Καλώδιο ηχείων



Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Η σειρά tc είναι ανώτερη από την pr. Από εκεί και περα όμως παίζει ρόλο και η συνέργεια με τα ηχεία, ποια είναι αυτά;
 

TGD

Μηνύματα
7.207
Reaction score
7.233
Έχω δοκιμάσει και τα δύο σε δύο διαφορετικά συστήματα και το 4TC ήταν καλύτερο. Μάλιστα το προτιμούσα ηχητικά από το 8TC. Η σειρά TC έχει πολύ καλύτερα υλικά και διαφορές στη σχεδίαση.
 





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Τι διαφορές?
Μήπως είναι η ιδέα μου? Αλλά το 8pr μου αρέσει καλύτερα από το Wireworld Helicon 16.
Λέω λοιπόν ότι αφού το 4tc είναι υποτίθεται καλύτερο από το 8pr γιατί όχι. Κάτι μπορεί να ακούσει και το προβληματικό μου ακουστικό σύστημα.

Έκανα την σκέψη αυτή γιατί κάποιος εδώ μέσα, δίνει τα 4tc 100 euro....
Βάκη τι διαφορές περιμένεις να ακούσεις ;
Σωστότατη ερώτηση.... 68 ετών τι να πιάνουν τα αυτάκια μου.... Άσε που όπως είπαμε είναι προβληματικά από την νεαρή μου περίοδο....
Πότε ο Γιάννης (Ιάκωβος) δεν μπορεί, πότε ο κώλος του πονεί!
Μια δεν ακούω τα μπάσα, μια δεν ακούω το αριστερό ηχείο, μια δεν ακούω τα πρίμα, μια μου έρχεται να τα πετάξω όλα από το μπαλκόνι..... περιμένω να ακούσω διαφορά μέσω καλωδίων!!!!! :headbang:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
68 ετών τι να πιάνουν τα αυτάκια μου..
Δοκίμασε κάνα μεγάλου μεγέθους JBL, μπορεί να σου κάτσει καλύτερα από αυτά που έχεις, να μη θες να τα πετάξεις απ'το παράθυρο.

Πχ


Κι έχει και πολύ ακριβότερες επιλογές..

Λεφτά σε καλώδια μη πετάς, Φάτα στις γκόμενες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Ωραία,
Τα ηχεία μου είναι τα chario Cygnus
Τα δε καλώδια έχουν μήκος 2 Μ .
IMO..
Πάρε τα 4 tc, μην σου πω ψάξε για 8.tc.
Τι διαφορές?
Μήπως είναι η ιδέα μου? Αλλά το 8pr μου αρέσει καλύτερα από το Wireworld Helicon 16.
Λογικό, δεν παιζουν μπάλλα μαζί.
ΙΜΟ.. ξαναγράφω!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Βάκη, αν ακούς αυτά τα ηχεία από απόσταση μεγαλύτερη του 1,5 μέτρου (και πολύ λέω), έχεις λάθος ηχεία (εκτός αν παίζουν μουσική κροσαρισμένα με υπογούφερ).

Εν πάση περιπτώσει, όμως, ένα κατοστάρικο είναι, εκεί που θά 'παιρνες ένα σακκάκι, παίρνεις δυό καβλώδια. Δε βαριέσαι, χαλάλι. Αλλά όχι ότι θα βελτιώσεις τον ήχο σου με τέτοιες κινήσεις, αυτά είναι ανοησίες.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Μην τα βλέπεις με 2 μεγάφωνα στη φωτογραφία, έχουν και 5ιντσο υπογούφερ μέσα.
Όπως είπε ο Κώστας, είναι ηχεία για 1 άντε βαριά βαριά 1,5 μ. απόσταση ακρόασης.
1,5 μέτρου (και πολύ λέω)
Ακριβώς έτσι.

Τα JBL που πρότεινα, φυσικά θέλουν σαμπ, αλλά τέλος πάντων, μπορούν να σταθούν σε τυπικές οικιακές αποστάσεις ακρόασης χωρίς πρόβλημα.

Το waveguide στο Τουίτερ υπόσχεται ομαλό σπινοραμα (ίδια διάμετρο με το αποκάτω μεγάφωνο μεσαίων).

Μια χαρά θα παίζει, και με καλώδια πορτατίφ.

Το 698 είναι καλύτερη επιλογή (3 δρόμων έναντι 2,5) αλλά σιγά τώρα, δε θα κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.207
Reaction score
7.233
Δεν νομίζω ότι η σειρά Constellation μπορεί να οδηγηθεί σωστά με λάμπες. Δεν βρήκα μετρήσεις πρόχειρες, αλλά θυμάμαι ότι παρά την προσπάθεια του Αντωνοπουλου να τα οδηγήσει με Cayin, δεν μπορούσαν να κρατήσουν τον έλεγχο καθώς ανέβαιναν οι εντάσεις.

Το ηχείο έχει όντως άλλο ένα μεγάφωνο που φορτίζεται μέσω δύο bass reflex στο δάπεδο, κατά την κλασική σχεδίαση της εταιρίας. Οπότε είναι τριδρομη σχεδίαση. Η Chario επίσης συνιστά γενικά οι άξονες των τουίτερ να τέμνονται μπροστά από τον ακροατή.

Αλλά μην μπλέκουμε τα πράγματα, ο Βακης ρώτησε αν είναι καλύτερο καλώδιο το 4tc. Είναι. Κι αφού με 100 ευρώ δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε ενισχυτή ούτε ηχεία τι το συζητάτε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.414
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top