Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Υπάρχουν διάφορες αλλά 'αυτα δεν γράφονται' και μάλιστα δεν αποτυπώνονται στις ιδιότητες του εξαρτήματος, συγνώμη αυτά είναι μεταφυσική, όχι μηχανική. Αυτά είναι για πιστούς, όχι για μένα. Χωρίς να κρίνω την πίστη του καθενός φυσικά.

Άμα σχεδίαζες μια συσκευή, σε επίπεδο ενός κατασκευαστή audio, και έψαχνες για παράδειγμα ηλεκτολυτικους για μια συγκεκριμένη χρήση βάση χαρακτηριστικών και έπαιρνες προσφορές από εταιρείες τι θα σου έλεγε η Mundroff, παρτους, είναι καλοί μην το ψυρίζεις τώρα μερικά πράγματα δεν γράφονται? Σε πιο σύμπαν όλα αυτά?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Σε δικό μου μηχάνημα , που κάποιος έβαλε mudorf τους ξήλωσα και έβαλα nichicon , καλά παντού έβαλα Nichicon , αλλά θέλω να πω τι έκανα.
Υπάρχουν διάφορες αλλά 'αυτα δεν γράφονται' και μάλιστα δεν αποτυπώνονται στις ιδιότητες του εξαρτήματος, συγνώμη αυτά είναι μεταφυσική, όχι μηχανική. Αυτά είναι για πιστούς, όχι για μένα. Χωρίς να κρίνω την πίστη του καθενός φυσικά.

Άμα σχεδίαζες μια συσκευή, σε επίπεδο ενός κατασκευαστή audio, και έψαχνες για παράδειγμα ηλεκτολυτικους για μια συγκεκριμένη χρήση βάση χαρακτηριστικών και έπαιρνες προσφορές από εταιρείες τι θα σου έλεγε η Mundroff, παρτους, είναι καλοί μην το ψυρίζεις τώρα μερικά πράγματα δεν γράφονται? Σε πιο σύμπαν όλα αυτά?
Εχω πληρώσει NICHICON SUPER THROUGH , η καλύτερη σειρά της 69$ το καμμάτι χ4 για δύο τελικούς.
Εκτός των μεταφορικών και του τελωνείου εδώ. Δεν το μετάνοιωσα ποτέ .
Επίσης έχω ακριβοπληρώσει πλαστικούς NICHICON σε νορμάλ τιμολόγια βέβαια , πχ 20-40$ το κομμάτι , για ηχεία ,αλλά το φχαριστήθηκα.
Οι τιμές των Mundorf είναι για να αγοράσεις ακίνητο . Οχι ρε παιδιά , Ελεος . Ενα μηχάνημα είπαμε να σενιάρουμε , όχι να ρίξουμε πανωσήκωμα σε υπάρχουσα οικοδομή .
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Mundorf παίρνουν οι χαιεντάδες και οι πλούσιοι. Ετσι για να μπορούν πουν , ξέρεις ρε πόσα έδωσα για πυκνωτές? 700e.
Οποιος γνωρίζει , πάει και παίρνει mkp, mkt , polypropylene και τα τοιαύτα σε απολύτως νορμάλ τιμές .
Αμα θέλει να πάει σε κάτι πιο κυριλέ υπάρχει η NICHICON , ELNA , HITACON , PANASONIC, και τόσες άλλες.
Μάθανε τώρα όλοι MUNDORF λές και είχαν και στο χωριό τους . Οχι ότι είναι καλύτεροι , απλά είναι πολύ ακριβότεροι χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
Ασε μας βρε Γιάννη τώρα😁😁
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
View attachment 260525
θα ξηλώσω τους μαμά να βάλω αυτούς που λες😜
Εσύ ειδικά να μην κάνεις τίποτα.
Αφού τους έβαλε ο κατασκευαστ'ής εκεί κάτι θα έχει μετρήσει .
Και εν πάση περιπτώσει , επειδή κάποιοι έχουν κάποιες γνώσεις μπορούν να μιλάνε και σε άλλο επίπεδο .
Οι απλοί χρήστες τι γνώση και άποψη μπορούν να έχουν?
ΚΑΜΙΑ .
ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΩΜΑ.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Συμφωνώ με τον JM, αφήστε τα μηχανάκια στην ησυχία τους και μη τσιμπάτε σε υποσχόμενες ηχητικές βελτιώσεις , μέσω recapping.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Υπάρχουν διάφορες αλλά 'αυτα δεν γράφονται' και μάλιστα δεν αποτυπώνονται στις ιδιότητες του εξαρτήματος, συγνώμη αυτά είναι μεταφυσική, όχι μηχανική. Αυτά είναι για πιστούς, όχι για μένα. Χωρίς να κρίνω την πίστη του καθενός φυσικά.

Άμα σχεδίαζες μια συσκευή, σε επίπεδο ενός κατασκευαστή audio, και έψαχνες για παράδειγμα ηλεκτολυτικους για μια συγκεκριμένη χρήση βάση χαρακτηριστικών και έπαιρνες προσφορές από εταιρείες τι θα σου έλεγε η Mundroff, παρτους, είναι καλοί μην το ψυρίζεις τώρα μερικά πράγματα δεν γράφονται? Σε πιο σύμπαν όλα αυτά?
Σιγά ρε φίλε που θα μας πείς και μεταφυσικούς. Εγω το είπα έτσι για να μην σκάς που το έκανες. Τι να σου πω, ότι είσαι κοροιδάρα ? Εσυ πήγες και τους πλήρωσες χωρίς datasheet, όχι εγω. Γαιτί για τα μηχανήματα τα άλλα που έχεις , για όλα έχεις σχέδια ? Εαν χαλάσουν θα τα βρεί ο τεχνικός σου.
 
Last edited:



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Λόγω γήρανσης , τους αλλάζουμε με ότι πιο κοντά υπάρχει σε αυτό που φορούσαν , ή εφ¨΄οσον έχουμε τις γνώσεις για επέμβαση σε ηλεκτρονικό κύκλωμα , με ότι αντίστοιχο μπορούμε να τοποθετήσουμε εκεί.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Εγώ τους άλλαξα λόγω γήρανσης, είχανε ξεραθεί οι πυκνωτές. Και ο thva έχει δίκιο, εγώ φταίω. Που ήξερα γενικά από ηλεκτρονικά αλλά δεν ήξερα από audio τέτοιο επίπεδου και είπα να εμπιστευτώ τους ανθρώπους που υποτίθεται ότι ήξεραν.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Αυτό είναι το default φτηνιάρικο πεθαμενατζίδικο που βάζει η AYON στα μηχανήματα που βγάζει .
Αν ήταν πιο σοβαρή , θα έβαζε άλλες πλακέτες 140μm epoxy ,ή ακόμη καλύτερα glass epoxy που έβαζε η sansui , στα κυριλέ κομμάτια της αλλά τα χρέωνε όσο μία γκαρσονιέρα.
Οχι ότι ή AYON χρεώνει λιγότερα.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Λόγω γήρανσης , τους αλλάζουμε με ότι πιο κοντά υπάρχει σε αυτό που φορούσαν , ή εφ¨΄οσον έχουμε τις γνώσεις για επέμβαση σε ηλεκτρονικό κύκλωμα , με ότι αντίστοιχο μπορούμε να τοποθετήσουμε εκεί.
Συμφωνώ για πάραπλήσιους αν δεν υπάρχουν οι ίδιοι.
Αν χρειάζεται επέμβαση συζητιέται. Κάποιες συσκευές δεν τις πειράζουμε. Ειδικά αυτές με πατενταρισμένα κυκλώματα ή/και κρυφά modules.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Συμφωνώ για πάραπλήσιους αν δεν υπάρχουν οι ίδιοι.
Αν χρειάζεται επέμβαση συζητιέται. Κάποιες συσκευές δεν τις πειράζουμε. Ειδικά αυτές με πατενταρισμένα κυκλώματα ή/και κρυφά modules.
Εδω σβήνουν τους αριθμούς απο τα τσιπάκια χα χα τι να λέμε τώρα. Τα παλια μηχανήματα όλα είχαν σχέδια. Πως τους τα επιτρέπουν αυτά νομικά @JOHN MARKOU ? . Μάλλον λένε για πατέντες κλπ και όταν χαλάσει στο δίνουμε στον τεχνικό σου ή στον αντιπρόσωπο ?
 






Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top