Καλώδια και θύματα

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
Μμμμ, δε με λέτε; Επειδής δεν έχω καταλάβει, κάνουμε πλακίτσα ή μιλάμε και λίγο σοβαρά; Για να ξέρω τί να ποστάρω δηλαδή...

Αααα οκ! Πλακίτσα!

Ρε τον Μάρτη τον Κόλλομς... Πώς τα λέει! Ρωτάει κάτι ο άλλος -καλός άσχετος κι αυτός, άλλο επίθετο ήθελα να γράψω, αλλά τέλος πάντων, Κυριακή σήμερα, δεν κάνει, θα ξαναρχίσω τις αμαρτίες αύριο πάλι- ρωτάει κάτι, λοιπόν, ο δικός σου και τσαααααακ! έτοιμη την έχει την απάντηση ο Μάρτης. Ο Κόλλομς.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μιας και πιάσατε τα επιστημονικά, τις έρευνες κτλ, αναρτώ μια διαφωτιστική εικόνα:

View attachment 259713
Δεν προβλέπεται σε κανένα σχήμα αλληλουχία του τύπου ΄΄Αποφασίζουμε και διατάσσουμε΄΄...Καθένας μπορεί να πράττει όπως φρονεί καλύτερα δια λογαριασμό του...
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς (ως συνήθως χα χα) γιατί για τα δικά μου μέτρα και σταθμά γράφεις λίγο με υπονοούμενα και όχι τόσο ξεκάθαρα.

Πάντως να ξέρεις ότι η επιστήμη δεν έχει ρόλο, σκοπό ή δυνατότητα να κατατάξει ανθρώπους σε Ψεκ ή όχι (και ειδικά μάλιστα μη επσιτήμονες που δεν οφείλουν και δεν μπορούν εξάλλου να κρινουν, και όλοι είμαστε έτσι με την σούπερ εξειδίκευση, δηλαδή ¨ΟΛΟΙ είμαστε Ψεκ, όταν εκφράζουμε άποψη για κάτι έξω απο την εξειδίκευσή μας).

Τα ψεκ και όλα αυτά είναι πολιτικοί όροι.

Αφου σου ξεκαθάρισα την γνώμη για την επιστήμη, να πάμε τώρα στους επιστήμονες. Ξαναλέω α) οι δηλώσεις επιστημόνων δεν είναι η επιστήμη. Μόνο οι άσχετοι με την επιστήμη χάφτουν τέτοια φαινόμενα και σε αυτούς στοχεύουν αυτά. β) εγω π.χ. δεν είμαι επιστήμονας που θα χαρακτηρίσω ψεκ κανέναν. Δεν είναι η δουλειά μου αυτή. Οποιοι επιστήμονες το κάνουν είναι λάθος και αποσκοπούν και εξυπηρετούν αλλά κίνητρα ή έχουν φιλοδοξίες π.χ. στο μέλλον για μια κρατική θέση, πολιτική φιλοδοξία, κόμπλεξ ψυχολογικό, συμφέροντα, επιχορηγήσεις (σε επίπεδο ανατγωνισμού) σχετικά με τους συναδέλφους τους σε άλλους τομείς ή και στον ίδιο κλπ και πολλά άλλα ..... κερασάκι για τους χαζούς και εύπιστους, πετάνε ότι ενδιαφέρονται δήθεν για την αλήθεια και την εξάλλειψη του "κακού" στον κόσμο χα χα. Πολυ σπάνια ισχύει αυτό. Η επιστήμη είναι ουδέτερη εκ φύσεως. Είναι λίγο σαν την καλή μουσική.

Λένε πως μάχες κερδίζω
επιλέγοντας προσεκτικά
Τα δεδομένα σπινάρω
Και άλλα κουφά σχετικά

Σκέτα καδρόνια για ΄΄πόρτα΄΄
Face control στα ρημάδια
για το καλό του συνόλου,
υγρή σανίδα στα PCνά

Να δεις που κάποτε
όλοι θα βγούμε ψεκασμένοι
Να δεις που κάποτε
όλοι θα βγούμε αρνητές

Ρεύμα που καίει η τάξη Α
πέφτουν και τέλη στο Roon
αποφασίζουν διατάσσουν
ήχοι 3D σα σφαίρες να μας βρουν

Πατίνια οι bloggers στα πλήκτρα
γράφουν με δέκα αυτάκια
φουμάρουν σα χόρτο επιστήμη
και την ακούνε κανονικά

Να δεις που κάποτε
Θα μας την πούνε χρυσαυτιάδες
Θα βάλουν κάποτε
καρφιά για στρώμα σαν τους guru

Ανοίγω θέμα να βρω ηχεία
μου πρήζουν συκώτια με το IMD
αλα της Trinnov ο σακάτης
όπως να στρώσει θα κοιμηθεί
Κάθε καρέκλα και πόνος
να γίνει θέλει το MLP
πολλοί ορέγονται Kondo
όμως εκεί στου Amir την ψιλή
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μμμμ, δε με λέτε; Επειδής δεν έχω καταλάβει, κάνουμε πλακίτσα ή μιλάμε και λίγο σοβαρά; Για να ξέρω τί να ποστάρω δηλαδή...

Αααα οκ! Πλακίτσα!

Ρε τον Μάρτη τον Κόλλομς... Πώς τα λέει! Ρωτάει κάτι ο άλλος -καλός άσχετος κι αυτός, άλλο επίθετο ήθελα να γράψω, αλλά τέλος πάντων, Κυριακή σήμερα, δεν κάνει, θα ξαναρχίσω τις αμαρτίες αύριο πάλι- ρωτάει κάτι, λοιπόν, ο δικός σου και τσαααααακ! έτοιμη την έχει την απάντηση ο Μάρτης. Ο Κόλλομς.
Με έβαλες να ψάχνω ποιός έιναι αυτός ο Κολουμς. Δεν τον ξέρω (BSc in elecrical and electronic eng. βλέπω λέει), βρήκα αυτό πρώτο πάνω πάνω, που του κάνουν ερωτήσεις άλλοι συναδελφοί του ? (έιναι αυτοί ?? ) δεν ξέρω κανέναν παρά μόνο τον Ατκινσον.

Όντως πάντως, ναι αυτός λέει κάποια πράγματα που λέω και εγώ (εαν εννούσες εμένα) στο ¨πνεύμα" τους τουλάχιστον.

Για δέστε το και πέστε που είναι λάθος ο ανθρωπάκος ? για να ξέρω. Γενικά πάντως που μιλάει εγω τον βρίσκω σωστό απο την εμπειρία μου στα λίγα θέματα του audio που με έχουν απασχολήσει . Εσεις βέβαια έχετε εντρυφήσει πιο πολύ σε αυτά τα θέματα.

Τι είναι Ψεκ και αυτός (σαν εμένα) ? Δεν είναι απο αυτούς που "αποδεχόμαστε" ? :D

Μόνο για τον Αμίρ μη μου πείτε, με αυτήν την σπαστική New Jersey + ινδική προφορά που δεν καταλαβαίνω και τι λέει, μουρμουρώντας χα χα

 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Όντως πάντως, ναι αυτός λέει κάποια πράγματα που λέω και εγώ (εαν εννούσες εμένα) στο ¨πνεύμα" τους τουλάχιστον.
Πέφτεις έξω μόνο στο γεγονός ότι φαντάζομαι ότι νομίζεις ότι τον αντιγράφω. Το αντίθετο ακριβώς, αυτός με αντιγράφει (no joke, believe or not). Καταλαβαίνω όμως πως μπορεί να είναι δύσκολο σε πολλούς να το πιστέψουν, καθώς δεν σας κόβω εδω μέσα, για να ξέρετε να εκτιμάτε πολυ την πρωτογενή εμπειρία, σκέψη και γνώση (όχι πληροφορία, απο αυτήν έχετε κάργα) αλλά και διάφορα έμφυτα μη διεφθαρμένα apsects της ζωής και πως μπορεί κάποιος να έχει διατηρηθεί pure in heart (και μια χαρά βλέπω τους ξέρετε όλους χίλιες φορές πιο καλά απο εμένα, που δεν ξέρω σχεδόν κανέναν και τίποτε xa xa όπως έχω ξαναπεί. Τουλάχιστον δεν έχω bias θετικό ή αρνητικό).
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλώς το βαρύ πυροβολικό.
Για δείξτε μας τα συστήματα σας και περιγράψτε την εμπειρία σας από τις ακροάσεις.
χωρίς μετρήσεις, εμείς δεν πετάμε χαρταετό!
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Αγαπητέ Στυλιανέ , πως τολμάς , να λες , ότι ζητάς παρουσίαση συστήματος , χωρίς μετρήσεις?
Τι πας να κάνεις? να ξεκινήσεις έναν νέο διωγμό ?
Ελα καλά , ζήτα ότι θες , ο καθένας νομίζω ότι δικαιούται να παίρνει ότι γουστάρει σ"αυτή τη ζωή.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
Πέφτεις έξω μόνο στο γεγονός ότι φαντάζομαι ότι νομίζεις ότι τον αντιγράφω. Το αντίθετο ακριβώς, αυτός με αντιγράφει (no joke, believe or not). Καταλαβαίνω όμως πως μπορεί να είναι δύσκολο σε πολλούς να το πιστέψουν, καθώς δεν σας κόβω εδω μέσα, για να ξέρετε να εκτιμάτε πολυ την πρωτογενή εμπειρία, σκέψη και γνώση (όχι πληροφορία, απο αυτήν έχετε κάργα) αλλά και διάφορα έμφυτα μη διεφθαρμένα apsects της ζωής και πως μπορεί κάποιος να έχει διατηρηθεί pure in heart (και μια χαρά βλέπω τους ξέρετε όλους χίλιες φορές πιο καλά απο εμένα, που δεν ξέρω σχεδόν κανέναν και τίποτε xa xa όπως έχω ξαναπεί. Τουλάχιστον δεν έχω bias θετικό ή αρνητικό).
Ο Μάρτιν Κόλλομς ήταν ονομαστός ρηβιούερ κατά τη σοβαρή εποχή του hi-fi, στη δεκαετία του '80, προ της έλευσης των γελοίων. Εγώ αναφέρθηκα σ' αυτό εδώ το κείμενο.

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο Μάρτιν Κόλλομς ήταν ονομαστός ρηβιούερ κατά τη σοβαρή εποχή του hi-fi, στη δεκαετία του '80, προ της έλευσης των γελοίων. Εγώ αναφέρθηκα σ' αυτό εδώ το κείμενο.
OK καλύτερα να ρωτάω παρά να παρεξηγάω χα χα.

Αυτό , γιατί διαβάζω το ενδιαφέρον σου γενικά για compression algorithms και την απόδοση και ποιότητα τους.

Vorbis και Flac για στέρεο.
Opus και Flac για πολυκάναλο.

Κάνε download το .pdf απο τους Μαλαισιανούς εδω :

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Η ματαιοδοξία του ανθρώπου και η μάχη για το justification των επιλογών του εαυτού μας είναι κάκιστος οδηγός σε οποιοδήποτε θέμα και συζήτηση.
:rolleyes:
:thumbsup:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αγαπητέ Στυλιανέ , πως τολμάς , να λες , ότι ζητάς παρουσίαση συστήματος , χωρίς μετρήσεις?
Τι πας να κάνεις? να ξεκινήσεις έναν νέο διωγμό ?
Ελα καλά , ζήτα ότι θες , ο καθένας νομίζω ότι δικαιούται να παίρνει ότι γουστάρει σ"αυτή τη ζωή.
Αυτά για αρχή χα χα. Κοίτα εγω sinc functions δεν κάθομαι να διαβάσω. Εγω θα μείνω στην υποκειμενκότητα πιο πολύ, δεν προλαβαίνω να κάνω PhD στα μαθηματικά και computer science. :D
Ενα "αναρχικό " σχόλιο θα το κάνω όμως, για το σεφτέ : Για το pre ringing κακώς το φιλτράρουν μου φαίνεται, σκοτώνει transients και seperation ίσως και σκηνή (λέω τώρα). Γενικά, θέλουμε και πιο πολύ feedback, πολύ πιο πολύ, καλά λέει ο Πουτζέις (πως τον λένε). Και εγω που νόμιζα ότι το έκανε για το distortion.



έξυπνα παιδιά :


-------


 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
OK καλύτερα να ρωτάω παρά να παρεξηγάω χα χα.

Αυτό , γιατί διαβάζω το ενδιαφέρον σου γενικά για compression algorithms και την απόδοση και ποιότητα τους.

Vorbis και Flac για στέρεο.
Opus και Flac για πολυκάναλο.

Κάνε download το .pdf απο τους Μαλαισιανούς εδω :

A! Δης; Λαστ γήαρ τάιμς φιφτήν. Τότε μιλούσαμε για φλακ και μας κοίταζαν λες και ήμασταν τριπλοί πράκτορες. Είχε βέβαια κι αυτό την πλάκα του, δε λέω...

Τώρα έχουν μαζευτεί πεντέξι επενδυτές κι άλλοι τόσοι σύστεμ αντμίνς και παίζουν στο μπακ-εντ με ένα ηκουαλάιζερ για να πουλήσουν layout πολυτελείας στις οθόνες των πελατών τους, ανεξαρτήτως codec. Ούτως ειπείν, από τις διαφορές μεταξύ καλωδίων και υλικών και συσκευών, περάσαμε στις διαφορές μεταξύ ρουν, σποτιφάι και των λοιπών ανταγωνιστών. Οι δώθε δουλεύουν με Dell, οι κείθε με Lenovo, οι παραδίπλα με Fujitsu κ' οι ακομαπχιοδίπλα με HP. Κι επικρέμαται αμείλικτον το ερώτημα: οι δίσκοι της Toshiba, που δεν έχουν επίχρυσα πλατώ -μην το ξεχνάμε αυτό- με τί σέρβερ ματσάρουν; Κάνουν για κλασική, ή μαναχά για σάδερν ροκ και αργεντίνικο τάνγκο; Για να ακούσω Σκαρλάτι, χρειάζομαι οπωσδήποτε macbook; Και με τί σέρβερ ματσάρουν τα macbook τελικά;

:tongue:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχουν γνώση οι φύλακες. Λάβαμε μέτρα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Θέλω να έχει αποτελέσματα η χρήση του χαρτιού υγείας, να σε πιάσει κόψιμο ρε κιορατά και να το σκέφτεσαι να πας τουαλέτα μή και χαλάσει η στερεοφωνική εικόνα..!!
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Εγω θα αφησω εδω αυτο και θα πω οτι καλο ειναι να κανει ο καθενας οτι νιώθει και οτι αγαπαει χωρις να χρειαζεται να χαρακτηρίζει όσους ακουν διαφορετικα. Ο art dudley που παντα μου αρεσε το γραψιμο του εχει αφησει τον ματαιο τουτο κοσμο αρα δυσκολο να εισπραξη χλευη. https://www.stereophile.com/content/listening-150-page-2
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
περάσαμε στις διαφορές μεταξύ ρουν, σποτιφάι και των λοιπών ανταγωνιστών
Σε αυτό το κομμάτι αποκαλέστε με χρυσαυτιά αν θέλετε, αλλά σέβομαι το γεγονός ( ή τη πιθανότητα ) να παρατηρούνται διαφορές μεταξύ λογισμικών αναπαραγωγής, καθώς και μεταξύ διαφορετικού περιβάλλοντος λειτουργίας ( Linux, Ios, Windows ).
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top