Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Ε, δε νομίζω να έιναι ίδιο το σκεπτικό και ο σχεδιασμός ενός ενισχυτή ακουστικών με έναν που προορίζεται για οδήγηση ηχείων και ας "δείχνουν" έτσι τα πραγματα. Καταλαβαίνω τι λές, όμως.
Υπάρχουν ενισχυτες ακουστικών που έχουν και εξόδους για ηχεία. Εύκολα εννοείται καθώς βγάζουν κάτω από 10w.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Υπάρχουν ενισχυτες ακουστικών που έχουν και εξόδους για ηχεία. Εύκολα εννοείται καθώς βγάζουν κάτω από 10w.
Μάλιστα. ΟΚ τι να πω , εσείς ξέρετε καλύτερα, εγω δεν ξέρω απο αυτά.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι ολοκληρωμένοι έχουν έξοδο ακουστικών , μέσω αντιστάσεων για τα ακουστικά .
Δεν είναι φυσικά ότι καλύτερο αλλά αυτό έχουν .
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Τώρα τα περισσότερα ενσωματωμένα κυκλώματα ακουστικών στηρίζονται σε 2-3 ολοκληρωμένα. Βοήθησε ότι τα περισσότερα ακουστικά πια είναι 32Ω κι όχι 600Ω.
Κάπου στην αποθήκη ίσως να υπάρχουν ακόμα κάτι Tensai 600Ω που δούλευαν και ως στερεοφωνικό μικρόφωνο. Έκανα binaural ηχογραφήσεις με αυτό στα νιάτα μου!
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αυτό δεν είναι τίποτα... Κάποιοι άλλοι εδώ πέρα κάνουν... vinaural :roflmao:
Ο Kanakiani δεν ασχολείται α) με επιστήμη του 1800 (οι φελλοί και η έρευνα σε αυτούς είναι πιο σύγχρονη) β) που δεν έχουν αποδειχθεί ακόμη ή είναι fad. (πάλι αντίθετα με τους φελλούς και την συνεισφορά τους.).

a) https://gizmodo.com/how-a-scientists-least-important-discovery-became-his-m-1742623371
β) https://www.popsci.com/story/health/sounds-beats-focus-creativity-science/

:)
 





Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ξεκίνα από την αρχή μια επανάληψη και θα δεις ότι πραγματικά είναι πολύ μεγάλος😉
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το θέμα φίλε μου είναι ότι ασχολούνται περισσότεροι αυτοί που δεν τα "γουστάρουν"...😀😀
Λογικό μου φαίνεται! Όταν διαβάζω π.χ. ότι ακούτε διαφορές χωρίς να κάνετε πραγματικά τυφλά τεστ ( πραγματικά όμως, με τις μπλόφες τους απο αυτόν που αλλάζει τα καλώδια και δεν είναι καλωδιάκιας, άρα εξ'αρχής έρχεται για να σας κάνει τη ζωή δύσκολη και όχι να σας χαϊδέψει τ'αυτιά ), λογικό είναι ως ένας που βγήκε απο τη λούμπα να μου ανάβουν τα λαμπάκια και να ασχολούμαι λίγο παραπάνω. Αυτή είναι η δική μου θέση, υποθέτω ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους που "δεν τα γουστάρουν".
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αυτοί που στην πραγματικότητα και ανομολόγητα "δεν τα γουστάρουν" είναι εκείνοι που παραμυθιάζονται και στριμώχνονται και "τα σκάνε". Οι υπόλοιποι μια χαρά τα γουστάρουμε! Δεν μας καταπιέζουν ούτε τα καταπιέζουμε! Απλώς τα συνδέουμε κι ακούμε 100% μόνο ό,τι προσφέρει το σύστημά κι ο χώρος μας, όπως είναι.
------
Διάβαζα αλλού "τέρατα"... Σχίζουν κάποιοι τα ρούχα τους ότι η δουλειά των καλωδίων είναι να κάνουν ...equalization (!) και να διορθώνουν "μπουμαρίσματα" και "ξυσίματα" προηγούμενων (sic) καλωδίων! Πλήρης σύγχυση, αλλά κυρίως άγνοια...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Διάβαζα αλλού "τέρατα"... Σχίζουν κάποιοι τα ρούχα τους ότι η δουλειά των καλωδίων είναι να κάνουν ...equalization (!) και να διορθώνουν "μπουμαρίσματα" και "ξυσίματα" προηγούμενων (sic) καλωδίων! Πλήρης σύγχυση, αλλά κυρίως άγνοια...
Εδώ γελάμε! Και μέσα σε αυτούς βάζω και τη μέχρι πριν λίγα χρόνια αφεντιά μου! Ωραίες εποχές, τότε που έψαχνα τρόπο να μαλακώσω τα πρίμα του συστήματός μου, τότε που έπινα νερό στην έννοια του "less is more" audiophile τρόπου και τότε που απεχθανόμουν την ισοστάθμιση! Αχ, ωραίες εποχές, σου λέωωωω!!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σχίζουν κάποιοι τα ρούχα τους ότι η δουλειά των καλωδίων είναι να κάνουν ...equalization (!) και να διορθώνουν "μπουμαρίσματα" και "ξυσίματα" προηγούμενων (sic) καλωδίων! Πλήρης σύγχυση, αλλά κυρίως άγνοια...
Ας υποθέσουμε πως είναι όντως έτσι... τα καλώδια ως ...EQ !!!!!
Όσοι από μας χρησιμοποιούν EQ κανονικό (DSP) γιατί να νοιαστούν για ότι τυχόν equalization κάνει το καλώδιο;;;;
Αφού θα φέρουμε το όλο σύστημα (πηγή, καλώδια, ενισχυτές, ηχεία, χώρος) στα μέτρα του/μας με το δικό μας EQ...
Ας κάνει ότι θέλει το καλώδιο..... θα αθροιστεί η επίδραση του με την επίδραση των υπολοίπων μηχανημάτων και όλααααα μαζί θα περάσουν από το dsp μας....
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ας υποθέσουμε πως είναι όντως έτσι... τα καλώδια ως ...EQ !!!!!
Όσοι από μας χρησιμοποιούν EQ κανονικό (DSP) γιατί να νοιαστούν για ότι τυχόν equalization κάνει το καλώδιο;;;;
Αφού θα φέρουμε το όλο σύστημα (πηγή, καλώδια, ενισχυτές, ηχεία, χώρος) στα μέτρα του/μας με το δικό μας EQ...
Ας κάνει ότι θέλει το καλώδιο..... θα αθροιστεί η επίδραση του με την επίδραση των υπολοίπων μηχανημάτων και όλααααα μαζί θα περάσουν από το dsp μας....
Γιατί αυτοί το κάνουν αγνά, αναλογικά και χωρίς περιττές διαδρομές του σήματος. Μα, καλά, όλα εγώ πρέπει να στα λέω;;;;; Το κάνουν επίσης με μεράκι, σύμφωνα με τα ακουστικά γούστα τους και γι'αυτό τιουνάρουν πάντα με το αυτί και ποτέ με το μικρόφωνο. Άλλωστε, ως γνωστόν, η μουσική είναι πολλές συχνότητες ταυτόχρονα και όχι ένα ίου ίου του rew. Απαπαπαπαπα!!!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Οσο και να τιουνάρεις με μετρήσεις , αν δεν το ακούσεις στο τέλος να δείς τι σκ@τά έχεις κάνει , άκρη δεν βγάζεις.
Αν τα κάνεις σκ@τά στις off axis μετρήσεις, όσο και να το ακούσεις και να το τιουνάρεις άκρη δεν βγάζεις
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οσο και να τιουνάρεις με μετρήσεις , αν δεν το ακούσεις στο τέλος να δείς τι σκ@τά έχεις κάνει , άκρη δεν βγάζεις.
Εντάξει, εγώ το δικό μου το είχα τέρμα σκ@τά "ρυθμισμένο" ( απο πλευράς χώρου κυρίως ), οπότε οποιαδήποτε μεταβολή προς το καλύτερο στη μέτρηση, επιβεβαιωνόταν και στην ακρόαση. Παίζοντας πάντα με τη θέση των ηχείων και μετρώντας στη συνέχεια, όσες φορές πήρα καλύτερο αποτέλεσμα στη μέτρηση, μου άρεσε και ακουστικά. Οπότε...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top