Καλώς σας βρίσκω!

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολλούς μήνες που διαβάζω (σποραδικά) το φόρουμ αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος. Η αγάπη μου για τη μουσική αλλά και το audio μετρά δεκαετίες, από τα φοιτητικά χρόνια, τότε που περιμέναμε με λαχτάρα το επόμενο τεύχος του "Ήχου" και προτιμούσαμε να στερηθούμε καμιά διασκέδαση για να παρακολουθούμε και τον αγγλόφωνο σχετικό τύπο. Στην αποθήκη υπάρχουν ράφια και ράφια με τα περιοδικά...
Η μουσική κυρίως CD και λιγότερα βινύλια -συνολικά καμιά 600ριά τίτλοι κι ακόμη αγοράζω - δεν έχω ακόμη υιοθετήσει την "άυλη" κατοχή αρχείων και δεν ξέρω αν θα το κάνω. Ίσως είναι "αργά" για 50άρηδες που έμαθαν να βλέπουν και να κρατούν τους δίσκους τους. Επίσης, σημαντικό ρόλο έπαιξε και το κρατικό ραδιόφωνο και ορισμένοι ιδιωτικοί ραδιοσταθμοί.

Τα κυριότερα μηχανήματα:
- ROTEL RCD-991
- PRO-JECT XPRESSION III COMFORT + PHONO BOX S
- AUDIOLAB 8000S (η πρώτη γενιά)
- ΑUDIO PHYSIC YARA II EVOLUTION (θαυμάσια, απρόσμενη και ουσιαστική αναβάθμιση μετά από τα B&W 805 Matrix)

Για προσωπικές ακροάσεις:
- LEHMANN AUDIO LINEAR II D (υπέροχος ενισχυτής ακουστικών + dac, πολύ πρόσφατο απόκτημα)
- MUSICAL FIDELITY X-CAN V3
- SENNHEISER HD650

Να είστε όλοι καλά και να απολαμβάνετε τη μουσική και το χόμπι!
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
Καλως μας ηρθες, και καλη διαμονη!

αν και.. χωρις σαμπς, χωρις ψηφιακα, χωρις ισοσταθμισεις... ενας θεος ξερει μονο το μελλον εδω....

:roflmao: 8-) :p :lolsign:
Μην ανοίξει κανείς την πόρτα να μπει, αμέσως να του σκάσουν τα sub κατακέφαλα, γιατί 1 sub ποτέ δεν είναι αρκετό... :party:
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
καλώςτονε!
από καλώδια όμως δεν μας είπες τι έχεις....8-)
... σκοπίμως!... :)
Αλλά αφού ρωτάτε:
Από το cd player στον ενισχυτή Van Den Hull M.C. D 102 Mk III Hybrid.
Από τον ενισχυτή στα ηχεία SUPRA 4.0
Από το πικ-απ στον προενισχυτή phono το ¨μαμά" Pro-Ject (the First) και στη συνέχεια προσεγμένη ιδιοκατασκευή με "ανώνυμο" καλώδιο.
Έχουμε μπροστά μας καιρό να πούμε για τα καλώδια... ...

Όσο για SUB, ο μεγάλος χώρος (36 τ.μ.) επιτρέπει στα επιδαπέδια Audio Physic να αναπτύσσουν σχεδόν όλο το εύρος τους προς τα κάτω - κάτι που επιβεβαιώνεται και με τις μετρήσεις του μικροφώνου iTestMic της STUDIO SIX (με την εφαρμογή Audio Tools για iOS).
(Ένα ωραίο Sub-άκι ΥΑΜΑΗΑ φοράει το home theater ( 5.1 ) με τα λοιπά ηχεία από τη Magnat - το σύστημα χρησιμοποιείται μόνο για ταινίες, αλλά παίζει θαυμάσια).

Για DPS, υπερ-πολυκάναλα, immersive κλπ δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και κατάλληλο, ξεχωριστό χώρο. Άλλωστε ...έχω οικογένεια! ;) Παραμένω λοιπόν δικάναλος, όπως και οι δίσκοι μου!

Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
... σκοπίμως!... :)
Αλλά αφού ρωτάτε:
Από το cd player στον ενισχυτή Van Den Hull M.C. D 102 Mk III Hybrid.
Από τον ενισχυτή στα ηχεία SUPRA 4.0
Από το πικ-απ στον προενισχυτή phono το ¨μαμά" Pro-Ject (the First) και στη συνέχεια προσεγμένη ιδιοκατασκευή με "ανώνυμο" καλώδιο.
Έχουμε μπροστά μας καιρό να πούμε για τα καλώδια... ...

Όσο για SUB, ο μεγάλος χώρος (36 τ.μ.) επιτρέπει στα επιδαπέδια Audio Physic να αναπτύσσουν σχεδόν όλο το εύρος τους προς τα κάτω - κάτι που επιβεβαιώνεται και με τις μετρήσεις του μικροφώνου iTestMic της STUDIO SIX (με την εφαρμογή Audio Tools για iOS).
(Ένα ωραίο Sub-άκι ΥΑΜΑΗΑ φοράει το home theater ( 5.1 ) με τα λοιπά ηχεία από τη Magnat - το σύστημα χρησιμοποιείται μόνο για ταινίες, αλλά παίζει θαυμάσια).

Για DPS, υπερ-πολυκάναλα, immersive κλπ δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και κατάλληλο, ξεχωριστό χώρο. Άλλωστε ...έχω οικογένεια! ;) Παραμένω λοιπόν δικάναλος, όπως και οι δίσκοι μου!

Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα!
Καλως ηρθες φιλε!

Απο το nick να υποθεσω οτι ασχολεισαι και με το headfi?

Αν θελεις ανεβασε και καμμια φωτογραφια απο τον χωρο σου να απολαυσουμε.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ωραία πράγματα!

Όμως εδώ που μπήκες, έμπλεξες:
Έτσι για αρχή.... κανόνας είναι η φωτογράφηση του συστήματος.
Ξεκίνα με αυτό και .... βλέπουμε!

Καλώς όρισες και από μένα!:drinks:
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Welcome !!!
Καταρχάς μην μασάς .
Δεν είναι ανάγκη να ανεβάσεις φωτό .
Εάν θες μόνο .
πολλοί είναι που δεν ανεβάζουν φωτο από το σύστημα τους για κάποιο λόγο είτε προσωπικό είτε λόγω ασφαλείας .
Ρωτά ότι θες ελεύθερα ...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μην ανησυχείτε, είμαι προετοιμασμένος για ερωτήσεις! :smile:
Λυπάμαι για την αργοπορημένη απάντηση, τώρα βρήκα χρόνο να απαντήσω σε όλα και να ανεβάσω φωτογραφίες και μετρήσεις (ευτυχώς που είχα αποθηκευμένες μετρήσεις από το χειμώνα γιατί πριν λίγες μέρες ...βγάλαμε τα χαλιά και δεν θέλω να ξέρω τι μετρήσεις δίνει τώρα ο χώρος!
Όσο για το head-fi "ασχολούμαι" με την έννοια ότι απολαμβάνω πολύ τη δισκοθήκη μου με τα αναντικατάστατα HD-650 (τα έχω από το 2003, προηγήθηκαν HD-580) και τον μόλις αποκτηθέντα Lehmann - πρακτικά ανακαλύπτω τη δισκοθήκη μου από την αρχή! Περισσότερα για τα ακουστικά αργότερα.
Οι στάθμες που ακούω με ηχεία είναι "φυσιολογικές οικιακές" αλλά πότε-πότε κάτι θα με παρσύρει σε δυνατές αλλά όχι επικίνδυνες για την ακοή στάθμες. Γενικά δεν βρίσκω λόγο για στάθμες με κορυφές άνω των 80-90 dB. Σε συμφωνική μουσική ίσως, αλλά πολύ σπάνια. Με τα ακουστικά επίσης προσέχω (για να έχω).

Η δισκοθήκη περιλαμβάνει απ' όλα, αλλά κυρίως:
- ελληνική μουσική από το '60 και μετά (οι μεγάλοι μας συνθέτες και ερμηνευτές) + μεταγενέστερη "έντεχνη" (αδόκιμος όρος). Αγαπημένοι συνθέτες: Χατζιδάκις, Ξαρχάκος, Θεοδωράκης αλλά πως να μη γράψω και Λοΐζο, Μικρούτσικο, Μαρκόπουλο, Σπανό και τους μεγάλους αμιγώς λαϊκούς. Και φυσικά πολλούς ακόμη αλλά η λίστα των συγκινήσεων είναι πολύ μεγάλη.
- κλασική και μπαρόκ
- rock και progressive rock (πολύ Pink Floyd - μ' αυτούς άρχισε η μουσική περιπέτεια στα 12),
- ηλεκτρονική/εναλακτική/word/ethnic/ambient/κλπ... Αγαπημένοι καλιτέχνες και "ήχος": Mike Oldfield, Dead Can Dance, Loreena McKennitt - καταλάβατε νομίζω.
- διεθνή ποπ από το '50 ως το '90 αλλά και πιο πρόσφατες επιλογές
- πολλά soundτrack ταινιών
- διάφορες ηχογραφήσεις αναφοράς (πολλές μουσικά αξιόλογες, αλλά κάποιες...)

Μέχρι σήμερα δεν με έχουν συγκινήσει: jazz (ανεξήγητα), heavy metal, rave, techno, hip-hop κλπ - πλην μεμονωμένων εξαιρέσεων.

Ο χώρος ακρόασης:
Είναι περίπου τετράγωνος (6m x 6,1m) αλλά ευτυχώς "σπάει" στις δύο πλευρές του όπου συνεχίζεται με μεγάλο χώλ στη μία και φαρδύ διάδρομο στην άλλη. Δάπεδο: πλωτό παρκέ δηλ. "αφημένο" επάνω σε αποσβεστικό υλικό με πλάκα τσιμέντου από κάτω. Πολλά έπιπλα διαχέουν τον ήχο αφού εκτός από το σαλόνι/χώρο ακρόασης, στον ίδιο μεγάλο χώρο έχουν διαμορφωθεί ξεχωριστά το καθιστικό (όπου και το 5.1 home theater), η τραπεζαρία, η βιβλιοθήκη. Δεν έχουν εγκατασταθεί αποσβεστικά ήχου, μπασοπαγίδες κλπ. Η θέση ακρόασης στο σαλόνι φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία πιό κάτω.

Το κύριο σύστημα:
Φαίνεται στη δεύτερη φωτό. Δε στηρίζεται σε rack αλλά απευθείας στον τοίχο γιατί δεν μ' αρέσει να σκύβω για το χειρισμό των μηχανημάτων ούτε να μη βλέπω τις οθόνες τους όταν είμαι κοντά. Από κάτω υπάρχουν συρτάρια για τα διάφορα σύνεργα. Περιλαμβάνει (όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα):

- Πικάπ Pro-Ject XPression III Comfort με κεφαλή Ortofon 2M red + προενισχυτή Pro-Ject Phono Box S. Ta λιγότερα από 100 βινύλια δεν δικαιολογούν κάτι πιό εξωτικό (προς το παρόν). Άλλωστε το εισαγωγικό phono box s με έχει αφήσει έκπληκτο με τον ήχο του.

- CD player Rotel RCD-991. Μέχρι σήμερα δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη για εξωτερικό dac, αλλά τίποτα δεν αποκλείεται αν με τη βοήθεια του Lehmann Linear II D ανακαλύψω κάποιο μικρό dac κάτω των € 500 που να δίνει αξιόλογη βελτίωση. Το Rotel όπως είναι προσφέρει πολύ ξεκούραστο ήχο, φυσικότατες φωνές και πλούσιες χροιές οργάνων, μαζί με θαυμάσια λεπτομέρεια, διαχωρισμό και "ησυχία".

- Τuner Technics ST-GT550. Για την αγαπημένη κρατική ραδιοφωνία.

- Κασετόφωνο(!) Τechnics RS-BX404. Καλοσυντηρημένο, λειτουργεί ακόμη άψογα. Και αφού κάποτε έγραψα πολλές κασέτες χρωμίου και μετάλλου από CD με Dolby C, συνεχίζει να παίζει πότε-πότε. Σε φυσιολογικές στάθμες με τέτοιες κασέτες θυμίζει CD player παρά κασετόφωνο. Φυσικά, με απλές κασέτες ο ήχος "πέφτει" αισθητά.

- Ενισχυτής Audiolab 8000S (της πρώτης γενιάς - made in England). Τρομερά ευέλικτος σε συνδέσεις και λειτουργίες, με θαυμάσιο, ελεγχόμενο, αναλυτικό και εκφραστικό ήχο, τον χαίρομαι ακόμη περισσότερο με την πρόσφατη αναβάθμιση ηχείων.
(Το Musical Fidelity X-Tone που φαίνεται δίπλα του αγοράστηκε πριν από πολλά χρόνια για να χρησιμοποιείται με παλιές ή προβληματικές σε τονική ισορροπία ηχογραφήσεις, όμως μόλις πρόσφατα το έβαλα στο σύστημα. Δίνει πολύ "λογικές" και ομαλές καμπύλες και επιλογή 3 συχνοτήτων στις χαμηλές και 3 στις υψηλές. Αχρησιμοποίητο ως τώρα αλλά μάλλον θα αποδειχτεί χρήσιμο).

-
Ηχεία Audio Physic Yara II Evolution. Πριν λίγους μήνες αποφάσισα να αντικαταστήσω τα ηχεία βάσης B&W 805 Matrix που αγοράστηκαν παλιότερα για μικρότερο χώρο, αφού ο νέος και οριστικός χώρος επιτρέπει ηχεία δαπέδου. Εξάλλου με μικρό παιδάκι στο σπίτι, δεν ήθελα να έχω ηχεία που μπορούν να πέσουν από ψηλά. Τα Audio Physic έφεραν απρόσμενη βελτίωση δίνοντας μεγαλύτερη φυσικότητα σε φωνές και όργανα, ομαλότερη ροή και τονική ισορροπία και πιο ξεκούραστες ακροάσεις. Επειδή λειτουργούν επάνω σε παρκέ, ευτυχώς πλωτό όχι καρφωτό, εκμετελλεύτηκα τη δυνατότητα που πρόβλεψε ο κατασκευαστής και γέμισα το κάτω μέρος τους με περίπου 3,5 lt (5,5 kg) αποστειρωμένης χαλαζιακής άμμου στο καθένα. Επιπλέον το καθένα τοποθετήθηκε επάνω σε πλάκα γρανίτη βάρους 8 Kg με τη χρήση τριών μικρών, ανάποδων, μπρούτζινων κόνων. Το αποτέλεσμα είναι μία συμπαγής μάζα 26 Kg που όμως μπορεί και ολισθαίνει σχετικά εύκολα αν θελήσω, αφού κάτω από κάθε πλάκα γρανίτη κολλήθηκαν τρείς ειδικοί ολισθητήρες από σκληρό και πολύ λείο πλαστικό. Τα ηχεία απέχουν μεταξύ τους περ. 2,0 m και η θέση ακρόασης 2,3 m από το καθένα. Η απόσταση των ηχείων από τον πίσω τοίχο είναι συνήθως 30 cm και μπορεί εύκολα να γίνει ως 60 cm ανάλογα με το τι και πως θέλω να ακούσω. Η οπή bass reflex είναι ψηλά, πίσω από το τουΐτερ.
Η συνολική βελτίωση του ήχου έδειξε ότι ο ενισχυτής είχε κι άλλες αρετές να ξεδιπλώσει και το σύστημα πήρε νέα πνοή.

- Καλώδια: Έμειναν ως είχαν, Van Den Hull M.C. D 102 III Hybrid από το CD player στον ενισχυτή, Pro-Ject The First από το πικάπ στο Phono Box S και σχετικά οικονομικές αλλά προσεγμένες ιδιοκατασκευές για όλα τα υπόλοιπα. Από τον ενισχυτή στα ηχεία (7 m) το Supra 4.0 Τα ηχεία δεν δέχονται διπλοκαλωδίωση αλλά αφού ήδη "έτρεχαν" εγκατεστημένα δύο μήκη για το καθένα από τη διπλοκαλωδίωση των B&W, το εκμεταλλεύτηκα κι έτσι το κάθε ηχείο τροφοδοτείται από δύο παράλληλα και όμοια μήκη με ισοδύναμη διατομή 8 τετραγωνικά mm και συνολική αντίσταση ισοδύναμη με εκείνη μήκους 3,5 m αντί για 7 m. Στις δοκιμές πάντως δεν ακούστηκε καμία διαφορά με ένα ή δύο παράλληλα μήκη (όπως δεν είχε ακουστεί καμία διαφορά στα Β&W με μονή ή διπλή καλωδίωση.)

Μετρήσεις χώρου-ηχείων
Με τη βοήθεια του μικροφώνου iTestMic της Studio Six και της συνοδευτικής εφαρμογής Audio Tools για iOS (τρίτη φωτογραφία), πήρα τις μετρήσεις απόκρισης συχνοτήτων που φαίνονται στις αντίστοιχες εικόνες. Οι μετρήσεις πάρθηκαν ως average με την συνεχή κίνηση του μικροφώνου σε μιά περιοχή 10-20 cm (στη θέση του κεφαλιού στη θέση ακρόασης), για όσο έπαιζε το track ροζ θορύβου από το Audio Technical CD της Denon (25 sec). Το smoothing ήταν μάλλον 1/3 οκτάβας αλλά μπορεί και 1 οκτάβα - δεν είμαι σίγουρος γιατί οι μετρήσεις έγιναν πριν λίγους μήνες. (Πρακτικά όμοια αποτελέσματα προέκυψαν και με sweep από 5 Hz ως 22 kHz.) Τα διάφορα γραφήματα είναι για διαφορετικές θέσεις και κλίσεις των ηχείων. Το πρώτο γράφημα είναι για τις συνήθεις θέσεις των ηχείων. Νομίζω πως ο συνδυασμός χώρου-ηχείων αποδείχτηκε πολύ καλός.

Στην επόμενη ανάρτηση, παρουσίαση του δεύτερου συστήματος.
 

Attachments

Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
(Ένα ωραίο Sub-άκι ΥΑΜΑΗΑ φοράει το home theater ( 5.1 ) με τα λοιπά ηχεία από τη Magnat - το σύστημα χρησιμοποιείται μόνο για ταινίες, αλλά παίζει θαυμάσια).

Για DPS, υπερ-πολυκάναλα, immersive κλπ δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και κατάλληλο, ξεχωριστό χώρο. Άλλωστε ...έχω οικογένεια! ;) Παραμένω λοιπόν δικάναλος, όπως και οι δίσκοι μου!
Έχεις πολυκάναλο έχεις σαμπ έχεις και δικαναλο; Τι το θες το δικάναλο ρε παιδάκι μου;
Αφού η οικογένεια σε άφησε να έχεις και 5.1 γιατί το συνεχίζεις;
Θες να χωρίσεις;
Όχι, πες μου αν θες.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
...συνέχεια:

2ο σύστημα (bedroom stand)
Είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία και μου προσφέρει απίστευτες ακροάσεις.
- CD player Denon DCD-100. Το επέλεξα ως μικρή, πρακτική και πλήρως αθόρυβη συσκευή για το υπνοδωμάτιο. Το χρησιμοποιώ ως transport για τον Lehmann ή ως player για τον Musical Fidelity
- Ενισχυτής ακουστικών/dac/προενισχυτής Lehmann Linear D II (2019). Ένα υπέροχο εργαλείο με τρομερή φυσικότητα, μουσικότητα, λεπτομέρεια, ροή. Σε συνδυασμό με τα Sennheiser HD-650 ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ μου οπουδήποτε και με οποιοδήποτε σύστημα.
- Ενισχυτής ακουστικών Musical Fidelity X-Can V3. Υβριδικός (λυχνίες που οδηγούν τρανζίστορ), πιστός σύντροφος για πολλά χρόνια και σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με τον προηγούμενο (Audio Alchemy HPA v1.0). Πρόσφατα, και μετά από αντικατάσταση ενός καμένου τρανζίστορ, προμηθεύτηκα νέες λυχνίες αλλά ακόμη δεν τις έχω περάσει για να τον συγκρίνω προσεκτικά με τον Lehmann (στην αναλογική του είσοδο).
- Ακουστικά Sennheiser HD-650. Απλά υπέροχα, μουσικότατα, πλήρη, ξεκούραστα. Πριν από πολλά χρόνια είχα τα ΗD-580 (τότε ναυαρχίδα της Sennheiser). Ήταν θαυμάσια κι αν μπορούσε κανείς να βρεί ελαττώματα θα μπορούσε να πει ότι τους έλειπαν λίγο οι χαμηλές συχνότητες και οι υψηλές δεν ήταν τόσο λείες. Όταν βγήκαν τα HD-600 τα άκουσα προσεκτικά αλλά δεν αισθάνθηκα σημαντική βελτίωση. Οι υψηλές συχνότητες άλλωστε ήταν υπερτονισμένες για τα γούστα μου. Όταν όμως βγήκαν τα HD-650 ήταν έρωτας με το πρώτο άκουσμα. Άμεση βελτίωση σε όλους τους τομείς και τονική ισορροπία πολύ κοντά στο ιδανικό. Μελλοντικά θα προσπαθήσω να τα συγκρίνω με κάποια καλά magnetic planar ώστε να γνωρίσω μέχρι που μπορεί να φτάσει o ήχος των ακουστικών.

Το δεύτερο αυτό "συστηματάκι" έχει και μιa σημαντική αποστολή να επιτελέσει σε βάθος χρόνου. Να με βεβαιώσει για το τι είναι αλήθεια και τι μύθος σε ότι διαβάζουμε περί καλωδίων (interconnect, ψηφιακά, τροφοδοσίας), περί ψηφιακής ανάγνωσης (transport), αλλά και να ανακαλύψω τα άνω όρια των ψηφιακών μετατροπέων (dac) και hi-res ψηφιακών αρχείων. Έχω ήδη τις απόψεις που μου έχει προσφέρει η μέχρι τώρα εμπειρία μου αλλά και οι σπουδές Φυσικής. Ωστόσο επειδή δεν θέλω να είμαι δογματικός για τίποτα, η άποψή μου θα είναι ολοκληρωμένη όταν θα έχω ολοκληρώσει και τις δοκιμές που θέλω. Δεν βιάζομαι, αφού έτσι κι αλλιώς απολαμβάνω πολύ τη μουσική...

Ελπίζω να μην κούρασα τρομερά όποιον βρήκε το κουράγιο να διαβάσει όλα αυτά - που είναι έτσι κι αλλιώς προσωπική διαδρομή και μπορεί να αφορά λίγους ως ελάχιστους.

Φιλικά, Στέφανος
 

Attachments


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Όσο για SUB, ο μεγάλος χώρος (36 τ.μ.) επιτρέπει στα επιδαπέδια Audio Physic να αναπτύσσουν σχεδόν όλο το εύρος τους προς τα κάτω - κάτι που επιβεβαιώνεται και με τις μετρήσεις του μικροφώνου iTestMic της STUDIO SIX (με την εφαρμογή Audio Tools για iOS).
;) Παραμένω λοιπόν δικάναλος, όπως και οι δίσκοι μου!
Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα!
Καλώς ήρθες!
Η ηλικία (50) δεν παίζει κανένα ρόλο στο να κάνεις μια συνδρομή στο Spotify ή Tidal με 7-10 ευρώ μηνιαίως που είναι φυσικά αστεία ποσά για την ποιότητα και τον πλούτο της μουσικής που προσφέρουν! (εκτός και αν, τα επόμενα χρόνια, μπορείς να αγοράσεις σε CD ή LP την δισκογραφία των π.χ 10 Years After ή του Elton John ή του Miles Davis....και άπειρων άλλων καλλιτεχνών!!).

Για την πρόταση που έχω υπογραμμίσει σε αυτά που έγραψες πριν, σε πληροφορώ μόλις έκανες το αναμενόμενο "λάθος" χα χα (ίσως και επίτηδες!)...οπότε ετοιμάσου (επί τη ευκαιρία της καραντίνας) ....και για διάβασμα (Toole κ.λ.π)
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top