Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
δεν θα υπήρχε καν hi-fi!
Ποιός σου είπε ότι υπάρχει ?

Επίσης η λογική τι πειράζει κάτι ενω υπάρχει κάτι πολυ χειρότερο που πειράζει είναι αυτό που οδήγησε το Χαι Φαι στο χάλι που είναι. Για αυτό σου λέω οι μηχανικοί και οι ιδίως οι "αντικειμενικοί" εξ αυτών, καλά παιδιά , δεν λέω, αλλά ούγκ χα χα. Έχω συνεργαστεί με αρκετούς και το καταλαβαίνω. Άλλη εκπαίδευση, άλλος ρόλος, άλλος σκοπός.

Το Χαι Φαι βασίζεται στην λειτουργία του αυτιού. Αντίθετα με την όραση που όντως πιστεύουμε ότι βλέπουμε γιατί δεν μας αφήνει άλλο περιθώριο η ίδια η φύση της λειτουργίας της , το αυτί βασίζεται κυρίως στην διαφορά των προσδοκιών που περιμένει να ακούσει ο "εγκέφαλος" και άρα εκ φύσεως πολυ περισσότερο υποκειμενικό φαινόμενο (και για αυτό νομίζουμε ότι υπάρχει και αυτό το διασώζει, αλλιώς είναι για γέλια).

Μη φοβού όμως ο thva έχει την λύση παράκαμψης καθώς δεν είναι γκουρού αλλά ο Θεός ο ίδιος, ο Νίο του Μάτριξ που αλλάζει την πραγματικότητα και αυτό που ορίζει σαν λάθος εσυ δεν έχεις επιλογή παρά να το θεωρήσεις σαν σωστό. :D Αυτήν την διαφορά προσδοκιών λοιπόν πρέπει κάποιος να χαρησιμοποιήσει και να ψάχνει αντι για ομοιότητες που είναι η ψυχολογική του κλίση, να ψάχνει για διαφορές στις προσδοκίες του και όχι τις προδοκίες τους αυτές καθ΄αυτές , όταν συγκρίνει μηχανήματα ώστε να καταλήξει ποιό είναι το πραγματικά ακριβές και "σωστό" (όσο το δυνατόν) σύστημα ανααραγωγής που θέλει να αγοράσει. Οι προσδοκίες απο μόνες τους είναι κακές αλλά , εαν εξετάσεις την διαφορά και ποικιλία και ανομοιομορφία αυτών (εδω είναι το "κλειδι") .... δεν επηρρεάζουν το αποτέλεσμα της σωστής μεθοδολογίας κρίσης στην εύρεση της "ακριβους" αναπαραγωγής. Την μέθοδο ξαναλέω την είπα σε πόστ, κανένας δεν την κατάλαβε, κανένας δεν την εκτιμήσε. Τι θες να κάνω εγω τώρα ? να συζητάω για ανισότητα εμπεδήσεων , πράγματα και τα οποία δεν κατέχω κιόλας καλά ? Αυτό το αφήνω σε εσάς τους επιστήμονες τεχνολόγους του κλάδου που τραβάτε μια οδύσσεια προφανώς, και άθελά σας παρασύρετε και όλους μας, καθώς δυστυχώς σας έχουμε ανάγκη για την εφαρμογή και υλοποίηση. Εγω για αυτό έχω τα αυτάκια μου και τις πονηρές αλλά λογικές μεθοδολογίες μου και αποφασίζω. Τα άλλα δεν τελειώνουν ποτέ , ούτε καν για τους γνώστες με δεκα διδακτορικά στον κλάδο της αναπαραγωγής, (φαντάσου τώρα για τον κάθε ξεροόλα του κάθε φόρουμ) που νομίζει επειδή τον έχω ανάγκη για την υλοποίηση , ξέρει και απο ήχο και αισθητική αυτού.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
ξέρει και απο ήχο και αισθητική αυτού.
Σόρρυ λάθος , σωστό : "ξέρει απο μουσική (όχι ήχο) και αισθητική αυτής"

Και άρα τον επιδιωκόμενο σκοπό. Ξέρω, ξέρω ... δεν υπάρχει μουσική , είναι απλώς ήχοι. Σε λίγο θα απαγορευθεί και η χρήση (και) αυτής της λέξης, όπως έγινε και σε άλλες φιλοσοφικές λέξεις- έννοιες. Εξάλλου τι είναι η μουσική, μόνο ήχοι. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...μόνο ήχοι. :D
Κυματομορφές,να λες. :biggrin:

Για να μην παραβλέπουμε πάντως τη δυαδικότητα στις ακραίες καταστάσεις,στον άλλο πόλο του ΄΄ξερόλα΄΄ βρίσκεται ο...΄΄ακουόλας΄΄ (εκ του ΄΄μπορώ όλα να τ'ακούω και όλα να τ'αναλύω ακούγοντάς τα και μόνο΄΄) :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
ο...΄΄ακουόλας΄΄ (εκ του ΄΄μπορώ όλα να τ'ακούω και όλα να τ'αναλύω ακούγοντάς τα και μόνο΄
Ναι αλλά αυτός ο κακομοίρης ο άνθρωπος δεν έχει άλλη επιλογή. Δεν είναι το ίδιο, δεν μπορούμε να τον κρίνουμε με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Όλοι προσπαθούν με τα όπλα τους. Οπότε είμαι αυστηρός με το άλλον who should know better . ;)

Υ.Γ : ¨Οπως είπα φοβερό το άρθρο. Όπως βλέπεις εκεί είναι οι επιστήμονες (δεν κοίταξα βέβαια την ημερομηνία του εαν και δεν έχει αλλάξει και τίποτε, δεν είμαι και σίγουρος). Βέβαια μεγάλη πίστη δείχνει ότι οι σχεδιαστές ξέρουν αυτά που λέει και εαν τα ξέρουν πόσο τα θεωρούν σημαντικά και δεν λένε στον κόσμο ότι είναι όλα απλά και εύκολα και ψάχνουν να δώσουν μπούσουλες με 0 και 1 που έχει ανάγκη ο κόσμος να ακούσει και άρα να μετατραπεί σε οπαδό. Βέβαια τι να πει και αυτός, σάμπως δεν ξέρει τον χαμό απο τα ακουστικά αποτελέσματα. Αντε να εξηγήσει τώρα (που προσπαθεί) πως καταλήγεις σε 12 - 14 bit στην πράξη, ή και ότι τα 24 είναι θεωρία, ανάλογα με το αναλογικό κύκλωμα και τη υλοποίηση του και πολλά άλλα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τι έγινε ρε παιδιά!!
Έναν καηφέ είπαμε να πιούμε!!
View attachment 263304
Κάθε φορά που σηκώνομαι στο ξημέρωμα για γυμναστική όλο λέω να έφτιαχνα για εξαίρεση στον κανόνα έναν καφέ.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει τελικά, αφού προτιμώ να περάσω το χρόνο των διατάσεων ρεμβάζοντας με βασιλέματα της .. Σελήνης :
DSC02798 (2).JPG


Λίγα λεπτά αργότερα, καθώς η Σελήνη θα φωτίζεται με τις ακτίνες του ανατέλλοντος Ηλίου από την αντίθετη πλευρά του ορίζοντα :
DSC02174 (2).JPG
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Κάθε φορά που σηκώνομαι στο ξημέρωμα για γυμναστική όλο λέω να έφτιαχνα για εξαίρεση στον κανόνα έναν καφέ.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει τελικά, αφού προτιμώ να περάσω το χρόνο των διατάσεων ρεμβάζοντας με βασιλέματα της .. Σελήνης :
View attachment 263511

Λίγα λεπτά αργότερα, καθώς η Σελήνη θα φωτίζεται με τις ακτίνες του ανατέλλοντος Ηλίου από την αντίθετη πλευρά του ορίζοντα :
View attachment 263512
Πάνε μήνες που θέλω να το γράψω. Μιας και εκτροχιάστηκε εντελώς το νήμα, θα το γράψω εδώ. Μοιάζει με παραλία Φωκίδας. Σωστό ή λάθος?
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κάθε φορά που σηκώνομαι στο ξημέρωμα για γυμναστική όλο λέω να έφτιαχνα για εξαίρεση στον κανόνα έναν καφέ.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει τελικά, αφού προτιμώ να περάσω το χρόνο των διατάσεων ρεμβάζοντας με βασιλέματα της .. Σελήνης :
View attachment 263511

Λίγα λεπτά αργότερα, καθώς η Σελήνη θα φωτίζεται με τις ακτίνες του ανατέλλοντος Ηλίου από την αντίθετη πλευρά του ορίζοντα :
View attachment 263512
Πολύ μικρή και πολυ μακρια είναι η Σελήνη. Σίγουρα είσαι στον πλανήτη Γή ? 😍

Και τώρα που την ξαναβλέπω καλύτερα , είναι αυτή η Σελήνη ? :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πάνε μήνες που θέλω να το γράψω. Μιας και εκτροχιάστηκε εντελώς το νήμα, θα το γράψω εδώ. Μοιάζει με παραλία Φωκίδας. Σωστό ή λάθος?
Λάθος.

Πολύ μικρή και πολυ μακρια είναι η Σελήνη. Σίγουρα είσαι στον πλανήτη Γή ? 😍

Και τώρα που την ξαναβλέπω καλύτερα , είναι αυτή η Σελήνη ? :)
Είναι από παράλληλο Σύμπαν ..
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Αυτή είναι η Σελήνη. Το ότι το φεγγάρι φαινεται τόσο μεγάλο στον ορίζοντα είναι οφθαλμαπάτη.
Μην ακούτε ότι μόνο το αυτί ξεγελάει!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτή είναι η Σελήνη. Το ότι το φεγγάρι φαινεται τόσο μεγάλο στον ορίζοντα είναι οφθαλμαπάτη.
Μην ακούτε ότι μόνο το αυτί ξεγελάει!
Άστε τα αυτά, είναι έτσι επειδή είναι digital και έχει πολυ (ψευτικό) detail αλλά όχι ανάλυση, όπως θα είχε εαν ήταν φίλμ (αναλογικό). ;) :D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Μπα. Και αναλογικές που τραβούσα από έφηβος έτσι έβγαιναν.
Ήταν κι αυτός ένας λόγος (πρόφαση μάλλον) που σταμάτησα να τραβάω φωτογραφίες, δουλειά που πάντα βαριόμουν :laugh:
Τέτοια θέματα θέλουν φακούς με συγκεκριμένα εκάστοτε χαρακτηριστικά. Το είδα πρόσφατα που "έκανα φροντιστήριο" στην κόρη μου να πα να δώσει ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο, αλλά χωρίς περεταίρω εμβάθυνση και εξειδίκευση στο συγκεκριμένο θέμα. Ο Κοτσίδης (και άλλοι πιθανώς) σίγουρα θα ξέρει πολύ περισσότερα.
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Υπάρχουν αρκετά επιστημονικά άρθρα που αναλύουν το φαινόμενο ψυχο-οπτικά. Δεν βρίσκω κανένα πρόχειρο, τα είχα διαβάσει όταν μικρότερος ασχολούμουν και με την αστρονομία και με την φωτογραφία (αλλά περιέργως όχι με την αστροφωτογραφία). Οι εξηγήσεις ήταν αντικρουόμενες, αλλά το πιο εντυπωσιακό συμπέρασμα; Η Σελήνη δεν φαίνεται τόσο πιο μεγάλη όταν είναι κοντά στον ορίζοντα λόγω της διάθλασης, όσο φαίνεται πολύ πιο μικρή όταν είναι ψηλά γιατί δεν υπάρει κοντά τίποτα γνωστό για να έχουμε μέτρο σύγκρισης!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η ίδια ακριβώς φάση και αναλογία με τον ήχο είναι. Απλώς στο ένα μέσο το καταλαβαίνουμε πιο εύκολα και στο άλλο πιο δύσκολα γαιτί το ένα εξαπατάται πιο εύκολα ενω το άλλο πιο δύσκολα αλλά και λόγω άλλου λόγου τεχνικού που δεν αποκαλύπτω. :D Ας τα πεί ο Κος Κοτσίδης.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κουλουριώτης ειναι. Όποιος θέλει πληροφορίες σε πμ!
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση το avatar που θα ταίριαζε περισσότερο του kanakiani θα ήταν .. ο επιθεωρητής Clouseau
1663310762414.png

(καθότι έχει παρερμηνεύσει τα διαθέσιμα στοιχεία νομίζοντας παράλληλα ότι θα έχει λύσει το ΄΄μυστήριο΄΄ .. :sneaky: )
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top