτό που παρατήρησα. Δεν πάμε να στήσουμε καμιά δουλειά δεν το έχουμε οργανώσει ο Αργύρης δεν είχε ιδέα ότι μίλησα εγώ για τα καλώδια του. Δεν έπρεπε να το κάνω?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Said it loud, i'm kalodiakias and i'm proud:biggrin:
View attachment 188504

Τύφλα να χει το παράλληλο σύμπαν του μπουτχια
Έχει και B&W,όλο το ΄΄πακέτο΄΄ δηλαδή. :lol:
Χάρη με στεναχωρούν πάρα πολύ αυτά που γράφεις. Δεν ξέρω γιατί το κάνεις ομωσ δεν είναι η πρώτη φορά...
Ξέρω ότι μου κρατάς κακία για το φίλο σου όμως η συμπεριφορά του ήταν αυτή που τον ανάγκασε να φύγει όχι εγώ...
Δεν ξέρω αν σου έχω κάνει κάτι αν σε έχω κατηγορήσει δημόσια για κάτι δεν το θυμάμαι....Αν το έχω κάνει Σου ζητάω Συγνώμη. Τόσο εχθρική αντιμετώπιση με ξαφνιάζει και με προβληματίζει.
Σκεπτόμενος τις πολιτικές σου πεποιθήσεις ίσως δικαιολογώ την στάση σου απέναντι σε έναν άνθρωπο που πιστεύεις ότι έχει πολλά χρήματα. Η κρίση σου στο συγκεκριμένο θέμα δεν είναι σωστή ελπίζω κάποια στιγμή ναΤο καταλάβεις.

Θέλω να σου πω Πως αν ήθελα να επιβεβαιώνομαι στο hifi θα ήμουν με την άλλη ομάδα και να σαι σίγουρος ότι Αν ήθελα θα ήμουν το πρώτο παράδειγμα Που θα χρησιμοποιούσε ο Κώστας σε κάθε θέμα που αφορά τον ήχο.
Γιατί είμαι ο μόνος που έχω κάνει τα πάντα σε υπερθετικό βαθμό αυτά που λέει ο @costas EAR και ό @Dimifoot

Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι επιβεβαιώση έχω δεχτεί στη ζωή μου Σε υπερβολικό βαθμό σε τομείς που με ενδιαφέρουν πραγματικά



Χρόνια τώρα και με πολύ έντονο ύφος άνθρωποι Στο avsite υποστηρίζουνότι ότι τα καλώδια ρεύματος δεν παρουσιάζουν καμία διαφορά ούτε στον ήχο ούτε και κάπου αλλού.Και πως είναι δυνατόν να υπάρχει κάποια διαφορά αλλάζοντας το τελευταίο μετρό αυτής της μακριάς Πορείας από το εργοστάσιο της Δ.Ε.Η. μέχρι το πίσω πάνελ του μηχανήματος.....

Εγώ λοιπόν στο προσωπικό μου χώρο παρατήρησα δύο αλλαγές οι οποίες δεν ήταν μικρές. Η αλλαγή της θερμοκρασίας δε χρειαζόταν θερμόμετρο είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Άγγιζες τον προενισχυτή και το χέρι σου καιγότανε. Μετά την αλλαγή καλωδίου παραμένει Ένας ζεστός απλά προενισχυτής.
Η δεύτερη παρατήρηση αφορά την μεγαλύτερη διαδρομή που απέκτησε το volume Και την αύξηση κατά 2 dB στο head room. Θεώρησα ότι σε μια συζήτηση που αφορά καλώδια ρεύματος θα έπρεπε να πω για αυτά που παρατήρησα. Διαφωνείς με αυτό?
Δηλαδή αυτοί που μιλάνε αρνητικά για τα καλώδια έχουν το ελεύθερο να το κάνουν κι αν κάποιος σε προσωπικό επίπεδο παρατηρήσει κάτι θετικό για τα καλώδια πρέπει να σιωπήσει?

Όταν άλλαξα τα καλώδια το μόνο που περίμενα να ακούσω ήταν διαφορά στον ήχο και το περίμενα Γιατί ανάλογη διαφορά είχα ακούσει στο σύστημα του Λεάνδρου. Κανείς δε μου είχε μιλήσει για διαφορά στην θερμοκρασία ή για διάφορα στη διαδρομή του βολιουμ. Αυτές είναι παρατηρήσεις-συμπεράσματα που έβγαλα μόνος μου ισχύουν για εμένα και το σύστημα μου και δεν έχουν σκοπό να κάνουν διαφήμιση σε κανέναν.

Εκτός από την αλλαγή στον ήχο συνέβησαν δύο πράγματα επιπλέον τα οποία με έκαναν να προβληματιστώ σχετικά με αυτά που ακούω και τις ιδέες που υπερισχύουν στο χόμπι μας και ειδικά στο avsite για την χρήση των καλωδίων ρεύματος.

Αυτά που εγώ παρατήρησα στο σπίτι μου αφορούν μόνο εμένα.
Έχει ενημερωθεί ο κατασκευαστής του καλωδίου και αν ο ίδιος το επιθυμεί ας βρει τρόπο να διαφημιστεί η να πουλήσει τα καλώδια του ακριβότερα από αντίστοιχα ξένων κατασκευαστών που δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Ας βρει και ας στοιχειοθετήσει με μετρήσεις εάν τον ενδιαφέρει Να το κάνει για να υποστηρίξει τα προϊόντα που δημιουργεί. Τα συγκεκριμένα καλώδια είναι πολύ χαμηλής τιμής. Και ο σκοπός που μίλησα γι’ αυτό είναι περισσότερο για να μην δίνονται τεράστια ποσά σε καλώδια ρεύματος όταν μπορεί κάποιος με ελάχιστα χρήματα να έχει στα χέρια του ένα αξιόλογο καλώδιο ρεύματος.
Δεν ξέρω εάν τα καλώδια ρεύματος που πουλιούνται σαν αυτά που έγραψε Ό @vet ότι είχε τι τιμές έχουν και αν Οι ιδιοκτήτες τους είναι πραγματικά θύματα , πάντως εγώ δε νιώθω καθόλου Θύμα για τα αποτελέσματα που έχω και για τα χρήματα που έχω δώσει Για καλωδια.

Στο κάτω κάτω αν έχουν δοκιμάσει κι άλλοι καλώδια του Αργύρη και έχουν δει αντίθετα αποτελέσματα πιστεύω ότι μπορούν και έχουν το ελεύθερο να τα γράψουν.....Υπάρχει κόσμος που δίνει περισσότερα από 1000 € για ένα καλώδιο ρεύματος. Τουλάχιστον ας δοκιμάσει ένα Φθηνότερο μπας και γλυτώσει κάποια χρήματα....

Συζήτηση για καλώδια κάνουμε εδώ και τόσες σελίδες και δεν είναι και το μόνο θέμα που μιλάει γι’ αυτό ....σου φαίνεται κακό Που μίλησα γι’ αυτό που παρατήρησα. Δεν πάμε να στήσουμε καμιά δουλειά δεν το έχουμε οργανώσει ο Αργύρης δεν είχε ιδέα ότι μίλησα εγώ για τα καλώδια του. Δεν έπρεπε να το κάνω?
Σου εύχομαι μόνο χαρές με αυτό το χόμπι.
Σκέφτομαι ότι περιοριστικός παράγοντας στην επέκταση του δυναμικού εύρους,εφόσον ηχειακές μονάδες όπως οι δικές σου έχουν απεριόριστο πρακτικά,θα είναι τα τροφοδοτικά στις ενισχυτικές βαθμίδες...Εξετάζοντας ακολούθως το εμπλεκόμενο προενισχυτικό στάδιο,αναρωτιέμαι μήπως το καλώδιο τροφοδοσίας που δοκίμασες να είχε κανένα πυκνωτή στη σύνθεσή του ο οποίος να μπλοκάριζε έκτοπες συνιστώσες συνεχούς ρεύματος που θα ήταν ενδεχομένως παρούσες στο οικιακό σου δίκτυο...Έτσι θα βελτιωνόταν και η θερμική επιβάρυνση κατά τη λειτουργία των μετασχηματιστών,ενώ θα αυξανόταν η ικανότητα του κυκλώματος ν'ακολουθήσει απαραμόρφωτα στη δική του έξοδο τις περιεχόμενες δυναμικές μεταπτώσεις από το σήμα που θα δεχόταν στην είσοδο.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
" όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια '
Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε το βρακί του αλλιώς!


Καθόλου!
Όπου μ έχουν καλέσει έχω παρευρεθεί :sneaky:
Αντιθέτως... αρκετοί που έχουν προσκληθεί από μένα έχουν διαπρέψει στο ρόλο του Πεισθεταιρου στο εν λόγω έργο του Αριστοφάνη!
Στοιχεία, όχι εικασίες!!;)
Ωραία. Σε ποιο εργαστήριο να φέρω τον τελικό μου;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε το βρακί του αλλιώς!




Ωραία. Σε ποιο εργαστήριο να φέρω τον τελικό μου;
Σε όποιο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις αγορίνα μου! :whistling: :whistling:
Χαλάω εγώ χατηρια??
Αφού θα ανοίξει το πορτοφόλι σου όπου θες!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top