Καλώδιο Ethernet !!

I

iason

Guest
Καλησπερίζω τα παιδάκια.
Με απασχολεί εδω και μερικές μερες η ιδέα να συνδέσω το streamer με καλωδιο ethernet από το modem.
Τό γαμώτο ειναι ότι πρέπει να ρθει γραμη μέσω τοιχου και η σωλήνα ειναι μικρούλα ...Τό καλώδιο μπορεί να περάσει αλλά το βύσμα σίγουρα όχι.
Εχω δει στο ιντερνετ οτι υπάρχουν τανάλιες (πρέσσα) πού μπορείς να φτιάξεις μόνος σου το βύσμα RJ 45 νομίζω λέγεται.
Από την άλλη υπάρχουν λεει και τέτοια βυσματα που δεν χρειάζονται ειδικό εργαλείο !!!!!
Ας πούμε οτι πάμε παρακάτω .... ποιό καλώδιο ????
CAT 6, CAT 7 , εχει λέει και καινούργιο CAT 8 ????? ( Ρέ πού πάμε )
Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με τέτοια προτζεκ και γνωρίζω ελάχιστα θα παρακαλούσα οσοι εχουν την ανάλογη εμπειρία ,γνωση και καλή θέληση να βοηθήσουν .
Τί κερδίζεις και τι χάνεις(εάν χάνεις) καλώδιο Ethernet vs Wi FI ???
Τους χαιρετισμούς μου.:hi:
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπερίζω τα παιδάκια.
Με απασχολεί εδω και μερικές μερες η ιδέα να συνδέσω το streamer με καλωδιο ethernet από το modem.
Τό γαμώτο ειναι ότι πρέπει να ρθει γραμη μέσω τοιχου και η σωλήνα ειναι μικρούλα ...Τό καλώδιο μπορεί να περάσει αλλά το βύσμα σίγουρα όχι.
Εχω δει στο ιντερνετ οτι υπάρχουν τανάλιες (πρέσσα) πού μπορείς να φτιάξεις μόνος σου το βύσμα RJ 45 νομίζω λέγεται.
Από την άλλη υπάρχουν λεει και τέτοια βυσματα που δεν χρειάζονται ειδικό εργαλείο !!!!!
Ας πούμε οτι πάμε παρακάτω .... ποιό καλώδιο ????
CAT 6, CAT 7 , εχει λέει και καινούργιο CAT 8 ????? ( Ρέ πού πάμε )
Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με τέτοια προτζεκ και γνωρίζω ελάχιστα θα παρακαλούσα οσοι εχουν την ανάλογη εμπειρία ,γνωση και καλή θέληση να βοηθήσουν .
Τί κερδίζεις και τι χάνεις(εάν χάνεις) καλώδιο Ethernet vs Wi FI ???
Τους χαιρετισμούς μου.:hi:
Το έχω κάνει με καναλάκια στο κάτω μέρος του τοίχου στην μαρκίζα και δεν φαίνεται τίποτε. Καλώδιο πήρα το έτοιμο 20 μέτρα. Κέρδος: πριν με την σύνδεση της συσκευής με wifi είχα κάποιες διακοπές στην ροή της μουσικής, τώρα κανένα πρόβλημα. Επομένως θεωρώ ότι καλύτερη είναι η σύνδεση με καλώδιο.
Υ.Γ: δεν έψαξα για hiend καλώδιο, χα χα. Μια χαρά είναι το τυπικό έτοιμο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Με cat 6 είσαι μια χαρά συμβατός .
Έτσι κ αλλιώς δεν χρειάζεσαι παραπάνω
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Ναι, με πρέσα γίνεται η δουλειά. Κάνε δοκιμές, γιατί τις πρώτες φορές θα το πιέσεις στραβά και θα χαλάσεις μερικά βύσματα (και καλώδιο αφού αν δεν πιάσει πάει για κόψιμο του καλωδίου και πέταμα του βύσματος).
Για το καλώδιο, εγώ πέρασα CAT 5E πριν 9 χρόνια. Τώρα πήγαινε σε CAT 6, δες όμως πόσο εύκαμπτο είναι για να περάσεις μέσα από τον τοίχο.
 

H

HuxFlux

Guest
Καλησπερίζω τα παιδάκια.
Με απασχολεί εδω και μερικές μερες η ιδέα να συνδέσω το streamer με καλωδιο ethernet από το modem.
Τό γαμώτο ειναι ότι πρέπει να ρθει γραμη μέσω τοιχου και η σωλήνα ειναι μικρούλα ...Τό καλώδιο μπορεί να περάσει αλλά το βύσμα σίγουρα όχι.
Εχω δει στο ιντερνετ οτι υπάρχουν τανάλιες (πρέσσα) πού μπορείς να φτιάξεις μόνος σου το βύσμα RJ 45 νομίζω λέγεται.
Από την άλλη υπάρχουν λεει και τέτοια βυσματα που δεν χρειάζονται ειδικό εργαλείο !!!!!
Ας πούμε οτι πάμε παρακάτω .... ποιό καλώδιο ????
CAT 6, CAT 7 , εχει λέει και καινούργιο CAT 8 ????? ( Ρέ πού πάμε )
Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με τέτοια προτζεκ και γνωρίζω ελάχιστα θα παρακαλούσα οσοι εχουν την ανάλογη εμπειρία ,γνωση και καλή θέληση να βοηθήσουν .
Τί κερδίζεις και τι χάνεις(εάν χάνεις) καλώδιο Ethernet vs Wi FI ???
Τους χαιρετισμούς μου.:hi:
Για οικιακή χρήση δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς για κάτι παραπάνω από CΑΤ5e , άντε το πολύ CAT6.

Με το καλώδιο, σε σχέση με ένα wifi έχεις τα εξής συγκρίσιμα μεγέθη (όλα υπέρ καλωδίου):
-Πολύ μεγαλύτερο πραγματικό bandwidth που σημαίνει μεγαλύτερη ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων.
-Μηδενικά χαμένα πακέτα λόγω κακού σήματος ή παρεμβολών, που σημαίνει μεγαλύτερη ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων, γρηγορότερη απόκριση του streamer και περισσότερη σταθερότητα. Μάλιστα κάποιοι streamers επηρεάζονται σε επίπεδο software από δικτυακές "ανωμαλίες" του wifi και είτε κολλάνε, είτε κρασάρουν, είτε συμπεριφέρονται περίεργα. Τέτοιο θέμα με καλώδιο δεν θα τεθεί ποτέ των ποτών.
-Ευελιξία στις ρυθμίσεις του wifi (πχ αν αλλάξεις κωδικό ή όνομα wifi δεν χρειάζεται να ψάχνεις να ρυθμίζεις τον streamer αν τον έχεις με καλώδιο)
-Μηδενικά ζητήματα ασυμβατότητας (τυχαίνει πχ κάποιοι wifi adapters να έχουν θέματα με συγκεκριμένα κινεζορούτερ, να μη συνδέονται, να αποσυνδέονται κάθε λίγο κλπ, στο καλώδιο δεν τίθεται τέτοιο θέμα).

Υπάρχουν κι άλλοι πολλοί λόγοι υπέρ του ethernet με μοναδικό λόγω υπέρ του wifi την ευελιξία και την ευκολία "εγκατάστασης". Αν όμως μπορείς να περάσεις καλώδιο, κάντο χωρίς δεύτερη σκέψη. Ειδικά για εφαρμογές streaming, θα το χαρακτήριζα εκ των ων ουκ άνευ.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εγώ πήρα έτοιμο καλώδιο 20 μέτρα έκοψα την μια άκρη το πέρασα από το κανάλι και μετά με ένα εξωτερικό μπριζακι έκανα την δουλειά μου στο πριζάκι είναι εύκολο είναι σαν χτένες βάζεις κάθε καλώδιο στην ανάλογη θέση χωρίς να το ξεγυμνώνεις απλά το σπρώχνεις προ τα μέσα και οι χτένες είναι σαν μαχαίρια, από το πριζακι έφυγα με ένα καλώδιο τερματισμένο και από τις δυο άκρες προς τον υπολογιστή

Αν θες σου στέλνω και φωτό ποιο χρώμα καλώδιο πάει που στο πριζάκι κάθε χτένα έχει νούμερο όποτε καταλαβαίνεις
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπερίζω τα παιδάκια.
Με απασχολεί εδω και μερικές μερες η ιδέα να συνδέσω το streamer με καλωδιο ethernet από το modem.
Τό γαμώτο ειναι ότι πρέπει να ρθει γραμη μέσω τοιχου και η σωλήνα ειναι μικρούλα ...Τό καλώδιο μπορεί να περάσει αλλά το βύσμα σίγουρα όχι.
Εχω δει στο ιντερνετ οτι υπάρχουν τανάλιες (πρέσσα) πού μπορείς να φτιάξεις μόνος σου το βύσμα RJ 45 νομίζω λέγεται.
Από την άλλη υπάρχουν λεει και τέτοια βυσματα που δεν χρειάζονται ειδικό εργαλείο !!!!!
Ας πούμε οτι πάμε παρακάτω .... ποιό καλώδιο ????
CAT 6, CAT 7 , εχει λέει και καινούργιο CAT 8 ????? ( Ρέ πού πάμε )
Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με τέτοια προτζεκ και γνωρίζω ελάχιστα θα παρακαλούσα οσοι εχουν την ανάλογη εμπειρία ,γνωση και καλή θέληση να βοηθήσουν .
Τί κερδίζεις και τι χάνεις(εάν χάνεις) καλώδιο Ethernet vs Wi FI ???
Τους χαιρετισμούς μου.:hi:
Φίλε από αυτά που διαβάζω έχει νόημα (για θέμα ποιότητας ήχου) μόνο αν πας απευθείας στο ντακ εφόσον δέχεται τέτοια σύνδεση. Από εκεί και πέρα σίγουρα θα κερδίσεις πιο σταθερή ταχύτητα με ότι αυτό συνεπάγεται στην ροή όπως σωστά είπε ένας φίλος πιο πάνω.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Εννοείται ότι αν μπορείς βάζεις καλώδιο αντί για wi-fi.
Αφού θα περάσεις καλώδιο μέσα από τοίχο, κάνε τη δουλειά σωστά. Αγόρασε χύμα όσο καλώδιο χρειάζεσαι και στις άκρες βάλε μπριζάκια εξωτερικά στον τοίχο. Μετά καλώδια έτοιμα με βύσματα.
Νομίζω ότι για την περίπτωσή σου το σωστό είναι cat 6.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Προσοχή: οι φτηνές πρέσες είναι (σχεδόν) άχρηστες. Λέω σχεδόν γιατί στην ανάγκη μπορείς να τις πετάξεις σε κάποιο κεφάλι και να κάνεις ζημιά (αν αυτό επιθυμείς).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Φιλε @iason συνδεσε πρωτα ενα καλωδιο προχειρα και κανε εκτενεις ακροασεις,πριν μπεις στον κοπο να συνδεσεις με καλωδιο την συσκευη.

Ισως συνδεδεμενη να παιζει χειροτερα απο οτι με wifi.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Εάν μπορείς προτίμησε fftp τύπου
Με θωρακισμένο καλώδιο utp απο τη στιγμή που δε το έχει ξανακάνει καλύτερα να μη μπλέξει...θα παιδευτεί χωρίς λόγο.

Ένα απλό utp cat6 ή cat6e.Σε κάτι λιγότερο δεν υπάρχει λόγος για 20 μέτρα που θέλει και φτάσαμε στο 2020 ας αφήσουμε επιτέλους το cat5e :p ( Όχι βέβαια πως θα έχει θέμα το ίδιο θα είναι μιας και είναι μικρή η απόσταση)
Όσον αφορά τη πρέσα αν έχεις όρεξη και το έχεις κάντο μόνος σου θα το ευχαριστηθείς περισσότερο ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αν σου δουλεύει απροβλημάτιστα το wi-fi, μη κάνεις τίποτα.

Αν έχεις προβλήματα σύνδεσης, βάλε ένα απλό καλώδιο έθερνετ, 6.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν μπορείς να βάλεις καλώδιο, βάλε. Ένα cat6 είναι αρκετό. Κερδίζεις σε ταχύτητα δικτύου (που όμως αν έχεις καλή σύνδεση wifi χωρίς προβλήματα, θα είναι ένα κέρδος που στην πράξη δε θα το καταλάβεις γιατί δε χρειάζεται...) και σταθερότητα (μπορεί πάλι να μην το καταλάβεις αν έχεις καλή wifi σύνδεση, αλλά σαν το καλώδιο δεν έχει....).
Το πιο πιθανό είναι στην πράξη να μην καταλάβεις καμιά διαφορά οπότε αν βαριέσαι τη φασαρία κάνε όπως λέει ο Κώστας παραπάνω, παράτα τα όπως είναι - αν αντέχεις όμως τη μικρή φασαρία που θα έχεις, βάλε καλώδιο έστω και για ψυχολογικούς λόγους πως έκανες ότι καλύτερο μπορούσες.
 

I

iason

Guest
Θα ήθελα να σάς Ευχαριστήσω όλους για την γνώμη σάς στο θέμα μου.
Το προζεκτ έγινε και Φυσικά δοκιμάστηκε.
Αποτέλεσμα : καλώδιο Ethernet vs Wi-Fi 1 - 0 .
Καλό βράδυ. :drinks:
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Προσοχή: οι φτηνές πρέσες είναι (σχεδόν) άχρηστες. Λέω σχεδόν γιατί στην ανάγκη μπορείς να τις πετάξεις σε κάποιο κεφάλι και να κάνεις ζημιά (αν αυτό επιθυμείς).
Συμφωνω. Συνηθως καταστρεφουν το κλιπ στο βυσμα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top