Καπνος απο τον ενισχυτη


Μηνύματα
80
Reaction score
115
Τα χρονια των ενισχυτων μετραν διπλα απο τα ανθρωπινα αρα ο δικος μου στα 104 θα ανακοινωθει απο τον Χαρδαλια σαν λογικη απωλεια
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Επιπλεον σε ό,τι έγραψα παραπάνω:

Ο ενισχυτής σου είναι αρκετά αδύναμος κι όπως φαίνεται αρέσκεσαι σε υψηλές εντάσεις που τον κουράζουν. Άλλος ένας λόγος να τον αλλάξεις.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Είπες ότι έκανες service πριν έναν με δύο μήνες; Τότε πρέπει να τον επιστρέψεις για επισκευή. Αν έπεζε τόσα χρόνια και μετά το service έπαθε ότι έπαθε τότε πίσω στον πάγκο. Επισκευή και χωρίς κόστος. Και καλό είναι να σταματήσουμε εμείς να κάνουμε υποθέσεις για το τι έπαθε, τι συνέβει, γιατί συνέβη και άλλα τέτοια. Διάγνωση από την οθόνη του υπολογιστή δεν γίνεται...
 


Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Τα χρονια των ενισχυτων μετραν διπλα απο τα ανθρωπινα αρα ο δικος μου στα 104 θα ανακοινωθει απο τον Χαρδαλια σαν λογικη απωλεια
Πάντως είναι άξιο αναφοράς το ότι ένας ενισχυτής δουλεύει επί μισό αιώνα. Δεν ξέρω πόσες φορές έχεις κάνει σέρβις .
Και αναρωτιέμαι πόσοι δικαναλοι,πολυκάναλοι, τάξης d κλπ από τους σημερινούς κινεζικούς,ταιβανεζικους κλπ θα βγάζει τη 15ετια .
Ανεξαρτήτως εταιρείας
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ο αρχαιότερος δικός μου είναι ένας sansui eight του 1972, δουλεύει απρόσκοπτα χωρίς κανενός είδους service. Μόνο αλλαγή στα λαμπάκια του display έχω κάνει. Τίποτα άλλο. Ούτε καν σπρευ στα ποτενσιόμετρα δεν εχω ρίξει. 48 χρόνια μηχάνημα.
Οσο για το ότι μετράνε διπλά τα χρόνια στους ενισχυτές από που προκύπτει αυτό?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Ο αρχαιότερος δικός μου είναι ένας sansui eight του 1972, δουλεύει απρόσκοπτα χωρίς κανενός είδους service. Μόνο αλλαγή στα λαμπάκια του display έχω κάνει. Τίποτα άλλο. Ούτε καν σπρευ στα ποτενσιόμετρα δεν εχω ρίξει. 48 χρόνια μηχάνημα.
Οσο για το ότι μετράνε διπλά τα χρόνια στους ενισχυτές από που προκύπτει αυτό?
αμάν ρε Μάρκου με τους Sansui.... :biggrin:
για Kenwood μιλάμε
ξεφτιλίζεις ότι βρείς μπροστά σου :fuckyou:
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Ο αρχαιότερος δικός μου είναι ένας sansui eight του 1972, δουλεύει απρόσκοπτα χωρίς κανενός είδους service. Μόνο αλλαγή στα λαμπάκια του display έχω κάνει. Τίποτα άλλο. Ούτε καν σπρευ στα ποτενσιόμετρα δεν εχω ρίξει. 48 χρόνια μηχάνημα.
Οσο για το ότι μετράνε διπλά τα χρόνια στους ενισχυτές από που προκύπτει αυτό?
Εινσι σαν τα σκυλισια χρονια ή σαν τα χρονια που σαι παντρεμενος x2 τουλαχιστον! Πλακα πλακα σε ολους τους τομεις της τεχνολογιας σπανια υπαρχουν μηχανηματα που ζουν ειναι λειτουργικα και εχουν τις ιδιες βασικες λειτουργιες με ενα συγχρονο για 80 χρονια οσο ζει ενας ανθρωπος. 2 καναλος με αναλογικες εισοδους pre out και in εξοδος mono out για sub κλπ.... ξεπεραστηκε μεν απο νεες τεχνολογιες αλλα συνεχιζουν να κυκλοφορουν νεα αντιστοιχα μηχανηματα οου αποτελουν μεγαλο κοματι της αγορας και με πολυ χειροτερα υλικα κατασκευης
 


Μηνύματα
522
Reaction score
408
Καλησπερα. Καταρχην να σας πω οτι ο ενισχυτης μου ειναι 52 χρονων ( Kenwood ka 4000) οποτε λογικο να συμβει οτιδηποτε. Εχω κανει προσφατα service στον κ. Πετροπουλο οπου αλλαξε πυκνωτες κολησε ρυθμισε καθαρισε. Λειτουργησε απροβληματιστα για 1 2 μηνες μετα το service ωσπου αρχισα νσ παρατηρω οτι θερμαινονταν παραπανω οταν του δουλευα σε υψηλες εντασεις πισω δεξια στο σημειο που ειναι η ψυκτρα με τα transistor. Ενα ωραιο πρωι τον σνοιγω ακουγεται αμεσως ενα βοητο απο τα ηχεια και δευτερολεπτα μετα βγηκε ασπρος καπνος απο το σημριο ποθ προαναφερα μαζι με την απαισιο μυρωδια καμενων ηλεκτρονικων. Τον εβγαλα σπο την μπριζα και μια βδομαδα μετα που πηρα την σποφαση να τον δοκιμασω...δουλευει. Ολα τα καναλια ολες οι πηγες εισοδου ακουγεται ...νομιζω...οπως πριν και σε ψηλες εντασεις δεν υπερθερμαινεται. Αυριο μπορει να σας πω οτι ανατιναχτηκε δεν ξερω. Οποιος εχει κσμια ιδεα για το τι μπορει να εγινε ας μου πει. Ο ενισχυτης εινσι 40w στα 8 ohm και τα ηχεια 50ρια στα 8. Τα κσλωδια 1.5m και αρκετσα χοντρα 3.5 νομιζω
κι εγώ είμαι της άποψης να ξαναμιλήσετε με πετρόπουλο, παρά τη δυσκολία αποστολής κλπ. φαίνεται ωραίο μηχανάκι. κρίμα είναι. θα το μαζέψει και κανείς απ τα σκουπίδια μετά και θα το πουλάει για συλλεκτικό vintage.
 



Μηνύματα
127
Reaction score
134
Μα έχει πληρώσει ήδη για την ανακατασκευή.
Το καταλαβαίνω, αλλά αν θέλει πραγματικό και υπεύθυνο service εγώ προτείνω να απευθυνθεί εκεί. Μιλάω από προσωπική πείρα. Δε θέλω να πω περισσότερα....
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Το καταλαβαίνω, αλλά αν θέλει πραγματικό και υπεύθυνο service εγώ προτείνω να απευθυνθεί εκεί. Μιλάω από προσωπική πείρα. Δε θέλω να πω περισσότερα....
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να τα λέμε και τα περισσότερα, αρκεί να μη γίνεται δυσφήμιση. Τα διαπιστευτήρια ενός καλού επαγγελματία είναι οι ευχαριστημένοι πελάτες του, ειδικά αν ο ίδιος κρατάει χαμηλό προφίλ, έναντι άλλων γραφικών "φωνακλάδων".
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top