Κατανάλωση αυτοκινήτων που έχουμε.

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Citroen c4 grand picasso 2014 diesel

7 λιτρα μεσος ορος / 100
μεσα πολη περιπου 6-10 αναλογως οδηγησης
Ταξιδι με 110 - 5 λιτρα, με 140 - 7.5 με 8,5 λιτρα

vespa 1990 ... αστα δε θελετε να μαθετε
Vespa 1977 ... ακομα παραπανω αστα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Δεν έχω ακριβή στοιχεία, διότι έχει πουληθεί, αλλά το οικονομικότερο όχημα που έχει περάσει από τα χέρια μου ως τώρα, είναι το fiat Panda 1.3 diesel.

Στην ευθεία, με 100-120 για Χαλκιδική, πήγαινε με 3.3 l/100km, απίστευτα νούμερα.

Έβαζα 20€ πετρέλαιο, και ξεχνούσα πότε είχα βάλει...

Πάνω από 5,1 l/100km ήταν αδύνατο να πιάσει στα χέρια μου, ενώ η γυναίκα με χαλαρή οδήγηση ήταν γύρω στα 4 l/100km σε μικτό κύκλο, κυρίως πόλη.

Το Yaris το ντιζελακι, τέρμα οικονομική οδήγηση ήταν στο 5.1 l/100, πιο κάτω αδύνατο.
Με νορμάλ σβέλτη οδήγηση, αλλά όχι με πολύ "νεύρο", ήταν μικτός κύκλος στα 5,3-5,5 l/100km, οπότε δεν άξιζε ούτε για πλάκα να προσπαθείς να πας οικονομικά.

Αν το πλακωνες, συνέχεια στα κόκκινα, πήγαινε μέχρι 6,3 l/100.

Κι αυτό έχει φύγει πλέον από τα χέρια μου, οπότε ο,τι θυμάμαι..
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Nissan Almera 1.5 του 2005.
Ότι λέει το Drivvo app.
Μερικές φορές γράφει και 7l/100km, έτρεξα μάλλον. :biggrin:
View attachment 168108
Μικρό service 30€, μεγάλο 130€.
Εκτος από τα αναλώσιμα λόγο χλμ δεν έχει βγάλει άχνα.
Γενικά πολύ χαλαρή οδήγηση, normal.
Παλαιότερα πήγαινα σα διάολος, βαρέθηκα.
Και εγώ γιαυτό έβαλα τον μέσο όρο (περίπου 80 ευρώ, σε επίσημο φυσικά συνεργείο) .
Το δε παραπάνω αμάξι που ανέφερα με τα 280 χιλιάδες χλμ. almera είναι! Μόνο πρόβλημα μέχρι σήμερα... τρόμπα βενζίνης, και αυτή λόγο της κακής ποιότητας της βενζίνης (κάποιου βενζινά).

Φυσικά κάτι τέτοιο, απλά δεν υπάρχει σε εταιρείες όπως πχ η vw ! Γνωρίζω καλά τα κόστη αυτών των εταιρειών σαν υπεύθυνος προμηθειών , το πάλε ποτέ, μεγάλου ομίλου εταιρειών!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Ναι ρε φίλε αλλά είναι φέρετρο.
Ακριβότερο φέρετρο με ρόδες πιστεύω δεν υπάρχει.
Απορώ πως επιτρέπουν να κυκλοφορεί.
Ούτε ένα αστέρι 🌟;
View attachment 168114
Όπως και ένα tipo κάποτε που πέρασε από τα χέρια μου! Κόντεψα να σκοτωθώ με αυτό και την επομένη του γεγονότος μπήκε πωλητήριο....
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Hyundai sonata του 2004 2000cc 9-10/100Km με το υγραέριο ανεξαρτήτως οδήγησης!!!!

Μια εβδομάδα η ιδια διαδρομή χαλαρά και μια εβδομάδα σπαστός και έκαψα ένα λίτρο διαφορά!

Δεν εχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα!!!!!!
 

Μηνύματα
14.876
Reaction score
20.421
να ξέτε ότι πετρέλαιο ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ αν δεν είμαστε σίγουροι οτι θα καταναλωθεί ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ.
δηλαδή μην πάρετε όχημα με 800+χλμ αυτονομία , κάνετε 400 το μηνά και κάθε 2 μήνες γεμίζετε.
είναι επιρρεπή σε βακτήρια αυτά τα καύσιμα καθότι 5-10% περιέχουν βιοντήζελ.
Αν σου κάτσει θα το βγάλεις λάστιχο το καύσιμο από το ρεζερβουάαααααγγγ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
20-30% παραπάνω από ότι λένε οι εργοστασιακές τιμές σε όλα τα αυτοκίνητα. Για εκτός πόλης πάντα μέχρι 130 χλμ/ώρα. Από κει και πάνω αλλάζουν, στην αρχή λίγο και μετά πολύ και πιο μετά πάρα πάρα πολύ.
Για τις μετρήσεις που έδιναν οι εταιρείες μέχρι πρότινος. Δεν ξέρω αν με την αλλαγή στον τρόπο μέτρησης των εκπομπών CO2 άλλαξε κάτι και στις καταναλώσεις που δίνουν.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
να ξέτε ότι πετρέλαιο ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ αν δεν είμαστε σίγουροι οτι θα καταναλωθεί ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ.
δηλαδή μην πάρετε όχημα με 800+χλμ αυτονομία , κάνετε 400 το μηνά και κάθε 2 μήνες γεμίζετε.
είναι επιρρεπή σε βακτήρια αυτά τα καύσιμα καθότι 5-10% περιέχουν βιοντήζελ.
Αν σου κάτσει θα το βγάλεις λάστιχο το καύσιμο από το ρεζερβουάαααααγγγ
Sorry για το off topic αλλά έχω την αίσθηση οτι το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα οταν η δεξαμενή του αερίου είναι κάτω απο τη μέση!
Ιδέα μου?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Citroen c4 grand picasso 2014 diesel

7 λιτρα μεσος ορος / 100
μεσα πολη περιπου 6-10 αναλογως οδηγησης
Ταξιδι με 110 - 5 λιτρα, με 140 - 7.5 με 8,5 λιτρα

vespa 1990 ... αστα δε θελετε να μαθετε
Vespa 1977 ... ακομα παραπανω αστα...
Εκτός θέματος, αλλά, μου αρέσει σαν ιδέα! Άνεση, χώροι, ευκολίες!!!
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
6,9 lt/100km έχει και το δικό μου μέση τιμή στα 30.000km. Δεν ξέρω αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μηδένησε ποτέ τον "υπολογιστή αυτοκινήτου" σε αντίθεση με τον "υπολογιστή ταξιδιού", μα και εγώ στα τους 10 μήνες που το έχω τόσο έβγαλα. Για δίλιτρο τετρακίνητο τουρμποντήζελ δεν νομίζω ότι τα πάει άσχημα. Η προηγούμενη μαούνα (δίλιτρο ατμοσφαιρικό βενζίνης) ήταν στο 9,5 lt/100km. Φυσικά η επίσημη εργοστασιακή τιμή του BMW 220dx Gran Tourer είναι το γελοίο...
4,9 lt/100km :rofl:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Volvo S60-2000cc Turbo 180PS 5-cylinder, βενζινοκίνητο
Μέση κατανάλωση τελευταίου τριμήνου: 7,8lit/100Km, καύσιμο πάντα αμόλυβδη BP
Κίνηση: εθνική οδός κυρίως (σπίτι-δουλειά), ταχύτητες 110-140Km/h
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Για τους μήκυτες έχω ακούσει κι εγώ ότι πρέπει να μην γεμίζουμε το ρεζερβουάρ. Αλλά υπάρχει και ο αντίλογος λέει ότι όταν είναι ακίνητο το αυτοκίνητο:

Το σωστό είναι το γεμάτο ρεζερβουάρ, καθώς οι μύκητες, λόγω της υγρασίας που περιέχεται στον αέρα που έχει ένα άδειο ρεζερβουάρ αναπτύσσονται πολύ πιο γρήγορα.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Renault clio diesel του 2013 πηγαινε ελα δουλεια καθημερινα Αθηνα με πρωτη δευτερα συνεχως λογω κινησης με μεσο ορο ταχυτητας σκαρτα 20 25 χλμ ανα ωρα καιω απο 5.2 το χαμηλοτερο με 5.6 το υψηλοτερο με ac στο full τα καλοκαιρια.

Εθνικη μεχρι 140 150 ειναι σταθερα 5.5 με 6 και αν καποιος εχει υπομονη και παει με 100 120 βλεπεις εργοστασιακες τιμες ευκολα. Ητοι κατω απο 4 λιτρα σε ευθειες κυριως.

Κατα προσεγγιση βγαζω περιπου. + - 800χλμ με καθε γεμισμα. Εξαιρετικα οικονομικος ο dci 90 και αρκουντως σβελτος και ροπατος.
 

Μηνύματα
14.876
Reaction score
20.421
Για τους μήκυτες έχω ακούσει κι εγώ ότι πρέπει να μην γεμίζουμε το ρεζερβουάρ. Αλλά υπάρχει και ο αντίλογος λέει ότι όταν είναι ακίνητο το αυτοκίνητο:

Το σωστό είναι το γεμάτο ρεζερβουάρ, καθώς οι μύκητες, λόγω της υγρασίας που περιέχεται στον αέρα που έχει ένα άδειο ρεζερβουάρ αναπτύσσονται πολύ πιο γρήγορα.
Το σωστό είναι να μην αφήνεις πετρέλαιο μέσα για μεγάλο διάστημα.
Κράτα την ποσότητα που θα καταναλώσεις σε 2 με 3 εβδομάδες και προσπάθησε να το αδειάζεις
Υπάρχουν και τα αντιμυκητιακα αντίβακτηριακα κλπ αλλά ίσως υπερβολή η χρήση τους σε ιχ
Γενικά το καύσιμο δεν πρέπει να μένει αποθηκευμένο για μεγάλο διάστημα.
Τα ντήζελ έχουν το θέμα με τα βακτήρια , οι βενζίνες εξατμίζουν τα πτητικά τους κλπ
Για τα αέρια από την άλλη δεν τίθεται κάποιο θέμα
 


TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Το σωστό είναι να μην αφήνεις πετρέλαιο μέσα για μεγάλο διάστημα.
Κράτα την ποσότητα που θα καταναλώσεις σε 2 με 3 εβδομάδες και προσπάθησε να το αδειάζεις
Το κακό είναι ότι η "μαούνα" χρησιμοποιείται ουσιαστικά μόνο για ταξίδια. Οπότε μένει ακίνητη για καιρό. Έχει μείνει και έναν ολόκληρο μήνα πριν τον κορωνοϊό! Μόνο αν χρειαστούμε και τα δύο αυτοκίνητα την ίδια ώρα κινείται μέσα στην πόλη. Με 62 λίτρα ντεπόζιτο έχω κάνει Βόλο-Αθήνα-Τρίκαλα-Βόλο χωρίς να βάλω καύσιμα... Οπότε, δεν ξέρω πώς να του φερθώ σωστά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Θα αλλάξουν άρδην με το WLTP.
Για αυτό μιλάω. Ήδη με τα CO2 και τα τέλη κυκλοφορίας έχει γίνει μύλος, ίδιο αυτοκίνητο άλλες εκπομπές άλλα τέλη κυκλοφορίας.
 

ika

News
Μηνύματα
13.761
Reaction score
12.824
Volvo V40 D2, 99% πόλη, κοντέρ στα 61.000Km, μέση οδήγηση, Μέση Κατανάλωση 5 χρόνων : 6.3L/100Km
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top