Καλώδια και θύματα

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ξέρεις πόσες γκόμενές θα ρίξεις με μια φεραρι? Θα πηγαίνεις για καφέ και θα βρίσκεις όλο χαρτάκια με το τηλ. κορασίδων στο παρμπρίζ. Με το άλλο το χοντρό το καλώδιο δεν θα σε αφήσει κάνεις σημείωμα 😀
Ξέρεις καμιά γυναίκα που να πήγε με κάποιον επειδή έχει ακριβά καλώδια? 😛😀
Εσυ ξερεις καμια που πηγε με καποιον επειδη εχει φεραρι ?
Απο την αλλη, αν καποιος παιρνει φεραρι για να εχει γκομενες, μαλλον καλλο στον εγκεφαλο θα εχει ....... :tongue:
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Σε όπερα χάουζ μένεις ή εκκλησία ? :D

Εν έτη 2022 ακόμα με τις μετρήσεις ασχολείσαι βρε Bhutia ? xa xa
Μεγάλο σαλόνι, 5m οροφή.

Παιδιά δεν έχω και δεν θέλω γιατί χαλάνε το ...noise floor. Και άλλα πράγματα και δεν αναφέρομαι στο hardware.

Η γυναίκα μου είναι γλυκομιλητη και με καλές χροιές δεν έχω πρόβλημα. Επίσης δεν ρίχνει παντόφλα, οπότε αναγκάζομαι και την ρίχνω μόνος μου. Το γνωστό, αν και σχετικά σπάνιο, αυτοπαντόφλασμια.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μεγάλο σαλόνι, 5m οροφή.

Παιδιά δεν έχω και δεν θέλω γιατί χαλάνε το ...noise floor. Και άλλα πράγματα και δεν αναφέρομαι στο hardware.

Η γυναίκα μου είναι γλυκομιλητη και με καλές χροιές δεν έχω πρόβλημα.
με 5 μετρα και εχεις προβλημα με στασιμα ? τι να πουν και άλλοι με τα πολυκαναλα κιόλας που εχουν 2.5 μ χα χα
Δυστυχώς, παρασυρόμαστε και τα διαβάζουμε.
θες να μη γραφω τίποτε ?
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Εσυ ξερεις καμια που πηγε με καποιον επειδη εχει φεραρι ?
Εγώ θα πήγαινα.
αν καποιος παιρνει φεραρι για να εχει γκομενες, μαλλον καλλο στον εγκεφαλο θα εχει
Μάλλον πολλά λεφτά έχει.
Δηλαδή, και πολλές γκόμενες.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εμένα πάντως με βοηθάνε... :sneaky:
Σε βοηθάνε να γράφεις καλύτερους στίχους, για αυτό το λές ? :D

Ευχαριστώ πάντως για την ηθική υποστήριξη, εαν το εννοείς.
 



Μηνύματα
347
Reaction score
273
Τελικά εσείς οι πολέμιοι των καλωδίων θεωρείτε ότι τα καλώδια δεν αλλάζουν λίγο ή πολύ τον ήχο σε ένα σύστημα;
Μιλάτε με γρίφους και πετάτε την μπάλλα στην εξέδρα.
Ξεκαθαρίστε τι πιστεύετε και ξαναμιλάμε.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Παραποίηση λεγομένων απο έμπειρους του σάιτ. :)

Τι κατάρα και αυτή να σε έχουν πείσει ότι είναι κακό να έχεις 5 μέτρα ταβάνι και όχι 2.5-2.7 στο οποίο σου προτείνουν και πολυκάναλο με 4 σάμπγούφερ. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τελικά εσείς οι πολέμιοι των καλωδίων θεωρείτε ότι τα καλώδια δεν αλλάζουν λίγο ή πολύ τον ήχο σε ένα σύστημα;
Μιλάτε με γρίφους
Κανένας γρίφος.

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, του ορισμού. Τι πα να πει "πολέμιοι των καλωδίων";
Φαντάζεσαι πχ πως παίρνω το ντουφέκι μου και πα να πολεμήσω κάνα καλώδιο; 🤣

Ή φαντάζεσαι πως πα να πυροβολήσω όσους αγαπούν τα καβλώδια; 😂

Ούτε το'να ούτε τ' άλλο. 😎

Ή μήπως φαντάζεσαι πως δεν ασχολούμαι με ποιο καλώδιο θα συνδέσω τις συσκευές μου; 😂🤣

Λάθος. Μια χαρά ασχολούμαι, και ψάχνω τα data sheets για να δω όλες τις προδιαγραφές τους, ακόμα και το υλικό των μονωτικών, προτιμώ κάνα τεφλόν ώστε να μη λιώνει με το που το κοιτάει το κολλητήρι. 😎

Ή πιστεύεις πως δε θα δώσω όσα λεφτά χρειάζεται το καλό (βάσει σπεκς) καλώδιο που διάλεξα; λάθος. Μια χαρά θα τα δώσω, ακόμα και για εμφανείς υπερβολές, που όμως έχουν συνέπειες στα μετρήσιμα χαρακτηριστικά, πχ 2,5-αρι ή 4-αρι καλώδιο ηχείων για μισο και ενάμιση μέτρο καλώδιο. Γελοία υπερβολή το 4-αρι αλλά σιγά τον καημό. Τόσα και τόσα λεφτά έχουμε δώσει.

Στο ερώτημα όμως που θέτεις, εάν τα καλώδια αλλάζουν λίγο ή πολύ τον ήχο στο σεταπ, απαντώ το εξής απλό και ευκόλως κατανοητό:

Δεν με ενδιαφέρει, και δεν ασχολούμαι με χαζομάρες. 😎

Τηρώ τα προβλεπόμενα. Όλα. Από χώρο και RT60, μέχρι πολλαπλά σαμπ και ενσωμάτωση της προκοπής, ταργκετ κερβ και θόρυβο ηρεμίας και σιναντ των συσκευών και οφ αξις των δορυφόρων, σπινοραμα της προκοπής.
Όλα τα προβλεπόμενα, όσο μπορώ το καθένα.
Και τα καλώδια φυσικά. AES/EBU με πραγματική 110 ωμ εμπεδηση και όμοια εμπεδηση των βυσμάτων και πλήρη θωράκιση (>99%) και τεφλόν λέμε. Όλα τα σπεκς να τηρούνται. Πόσο ακούγεται το καθένα σπεκ; ούτε με νοιάζει ούτε θα ασχοληθώ. Τι είναι αυτά τώρα; θα πρέπει να ακούω με βάση δεξερωγωτι υλικό και δεξερωγωποιά ηχογράφηση σε δεξερωγωτι μουσική με δεξερωγωποιά ακουστικά το κάθε σπεκ τι κάνει; Γιατί να κάνω κι άλλες Μλκιες, δε φτάνουν όσες έκανα; νισάφι. 😎

Άμα θέτε να περνάτε τη ζωή σας αλλάζοντας καλώδια και βγάζοντας δήθεν σοβαρά συμπεράσματα με ακροάσεις, κάντε το, αλλά μη πάτε να με πείσετε εμένα ότι δε κάνετε Μλκιες. Ξέρω καλά, κι εγώ τις έκανα, δεν είμαι καμιά παρθένα. 😎
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τι κατάρα και αυτή να σε έχουν πείσει ότι είναι κακό να έχεις 5 μέτρα ταβάνι και όχι 2.5-2.7 στο οποίο σου προτείνουν και πολυκάναλο με 4 σάμπγούφερ. :D
Ξέρεις πόσα καύσιμα θέλεις να το ζεστάνεις -κρυώσεις αυτό?
Επίσης ξέρεις πόσα db ,watts χρειάζεται για να γεμίσει με ήχο?
Μην πω για room treatment ,γιατί χαθήκαμε.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Κανένας γρίφος.

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, του ορισμού. Τι πα να πει "πολέμιοι των καλωδίων";
Φαντάζεσαι πχ πως παίρνω το ντουφέκι μου και πα να πολεμήσω κάνα καλώδιο; 🤣

Ή φαντάζεσαι πως πα να πυροβολήσω όσους αγαπούν τα καβλώδια; 😂

Ούτε το'να ούτε τ' άλλο. 😎

Ή μήπως φαντάζεσαι πως δεν ασχολούμαι με ποιο καλώδιο θα συνδέσω τις συσκευές μου; 😂🤣

Λάθος. Μια χαρά ασχολούμαι, και ψάχνω τα data sheets για να δω όλες τις προδιαγραφές τους, ακόμα και το υλικό των μονωτικών, προτιμώ κάνα τεφλόν ώστε να μη λιώνει με το που το κοιτάει το κολλητήρι. 😎

Ή πιστεύεις πως δε θα δώσω όσα λεφτά χρειάζεται το καλό (βάσει σπεκς) καλώδιο που διάλεξα; λάθος. Μια χαρά θα τα δώσω, ακόμα και για εμφανείς υπερβολές, που όμως έχουν συνέπειες στα μετρήσιμα χαρακτηριστικά, πχ 2,5-αρι ή 4-αρι καλώδιο ηχείων για μισο και ενάμιση μέτρο καλώδιο. Γελοία υπερβολή το 4-αρι αλλά σιγά τον καημό. Τόσα και τόσα λεφτά έχουμε δώσει.

Στο ερώτημα όμως που θέτεις, εάν τα καλώδια αλλάζουν λίγο ή πολύ τον ήχο στο σεταπ, απαντώ το εξής απλό και ευκόλως κατανοητό:

Δεν με ενδιαφέρει, και δεν ασχολούμαι με χαζομάρες. 😎

Τηρώ τα προβλεπόμενα. Όλα. Από χώρο και RT60, μέχρι πολλαπλά σαμπ και ενσωμάτωση της προκοπής, ταργκετ κερβ και θόρυβο ηρεμίας και σιναντ των συσκευών και οφ αξις των δορυφόρων, σπινοραμα της προκοπής.
Όλα τα προβλεπόμενα, όσο μπορώ το καθένα.
Και τα καλώδια φυσικά. AES/EBU με πραγματική 110 ωμ εμπεδηση και όμοια εμπεδηση των βυσμάτων και πλήρη θωράκιση (>99%) και τεφλόν λέμε. Όλα τα σπεκς να τηρούνται. Πόσο ακούγεται το καθένα σπεκ; ούτε με νοιάζει ούτε θα ασχοληθώ. Τι είναι αυτά τώρα; θα πρέπει να ακούω με βάση δεξερωγωτι υλικό και δεξερωγωποιά ηχογράφηση σε δεξερωγωτι μουσική με δεξερωγωποιά ακουστικά το κάθε σπεκ τι κάνει; Γιατί να κάνω κι άλλες Μλκιες, δε φτάνουν όσες έκανα; νισάφι. 😎

Άμα θέτε να περνάτε τη ζωή σας αλλάζοντας καλώδια και βγάζοντας δήθεν σοβαρά συμπεράσματα με ακροάσεις, κάντε το, αλλά μη πάτε να με πείσετε εμένα ότι δε κάνετε Μλκιες. Ξέρω καλά, κι εγώ τις έκανα, δεν είμαι καμιά παρθένα. 😎
Από τη στιγμή που ασχολείσαι έστω και με τις προδιαγραφές ή ότι άλλο τεχνικό θέμα, πιστεύεις στις διαφορές. Μην κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου.
Το τι έκανες στο παρελθόν και αν τώρα το θεωρείς μλκ είναι δικό σου θέμα. Μην χαρακτηρίζεις όμως και τους άλλους.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Οι ηχητικές διαφορές των καβλωδίωνε , αν υπάρχουν , είναι αυτές που προκύπτουν από υποδεέστερα καλώδια , τα οποία και δρούν σαν εκουαλάιζερ. Αυτό λοιπόν δεν το θέλουμε δεν είναι σωστό.
Το βλώδιο πρέπει να μεταφέρει αυτούσιο το σήμα που λαμβάνει στην μία άκρη του μέχρι την άλλη.
Αν η κατασκευή του εμπίπτει μέσα σε κάποιες προδιαγραφές αυτό θα κάνει .
Α όχι εμπίπτει στην κατηγορία άνωθεν του εκουαλάιζερ. Αυτά λοιπόν πρέπει να αποφεύγονται .
Οταν λοιπόν πάρεις τρία καβλώδια με προδιαγραφές και τα κάνεις Α-Β-Γ τέστ , και αντιληφθείς ότι οι διαφορές τους είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες , γιατί εφόσον τηρούν τις σχετικές προδιαγραφές , αυτό θα συμβαίνει , τότε λοιπόν θα πείς άει στοδιάολο που κάθομαι και ασχολούμαι με τις τρίχες . Γιατί τρίχες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα καλώδια.
Εχεις τόόόόσα πολλά πράγματα να ασχοληθείς και να φτιάξεις στον ήχο και τον χώρο σου , που τα καλώδια θα έπρεπε να είναι το νο 1978 , αν όχι ακόμη παραπέρα.
Δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους , αλλά ότι οι διαφορές μεταξύ σωστών καλωδίων είναι ανεπαίσθητες και δεν αξίζει να ασχολείται κανείς.
Εσύ άμα θές feel free , να κάνεις ότι θες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top