Καλώδια και .. προαπαιτούμενα. Poll.

Ακούω σαφή βελτίωση με καλώδια και..

  • Α. Έχω κάνει ισοστάθμιση χώρου (DSP+μετρήσεις)

    Votes: 12 13,6%
  • Β. Έχω το προβλεπόμενο ταργκετ κερβ

    Votes: 9 10,2%
  • Γ. Έχω κάνει fine tuning στο ταργκετ κερβ, κατά τα γούστα μου

    Votes: 6 6,8%
  • Δ. Έχω ένα σαμπ, στην προβλεπόμενη θέση

    Votes: 4 4,5%
  • Ε. Έχω 2 (ή περισσότερα) σαμπ, με σωστή ενσωμάτωση

    Votes: 9 10,2%
  • Ζ. Έχω χώρο με εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, με διαχυτές και μπασοπαγιδες

    Votes: 11 12,5%
  • Η. Έχω λίγες μόνο ηχητικές παρεμβάσεις στο χώρο ακρόασης, διότι είναι κοινόχρηστος

    Votes: 7 8,0%
  • Θ. Έχω σωστό ισόπλευρο (όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης και την προβλεπόμενη κλίση ηχείων

    Votes: 24 27,3%
  • Ι. Έχω πλήρη αναπαραγωγή όλου του φάσματος 20Hz-20kHz

    Votes: 13 14,8%
  • Κ. Έχω άριστη αναπαραγωγή της πρώτης οκταβας σε στάθμες αναφοράς (κορυφές 115 dB)

    Votes: 9 10,2%
  • Λ. Έχω χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις

    Votes: 14 15,9%
  • Μ. Δεν έχει σημασία τίποτα από τα ανωτέρω, μόνο η μουσική μετράει

    Votes: 11 12,5%
  • Ν. Σα το πικάπ δεν έχει. Βινύλιο φορέβε.

    Votes: 13 14,8%
  • Άκυρο - δεν πιστεύω ότι τα καλώδια βελτιώνουν τον ήχο.

    Votes: 57 64,8%
  • Κάνω ψυχοθεραπεία φτηνά, με αγορά ωραίων καλωδίων,αφήστε με ήσυχο.

    Votes: 5 5,7%

  • Total voters
    88
Status
Not open for further replies.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.981
Ναι ....ναι ξέρω .
Υπάρχουν σε κάτι χωριά κάποια φτωχά και λίγο χαζόυλικα κορίτσια που πάνε κάτι λεβέντες και κάνουν βρωμιες πάνω τους......
Εκμετάλλευση λέγεται . Πάει παρέα με την ελειψη σεβασμού .....
Δεν πιστεύω να έχεις κάνει καμία τέτοια βρωμια?
όχι...μια χαρά λεφτά είχε το Μαράκι....και κομπίνα είχε ο γέρος της...μέχρι κ ο @xfader θα πήγαινε μαζί της :p
απλά είχε ένα κουσούρι:lolsign:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Μεγάλες αλήθειες.
Διαβάστε τα να καταλάβετε όλοι όσοι νομίζετε ότι θα δώσετε 5Κ και θα ακούτε όπως ο @costas EAR
Μελετήστε και τις επιλογές του που είναι η βάση για ότι έχει φτιάξει. Τις μίνιμουμ προδιαγραφές έχει καλύψει , αντε και λίγο ακόμα .....
( το επόμενο με τα me geithain θα είναι το hi endάδικο)
Ο συντελεστής χαϊενδισμού από εδώ και πέρα ορίζεται ως ο λόγος του υπερβάλλοντος ποσού από εκείνο που έχει δώσει ο Ear προς το ποσοστό απόδοσης σε σχέση με το τωρινό setup του Ear.Μπορεί δε να λαμβάνει και αρνητικές τιμές ελέω ...αριθμητή.
Do the math everybody...
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Εν τω μεταξύ εγώ δεν έχω πικάπ και ούτε θα αποκτήσω ποτέ και τη γνώμη μου για τα καλώδια την έχω πει 100 φορές.
Ξέρεις ότι είμαι μαζί σου σε αυτό! Προχώρα δυναμικά καλέ μου τυμβωρύχε!

ναι η ανω βουλα ξεκινα απο την αιξωνη μεχρι εμενα (συνορα βαρης)
και παντα πανω απο την βουλιαγμενης ολη

Οσο αφορα τον καθε ριβιουερ θα πω
Οτι ο σταματακος δεν εχει αρχι ριβιουερ πανω απο το κεφαλι του , οτι γραφει δεν φιλτραρεται
Οτι οπως μου ειχε πει αλλος ριβιουερ , δεν μπορω να θαψω ενα προιον
αφενως κανω κακο σε μια εταιρια , αφετερου δεν θα μου ξαναδωσουν κατι για δοκιμη.
Ουτε στο περιοδικο διαφημιση , το περιοδικο ζει απο διαφημισεις οχι απο πωλησεις .
Αυτα ,
Το ότι υπήρχαν συμφέροντα πίσω απο τις αξιολογήσεις, το είχαμε καταλάβει. Δεν είναι δυνατόν όλα τα μηχανήματα να παίζουν τέλεια και να είναι πάντα ενθουσιασμένος ο reviewer. Κάτι δεν πάει καλά.

Όχι.

Μόνο αν έχει δώσει τα 55 χιλιάρικα σε καλώδια...

Με 60 χιλιάρικα, ένας γνώστης, στήνει σοβαρό δικάναλο.

Με 3 χιλιάρικα για πολυκάναλο, δε το πάω κόντρα ούτε γω, άσε που δε ξέρω τρόπο να φτιάξω κάτι τέτοιο με 3 χιλιάρικα, ούτε av που να τρώγεται δε βρίσκω με 3 χιλιάρικα...

Η ακριβής αναλογία, αν το δικάναλο έχει κόστος 60 χιλιάρικα, με 30 χιλιάρικα το κανάλι, είναι για σεταπ άτμος στα 330 χιλιάρικα.
Αυτή είναι η ακριβής αναλογία φίλε Πέτρο.

Εγώ που ξέρω καλά το ποίημα, για να κοντραρω σωστά (σε κάθε σημείο, σημείο προς σημείο) ένα άριστα στημένο δικάναλο στα 60 χιλιάρικα (πες ότι εγώ στήνω και το δικαναλο), θέλω για το πολυκάναλο τουλάχιστον 70 χιλιάρικα, ασχέτως αν με 40-50 μπορώ να φτιάξω ένα τρομερό σεταπ. Θα υπολείπεται σε κάποιες παραμέτρους (πιθανώς και στα Μαξ εσπιελ) κι ας έχει χαοτική διαφορά όσον αφορά το ιμερσιβ του θέματος. Αυτό, το ιμερσιβ, είναι μόνο μια παράμετρος. Πολύ σημαντική, φυσικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες. ;)

Για να έχεις φουλ όλο το φάσμα, ως προβλεπεται, από 20χ έως 20κχ και τα 20 χερτζ να σκαρφαλώνουν στη θέση ακρόασης πάνω από 115 ντεσιμπέλ ασυμπιεστα, θες λεφτά, όχι σάλιο..

Πρέπει να παίζει χαλαρά πάνω από 120 ντεσιμπέλ εκεί κάτω για να μην έχεις αίσθημα συμπίεσης.

Για να βγει από δορυφόρο η 3η οκτάβα στα 105 ντεσιμπέλ, πρέπει να βγαίνει άνετα πάνω από 110 ντεσιμπέλ, στη θέση ακρόασης, όχι πάνω στο ηχείο...
Θες λεφτά παλικάρι μου, με σάλιο δε γίνεται..

Θες περιθώριο για να εφαρμόσεις ισοστάθμιση, δε γίνεται τσιμα τσιμα.

Κι αν θες να σκαρφαλώσει πάνω από στάθμη αναφοράς, θες πολλά λεφτά. Για λάιβ απόδοση μποτιας, ασυμπιεστα, θες φίλε μου λεφτά.

Για να στήσεις άτμος σεταπ με προδιαγραφές και σοβαρή ισοστάθμιση, θες λεφτά, όχι σάλιο.

Στα πολύ χαμηλά κοστολογια που συνήθως κυμαίνεται ο πολύς ο κόσμος, θέλει προσοχή στα σημεία ώστε να ακούγεται νορμάλ και στη μουσική, ειδάλλως είναι μόνο για κλαμπατσίμπαλα σε ταινίες..

Δεν υποτιμάω τίποτα, αλλά οι αυστηρές προδιαγραφές δεν πληρούνται εύκολα, θέλει να ματώσεις.

Αν αρχίσουμε συμβιβασμούς εδώ κι εκεί, εντάξει, όλα παίζουν καλά, κι όλα είναι χάλι μαύρο.

Εγώ είχα δώσει 7,5 χιλιάρικα για ένα ζευγάρι ηχεία, και πολλά λεφτά για βελτίωση αυτού του ηχείου, και πολλά λεφτά για οδήγηση αυτού του ηχείου, είχα δικάναλο με 8 τελικούς ενισχυτές των 2,5 κιλοβατ. Ξέρω τι λεφτά μπορείς να δώσεις στο δικάναλο και τι ήχο μπορείς να ακούσεις. Δεν υποτιμάω καθόλου τον δικάναλο ήχο.

Και με Άνταμ σειράς Τ που λέει το θρεντ, δε παλεύεις τέτοιο δικαναλο μεγάλε, χέσε με. Δεν.

Δεν είμαι χθεσινός, ούτε γεννήθηκα με πολυκάναλο...

Κι όπως ξέρετε, και στα καλώδια έχω ματώσει. Δεν έχω κενά...
Κατά τη γνώμη μου, το θέμα είναι το τί καλύτερο μπορεί να πάρει κάποιος σε ένα συγκεκριμένο budget. Που πρέπει να δώσει έμφαση προκειμένου να πάρει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο. Ναι μεν απαιτεί πολλά ένα καλοστημένο δικάναλο ή ένα πολυκάναλο, αλλά για κάποιον που έχει π.χ. 5000, η ουσία είναι στο να κλείσει αυτιά και μάτια σε μπούρδες και να δει ποια μηχανήματα πρέπει να αγοράσει και πως θα τα κάνει να αποδόσουν όσο το δυνατόν καλύτερα.


Kαι επειδή δεν πήρα απάντηση σε αυτό που ρώτησα, κατά το "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει" θα απαντήσω:
Κανείς και ποτέ δεν θα μπορέσει να διακρίνει τη παρουσία οποιουδήποτε καλωδίου τη στιγμή που παράλληλα με την αλλαγή του, μεταβάλεται ο τρόπος που παίζει το σύστημα ( π.χ. εφαρμογή διαφορετικής target curve, αλλαγή τοποθέτησης ηχείων κλπ ). Αυτό σημαίνει ότι οποιαδήποτε κι αν είναι η συμβολή ενός καλωδίου στη συμπεριφορά ενός συστήματος, παύει να έχει σημασία όταν γίνονται πιο δραστικές αλλαγές. Άρα, αν δεν έχει ολοκληρωθεί το στήσιμο του συστήματος, ειναι μάταιο να ασχολείται κάποιος με τα καλώδια, δεδομένου ότι όλα είναι σε "ρευστή" κατάσταση. Προσωπική μου άποψη είναι πια ότι όταν κάποιος φτάσει στο σημείο να στήσει τόσο καλά το σύστημά του, παύει να ενδιαφέρεται για καλώδια. Αυτό συμβαίνει με τη περίπτωση του Κώστα για παράδειγμα, αυτό συνέβη και στη δική μου περίπτωση που ναι μεν δεν έχω στήσει καλά, αλλά έχω καταλάβει τί μπορεί να κάνει το σωστό στήσιμο και έτσι το έχω θέσει σε πρώτη προτεραιότητα.
 
Last edited:


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
σχετικα με τα hdmi
Για να μην αναλυσω πραματα (κοστιζουν_)
ρωτηστε τον μανωλη αν εχουν διαφορες μετρησιμες
Αν παλι τρωγεστε σας δινω το Paypal Μου
μου καταθετε 50 ευρω (χαριστικα)
και γινομαι το κολλύριο του μυαλο σας
Γιατι ο υπνος με τα τσαρουχια χρεωνεται και αναλογα
αλλιως συνεχιστε να σφιγγεται την αγγλιτσα την ωρα που κοιμαστε
Για να δουμε ποσα θα βγαλω και σημερα
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Αστροναυτη του διαστηματος για γραψε ριβιου για καλωδιο ρευματος :drinks: :lol:
Όταν έβαλα το πολύπριζο στο σύστημα, ενθουσιάστηκα. Οταν τοποθέτησα και τα καλώδια ρεύματος, συνεχίστηκε το αίσθημα ευφορίας. Όταν αποφάσισα να μην ασχοληθώ με καλώδια και σου επέστρεψα το πολύπριζο ( ενώ παράλληλα επανέφερα για πρακτικούς λόγους τα παλιά μου καλώδια, π.χ. στον τελικό έχω αυτό που παρείχε η εταιρεία, ένα ταπεινό μαύρο 2.5άρι αν θυμάμαι καλά ), δεν άκουσα κάποια διαφορά, κάποιο υποβιβασμό της ποιότητας, κάτι που να με έκανε να ζητήσω απεγνωσμένα το πολύπριζο και τα καλώδια. Αντ'αυτού, έχω πει πολλές φορές κατά πόσο έχει βελτιωθεί αισθητά ο ήχος μου με άλλες μεθόδους, μη τα ξαναπώ και σας κουράσω.
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
τι ριβιου ειναι αυτο θελουμε αναλυση για χαμηλες μεσαιες ψιλες :(
Να στο πω διαφορετικά. Ακόμα και με τα καλώδια και το πολύπριζο, έβαζα κλασική και πονούσαν τα αυτιά μου. Χθες έχωσα 4 εποχές και χάζεψα. Και ακόμα είμαι στην αρχή,ε? Και κρίνοντας απο τη βελτίωση που έχω πάρει στο μπάσο μου, υποψιάζομαι ότι όταν με το καλό βάλω σαμπ(ς), δεν θα ξεκολλάω απο τον καναπέ.
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Αααα ,εχεις ξεφυγει τι διαβαζω 4 εποχες σου καναν μεγαλο κακο οι ντοκτορες μαλλον ο ενας
Καλά, απο μικρός άκουγα τις 4 εποχές, αν και το θεωρώ "mainstream" της κλασικής. Σκοπεύω να ακούω ένα νέο άλμπουμ κλασικής την ημέρα, να διευρύνω τους ορίζοντές μου! ;)
 



I

iason

Guest
Αααα ,εχεις ξεφυγει τι διαβαζω 4 εποχες σου καναν μεγαλο κακο οι ντοκτορες μαλλον ο ενας
Ρε συ Χρήστο τι γίνεται με δαύτους???
Κλασική λέει ο ένας ο άλλος .......ο μετέπειτα :rolleyes:
Γκόβαρη Γιάννη δεν ακούει κανείς η δεν αρμόζει στη Χαι ενδ σοσαιτι :laugh:
Κάνα Κλαρίνο από πανηγύρι παίζει πουθενά :party:
Χαιενδαδες μού με τα ιμερσιβ και τα ταργκεγ κερβ και τον Vivaldi.
Άντε καλό μήνα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.300
Reaction score
13.231
Ποιος ειναι ο γκοβαρης γιαννης;
Ο αστροναπτης ακουει και λαιδι αντζη:banned:
Η δημοτικη μας μουσικη ειναι μεγαλο θεμα με τους νεοελληνες απαιτει υψηλη παιδεια σαν τον ξουφαδερ για παραδειγμα :party:
το θεμα ειναι να ακους τον βιβαλδι αλλα και τον τασο χαλκια κομματι δυσκολο ιδαιτερα για τους γεννηθεντες απο 70 και μετα
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.357
Αφού είναι εφικτό...Με δεδομένο ότι θα διέθετε ήδη υπολογιστή με φορτωμένο JRiver ,άμα λογαριάζαμε miniDSP UDAC8 + 7 X ενεργούς 8ιντσους δορυφόρους + 2 Χ Presonus Temblor (διακλαδισμένους σε κοινό κανάλι) + αντάπτορες RCA-> 6,35mm TRS + UMIK-1 + δίόρθωση απόκρισης μέσω δωρεάν λογισμικών [ 🤡 ] βγαίνουν περίπου 3 χιλιάρικα χωρίς φροντίδα χώρου.
Δεν θα περίμενα υπερβατικές αποδόσεις,αλλά δείγμα του πώς μπορεί να εξελιχθεί με σοβαρούς κρίκους στην αλυσίδα θα έδινε.
Είναι ανεπαρκές αυτό που περιγράφεις, δεν είναι ιμερσιβ, μπορούν λίγοι να το υλοποιήσουν λόγω αναγκαίων γνώσεων για τις διαδικασίες στο πισί, αλλά όντως, θα έδινε πολύ δυνατό δείγμα.

Γνώμη μου είναι πως αν κάποιος διαθέτει σωστών διαστάσεων χώρο για να στήσει φουλ ιμερσιβ πακέτο και 4κ ήχο και να περιποιηθεί και ηχητικά το χώρο και να πληρεί όλες τις προδιαγραφές απ'ακρη σ'άκρη, χρειάζεται μίνιμουμ 50.000€.

Προφανώς χωρίς να πετάει λεφτά σε καλώδια και πικάπ..

Από κει και πάνω, έχει πολύ ακόμα.
Υπάρχουν και καλύτερα, πολύ ακριβότερα. Δε μιλάμε για "Χάι Ενδ", μιλάμε για αντικειμενικά καλύτερα.

Ένα πραγματικά "μεγάλο" σεταπ, με εντοιχισμένα μεγάλα JBL, Genelec, ATC, PMC, κλπ, μεγάλου αριθμού ηχείων και σαμπ, πχ 13.8.6 (βάζω και άνω κεντρικό και vog) μπορεί να ξεπεράσει ανέτως και χαλαρά το μύριο..

(Χωρίς ίχνος χαϊεντίλας, ούτε όμορφα ηχεία ούτε μεταξένια καλώδια, ούτε τρομερά Ντακ και ρολόγια, τίποτα περίεργο, άμα αρχίσουμε τα περίεργα, άστο, δεν έχει πάτο).

Υπάρχουν μεγάλα ηχεία, φαρφιλντ βεβαίως, για μεγάλους χώρους, που το κοστολογιο δε μαζεύεται.
 
Last edited:




Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.593
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top