Καλώδιο ρεύματος για Nord Accoustics SE UP ενισχυτή και Linear Power supply για Mytek Brooklyn DAC

Μηνύματα
98
Reaction score
69
Εχω παραγγείλει και αναμένω τον δικάναλο Hypex δημιούργημα της Nord Accoustics SE UP αλλά και το
Mytek Brooklyn DAC. (σόρρυ για το λόνγκ θρέντ...όποιος βιάζετε πάει στο τέλος για το ζουμί / ερωτήσεις)

καθώς αναμένω είπα να αναζητήσω ήδη μικρο-αναβαθμίσεις. :bigboss::gamer::dance2::dance2:

Αυτό που θέλω είναι να ζεστάνω λίγο τον ψηφιακό ήχο. (μην αρχίσετε άλλαξε σε λαμπάτους !!!! :headbang: )

Δεν είναι ο NC400 άλλα εξελιγμένος ενισχυτής με dual opamp input buffer και discrete voltage regulators από Sparko Labs και NC500 modules.
(για την ιστορία....έχω παραγγείλει και τα δυο δοκιμασμένα op amp apo Sparkos Labs SS3602 και Sonic Imagery 994 για να δω πια χροιά του ήχου θα μου αρέσει καλύτερα....εκτιμώ ότι ο Sparkos θα κερδίσει τη μονομαχία για τα γούστα μου....χαρά στην υπομονή μου μέχρι να στρωθούν και τα δυο)

Quote "For the Sparkos, "it's the richest, warmest, fuller softer option running in Class A at relatively high current. If you are after a valve amp or solid-state Class A amp experience, this will deliver hugely textured involvement."

http://www.6moons.com/audioreviews2/nord/1.html

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει Hypex. Η εμπειρία μου με Class D σταματά στον IcePower... Rotel 1077 που αγόρασα όταν πρώτο βγήκε στην αγορά κάμποσα χρόνια πριν.... και αν κρίνουμε ότι τον συμπάθησα αρκετά έχω βάσιμες ελπίδες ότι θα μου προσφέρει χαρές ο Hypex για λίγα χρονάκια... Ο Rotel 1077 σύντομα μάλλον θα μπει σε αγγελία γιατί πάνε χαμένα 7 κανάλια...

Στο Mytek Brooklyn DAC... αγόρασα ελβετικό σουγιά και εν γνώση μου ολίγον μεταξωτό βρακί. Μακάρι να υπήρχε πολυμηχάνημα αντάξιο και στα ίδια χρήματα με ESS 9028/38 ....όποτε πλζ μην μου θυμίζετε ότι έχει τον αρχαίο 9018K2M και με στεναχωράτε...
από ότι έχω συλλέξει από τα ρεβιούζ και τα φόρουμ είναι πολύ καλό το όλο στήσιμο και αυτό μου αρκεί.
Η αλήθεια είναι ότι και το Brooklyn ίσως είναι υπερβολικό για τις απαιτήσεις της μουσικής μου που είναι κυρίως 320bps mp3 και wav files από beatport. Ακούω 99% ηλεκτρονική μουσική..... :) Aaaanyway... βοήθησε και η έκπτωση που έχει ο AthensProAudio στην απόφαση μου.

Το όλο σετ προορίζετε για το δεύτερο σύστημα στο υπνοδωμάτιο που βρίσκεται και το PC. Έχω κάτι χρονάκια που αναβάλλω την αναβάθμισή του.

Ηχεία έχω b&w 805S σε σταντ.

μετά το στρώσιμο θα τα βάλω να παίξουν και στο κύριο χώρο μου για σύγκριση στο δικό μου refernce
Classe SSP-800, CA-5200 και B&W 803D, JL Audio F113 sub.

Interconnect θα παίξω με Harmonic Technology TruthLink XLR (αγορασμένα από Avsite συμφοριτη) και επίσης θα δοκιμάσω Straigthwire Virtuoso/Cresendo XLR από το main σύστημα μου.

Έχω επίσης βάλει αγγελία ψάχνοντας για Wyred4Sound STP-SE stereo pre amp στην προσπάθεια να ζεστάνω τον ήχο.

---

Στα καλώδια ρεύματος είμαι άσχετος. Τι μπορείτε να μου προτείνετε;
Όσοι έχουν εμπειρία από τον NC400 diy είδατε αποτέλεσμα από καλώδιο ρεύματος;

Επίσης σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω sbooster Linear Power Supply για το DAC.
http://www.chameleon-audio.com/en/sbooster-botw-p-p-eco-12v-13-2v

έχει κανείς σας εμπειρία με το συγκεκριμένο; ακόμα και δεύτερο χέρι δεν θα με χάλαγε....

Κάποιο άλλο δοκιμασμένο στα ίδια περίπου χρήματα έχει κάνεις εμπειρία??

Και όλα αυτά πριν καν ακούσω τα μηχανήματα :king: :lolsign:

Ευχαριστώ!!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.506
Μεγειές.

Πολυ καλές επιλογές. Μη σκας με τα καλωδια. Σούπερ θα ειναι έτσι κι αλλιως :superman:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μεγειά!
Ωραίες επιλογές.
Καλώδιο ρεύματος μαύρο απο pc στα ncore.
Όποιος σου πει κάτι άλλο δεν ξέρει τα βασικά,...
Βάλε το jl στο δωμάτιο και δεν θα ξαναπάς σαλόνι...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Συγχαρητήρια για την επιλογή, τα εργαλεία ειναι εξαιρετικά.

Στην αναζήτησή μου για καλώδια στα δικά μου ψηφιακά ενισχυτικά, Lindemann Musicbook 55, έκανα την εξής ερώτηση στον κατασκευαστή:

"And a typical question that you might have heard millions of times and pardon me for repeating it. Do you suggest some specific cables for connecting the system? Interconnects, power and speaker regarding. If you could give me a hint, it would be really helpful."

Η απάντηση λοιπόν ήταν η εξής:

" Cables are not crucial in our experience. The ones delivered with the musicbook are very good quality."

´Οχι αλλα χρήματα σε καλώδια...
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Καλά τα nc500.....πολύ καλά....άνετα δυνατά.....πάρα γίνεται ντόρος όμως χωρίς για μένα ιδιαίτερο λόγο....ένα απλά πολύ καλό ενισχυτικο. ...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Πολύ πολύ καλό, σχετικά φθηνό, χαμός έπρεπε να γίνεται...
(Πάμε ξανά απο την αρχή?)
 

Μηνύματα
1.273
Reaction score
2.227
Πολύ πολύ καλό, σχετικά φθηνό, χαμός έπρεπε να γίνεται...
(Πάμε ξανά απο την αρχή?)
Βάλε mytek (my way) ως dac/pro και nord απευθείας στα 803D και πούλησε τα υπόλοιπα.
 
  • Like
Reactions: vet



Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.140
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top