Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
την ΄΄ούγια΄΄ των καλωδίων.
Σωστά όλα και ορθά πράττεις. Απλώς να πω ότι η συζήτηση δεν είναι θέμα καλωδίων και ούτε αφορά αυτά μόνο και αποκλειστικά. Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες..

Το ASR (που δεν είναι το θέμα μας) είναι χρήσιμο ιδίως για κάποιες μετρήσεις κια διάφορα αξιόλογα άτομα με γνώση που γράφουν εκεί. Το έχω ξαναγράψει αλλού (στο αντιστοιχο νήμα). Οι αναλύσεις και ερμηνεία των μετρήσεων αυτών και της σημασίας τους, κατά τη γνώμη μου πάσχει. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να ξέρει να φιλτράρει το σωστό απο το λάθος, αλλά οι περισσότεροι νομίζω οδηγούνται σε λάθος συμπεράσματα. Όλα τα άλλα που λέω τουλάχιστον εγω για ASR είναι πλάκα. Αντιπάθειες και συμπαθειες κανένας επηρρεασμός, αυτά είναι αστεισμοί που καταφέυγω γιατί βαριέμαι. Καθαρά αντικειμενικά μιλάω εγω.

Για την εργασία (αυτή καθαυτή ώς στέκει) για τα καλώδια έχεις κάποιο σχόλιο ή παρατήρηση ?
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Για την εργασία (αυτή καθαυτή ώς στέκει) για τα καλώδια έχεις κάποιο σχόλιο ή παρατήρηση ?
Πρώτον,προτιμότερο να παίρνουμε ενεργά ηχεία ώστε να γλιτώνουμε περιττές αλληλεπιδράσεις από καλώδια για σύνδεση παθητικών ηχείων με εξόδους τελικών ενισχυτών.

Δεύτερον,προτιμότερες συνδέσεις με καλώδια υπό true balanced αρχιτεκτονική,ούτως ώστε να γλιτώναμε από παρασιτικά θορυβικά στοιχεία και οπωσδήποτε την κατευθυντικότητα από τις ασύμμετρες γειώσεις στα RCA καλώδια και συνδέσεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
και οπωσδήποτε την κατευθυντικότητα από τις ασύμμετρες γειώσεις στα RCA καλώδια και συνδέσεις.
Ωπ!!! Άρα είχα δίκιο όταν έλεγα ότι το Kimber Hero RCA ακουγόταν διαφορετικά όταν το έβαζα αντίθετα στο βέλος κατεύθυνσης του σήματος;;;; Όχι!!!! Φέρτε μου τα καλωδιάκια μου πίσω!!!!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Γιατί δεν υπάρχουν ενεργά ηχεία με τους ενισχυτές εκτός του ηχείου?
BRYSTON , B&W NAUTILUS , JBL , είναι μερικά που μου έρχονται τώρα .
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γιατί δεν υπάρχουν ενεργά ηχεία με τους ενισχυτές εκτός του ηχείου?
BRYSTON , B&W NAUTILUS , JBL , είναι μερικά που μου έρχονται τώρα .
Υπάρχουν, αλλά μπορείς να φέρεις τους τελικούς κοντά στα ηχεία χρησιμοποιώντας τα ίδια μήκη ιντερκονέκτ σαν να είχες ενεργά με ενσωματωμένους ενισχυτές. Και πάλι όμως, γλυτώνεις τα παθητικά κροσόβερ!!

Ξέχασες τη PMC...

Edit: Η Bryston μάλιστα, πουλάει κουφάρια ηχείων, χωρίς κροσόβερ. Αν θέλεις παίρνεις τα ούτως ή άλλως εξωτερικά παθητικά κροσόβερ με τις μπόρνες τους να στέλνουν στο κάθε μεγάφωνο ή αν θέλεις αγοράζεις το προρυθμισμένο dsp κροσόβερ της και οδηγείς με αυτό τους τελικούς.
 



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
H διαδικασία που περιέγραψα αποτελεί Θιβετιανή τεχνική διαλογισμού μέσα από την οποία το άτομο επιτυγχάνει μια κατάσταση ολοκληρωτικής αποσύνθεσης ως προς τα εφήμερα στοιχεία από την εκάστοτε εμπειρία.Αφαιρούνται ουσιαστικά τα απατηλά στοιχεία επιτρέποντας απερίσπαστη επαφή με την πεμπτουσία του βιώματος.
🤔....

Τι αλλο να προσθεσουμε..
Μετα απο δυο χρονια ερευνας περι καλωδιων σ' αυτο το νημα
οσοι επεδειξαν την αναλογη υπομονη
με επιστημονικες αλλα και προσωπικες μεθοδους
βρηκαν επι τελους την Νιρβανα....
Συγχαρητηρια !
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Γιατί δεν υπάρχουν ενεργά ηχεία με τους ενισχυτές εκτός του ηχείου?
BRYSTON , B&W NAUTILUS , JBL , είναι μερικά που μου έρχονται τώρα .
Και τα φακέβριθινγκ δίνουν έτσι το 901. Όλοι αυτοί όμως, δίνουν πακέτο και τα καλώδια που έχει προκρίνει ο κατασκευαστής, δεν έχεις να ψάχνεσαι.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πρώτον,προτιμότερο να παίρνουμε ενεργά ηχεία ώστε να γλιτώνουμε περιττές αλληλεπιδράσεις από καλώδια για σύνδεση παθητικών ηχείων με εξόδους τελικών ενισχυτών.

Δεύτερον,προτιμότερες συνδέσεις με καλώδια υπό true balanced αρχιτεκτονική,ούτως ώστε να γλιτώναμε από παρασιτικά θορυβικά στοιχεία και οπωσδήποτε την κατευθυντικότητα από τις ασύμμετρες γειώσεις στα RCA καλώδια και συνδέσεις.
Γιατί η balanced αρχιτεκτονική σε καλώδια αλλά και μηχανήματα, σταματάει τα RF ? to shielding δεν είναι αυτό που μόνο τα σταματάει ?

Ή μιλάς μόνο για ενεργά με ΑΒ ενισχυτές μόνο ?

Δεν τα ξέρω καλά.

Λίγο RF distortion εξάλλου μπορεί να αρέσει κιόλας σε κάποιους χα χα. Δημιουργεί μια αίσθηση .... κάπως ... χα χα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατί η balanced αρχιτεκτονική σε καλώδια αλλά και μηχανήματα, σταματάει τα RF ? to shielding δεν είναι αυτό που μόνο τα σταματάει ?

Ή μιλάς μόνο για ενεργά με ΑΒ ενισχυτές μόνο ?

Δεν τα ξέρω καλά.

Λίγο RF distortion εξάλλου μπορεί να αρέσει κιόλας σε κάποιους χα χα. Δημιουργεί μια αίσθηση .... κάπως ... χα χα
Δεν μιλάμε αποκλειστικά για RF παράσιτα...Η πλήρως διαφορική τοπολογία κυκλώματος καταπνίγει παρασιτικές συνιστώσες επειδή λόγω της αντίστροφης πολικότητας ανάμεσα στα επιμέρους αθροιζόμενα σκέλη κατά την εφαρμοπγή της αφήνει να περάσει το αυθεντικό περιεχόμενο στο σήμα με διπλασιασμένο πλάτος,ενώ οι παρασιτικές συνιστώσες θα εξουδετερώνονταν αμοιβαία.Είναι Αρχές που έχουν αναφερθεί στον παρόντα ιστότοπο.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Και τα φακέβριθινγκ δίνουν έτσι το 901. Όλοι αυτοί όμως, δίνουν πακέτο και τα καλώδια που έχει προκρίνει ο κατασκευαστής, δεν έχεις να ψάχνεσαι.
Οχι ρε συ αυτοί έδιναν το equalizer , που πείραζε το σήμα του ενισχυτή νομίζω.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν μιλάμε αποκλειστικά για RF παράσιτα...Η πλήρως διαφορική τοπολογία κυκλώματος καταπνίγει παρασιτικές συνιστώσες επειδή λόγω της αντίστροφης πολικότητας ανάμεσα στα επιμέρους αθροιζόμενα σκέλη κατά την εφαρμοπγή της αφήνει να περάσει το αυθεντικό περιεχόμενο στο σήμα με διπλασιασμένο πλάτος,ενώ οι παρασιτικές συνιστώσες θα εξουδετερώνονταν αμοιβαία.Είναι Αρχές που έχουν αναφερθεί στον παρόντα ιστότοπο.
Είπες ενεργά , μου πήγε το μυαλό στους D , και ποιό είναι εκεί το μεγαλύτερο πρόβλημα , περισσότερο απο όλα αυτά τα γνωστά που σωστά αναφέρεις ? Τα RF που δεν σταματιούνται με balanced κυκλώματα, .... για αυτό ρώτησα.

Κάτσε να γελάσουμε λίγο, μια και σου αρέσουν και τα κουίζ χα χα : Εσυ που πιθανόν να ξέρεις απο όργανα μετρήσεων (πέρα απο μετρήσεις), μήπως έχεις καμιά πιθανή εξήγηση γιατί μπορεί να μετράει ο Αμίρ στα 2 και 4 volt με το Audio Precision του το APx555 ? και μπορεί να αφορά την λειτουργία του και προδιαγραφές του ? :D
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Γιατί του αρέσει να τον παίζει . Είναι απλό .
Ο Αμίρ και ο κάθε Αμίρ νομίζει ότι ανακάλυψε ξανά τον τροχό . Δεν πράζ. Θα μάθει .
 


Μηνύματα
347
Reaction score
273
Δεύτερον,προτιμότερες συνδέσεις με καλώδια υπό true balanced αρχιτεκτονική,ούτως ώστε να γλιτώναμε από παρασιτικά θορυβικά στοιχεία και οπωσδήποτε την κατευθυντικότητα από τις ασύμμετρες γειώσεις στα RCA καλώδια και συνδέσεις.
Αχ βρε Bhutia τι έκανες στο paidi..
Ωπ!!! Άρα είχα δίκιο όταν έλεγα ότι το Kimber Hero RCA ακουγόταν διαφορετικά όταν το έβαζα αντίθετα στο βέλος κατεύθυνσης του σήματος;;;; Όχι!!!! Φέρτε μου τα καλωδιάκια μου πίσω!!!!
Welcome back Nick. We missed you. :biggrin:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top