Καλώδια και θύματα





Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Για να κάνουμε λίγο διάλειμμα μετά από ποστς σεμιναρίων.
Δοκιμάστε το με ψητό ψάρι στα κάρβουνα. Όχι πολύ παγωμένο σαν κανονικό λευκό και τουλάχιστον μετά από μισή ώρα από όταν ανοιχθεί. Βέβαια έχει ενδιαφέρον να δοκιμάσεις από την αρχή για να δεις την εξέλιξη που έχει στο μισάωρο..
Τιιι λέτε καλέ μου κύριε. Θα αλλάξει γεύση το κρασί; ( στρώνει ένα καλώδιο ; )
Τιιιιι ;;; Δεν είναι όλα τα κρασιά ίδια…
Μα τι λέτε. Έχουν διαφορά τα σταφύλια , τα κτήματα, τα κλίματα και φυσικά οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται;;;;
Όλα είναι δέντρα, όλα κρασιά, όλα μανιτάρια, όλα καλώδια!!
😎😎😎😎
Από την πόλη έρχομαι κ.λ.π.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για να κάνουμε λίγο διάλειμμα μετά από ποστς σεμιναρίων.
Δοκιμάστε το με ψητό ψάρι στα κάρβουνα. Όχι πολύ παγωμένο σαν κανονικό λευκό και τουλάχιστον μετά από μισή ώρα από όταν ανοιχθεί. Βέβαια έχει ενδιαφέρον να δοκιμάσεις από την αρχή για να δεις την εξέλιξη που έχει στο μισάωρο..
Τιιι λέτε καλέ μου κύριε. Θα αλλάξει γεύση το κρασί; ( στρώνει ένα καλώδιο ; )
Τιιιιι ;;; Δεν είναι όλα τα κρασιά ίδια…
Μα τι λέτε. Έχουν διαφορά τα σταφύλια , τα κτήματα, τα κλίματα και φυσικά οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται;;;;
Όλα είναι δέντρα, όλα κρασιά, όλα μανιτάρια, όλα καλώδια!!
😎😎😎😎
Καλά κρασιά που λέμε ... :D

Βλέπω απο τη φωτό ότι το καλό γούστο, - στη διαρρύθμιση αλλά και η επιλεγμένη διαχρονικότητα στα υλικά, η κλασική επιλογή των, αλλά και η ορθή εναρμόνιση και ένταξή τους με την εσωτερική αρχιτεκτονική του κτίσματος, η επιλογή κρασιού - ..... συνεχίζει να τεκμαίρεται. Είναι πλέον αποδεδειγμένο σε ατομικό επίπεδο αλλά και καθολικά γνωστό ότι αυτή η υψηλή έκφραση γούστου στην αρχιτεκτονική, που εξάλλου είναι γνωστό στην φιλοσοφία ότι η αρχιτεκτονική είναι μουσική σταματημένη στο χρόνο, δεν μπορεί παρά να επεκτέινεται και σε άλλες εκφάνσεις της προσωπικότητας του ανθρώπου ως πρόσωπο με το όνομα Κανακιάνι και άρα και στην επιλογή μηχανημάτων και συστημάτων που εκφράζουν την πραγματική μουσικότητα.

Εν κατακλειδί συγχωρείσαι για προηγούμενη (και μοναδική) ατασθαλία και αδιακρισία , όπως τα ...πούρα. :D Κανά Phono της προκοπής θα πάρεις μετά τα τόσα κοπλιμέντα.:D

Εκτός, εαν πέφτω έξω και όλα αυτά είναι αποτέλεσμα μόνο γυναικείας επέμβασης. Αλλά, όπως και να έχει είπες το "ναι". Κάτι μετράει και αυτό, δεν μπορεί χα χα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για να κάνουμε λίγο διάλειμμα μετά από ποστς σεμιναρίων.
Δοκιμάστε το με ψητό ψάρι στα κάρβουνα. Όχι πολύ παγωμένο σαν κανονικό λευκό και τουλάχιστον μετά από μισή ώρα από όταν ανοιχθεί. Βέβαια έχει ενδιαφέρον να δοκιμάσεις από την αρχή για να δεις την εξέλιξη που έχει στο μισάωρο..
Τιιι λέτε καλέ μου κύριε. Θα αλλάξει γεύση το κρασί; ( στρώνει ένα καλώδιο ; )
Τιιιιι ;;; Δεν είναι όλα τα κρασιά ίδια…
Μα τι λέτε. Έχουν διαφορά τα σταφύλια , τα κτήματα, τα κλίματα και φυσικά οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται;;;;
Όλα είναι δέντρα, όλα κρασιά, όλα μανιτάρια, όλα καλώδια!!
😎😎😎😎
Άσε τα ΄΄ψόφια΄΄,αφού μέχρι και οι... φελλοί γνωρίζουν όχι μόνο ότι τα κρασιά αλλάζουν γευστική απόδοση κατά την έκθεσή τους στον αέρα όσο περνάει χρόνος από το άνοιγμα του μπουκαλιού , αλλά και την επίδραση που θα έχουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά εδάφους και κλίματος (λ.χ. σύνθεση σε μεταλλικά άλατα και οργανικές ουσίες,συστατικά με συχνότητα βροχόπτωσης κτλ) στην ποιότητα καθεμίας ποικιλίας. Γι αυτό ακόμα και από τον ίδιο αμπελώνα συγκεκριμένες χρονιές σοδειάς θα θεωρούνταν ανώτερες από τις υπόλοιπες.Αυτά είναι δεδομένα που έχουν διερευνηθεί κι επιστημονικά .
Μυστήρια γούστα έχεις μωρ' αδερφάκι μου.
Τα γούστα μου δεν είναι μυστήρια, αλλά...πειστήρια.

1664810025107.png
 
Last edited:


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλά κρασιά που λέμε ... :D

Βλέπω απο τη φωτό ότι το καλό γούστο, - στη διαρρύθμιση αλλά και η επιλεγμένη διαχρονικότητα στα υλικά, η κλασική επιλογή...
...ό,τι θέλεις, τό 'χει ο Ψαραδέλλης!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
όσο περνάει χρόνος από το άνοιγμα του μπουκαλιού
Άσε που η μεταβολή της θερμοκρασίας επιφέρει διαφορές ανάλογες της μεταβολής της στάθμης ακρόασης.
Τι να λέμε τώρα? Ίδιος αμπελώνας, ίδιο σταφύλι, ίδια χρονιά, ίδια παρτίδα, ίδια οινοποίηση και όμως διαφορά από βαρέλι σε βαρέλι.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Άσε τα ΄΄ψόφια΄΄,αφού μέχρι και οι... φελλοί γνωρίζουν όχι μόνο ότι τα κρασιά αλλάζουν γευστική απόδοση κατά την έκθεσή τους στον αέρα όσο περνάει χρόνος από το άνοιγμα του μπουκαλιού , αλλά και την επίδραση που θα έχουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά εδάφους και κλίματος (λ.χ. σύνθεση σε μεταλλικά άλατα και οργανικές ουσίες,συστατικά με συχνότητα βροχόπτωσης κτλ) στην ποιότητα καθεμίας ποικιλίας. Γι αυτό ακόμα και από τον ίδιο αμπελώνα συγκεκριμένες χρονιές σοδειάς θα θεωρούνταν ανώτερες από τις υπόλοιπες.Αυτά είναι δεδομένα που έχουν διερευνηθεί κι επιστημονικά .

Τα γούστα μου δεν είναι μυστήρια, αλλά...πειστήρια.

View attachment 265442
Μην ορκίζεσαι για τους φελλούς. Έχει πολλά είδη και ποιότητες.
Μα στα πάντα να υπάρχουν διαφορές εκτός τα καλώδια;😀😀
Γεια σου Bhutia μου. Σήμερα πείραξε με όσο θέλεις. Πρώτο παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφεια μετά από 19 χρόνια😍😍
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ξέρεις,τα ακουστικά - κυρίως τα μαγνητοστατικά με τα ομαλά χαρακτηριστικά στην εμπέδησή τους ως φορτίων - μπορούν να οδηγηθούν πολύ καλύτερα και με περίσσεια σε δυναμικό εύρος από μονοτελικές τρίοδες
Δεν έχω λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών. Δε νομίζω ότι είναι αναγκαίο με τόσο χαμηλά ρεύματα, και που επίπεδα κλάσης Α επιτυγχάνονται εύκολα. Η "περίσσεια" στο δυναμικό εύρος δεν προκύπτει απο αυτό που λές, νομίζω. Δεν ξέρω αλλά λογικά προκύπτει στα ακουστικά που έχουν υψηλή μόνο εμπέδηση και οδηγούνται απο το μεγαλύτερο voltage των λαμπάτων οπότε στο ίδιο λάουντνες χρειάζονται λιγότερη ισχύ και δίνουν μεγαλύτερο δυναμικό εύρος. (μεγαλύτερο λάουντνες με μικρότερη ισχύ). Ψηλα βόλτ, ψηλή εμπέδηση άρα μικρότερη απαιτούμενη ισχύς, για μεγαλύτερο λάουντνες, μεγαλύτερο δυναμικό εύρος.
Μα στα πάντα να υπάρχουν διαφορές εκτός τα καλώδια;
Χα χα αγαθό μου παιδί και εγω έτσι νόμιζα αρχικά. Το θέμα είναι ότι σε τίποτε δεν ακούν διαφόρές, όλα ίδια είναι. Τούλ δεν διαβάζεις εσύ ; χα χα. Μόνο στα ηχεία και εκεί πάλι δύσκολα, το συζητάμε , μόνο γιατί έχουν 2-3 μετρήσεις διαφορετικές , όχι για άλλους λόγους χα χα , μόνο ΠΑΣΟΚ. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Υπάρχει κάπου συγκριτικό φελλών αλλά amir; με ροζ πάνθηρα, διαγράμματα.κλπ;
Για τον Αμίρ όλοι είναι φελλοί, εκτός απο αυτόν. :D
Χαρακτηριστικό όλων των αρχηγικών μορφών της ιστορίας που ο κόσμος αρέσκεται στο να ακολουθεί. :D They know everything, they know best, they demand full compliance. Ο κόσμος χρειάζεται περισσότερους τέτοιους αρχηγούς σε όλους τους τομείς, για να "σωθεί". :D Βαρέθηκε , πήρε χαμπάρι πλέον τους πολιτικούς ο κόσμος, θέλει μια νέα βιτρίνα να εμπιστευθεί , τους "επιστήμονες" χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Για τον Αμίρ όλοι είναι φελλοί, εκτός απο αυτόν. :D
Χαρακτηριστικό όλων των αρχηγικών μορφών της ιστορίας που ο κόσμος αρέσκεται στο να ακολουθεί. :D They know everything, they know best, they demand full compliance. Ο κόσμος χρειάζεται περισσότερους τέτοιους αρχηγούς σε όλους τους τομείς, για να "σωθεί". :D
Amir ζεις, εσύ μας οδηγείς. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Amir ζεις, εσύ μας οδηγείς. :biggrin:
Όσο δε, λιγότερες φιλοσοφικές ανησυχίες ή γνώσεις έχουν, τόσο το καλύτερο. Εαν είναι και νιχιλιστές μες στην τρελή χαρά, γιούρια..... :D Καλά θα πάει και αυτό χα χα. Μας κατάλαβε μέχρι και ο "σωτήρας" Πούτιν και μας δουλεύει. :D Απο το ένα άκρο στο άλλο και ξανά απο την αρχή. Μέση οδός δεν υπάρχει. χα χα.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Welcome to big brother.

Κανείς δεν αντιλέγει ότι κάνει καλή δουλειά αλλά μην γίνουμε και πρόβατα.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν χρειάζεται να κάνει καλή δουλειά, ήμαστε ήδη πρόβατα.
Δεν χρειάζεται και να μην είμαστε πρόβατα αυτοί θα κάνουν έτσι και αλλιώς την δουλειά τους.
Η συμμόρφωση δεν απαιτεί κατανόηση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top