Καλώδια και θύματα

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
μετράει ο Αμίρ στα 2 και 4 volt
Για ισορροπημένες συνδέσεις και για ανισόρροπες.
Όσο για την επιλογή, το έχει δηλώσει ο ίδιος ότι έχει θέσει αυτό το όριο για την επαρκή οδήγηση των τελικών. (υπάρχουν αρκετοί, ιδίως χαγιεντάδικοι αλλά όχι μόνο, που τα χρειάζονται τα βολτάκια τους)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αγαπητοί μου εν Χριστώ αδερφοί το θέμα είναι σαφέστατο.
Από τη μία τα καλώδια και από την άλλη τα θύματα. Γιατί αναλώνεστε σε θέσφατα ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!
 

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
Για ισορροπημένες συνδέσεις και για ανισόρροπες.
Όσο για την επιλογή, το έχει δηλώσει ο ίδιος ότι έχει θέσει αυτό το όριο για την επαρκή οδήγηση των τελικών. (υπάρχουν αρκετοί, ιδίως χαγιεντάδικοι αλλά όχι μόνο, που τα χρειάζονται τα βολτάκια τους)
Ναι τα ξέρω αυτά, λες να μην τα ξέρω ? ¨Αλλο πράγμα αφορά το "ερώτημα" μου.

Υ.Γ. :
Πάντως σε αυτά που έγραψες , εγω στη θέση σου θα αναρωτιόμουν το "ο ίδιος έχει θέσει αυτό το όριο". :D όπως σωστά έγραψες.

Εμένα, άσε με, ξέρω την απάντηση και για τα δύο. :D Τα ερωτήματα είναι ρητορικά.
 

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
Αγαπητοί μου εν Χριστώ αδερφοί το θέμα είναι σαφέστατο.
Από τη μία τα καλώδια και από την άλλη τα θύματα. Γιατί αναλώνεστε σε θέσφατα ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!
Ειδήσεις : (Breaking News) τατά, ταρατά :

Τραγωδία εξελίχθηκε εχθές σε προάστιο της Αθήνας, όπου εύπορος Οντιοφίλ ( εφεξής αποκαλούμενο και ως θύμα χα χα), κρεμάστηκε στο σαλόνι του με τα ακριβά καλώδια ηχείων του, όταν συνειδητοποίησε ότι δεν κάνουν διαφορά στον ήχο. Συντετριμμμένη η κοινότητα του audio, ειδικά καθώς τα νέα έρχονται να συμπληρώσουν τις χθεσινές αποκαλύψεις ότι η Mo FI δεν χρησιμοποιούσε αναλογικά μάστερ αλλά DSD digital αρχεία. :D

Ερωτηθείς να μας πεί την γνώμη του μέλος πασίγνωστου φόρουμ στην Ελλάδα εδήλωσε : Κύριε thva τι έχετε να πείτε για τα γεγονότα ? Thva: Τι να σας πω εγω (και ο Κος Χρήστος @christos77) πάντα τους έλεγα ότι οι εγγραφές της Mo FI ήταν μάπα και να αγοράζουν παλιούς μεταχειρισμένους σε καλή κατάσταση δίσκους κλασικής με 10 ευρώ την κασετίνα των 5 δίσκων. Με ακούγαν ? Όχι. Καλά να πάθουν. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Welcome back Nick. We missed you. :biggrin:
Χλωμό βρε. Έχω κάνει τις δοκιμές μου και έχω πειστεί γι'αυτά που γράφω. Πέραν τούτου, ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημά μου πλέον, ξεπερνά την όποια επίδραση θα μπορούσε να είχε ένα καλώδιο. Εννοείται πως έχω προσέξει τα καλώδια που έχω βάλει, δεν έβαλα καλώδιο "πορτατιφ" για παράδειγμα! Πρόσεξα απο πλευράς προδιαγραφών να είναι όσο πιο κοντά στο ιδανικό για τον ρόλο που παίζει κάθε καλώδιο στο σύστημα ( το 2549 έχει εξαιρετικά χαμηλή χωρητικότητα, ενώ το 2921 έχει αντίσταση και επαγωγικότητα που σε star quad τοπολογία πλησιάζουν το Kimber 12TC ).
Και η κίνησή μου να μετατρέψω το ηχείο σε ενεργό, κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν. Αφενός, είχα τους δόκτωρες να μιλάνε συνεχώς για τα ενεργά, σε βαθμό που όταν άρχισα να ξεβουλώνω τα αυτιά μου και ξεκίνησα να διαβάζω ( και να σκέφτομαι σχετικά με αυτά που διάβασα ), όλα μου φαίνονταν λογικά. Μέχρι εκείνη τη περίοδο μάλιστα, δεν γνώριζα ότι υπήρχαν κατασκευαστές ηχείων που έκαναν το ίδιο ακριβώς πράγμα ( μόνο πιο μελετημένα, προφανώς ), αφού δεν είχα επαφή με την αγορά. Μέχρι που έγινε η έκθεση το 2020 και άκουσα εκείνο το κόκκινο ηχείο του οποίου το δρόμο των χαμηλών οδηγούσε ένας Bryston. Και ο εκθέτης μου τόνιζε διαρκώς ότι το ηχείο ήταν ενεργό. Τότε μάλιστα, δεν το καταλάβαινα γιατί σαν ενεργό ηχείο, είχα στο μυαλό μου εκείνο με τον ενσωματωμένο ενισχυτή.
Μετά που κατάλαβα τί παιζόταν ψήθηκα άγρια, άρα ήταν θέμα χρόνου να το δοκιμάσω. Απο τη στιγμή που το δοκίμασα, φίλε μου, δεν υπάρχει επιστροφή και ας χρειάζεται να χρησιμοποιώ DSP crossover για να κάνω τη δουλειά ( αν κάποιος δηλαδή το θεωρεί μειονέκτημα, εγώ όχι ).
Το γεγονός ότι άκουσα το ίδιο ηχείο να παίζει με διαφορετικό τρόπο ( παθητικά - ενεργά ) ήταν που έδωσε το τελειωτικό χτύπημα γιατί είχα στη διάθεσή μου τη δυνατότητα να συγκρίνω αυτούς τους δύο "κόσμους" στα ίσια και όχι συγκρίνοντας δύο διαφορετικά ηχεία.
Πριν τη μετατροπή του ηχείου, ασχολήθηκα αρκετά με τη τοποθέτησή τους στο χώρο, αμέσως μόλις κατάλαβα τα λάθη που έκανα τόσο καιρό. Άρα, άκουσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα διαφορετικές εκδοχές του τρόπου που έπαιζε το σύστημά μου, παίζοντας μόνο με το χώρο. Έμπειρος δεν είμαι. Αλλά μέσα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα, έχω αλλάξει αμέτρητες φορές τις θέσεις των ηχείων μου ( πλέον, με ακρίβεια χιλιοστού ) και έχω ακούσει τις αλλαγές του τελικού αποτελέσματος, άρα έχω κριτήρια σύγκρισης με τα όποια οφέλη θεωρούσα ότι είχα απο τα καλώδια.

Γκρινιάζω λοιπόν καθαρά στα πλαίσια της πλάκας, αφού η απόφαση για τη πώληση των καλωδίων μου πάρθηκε ώριμα και κατόπιν δοκιμών. Άρα, όπως είπα και στην αρχή του σεντονιού μου, χλωμό να επανέλθω στο club των "καλωδιολάγνων". Να στο πω πιο απλά, πιο πολύ λιγουρεύομαι το DBX Driverack PA2 για να κάνω 2.5 δρόμων τα ηχεία μου, παρά να δοκιμάσω ένα νέο καλώδιο. Για την ακρίβεια, δεν με ενδιαφέρει καθόλου να δοκιμάσω κάποιο καλώδιο.
 


Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Δεν είναι όμως ότι απαξιώνω τη σπουδαιότητα των καλωδίων μέσα σε ένα σύστημα, το αντίθετο. Όπως είπα παραπάνω, αν και πρακτικά δεν έχει σημασία - για το ακουστικό μας φάσμα, έτσι λέγεται - προσπάθησα να πάω όσο πιο by the book γίνεται ως προς τις προδιαγραφές των καλωδίων, ενώ όπου παρέχεται η ισορροπημένη σύνδεση, τη προτιμώ ( αν και με το minidsp 2x4HD δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ενώ όλα τα άλλα μηχανήματα, dac, τελικοί, παρέχουν αυτή τη δυνατότητα ). Με ενδιαφέρει δηλαδή ο κλάδος της φυσικής απο τον οποίο επηρεάζεται ένα σύστημα μέσω των καλωδίων ( αν και όλα αυτά συμβαίνουν πολύ πάνω απο τις συχνότητες που μπορούμε να ακούσουμε ), ενώ με ενδιαφέρει και η απόρριψη θορύβου και παρεμβολών ( άρα, χρήση balanced κυκλωμάτων ).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Γιατί δεν υπάρχουν ενεργά ηχεία με τους ενισχυτές εκτός του ηχείου?
BRYSTON , B&W NAUTILUS , JBL , είναι μερικά που μου έρχονται τώρα .
Υπάρχουν, αλλά μπορείς να φέρεις τους τελικούς κοντά στα ηχεία χρησιμοποιώντας τα ίδια μήκη ιντερκονέκτ σαν να είχες ενεργά με ενσωματωμένους ενισχυτές. Και πάλι όμως, γλυτώνεις τα παθητικά κροσόβερ!!

Ξέχασες τη PMC...

Edit: Η Bryston μάλιστα, πουλάει κουφάρια ηχείων, χωρίς κροσόβερ. Αν θέλεις παίρνεις τα ούτως ή άλλως εξωτερικά παθητικά κροσόβερ με τις μπόρνες τους να στέλνουν στο κάθε μεγάφωνο ή αν θέλεις αγοράζεις το προρυθμισμένο dsp κροσόβερ της και οδηγείς με αυτό τους τελικούς.
Και Genelec. Όλα τα στουντιακά εντοιχισμένα ενεργά έχουν τους ενισχυτές εκτός, οι οποίοι μπαίνουν στο rack, όχι δίπλα στο ηχείο.

Το Genelec 1235, πλάτη και ενισχυτής.
 

Attachments

Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Είπες ενεργά , μου πήγε το μυαλό στους D , και ποιό είναι εκεί το μεγαλύτερο πρόβλημα , περισσότερο απο όλα αυτά τα γνωστά που σωστά αναφέρεις ? Τα RF που δεν σταματιούνται με balanced κυκλώματα, .... για αυτό ρώτησα.

Κάτσε να γελάσουμε λίγο, μια και σου αρέσουν και τα κουίζ χα χα : Εσυ που πιθανόν να ξέρεις απο όργανα μετρήσεων (πέρα απο μετρήσεις), μήπως έχεις καμιά πιθανή εξήγηση γιατί μπορεί να μετράει ο Αμίρ στα 2 και 4 volt με το Audio Precision του το APx555 ? και μπορεί να αφορά την λειτουργία του και προδιαγραφές του ? :D
Κυκλοφορούν επίσης μοντέλα ενεργών με τους ενσωματωμένους ενισχυτές σε τάξη AB,οπότε άσκοπες οι γενικεύσεις.
Τα δε ζητήματα που αφορούν σε παρεμβολές ΕΜΙ ελέω Αρχής Λειτουργίας σε στάδια class D μπορούν να διευθετηθούν με κατάλληλο τρόπο διευθέτησης των επιμέρους αρθρωμάτων στις αντίστοιχες ενισχυτικές υλοποιήσεις...ελπίζω να μην συγχέονται πράγματα...

Λογαριάζω τα τυπικά όρια των 2 & 4 Volt για τις μονοτελικές και ισορροπημένες αντίστοιχα εξόδους line σε εξεταζόμενες συσκευές ως de facto προαπαιτούμενα με βάση την ευαισθησία εισόδου στις περισσότερες συσκευές της αγοράς που θ'αποτελούσαν τον επόμενο κρίκο στην αλυσίδα μεταφοράς σήματος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Δεν είναι όμως ότι απαξιώνω τη σπουδαιότητα των καλωδίων μέσα σε ένα σύστημα, το αντίθετο
Εγώ την απαξιώνω.
Εγώ, προσωπικώς.

Ένα φτηνό μπελντενακι ή μογκαμακι παίρνω, απλώς να είναι κατάλληλο για τη χρήση. Τίποτε άλλο δεν κοιτάω.

Εσείς, κάντε του κεφαλιού σας. Φιλ φρι.
Χτυπάτε το και στο ντουβάρι. (το κεφάλι σας)
Χου κερς.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Εγώ την απαξιώνω.
Εγώ, προσωπικώς.

Ένα φτηνό μπελντενακι ή μογκαμακι παίρνω, απλώς να είναι κατάλληλο για τη χρήση. Τίποτε άλλο δεν κοιτάω.

Εσείς, κάντε του κεφαλιού σας. Φιλ φρι.
Χτυπάτε το και στο ντουβάρι. (το κεφάλι σας)
Χου κερς.
E, τα κοίταξα λίγο παραπάνω, just in case που λεν και στο χωριό μου. Σύνολο τα καλώδιά μου έχουν κοστίσει κανά ογδοντάρι, 4 interconnects του μέτρου και δύο κομμάτια καλώδιο ηχείων του 1.25m έκαστον. Σιγά τα λάχανα!
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Επί τη ευκαιρία , να σας ενημερώσω ότι το mogamaki το 3103 , το 2χ4 καρρέ , οι αγωγοί του ,ο καθαρός χαλκός χωρίς το κόκκινο ή μαύρο sleeve δεν είναι 4 καρρέ αλλά 3 . Το 4 ισχύει μόνο για το πάχος του sleeve . Αυτό είναι 4 καρρέ . Ο χαλκός είναι 3 , μόλις το μέτρησα με παχύμετρο.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Επί τη ευκαιρία , να σας ενημερώσω ότι το mogamaki το 3103 , το 2χ4 καρρέ , οι αγωγοί του ,ο καθαρός χαλκός χωρίς το κόκκινο ή μαύρο sleeve δεν είναι 4 καρρέ αλλά 3 . Το 4 ισχύει μόνο για το πάχος του sleeve . Αυτό είναι 4 καρρέ . Ο χαλκός είναι 3 , μόλις το μέτρησα με παχύμετρο.
Ου ρε χαϊεντά κι εσύ!! 20 ευρώ το μέτρο για καλώδια ηχείων;;;;; Τώρα να δεις τί θα σου σούρει ο δόκτωρ διαχύσιος!!! Τι; Μόνο σ'εμένα θα τα χώνει;;;; :p :p :p
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Ποιά 20 βρε χαμένε? 12 e το μέτρο χωρίς απόδειξη. το site λέει 11,21 e χωρίς ή 12,90 e με απόδειξη.
Ενα μέτρο ήθελα , δια του δύο για τα γούφερς .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.425
Reaction score
15.052
Επί τη ευκαιρία , να σας ενημερώσω ότι το mogamaki το 3103 , το 2χ4 καρρέ , οι αγωγοί του ,ο καθαρός χαλκός χωρίς το κόκκινο ή μαύρο sleeve δεν είναι 4 καρρέ αλλά 3 . Το 4 ισχύει μόνο για το πάχος του sleeve . Αυτό είναι 4 καρρέ . Ο χαλκός είναι 3 , μόλις το μέτρησα με παχύμετρο.
καρέ στο χωριό μ' λέμε όταν παίζουμε πόκερ τετράδα...
επίσης είναι κόμμωση, στιγμιότυπο από ταινία και ...εργόχειρο.

τα καλώδια τα μετράμε με χιλιοστά :p
 





Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
Καρέ καρέ*
Τό είδα το κακό με δρασκελιές να πλησιάζει**
* που λεν οι κινηματογραφιστές
** που έλεγε ο Νιόνιος ο κάλπης

...
Αστροναύτη πάρε Flex. Το κόκκινο ηχείο ποιο είναι?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top