Καλώδια και θύματα

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
εμ....αν είσαι παιδί της πιάτσας...μιλάς αλλιώς ναούμ :biggrin:
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Καλά ,εσύ όταν πας να αγοράσεις καλώδιο στο ηλεκτρολογάδικο της γειτονιάς , πες τους 4mm2 , δλδ 4 τετραγωνικά χιλιοστά διάμετρο το καλώδιο .
Για να δούμε , θα στο ΄δωσουν ή θα σε κοιτάνε σαν χάνοι.
 



Μηνύματα
347
Reaction score
273
Φί
Χλωμό βρε. Έχω κάνει τις δοκιμές μου και έχω πειστεί γι'αυτά που γράφω. Πέραν τούτου, ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημά μου πλέον, ξεπερνά την όποια επίδραση θα μπορούσε να είχε ένα καλώδιο. Εννοείται πως έχω προσέξει τα καλώδια που έχω βάλει, δεν έβαλα καλώδιο "πορτατιφ" για παράδειγμα! Πρόσεξα απο πλευράς προδιαγραφών να είναι όσο πιο κοντά στο ιδανικό για τον ρόλο που παίζει κάθε καλώδιο στο σύστημα ( το 2549 έχει εξαιρετικά χαμηλή χωρητικότητα, ενώ το 2921 έχει αντίσταση και επαγωγικότητα που σε star quad τοπολογία πλησιάζουν το Kimber 12TC ).
Και η κίνησή μου να μετατρέψω το ηχείο σε ενεργό, κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν. Αφενός, είχα τους δόκτωρες να μιλάνε συνεχώς για τα ενεργά, σε βαθμό που όταν άρχισα να ξεβουλώνω τα αυτιά μου και ξεκίνησα να διαβάζω ( και να σκέφτομαι σχετικά με αυτά που διάβασα ), όλα μου φαίνονταν λογικά. Μέχρι εκείνη τη περίοδο μάλιστα, δεν γνώριζα ότι υπήρχαν κατασκευαστές ηχείων που έκαναν το ίδιο ακριβώς πράγμα ( μόνο πιο μελετημένα, προφανώς ), αφού δεν είχα επαφή με την αγορά. Μέχρι που έγινε η έκθεση το 2020 και άκουσα εκείνο το κόκκινο ηχείο του οποίου το δρόμο των χαμηλών οδηγούσε ένας Bryston. Και ο εκθέτης μου τόνιζε διαρκώς ότι το ηχείο ήταν ενεργό. Τότε μάλιστα, δεν το καταλάβαινα γιατί σαν ενεργό ηχείο, είχα στο μυαλό μου εκείνο με τον ενσωματωμένο ενισχυτή.
Μετά που κατάλαβα τί παιζόταν ψήθηκα άγρια, άρα ήταν θέμα χρόνου να το δοκιμάσω. Απο τη στιγμή που το δοκίμασα, φίλε μου, δεν υπάρχει επιστροφή και ας χρειάζεται να χρησιμοποιώ DSP crossover για να κάνω τη δουλειά ( αν κάποιος δηλαδή το θεωρεί μειονέκτημα, εγώ όχι ).
Το γεγονός ότι άκουσα το ίδιο ηχείο να παίζει με διαφορετικό τρόπο ( παθητικά - ενεργά ) ήταν που έδωσε το τελειωτικό χτύπημα γιατί είχα στη διάθεσή μου τη δυνατότητα να συγκρίνω αυτούς τους δύο "κόσμους" στα ίσια και όχι συγκρίνοντας δύο διαφορετικά ηχεία.
Πριν τη μετατροπή του ηχείου, ασχολήθηκα αρκετά με τη τοποθέτησή τους στο χώρο, αμέσως μόλις κατάλαβα τα λάθη που έκανα τόσο καιρό. Άρα, άκουσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα διαφορετικές εκδοχές του τρόπου που έπαιζε το σύστημά μου, παίζοντας μόνο με το χώρο. Έμπειρος δεν είμαι. Αλλά μέσα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα, έχω αλλάξει αμέτρητες φορές τις θέσεις των ηχείων μου ( πλέον, με ακρίβεια χιλιοστού ) και έχω ακούσει τις αλλαγές του τελικού αποτελέσματος, άρα έχω κριτήρια σύγκρισης με τα όποια οφέλη θεωρούσα ότι είχα απο τα καλώδια.

Γκρινιάζω λοιπόν καθαρά στα πλαίσια της πλάκας, αφού η απόφαση για τη πώληση των καλωδίων μου πάρθηκε ώριμα και κατόπιν δοκιμών. Άρα, όπως είπα και στην αρχή του σεντονιού μου, χλωμό να επανέλθω στο club των "καλωδιολάγνων". Να στο πω πιο απλά, πιο πολύ λιγουρεύομαι το DBX Driverack PA2 για να κάνω 2.5 δρόμων τα ηχεία μου, παρά να δοκιμάσω ένα νέο καλώδιο. Για την ακρίβεια, δεν με ενδιαφέρει καθόλου να δοκιμάσω κάποιο καλώδιο.
Θες σοβαρή απάντηση; πούλα ηχεία και τελικούς και πάρε ενεργά. Κάνε σωστή μετάβαση εκεί που διάλεξες.
Όσο για τις δοκιμές που έκανες δεν θα διαφωνήσω. Απλά αφορούν τον συγκεκριμένο εξοπλισμό που έχεις. Με άλλον ίσως είχες διαφορετικά αποτελέσματα και τώρα ίσως να ήσουν σε άλλο mood.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Εγώ την απαξιώνω.
Εγώ, προσωπικώς.

Ένα φτηνό μπελντενακι ή μογκαμακι παίρνω, απλώς να είναι κατάλληλο για τη χρήση. Τίποτε άλλο δεν κοιτάω.

Εσείς, κάντε του κεφαλιού σας. Φιλ φρι.
Χτυπάτε το και στο ντουβάρι. (το κεφάλι σας)
Χου κερς.



Η συγκριση δυο ανομοιων πραγματων, της φροντιδας του χωρου με τα καλωδια
που βαζει ο Αστροναυτης και αλλοι στο παρελθον,ειναι προιον καθαρης αγνοιας.
Πιστευω στη διαφορα που ακουσε,
γιατι ολα κανουν διαφορα
αλλα ειναι μηλα με πορτοκαλια δεν εχουν καμμια σχεση.
Διαφορετικης ταξης προβληματα..
Η αθροιστικη φροντιδα κανει την μεγαλη διαφορα.

Ο Bhutia επι τελους σε καποιο ποστ
το τοποθετησε στη σωστη του -υποκειμενικη- βαση λεγοντας οτι
σημασια εχει τι εισπραττει ως αποτελεσμα ο καθε ξεχωριστος ακροατης.
Ετσι ηταν παντα. Στον ηχο δεν διαφωνουμε μονο εμεις
διαφωνουν και αυτοι που θα επρεπε να συμφωνουν.
Το καλο το εχω ξαναπει ειναι οτι τωρα ειναι η χρυση εποχη για audio.
Αρκει να εισαι καπως επινοητικος..

Ο Κωστας εχει καποιο δικιο με την εξης εννοια.
Η δουλεια γινεται πριν τα καλωδια.
Αν δεν εχεις κανει δουλεια πριν τα καλωδια μη περιμενεις θαυματα
μια χαρα ειναι τα belden και τα mogami. Αξιοπρεπεστατα...Δεν ειναι εκει το θεμα...
Μετα απο χρονια με τα ιδια και τα ιδια
πιστευω οτι εχουμε γινει σοφοτεροι - τροπος του λεγειν..
Αυτες ειναι οι δυο υποκειμενικες δεκαρες μου..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πέστα , γιατί με έχουν καραφλιάσει .
στα Ελληνικά είναι "τετραγωνικό χιλιοστό"

1660146856068.png


στα Τούρκικα είναι ... καρέ

1660146912537.png


σε άλλες γλώσσες πιο ...δημοφιλείς, συνεχίζει να μην είναι καρέ :p

1660147028659.png


οπότε ναι, προφανώς το λένε και καρέ... αλλά στα τούρκικα :p
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Part No.
W3103​
W2972​
W2921​
W3104​
W2919​
W2941​
No. of Conductor
2​
4​
6​
8​
Conductor Size
4mm²
(#12AWG)​
2mm²
(#15AWG)​
2.5mm²
(#14AWG)​
4mm²
(#12AWG)​
2.5mm²
(#14AWG)​
Overall Diameter
(mm)
(inch)


12Ø
0.472Ø​


10.5Ø
0.413Ø​


11.3Ø
0.445Ø​


14.5Ø
0.571Ø​


12.8Ø
0.504Ø​


14.2Ø
0.559Ø​
Core Colors
Black / Red​
Brown / Red / Orange / Yellow​
Black / Brown / Red / Orange / Yellow / Green​
Black / Brown / Red / Orange / Yellow / Green / Blue / Purple​
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
στα Ελληνικά είναι "τετραγωνικό χιλιοστό"

View attachment 260018

στα Τούρκικα είναι ... καρέ

View attachment 260019

σε άλλες γλώσσες πιο ...δημοφιλείς, συνεχίζει να μην είναι καρέ :p

View attachment 260020

οπότε ναι, προφανώς το λένε και καρέ... αλλά στα τούρκικα :p
Υπονοείς κάτι για τον Μαρκήσιο; :laugh:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κυκλοφορούν επίσης μοντέλα ενεργών με τους ενσωματωμένους ενισχυτές σε τάξη AB,οπότε άσκοπες οι γενικεύσεις.
Τα δε ζητήματα που αφορούν σε παρεμβολές ΕΜΙ ελέω Αρχής Λειτουργίας σε στάδια class D μπορούν να διευθετηθούν με κατάλληλο τρόπο διευθέτησης των επιμέρους αρθρωμάτων στις αντίστοιχες ενισχυτικές υλοποιήσεις...ελπίζω να μην συγχέονται πράγματα...

Λογαριάζω τα τυπικά όρια των 2 & 4 Volt για τις μονοτελικές και ισορροπημένες αντίστοιχα εξόδους line σε εξεταζόμενες συσκευές ως de facto προαπαιτούμενα με βάση την ευαισθησία εισόδου στις περισσότερες συσκευές της αγοράς που θ'αποτελούσαν τον επόμενο κρίκο στην αλυσίδα μεταφοράς σήματος.
+,οπότε άσκοπες οι γενικεύσεις.+
Εγω δεν γενίκευσα , άθελα μου (ή ηθελημένα χα χα) το αντίθετο έπραξα, μιλώντας μόνο για D τάξη, που νομίζω κυριαρχεί ή εαν όχι ακόμη θα κυραρχήσει.

+τρόπο διευθέτησης των επιμέρους αρθρωμάτων στις αντίστοιχες ενισχυτικές υλοποιήσεις...ελπίζω να μην συγχέονται πράγματα...+

δεν συγχέονται. Αντίθετα ο σκοπός ήταν να ξεκαθαρίσουν, ότι τα RF σταματούνται μόνο με αυτές τις "διευθετήσεις" και όχι απο balanced κυκλώματα ή καλώδια, αλλά κυρίως με shielding. Με τις άλλες "διευθετήσεις" δεν σταματούνται.

Γενικά δεν συμφωνώ με τίποτε απο αυτά που λές, εκτός φυσικά του : "με βάση την ευαισθησία εισόδου στις περισσότερες συσκευές της αγοράς που θ'αποτελούσαν τον επόμενο κρίκο στην αλυσίδα μεταφοράς σήματος.".

Και ενα σε αυτό βάλουμε και τα ηχεία, ακόμη πιο άχρηστη μέτρηση.

Βέβαια το ερώτημα το συγκεκριμενοποίησα και ήταν " λόγω της λειτουργίας ή προδοαγραφών του οργανού ?" , που δεν απαντήθηκς, οπότε φαντάζομαι δεν το γνωρίζεις.

Νο problem. Ήθελα απλώς να ελέγξω κάτι. (όχι για τον Αμίρ που δεν με ενδιαφέρει αλλά για εσένα που με ενδιαφέρεις χα χα). Thanks.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Με τις άλλες "διευθετήσεις" δεν σταματούνται.
..... Με τις άλλες "διευθετήσεις" που πιθανόν να έχεις στο μυαλό σου δεν σταματούνται ικαναποιητικά (ή με σωστό τρόπο). Υπάρχει τίμημα.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Η συγκριση δυο ανομοιων πραγματων, της φροντιδας του χωρου με τα καλωδια
που βαζει ο Αστροναυτης και αλλοι στο παρελθον,ειναι προιον καθαρης αγνοιας.
Πιστευω στη διαφορα που ακουσε,
γιατι ολα κανουν διαφορα
αλλα ειναι μηλα με πορτοκαλια δεν εχουν καμμια σχεση.
Διαφορετικης ταξης προβληματα..
Η αθροιστικη φροντιδα κανει την μεγαλη διαφορα.

Ο Bhutia επι τελους σε καποιο ποστ
το τοποθετησε στη σωστη του -υποκειμενικη- βαση λεγοντας οτι
σημασια εχει τι εισπραττει ως αποτελεσμα ο καθε ξεχωριστος ακροατης.
Ετσι ηταν παντα. Στον ηχο δεν διαφωνουμε μονο εμεις
διαφωνουν και αυτοι που θα επρεπε να συμφωνουν.
Το καλο το εχω ξαναπει ειναι οτι τωρα ειναι η χρυση εποχη για audio.
Αρκει να εισαι καπως επινοητικος..

Ο Κωστας εχει καποιο δικιο με την εξης εννοια.
Η δουλεια γινεται πριν τα καλωδια.
Αν δεν εχεις κανει δουλεια πριν τα καλωδια μη περιμενεις θαυματα
μια χαρα ειναι τα belden και τα mogami. Αξιοπρεπεστατα...Δεν ειναι εκει το θεμα...
Μετα απο χρονια με τα ιδια και τα ιδια
πιστευω οτι εχουμε γινει σοφοτεροι - τροπος του λεγειν..
Αυτες ειναι οι δυο υποκειμενικες δεκαρες μου..
σε ενα καλα στημενο συστημα που εχουν μπει χρηματα και μελετη και οταν ολα εχουν συνεργια ενα καλωδιο μπορει να κανει την διαφορα και δεν ειναι αμελητεα. Εχουν υπαρξει πολλα μεσα στα χρονια που εχουν γινει reference. Nordosr, audience, acrolink, auditorium. Πιστευω σε ενα συστημα των χιλιων ευρω οτιδηποτε περα απο ενα mogami, qed, ειναι απλα αχρηστο. Δεν θα φανερωσει τιποτα στο συστημα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
σε ενα καλα στημενο συστημα που εχουν μπει χρηματα και μελετη και οταν ολα εχουν συνεργια ενα καλωδιο μπορει να κανει την διαφορα και δεν ειναι αμελητεα. Εχουν υπαρξει πολλα μεσα στα χρονια που εχουν γινει reference. Nordosr, audience, acrolink, auditorium. Πιστευω σε ενα συστημα των χιλιων ευρω οτιδηποτε περα απο ενα mogami, qed, ειναι απλα αχρηστο. Δεν θα φανερωσει τιποτα στο συστημα.
Συν του ότι το λέει ο κακομοίρης ο Κολούμπια στην εργασία του : Όλοι το ψάχνουν στο FR , ενω αυτό είναι μύθος χα χα.

Ποιός τον ακούει τον ανθρωπάκο τώρα. ? χα χα

Κάνουμε μια υπόθεση δηλαδή (που δεν ισχύει απο την αρχή) ... αποδεικνύουμε ότι δεν ισχύει .... και αυτό είναι επιστήμη χα χα.... ζήτω το ιντερνετ .... μα καλά δεν πόσταρα τον Feynman ? κανένας δε το διάβασε ? χα χα.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αυτούνος δεν μπορεί να πεί τίποτα.
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει , θα ήταν να τα συμμαζέψει λιγάκι .
Τι να κάνω, δεν πρόλαβα το edit. χα χα. Και εχω και πιο σοβαρά θέματα να σκεφτώ καθώς ψάχνω μια ευκαιρία να ποστάρω στον Prince (θα το κάνω σε λίγο) αυτό :

Αυτό κόβεται λόγω μεγέθους.
Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω τέτοιο κατεβατό.
Ούτε και με δυσκοιλιότητα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top