Κατασκευή βάσης προβολεα

Μηνύματα
941
Reaction score
205
2BEE2FC3-4ED0-4AEA-9AB8-DEBB838CE954.png Θέλω να φτιάξω μια βάση για τον προβολέα μου μάλλον τον 9400 . Λόγω αδυναμίας τοποθέτησης θα μπει ακριβώς πίσω από τον καναπέ.

Μπορείτε να μου πείτε για αυτές τις διαστάσεις τι υλικά να ζητήσω από τον σίδερα ώστε να είναι σχετικά στιβαρή. και περίπου το κόστος.

Μήπως υπάρχουν παρόμοιες έτοιμες και γλιτώσω την κατασκευή ;
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ok . Αν μπορεί περιμενω να μου απαντήσει.
Απλα να πω ότι βρίσκομαι Κέρκυρα
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Πάνο η βάση που λες γίνεται.
Αλλά με ύψος 1,8 μ. ξέχνα τους 20 πόντους για κάτω βάση.
Θα πέσει μόνο που θα κοιτάξεις απότομα.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Μιχάλη ποσό πιστεύεις ότι πρέπει να είναι η βάση; Απλα να σου πω κάτι για να γνωρίζεις. Η βάση θα τοποθετηθεί πίσω από τον καναπέ και ο καναπές έχει έναν αέρα από πίσω 10 -12 cm από τον τοίχο . Ο καναπές από κάτω έχει ένα πολύ μικρό κενό όποτε η βάση μπορεί να γίνει όσο θελουμε αρκεί να είναι λεπτή για να χωράει από κάτω από τον καναπε
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Νομίζω ότι στην γυψοσανίδα με τα κατάλληλα βύσματα (ούπα) μπορείς να τον στηρίξεις.
Έχουμε στηρίξει πολλά πράγματα σε γυψοσανίδες.
Για 15 κιλά πρόκειται, όχι για 50.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Τι βάση να πάρω για γυψοσανιδα όμως; Όπως και ναχει πάντως αν θες δώσε μου και μια τιμή για την βάση να δω αν με παίρνει οικονομικά
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Θα σου βάλω εδώ ένα σκαρίφημα για να δεις πως πρέπει να μπει ένα ράφι π.χ. ξύλινο.
Με δύο γωνίες μεταλλικές που θα πρέπει να τις πιάνουν τα ούπα από επάνω μεριά.
Όσοι πιο μεγάλη η απόσταση του ενός από το άλλο, τόσο καλύτερα μοιράζεται το βάρος στην επιφάνεια της γυψοσανίδας.
Θα πάρεις ούπα ειδικά για γυψοσανίδα, από αυτά που μόλις τα σφίξεις, τσαλακώνονται και ανοίγουν από πίσω μεριά και δεν βγαίνουν.
Πολύ ασφαλής λύση και κατά πολύ φτηνότερη.

projector.jpg
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ερώτηση. Αν πάω τελικά στην λύση με ράφι , οι γωνιές γιατί πρέπει να είναι από την πάνω μεριά;

Επίσης το ράφι θα πρέπει να είναι ακριβώς στις διαστάσεις του προβολεα;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Να σου κάνω άλλο ένα σκαρίφημα.
Οι γωνίες πρέπει να είναι από πάνω διότι ο προβολέας πιέζει προς τα κάτω την βάση.
Η βάση στο κάτω μέρος στον κόκκινο κύκλο, πιέζει προς την γυψοσανίδα.
Ενώ στο επάνω μέρος της δεν πιέζει, αλλά αντίθετα τραβάει προς τα έξω τις βίδες.
Εκεί θέλουμε καλή στήριξη.
Όσο πιο μεγάλο το ράφι, τόσο καλύτερα.
Όσο πιο μακρυά η μία βίδα από την άλλη, τόσο καλύτερα.

proj.jpg
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ωραία κατάλαβα. Τώρα μένει να βρω την κατάλληλη βάση και τις κατάλληλες γωνιές.

Επίσης μια παρατήρηση στο σχεδιάγραμμα βλέπω μια βάση σε σχήμα Γ . Η απλά εννοεις τις γωνιές που δεν φαίνονται?
[DOUBLEPOST=1564232463][/DOUBLEPOST]Αυτή εδώ κάνει?
https://esmarket.gr/ergaleia/d-i-y/...eres/gwnia-stiriksis-rafiou-flat-250x300mm-el

Εγώ ήθελα αυτές που είναι πιο γερές αλλά δεν γίνεται να βιδώνει προς τα πάνω γιατί έχει το στήριγμα στην γωνία που θα εμποδίζει το ράφι

https://www.andreoy.gr/diakosmisi-e...I5NzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Αυτές οι βάσεις είναι οι συνηθισμένες των μαγαζιών και δεν είναι οτι πιο όμορφο.
Μπορείς να φτιάξεις βάσεις custom στο σχήμα, στο μέγεθος και στο χρώμα που θέλεις.
Με κοπή σε μηχανή Laser, στραντζάρισμα κ.λ.π.
Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον εκεί, πες μου να στα φτιάξω εγώ.
 

Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.777
Σε γυψοσανίδα κρεμάνε και ντουλάπια κουζίνας
Χωριά που μπορείς να βρεις το σίδερο της σανίδας (κάθε 600 χιλιοστά), μπορείς να βιδωσεις κομμάτι κόντρα πλακέ στην γυψοσανίδα με τα βύσματα τα σωστά και μετα την βάση όπως την γουστάρεις.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ευχαριστω πολύ για όλες τις απαντήσεις. Αν μπορείτε πείτε μου που να απευθυνθώ η στείλτε μου λινκ να παραγγείλω τα πράγματα από Αθήνα. Εδώ κερκυρα. Δύσκολα τα πράγματα να βρω κάτι καλό.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Επίσης και στο ταβάνι γύψο σανίδα έχω. Μήπως λοιπόν θα ήταν καλύτερα να πάρω μια βάση προβολέα για ταβάνι? Απλά θα έχω μόνιμα το άγχος ότι 2.500 ευρώ κρέμονται από το ταβάνι με ουπα...

Πχ αυτή https://cosmomarket.gr/index.php?p=...__9check&skr=skr15946&a=2&cat_id=030900790487
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Οι περισσότεροι από όσους έχουν προβολέα, στο ταβάνι με ουπατ τους έχουν.

Πιεστείτε λίγο παραπάνω και αγοράστε μια βάση της προκοπής όμως γιατί με 20 και 30 ευρώ θα έπρεπε να φοβάστε να κρεμάσετε και το κινητό που λέει ο λόγος. Τη βάση θα την έχετε μια ζωή
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.880
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top