Κατασκευή Τελικού Ενισχυτή Class-D με το IRS2092

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Μουά σε κουτιά, μονά ή διπλά, από μπισκότα (ΠΡΩΤΑ τρως τα μπισκότα).
Δεν ξέρω τι βγαίνει προς τα έξω

Δεν νομίζω να αρκούν. Θέλει λίγο πιο χοντρή λαμαρίνα και πάκτωμα με ρητίνες ο τοροειδής μέσα στο κουτί για να γίνει δουλειά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Για τον πολύ θόρυβο και οταν είναι οι σπείρες αυτές που τραγουδούν, χρειάζονται ρητίνες.
Για τον λίγο όχι απαραίτητα, αλλά συχνά χρειάζεται κάποιας μορφής απόσβεση στο ίδιο το λεπτότοιχο κουτί.

Για τα πεδία, δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά αν αρκούν το κουτιά μπισκότων, γιατί ποτέ δεν φάνηκε να έχω πρόβλημα και δεν το έψαξα παραπέρα (τους μεγάλους ΜΣ τους βάζω σε διπλά κουτιά)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Θωράκιση και πάκτωση χρειάζονται όλοι οι μετ/στές. Οχι μόνο οι τοροειδείς. Και οι EL έχουν θέματα και μάλιστα χειρότερα από τους τοροειδείς.
Δεν θυμάμαι αν τα 2/10 λαμαρίνα είναι αρκετά ή χρειάζεται κάτι παραπάνω.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
5
Εξαιρετική δουλειά! Πειραματιζόμενος με τους μικρότερους L15D, είχα ελαφρά ακουστή βελτίωση αντικαθιστώντας τον πυκνωτή cp1 με nichicon muse bipolar.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Έχουν και άλλες εταιρίες, Hager, Schneider, Legrand, που μπορούν να βρεθούν εύκολα στην ντόπια αγορά.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
5
Έχουν και άλλες εταιρίες, Hager, Schneider, Legrand, που μπορούν να βρεθούν εύκολα στην ντόπια αγορά.
Πως το ζητάμε στα ελληνικά; Σε κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού δεν κατάφερα να επικοινωνήσω τι ψάχνω.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα σε όλους!! Έχω Πάρη τον μετασχηματιστή από έναν φούρνο μικροκυμάτων και έχω κρατήσει την περιέλιξη του 220 Volt. Και θέλω να να φτιάξω δύο δευτερεύων 80-0-80 Volt. Θέλω να τροφωδωτισω δύο ενησχητάκια IRS2092S .Έχει επιχειρήσει κάποιος να κάνει κάτι ανάλογο με έναν τέτοιο μετασχηματιστή Ε Ι .Τον έχω ανήξει έχω δει και αρκετά βιντεάκια στο internet. Και ετοιμάζομαι να τηλιξω με σήρμα πάχους 1mm ή μηπος θέλει 1.5mm .
 

Attachments


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Καλησπέρα σε όλους!! Έχω Πάρη τον μετασχηματιστή από έναν φούρνο μικροκυμάτων και έχω κρατήσει την περιέλιξη του 220 Volt. Και θέλω να να φτιάξω δύο δευτερεύων 80-0-80 Volt. Θέλω να τροφωδωτισω δύο ενησχητάκια IRS2092S .Έχει επιχειρήσει κάποιος να κάνει κάτι ανάλογο με έναν τέτοιο μετασχηματιστή Ε Ι .Τον έχω ανήξει έχω δει και αρκετά βιντεάκια στο internet. Και ετοιμάζομαι να τηλιξω με σήρμα πάχους 1mm ή μηπος θέλει 1.5mm .
Κοίταξε πάλι τα specs του ενισχυτή! τα δευτερεύοντα που χρειάζεσαι είναι 42VAC έως 50VAC για να πάρεις ± 58 — ± 70V μετά το φίλτρο.





Ακολουθεί Copy paste



This is pure power amplifier board, the sensitivity of the input signal of 1.5V rms, if your input signal voltage can’t reach this value,recommend add preamp.
Mono channel,for 2.0 channel need bid two.


Parameters:


1. Power supply: dual DC power supply ± 58 — ± 70V
2. The rated output power: 500W (± 65V power supply, 4 ohm load, distortion 10%)
3. Efficiency:> = 90%
4. SNR: 90dB
5. The total harmonic distortion:
380W (± 65 power 4 ohm speaker, distortion <0.1%)
280W (± 65 power 8 ohm speaker, distortion <0.1%)
6. Frequency range: 20Hz-20KHz
7. Speaker: 4-8Ω
8. Voltage Magnification: 36 times
9. Input sensitivity 1.5V (RMS)
10. Output short circuit protection: Yes
11. That output DC bias protection speaker protection: Yes
12. Over-temperature protection: Yes, radiator FET temperature higher than 100 ° C, turn off the output!
13. Amplifier board size: length x width x height = 98x43x30mm
14. Weight: 95 g


Use precautions:


1. Rated supply voltage is ±65V, ±58—±70V range, do not over 70V! positive and negative do not pick wrong
2. Recommended power supply ±65V
3. Recommended 4-8Ω / 10-18inch speaker
4. Carefully check before electricity, ensure the wiring is correct.


Package Contents:


1 X Digital Amplifier Module
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Bono λέω να τυλίξω μέχρι να δω το πρώτο να βγάζει 80 volt.ποσο απόλεια μπορεί να έχω μετά το φίλτρο ?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Bono λέω να τυλίξω μέχρι να δω το πρώτο να βγάζει 80 volt.ποσο απόλεια μπορεί να έχω μετά το φίλτρο ?
Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου είπα, μετά την ανόρθωση η τάση του μετασχηματιστή πολλαπλασιάζεται κατά 1.414 επομένως για να τροφοδοτήσεις τον ενισχυτή με ±65V που προτείνει ο κατασκευαστής χρειάζεσαι μετασχηματιστή να σου δίνει 46VAC κι όχι 80VAC τα οποία θα σου δώσουν ±113V
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όσο για τον μετασχηματιστή σου προτείνω να αγοράσεις κάποιον έτοιμο τοροειδή αντί να μπεις στην διαδικασία να τυλίγεις δικό σου μια και χρειάζεται σωστός υπολογισμός της διατομής του σύρματος σε πρωτεύον και δευτερεύον όπως και της διαμέτρου του πυρήνα για να έχεις ένα σωστό και κατάλληλο αποτέλεσμα για την κατασκευή σου και προπάντως έναν ασφαλή μετασχηματιστή.
 



Μηνύματα
154
Reaction score
34
Αυτό το ανησχητακι τα 500 watt τα βγάζει με 100 volt που είναι και τα max volt. Οπότε εγώ έλεγα να μην πάω στα max volt αλλά ουτε στα προτηνομενα αλά κάπου ενδιάμεσα 75 ή 80 volt. Κοιτάξτε αυτό το βιντεάκι.

Το σήρμα που θα πάρω να είναι 1mm ή καλητερα 1.5mm ? Για το δευτερεύων εννοώ.
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Πήρα το σήρμα 1mm και το πέρασα τέσσερεις φορές δοκιμάστηκα και μου έβγαλε 4 volt τηχερος είμαι μπας και περισσέψει σήρμα να κάνω και κάνα αλο Ac!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top