Καλώδιο ρεύματος από πίνακα μέχρι πρίζα.

Μηνύματα
37
Reaction score
13
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να τραβήξω νέα γραμμή ρεύματοςαπό τον πίνακα μέχρι το hifi για αποκλειστική χρήση από αυτό.
1) Πιστεύετε θα έχει αρκετή διαφορά ώστε να δικαιολογεί το κόστος;
2) Τι καλώδιο είναι κατάλληλο; Παρακαλώ μην προτείνετε καλώδια πολύ ακριβά. Είμαι διατεθιμένος να δώσω 10 ευρώ το μέτρο περίπου.

Χρησιμοποιώ Musical Fidelity M2si & KEF R3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
 




Μηνύματα
942
Reaction score
265
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να τραβήξω νέα γραμμή ρεύματοςαπό τον πίνακα μέχρι το hifi για αποκλειστική χρήση από αυτό.
1) Πιστεύετε θα έχει αρκετή διαφορά ώστε να δικαιολογεί το κόστος;
2) Τι καλώδιο είναι κατάλληλο; Παρακαλώ μην προτείνετε καλώδια πολύ ακριβά. Είμαι διατεθιμένος να δώσω 10 ευρώ το μέτρο περίπου.

Χρησιμοποιώ Musical Fidelity M2si & KEF R3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
Καλησπερα,ειναι δεδομενο οτι θα παιζει πολυ καλυτερα το συστημα σου,δεν χωρα καμια αμφιβολια.Θα πει καποιος μα και το καλωδιο απο τη ΔΕΗ μεχρι το πινακα τι θα το κανουμε;;Ενταξει εξυπναδες πολλες.Αλλαζουμε μεχρι εκει που μπορουμε,γιατι ακομη και αυτη η συγκεκριμενη αλλαγη μας δινει μαι σαφεστατη διαφορα στον ηχο.Θ εχεις προσεξει ποσο πεφτει η αποδοση του συστηματος σου οταν δουλευει πχ το κλιματιστικο σου που πατα στην ιδια γραμμη.Τωρα απο καλωδια,εγω θα σου προτεινα αυτο,https://www.avshop.gr/avshop/kalodi...ence-power-cable-ac-2502m-timi-ana-metro-50m/ οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα.Πολυ πιο καθαρος χαλκος σε σχεση με οτι εχουν εσωτερικα οι τοιχοι,και συνεπαγεται επιπλεον βελτιωση στο ηχο του συστηματος σου!,Ποιο οικονομικη λυση olflex στα μισα λεφτα.Αλλα αν δεν ειναι παρα πολλα μετρα,για μενα αφου θα γινει ολοκληρη εγκατασταση αξιζει να δωσεις κατι παραπανω.Επειδη εχω δοκιμασει και τα δυο πανω σε γραμμη πινακα,ναι ειναι καλυτερο το Inakustik.Και τα δυο αφορουν εξωτερικη τοποθετηση μεσα σε καναλια.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ε τότε αν υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές ειδικά όταν είναι εν λειτουργία και άλλες συσκευές , να ζητηθεί από όλους τους γείτονες να μην ανάβουν κλιματιστικά όταν ακούει μουσική ο εν λόγω κύριος γιατί θα μειώνεται η απόδοση του συστήματος.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Ε τότε αν υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές ειδικά όταν είναι εν λειτουργία και άλλες συσκευές , να ζητηθεί από όλους τους γείτονες να μην ανάβουν κλιματιστικά όταν ακούει μουσική ο εν λόγω κύριος γιατί θα μειώνεται η απόδοση του συστήματος.
Βελτιωνουμε οτι μπορουμε μεσα στο χωρο μας,και αυτο εχει σημαντικο αποτελεσμα,αν εσεις δεν το δεχεστε δικαιωμα σας,αλλα ας ρωτησει και αλλου και ας αποφασισει ο ιδιος!
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δέχομαι ότι κάποιες συσκευές όντως παράγουν θόρυβο ο οποίος υπεισέρχεται στο δίκτυο και φορτώνει το ρεύμα με κάποιες θορυβικές συνιστώσες. Ιδίως κάτι παλιά σύγχρονα μοτέρ που σπινθηρίζουν.
Αυτός ο θόρυβος όμως δεν απομονώνεται με άλλες γραμμές από τον στύλο της ΔΕΗ ή από τον πίνακα.
Ο ίδιος παραμένει. Ο μόνος τρόπος να κοπεί είναι με ειδικά φίλτρα. Οχι με άλλα καλώδια από τον πίνακα ή τον στύλο.
Να κατανοούμε την φύση του προβλήματος και να ψάχνουμε για μία άρτια λύση ναι. Να μην ξέρουμε τι και ΑΝ μας φταίει και να ψάχνουμε για " λύσεις" κουκουρούκου είναι τουλάχιστον αστείο.
 

TGD

Μηνύματα
7.206
Reaction score
7.233
Συμφωνώ με τον Μάρκου. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα θορύβων, ο μπελάς να ανοίξεις τα κουτιά να ξηλώσεις τα καλώδια, να περάσεις νέα, να στοκάρεις και να ξαναβάψεις δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα.
Κι εγώ έχω γραμμή από τον πίνακα για το στερεοφωνικό και διάλεξα την φάση που είχε καλύτερη τάση, αλλά την έβαλα όταν έχτισα το σπίτι, δεν έκανα μερεμέτια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
αμφιβάλω για τη διαφορά που θα κάνει ένα τέτοιο καλώδιο... αλλά οκ...
αφού θα μπει και θα μπει, ας δοκιμασθεί τουλάχιστον και ένα τέτοιο πάνω στο καλώδιο που θα προστεθεί:


(ενδεικτικά τα βάζω, όχι σώνει και καλά αυτά)

για όσο το δυνατόν "απομόνωση" από το υπόλοιπο σπίτι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να τραβήξω νέα γραμμή ρεύματοςαπό τον πίνακα μέχρι το hifi για αποκλειστική χρήση από αυτό.
1) Πιστεύετε θα έχει αρκετή διαφορά ώστε να δικαιολογεί το κόστος;
2) Τι καλώδιο είναι κατάλληλο; Παρακαλώ μην προτείνετε καλώδια πολύ ακριβά. Είμαι διατεθιμένος να δώσω 10 ευρώ το μέτρο περίπου.

Χρησιμοποιώ Musical Fidelity M2si & KEF R3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
Είναι μεγάλη αναβάθμιση και μην δίνεις σημασία στις γνωστές εξυπνάδες.
Να προσέξεις το καλώδιο να είναι μονόκλωνο , έτσι λένε οι ειδικοί τουλάχιστον (εγώ δεν είμαι αλλά έχω άποψη όταν δοκιμάζω κάτι) και αν βάλεις και καμία hifi tuning ασφάλεια ακόμα καλύτερα.
Είναι μικρό το κόστος και δυσανάλογα μεγάλο το update.
Προσωπικά τράβηξα δύο γραμμές ξεχωριστές , έφτιαξα ένα κουτί ξύλινο και κούμπωσα μία furutech μπριζούλα στην κάθε γραμμή και από εκεί δίνω στα δύο πολύμπριζα μου.

υ.σ. Άσε να λένε ότι θέλουν, οι οποίοι δεν το έχουν κάνει αλλά έχουν άποψη όπως συνηθίζεται😀😀
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Είναι μεγάλη αναβάθμιση και μην δίνεις σημασία στις γνωστές εξυπνάδες.
Να προσέξεις το καλώδιο να είναι μονόκλωνο , έτσι λένε οι ειδικοί τουλάχιστον (εγώ δεν είμαι αλλά έχω άποψη όταν δοκιμάζω κάτι) και αν βάλεις και καμία hifi tuning ασφάλεια ακόμα καλύτερα.
Είναι μικρό το κόστος και δυσανάλογα μεγάλο το update.
Προσωπικά τράβηξα δύο γραμμές ξεχωριστές , έφτιαξα ένα κουτί ξύλινο και κούμπωσα μία furutech μπριζούλα στην κάθε γραμμή και από εκεί δίνω στα δύο πολύμπριζα μου.

υ.σ. Άσε να λένε ότι θέλουν, οι οποίοι δεν το έχουν κάνει αλλά έχουν άποψη όπως συνηθίζεται😀😀
Σωστός ο παίχτης,στσχτη στ μάτια του ασχετου με φίλτρα και ότι ναναι,δεν διαφωνώ για αυτά που αναφέρουν,απλά είναι εκτός κουβέντας.Ο άνθρωπος ρωτησε αν θα δει διαφορά με ξεχωριστή γραμμή στο ηχοσύστημα του,και πολύ σωστά όπως και εσύ αναφέρεις ναι η διαφορά είναι ΜΕΓΑΛΗ και το κόστος ελάχιστο για τη διαφορά που δίνει.Πως να το κάνουμε να πούμε ότι δεν υπάρχει διαφορά;;;,Δεν ξέρω ούτε έναν που να το έχει κάνει και να το έχει μετανιώσει,αντιθέτως δεν πίστευαν ότι θα μπορούσε να δουν τόση διαφορά,πόσο πιο καθαρός.και.δυναμικος.ήταν ο ήχος.,οπότε όλα τα υπόλοιπα περί ορεξεως κολοκυθοπιτα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Σωστός ο παίχτης,στσχτη στ μάτια του ασχετου με φίλτρα και ότι ναναι,δεν διαφωνώ για αυτά που αναφέρουν,απλά είναι εκτός κουβέντας.Ο άνθρωπος ρωτησε αν θα δει διαφορά με ξεχωριστή γραμμή στο ηχοσύστημα του,και πολύ σωστά όπως και εσύ αναφέρεις ναι η διαφορά είναι ΜΕΓΑΛΗ και το κόστος ελάχιστο για τη διαφορά που δίνει.Πως να το κάνουμε να πούμε ότι δεν υπάρχει διαφορά;;;,Δεν ξέρω ούτε έναν που να το έχει κάνει και να το έχει μετανιώσει,αντιθέτως δεν πίστευαν ότι θα μπορούσε να δουν τόση διαφορά,πόσο πιο καθαρός.και.δυναμικος.ήταν ο ήχος.,οπότε όλα τα υπόλοιπα περί ορεξεως κολοκυθοπιτα.
βρε δε πα να τραβήξει κι απ' την κολώνα....

όπως λες ο άνθρωπος ρώτησε και πήρε διάφορες απαντήσεις, απλά δεν συμφωνούν όλες με τη δική σου.... ότι καταλαβαίνει ας κάνει...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...βγαλε μια μπαλανεζα (κυρ. προεκταση) απο μπριζα του σπιτιου χωρις αλλες συσκευες συνδεμενες - φωτα να δεις οτι εχει αμελητεα διαφορα, πχ απο την ασφαλεια του φουρνου. 🐒
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σωστός ο παίχτης,στσχτη στ μάτια του ασχετου με φίλτρα και ότι ναναι,δεν διαφωνώ για αυτά που αναφέρουν,απλά είναι εκτός κουβέντας.Ο άνθρωπος ρωτησε αν θα δει διαφορά με ξεχωριστή γραμμή στο ηχοσύστημα του,και πολύ σωστά όπως και εσύ αναφέρεις ναι η διαφορά είναι ΜΕΓΑΛΗ και το κόστος ελάχιστο για τη διαφορά που δίνει.Πως να το κάνουμε να πούμε ότι δεν υπάρχει διαφορά;;;,Δεν ξέρω ούτε έναν που να το έχει κάνει και να το έχει μετανιώσει,αντιθέτως δεν πίστευαν ότι θα μπορούσε να δουν τόση διαφορά,πόσο πιο καθαρός.και.δυναμικος.ήταν ο ήχος.,οπότε όλα τα υπόλοιπα περί ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Εγώ το μόνο που μετάνιωσα είναι ότι δεν τα έσκασα για να πάρω ότι καλύτερο μπορούσα από θέμα καλωδίου, το οποίο ήταν από τα "Ελληνικά καλώδια" αν θυμάμαι καλά το εργοστάσιο και πάμφθηνο γιατί ήμουν και εγώ επιφυλακτικός λόγω απόψεων των ειδικών που τα μάχονται αυτά😀
Παρόλα αυτά η διαφορά ήταν πάρα πολύ μεγάλη!!
 


Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Είχα τραβήξει γραμμή κατευθείαν από πίνακα όχι για καλύτερο ήχο αλλά γιατί οι δύο τελικοί rotel ρίχναν την ασφάλεια στο ξεκίνημα.
Η ασφάλεια δεν ξανάπεσε , ο ήχος ίδιος.
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Είχα τραβήξει γραμμή κατευθείαν από πίνακα όχι για καλύτερο ήχο αλλά γιατί οι δύο τελικοί rotel ρίχναν την ασφάλεια στο ξεκίνημα.
Η ασφάλεια δεν ξανάπεσε , ο ήχος ίδιος.
Με τι καλώδιο αν επιτρέπεται;;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top