Καλώδια και θύματα


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Όπχοιος δεν έχει ακουστικά AKG είναι μεγάλος μαλ... γκουχ! Πω-πω, καλέ πότε πήγε 16 ο μήνας; Άντε, καλό χειμώνα...
Μπα; Εμείς με τα Sennheiser είμαστε τίποτα τριτοτέταρτοι; :roflmao:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ρε σεις εγώ όπως είπα πυκνωτές άλλαξα σε ενισχυτή 40 ετών. Πυκνωτές για crossover έψαχνα γιατί έφτιαξα crossover, καινούριο με τα χέρια μου. Μην με κάνετε χαιεντα με το ζόρι.
Και να΄θελες να εβαζες για σιγουρια τους ιδιους που ειχε το μηχανημα πριν 40 χρονια, δεν θα εβρισκες. Ασε που και η εταιρεια που τους εφτιαχνε τοτε ισως να μην υπαρχει σημερα............ χαχαχα
 



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Αναρωτιέμαι γιατί ένα θέμα,
που ξεκινησε πριν δύομισυ χρόνια,
για τα ταπεινά καλωδια με τα οποία οι περισσότεροι λένε ότι δεν ασχολούνται,
να ελκύει τέτοιο ενδιαφερον...

Ωσαυτως για τον τρόπο που ακούει
ο καθένας σε συνάρτηση με τα ποσά
που έχει ξοδέψει...
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αναρωτιέμαι γιατί ένα θέμα,
που ξεκινησε πριν δύομισυ χρόνια,
για τα ταπεινά καλωδια με τα οποία οι περισσότεροι λένε ότι δεν ασχολούνται,
να ελκύει τέτοιο ενδιαφερον...

Ωσαυτως για τον τρόπο που ακούει
ο καθένας σε συνάρτηση με τα ποσά
που έχει ξοδέψει...
Είναι θέμα ψυχολογικό. Πως βαράγανε το αδύναμο παιδί στο σχολείο, οι νταήδες που δεν αμφιβάλανε ποτέ για τον εαυτό τους. Ε, τα καλώδια είναι το αδύναμο παιδί του Hi FI. :D Συμβάλλει τα μέγιστα και στην οπαδικότητα και συσπείρρωση όπως των απανταχού κομμάτων και θρησκειών .:D
Μπα; Εμείς με τα Sennheiser είμαστε τίποτα τριτοτέταρτοι; :roflmao:
Α, Sennheiser έχεις ? Για να σου αρέσουν εσένα, να θυμηθώ να μην αγοράσω ποτέ. :D:D

Εδιτ:
Τώρα θυμήθηκα τα έχει και ο έξω απο εδω (ο Αμίρ). Τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν είναι καλά. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Τι να σου κάνουν και τα ακουστικά αν δεν έχεις high-end αυτιά; :roflmao:
Εσυ βρε head stef δεν ακούς διαφορές απο ενισχυτές, απο ότι είπες και γενικά διαφορές απο τίποτε. Και εαν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα δωματίου με ακουστικά μήπως είσαι σε λάθος "χόμπι" ?

Τι αποζητάς και τι προτεραιότητες και προσδοκίες έχεις απο ενα σύστημα, τι φαντάζεσαι ότι είναι τα χαρακτηριστικά που θα το έκαναν να σε ικανοποιήσει ηχητικά. Για πες μας αυτό πρώτα, μια και είσαι σοβαρός όπως φάινεται, στην αντιμετώπιση σου στο θέμα.
Άρχισε ν'ακούει κάτω από το...noise floor
Ε, για να ακούει τα βάθη που λέει , κάτι καλό θα έχει κάνει, δεν μπορεί.

Οι άλλοι που δεν ακούνε καθόλου να σε απασχολούν που του κάνουν και υποδείξεις και μαθήματα σαν ειδικοί απο τον καναπέ του ίντερνετ και δεν έχουν κάν σύστημα μερικές φορές. :D

Το Τόπινγκ πες του να πάρει να σωθεί. Του το έχεις πεί ? Να του το ξαναπείς γιατί είναι και λίγο κουφός χα χα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Το Τόπινγκ πες του να πάρει να σωθεί. Του το έχεις πεί ? Να του το ξαναπείς γιατί είναι και λίγο κουφός χα χα.
Ο ίδιος έχω δείξει ένα Topping D70 από τη συλλογή DAC αλλά δεν έχω ενθαρρύνει άλλα μέλη ν'αποκτήσουν ούτε και θα είχα πρόθεση για τέτοιες δράσεις...
Κάνει τη δουλειά του απροβλημάτιστα αλλά δεν κάνει για όσους θα έδιναν έμφαση σε πιο προχωρημένες διακλαδώσεις από στοιχεία της υψηλής πιστότητας.

Αναρωτιέμαι μήπως αφορίζεις με υπέρμετρη πεποίθηση χωρίς να είσαι ενήμερος για όλα τα παρελθόντα μηνύματα στο παρόν forum...Ευτυχώς δηλαδή που δεν ποστάρω στο ASR,δεν θα με ξέπλενε ούτε...Niagara της Audioquest. :biggrin:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εσυ βρε head stef δεν ακούς διαφορές απο ενισχυτές, απο ότι είπες και γενικά διαφορές απο τίποτε. Και εαν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα δωματίου με ακουστικά μήπως είσαι σε λάθος "χόμπι" ?
Συγνώμη βρε thva, το ξέρω πως είναι ακόμη αρχή και είσαι ανάμεσα στη φάση της άρνησης και του θυμού. Θα κάνω κι εγώ ότι μπορώ να μη σε επιβαρύνω...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Η διαφορά είναι 5 λεπτά. Της ώρας. Το επάνω είναι high end ακριβώς, το κάτω high end παρά πέντε. Αυτό σημαίνει πως, όποιος αγοράζει Ferrari, έχει μια μικρή πιθανότητα επανόρθωσης σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή. Στα αυτοκίνητα, το high end ακριβώς ανήκει δικαιωματικά στην Porsche.
Πάρτο αλλιώς :wink: :smoke:

Ferrari

Porsche

Αν και πιστεύω ότι οποιαδήποτε αντιστοίχιση τουτού με χάιφάι είναι παντελώς αδόκιμη.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν και εγώ προσωπικά προτιμώ να ρίχνω λεφτά μέσα στο σπίτι και όχι στον δρόμο δεν θα κρίνω ποτέ τα γούστα κανενός και φυσικά ούτε θα χλευάζω κάποια που δεν θα τα κατάφερνα ούτε σε τρεις ζωές να τα κάνω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν και εγώ προσωπικά προτιμώ να ρίχνω λεφτά μέσα στο σπίτι και όχι στον δρόμο δεν θα κρίνω ποτέ τα γούστα κανενός και φυσικά ούτε θα χλευάζω κάποια που δεν θα τα κατάφερνα ούτε σε τρεις ζωές να τα κάνω.
Όσοι είναι ΄΄γάτοι΄΄ θα έχουν εννέα ζωές : τρεις για ν'αγοράζουν μηχανήματα,τρεις για να τα ματσάρουν και τρεις για να θάβουν τα setup των άλλων...:sneaky:
1660771932127.png
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όσοι είναι ΄΄γάτοι΄΄ θα έχουν εννέα ζωές : τρεις για ν'αγοράζουν μηχανήματα,τρεις για να τα ματσάρουν και τρεις για να θάβουν τα setup των άλλων...:sneaky:
View attachment 260656
Εγώ αντράκι μου κλιματιστικά εννοούσα και συντηρητές κρασιών.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ο ίδιος έχω δείξει ένα Topping D70 από τη συλλογή DAC αλλά δεν έχω ενθαρρύνει άλλα μέλη ν'αποκτήσουν ούτε και θα είχα πρόθεση για τέτοιες δράσεις...
Κάνει τη δουλειά του απροβλημάτιστα αλλά δεν κάνει για όσους θα έδιναν έμφαση σε πιο προχωρημένες διακλαδώσεις από στοιχεία της υψηλής πιστότητας.

Αναρωτιέμαι μήπως αφορίζεις με υπέρμετρη πεποίθηση χωρίς να είσαι ενήμερος για όλα τα παρελθόντα μηνύματα στο παρόν forum...Ευτυχώς δηλαδή που δεν ποστάρω στο ASR,δεν θα με ξέπλενε ούτε...Niagara της Audioquest. :biggrin:
Εννοείται, δεν το έχεις καταλάβει, την πληρώνεις εσυ για όλους και για αυτά που δεν έχει πεί. 😍
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Συγνώμη βρε thva, το ξέρω πως είναι ακόμη αρχή και είσαι ανάμεσα στη φάση της άρνησης και του θυμού. Θα κάνω κι εγώ ότι μπορώ να μη σε επιβαρύνω...
Εγω άσε και λόγω ηλικίας είμαι πέρα και απο το acceptance. Mου αρέσει να κάνω πλάκα όμως σε ανθρώπους σαν εσένα που είσαι ακόμη στο denial για να σε πάω τουλάχιστον στο bargaining. Με γυρνάνε βέβαια στο θυμό κάτι ξεροόλες προσωρινά είναι αλήθεια. Μη φοβού, είσαι στο καταλληλο περιβάλλον perfect match, θα φροντίσουν πολλοί και εσυ ο ίδιος να μείνεις στο denial.

Five stages of death: denial, anger, bargaining, depression and acceptance.

Το ότι δεν ακούς διαφορές σε τίποτε πάντως να το ερευνήσεις, δεν είναι σωστό. Όταν ανοίξεις νήμα για το θέμα όπως είπες ότι θα κάνεις και θές την γνώμη μου γιατί συμβαίνει αυτό , let me know. Δεν πρόκειται να σου απαντήσω, δεν την ξαναπατάω χα χα.
Εσύ να πας στο αλλάζω συσκευή . 😁
Και εσυ Τόπινγκ του προτείνεις δηλαδή ? :D
Αν και εγώ προσωπικά προτιμώ να ρίχνω λεφτά μέσα στο σπίτι και όχι στον δρόμο δεν θα κρίνω ποτέ τα γούστα κανενός και φυσικά ούτε θα χλευάζω κάποια που δεν θα τα κατάφερνα ούτε σε τρεις ζωές να τα κάνω.
Για ρίξε μια ματιά εδω :

:D

Όλα ίδια παίζουν (και όλα τα είδη ίδια τα παίζουν) ..... and that's a good thing, δεν τα έμαθες τα νέα στο Χαι Φαι. :D
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top