Καλώδια και θύματα



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Με αυτά και μ' εκείνα φτάσαμε 400 (!) σελίδες ¨καλώδια και θύματα"! :o

Όποιος άλλαξε άποψη για τα καλώδια να σηκώσει χέρι.

Έστω και λίγο...

λιγουλάκι; ...

κάποιος; ...

ο κύριος στο βάθος;

Αα... μουτζώνει...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Ενω αν σκατώσεις τις on axis θα είσαι εντάξει ε?
Εν μέρει, ναι.

Ας το εξηγήσω.

Δεν έχει νόημα να στήσεις το ηχείο έτσι ώστε στην on axis να είναι το καλύτερο δυνατό, αδιαφορώντας για μια τραγική off axis.

Αυτό δε στρώνει με κανέναν τρόπο.

Το ηχείο πρέπει να στηθεί έτσι ώστε να έχει όσο πιο όμοιες τονικές αλλοιώσεις στις μετρήσεις on και off axis, γιατί αυτές όντως διορθώνονται με eq. Με 1 διόρθωση γίνονται και τα δύο νορμάλ.

Γι'αυτό δεν κοιτάμε καθόλου μια μόνο μέτρηση μόνη της.

Γι'αυτό οι περισσότεροι κάνουν διορθώσεις που οδηγούν σε χειρότερο αποτέλεσμα, γιατί δε ξέρουν ούτε πως να το στήσουν, ούτε τι να μετρήσουν.

Γι'αυτό διορθώνουμε προβλήματα της off axis με παθητικά υλικά ηχητικής περιποίησης του χώρου, ώστε η off axis να μην έχει διαφορετικό διάγραμμα απόκρισης από την on axis, διότι τότε, στην προσπάθεια να διορθώσεις προβλήματα της off axis, καταστρέφεις την ομοιογένεια της on axis, σα σύνολο μετράει καλά, στο αυτί είναι σκατα.

Γι'αυτό λέμε σπινοραμα, αλλά όταν έβρεχε μυαλό, κάποιοι κρατούσανε ομπρέλα.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Περί καλωδίων..
Τα καλώδια δεν τιουνάρουν τίποτα σε ένα σύστημα. Αλλιώς συμπεριφέρονται. Όταν το καταλάβετε ξαναμιλάμε.
 





Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν ξέρεις; αφού το κάνεις..
Το τί ξέρω, δεν έχει σημασία. Θέλω να μας πεις εσύ που δείχνεις να γνωρίζεις τη πραγματική συμβολή των καλωδίων σε ένα σύστημα.
 



Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Το τί ξέρω, δεν έχει σημασία. Θέλω να μας πεις εσύ που δείχνεις να γνωρίζεις τη πραγματική συμβολή των καλωδίων σε ένα σύστημα.
Διάβασε τι έγραψες. Ανάφερες μέρος της αλήθειας. Continue please.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Διάβασε τι έγραψες. Ανάφερες μέρος της αλήθειας. Continue please.
Αφού δεν θέλεις να μοιραστείς τη γνώση σου, τί να κάνω. Το παίρνω απόφαση ότι θα μείνω στο σκοτάδι και δεν ασχολούμαι περαιτέρω, το κούρασες.
 





Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
θεεμουβοηθαμεναμηνπαθωthva :p
Τι δεν σου άρεσε ? Η μεγαλύτερη λέξη ήταν, απο τις Εκκλησιάζουσες. Μου την κόψανε.

"Η μεγαλύτερη πραγματική λέξη στον κόσμο, βρίσκεται στις «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη και περιλαμβάνει 172 γράμματα, 27 συνθετικά και 78 συλλαβές, γεγονός που την κατατάσσει στο Βιβλίο Γκίνες. Αποτελεί μία ολόκληρη μαγειρική συνταγή στην οποία το φαγητό είναι συνονθύλευμα τροφών."
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top