Καμένα crossover και ανακατασκευη

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι ηχεία Magnat monitor supreme 1000 3 δρόμων και έχουμε καεί από τα κροσοβερ τους πυκνωτές και πηνια έχω αντικαταστήσει τους πυκνωτές με τις τιμές τους κανονικά αλλά πρέπει να αντικαταστήσω και ένα πηνίο το οποίο δεν ξέρω τα στοιχεία του μπορούμε να βρούμε κάποιο σχέδιο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Δύσκολα να βρεις σχέδιο, μόνο με μέιλ στη φίρμα..

Μέτρα το άλλο πηνίο που δε κάηκε, και αντικατέστησε τα υλικά και στο άλλο ηχειακι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτά συνήθως έχουν αυτοκόλλητο χαρτάκι επάνω με την τιμή τους.
Καρβούνιασε εντελώς το πηνίο και δεν φαίνεται?
Ανέβασε φωτογραφία.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Μαλλον θα ξετύλιξω το καλό θα μετρήσω το μήκος και το πάχος του και θα τυληξω αλλο απλά έλεγα να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία για τι υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο
[DOUBLEPOST=1516388917][/DOUBLEPOST]Μακάρι να είχε αυτοκόλλητο με στοιχεία αλλά δεν εχει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μη το ξετυλίγεις, μέτρα το. Αν το δικό σου πολύμετρο δε μετράει επαγωγικοτητα, πάνε σε ένα μαγαζί που πουλάνε πηνία να στο μετρήσουν.
 
  • Like
Reactions: PPG

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ακριβώς ότι σου είπε ο Κώστας παραπάνω. Ξεκόλλησε το από το κύκλωμα και μέτρησε το.
Θα πρέπει το καινούριο να έχει σύρμα ίδιας διατομής και να είναι ίδιου τύπου, αέρος ή με πυρήνα, ώστε να έχουν την ίδια αντίσταση.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
78
Reaction score
15
Ειχα τα magnat supreme 2000 ειχα αντικαταστασει τα υλικα στο crossover με υλικα ανωτερης ποιοτητας πυκνωτες mundorf και τις αντιστασεις του, τωρα για τα πηνια δεν τα ειχα πειραξει αλλα το σιγουρο ειναι οτι οτι κανεις στο ενα καλο ειναι να το κανεις και στο αλλο για να εχεις ομοιομορφο ηχο απο τα 2 ηχεια...εαν αποφασισεις να βαλεις υλικα ανωτερης κατηγοριας απλα το ηχειο θα μεταμορφωθει αξιζει η αλλαγη ειδικα στις υψηλες και στις μεσαιες θα ειναι λες και πηρες αλλο ηχειο....δυστηχως δεν τα εχω ακομα για να σου ελεγα να ερθεις να κανεις μια ακροαση...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top