Κατασκευή ηχείου full range




Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή ηχείου full range

H πλάκα είναι πως δεν κάνει πλάκα!

Δείτε τι έχει φτιάξει το παλικάρι ο Linkwitz:





Link

Τι περιμενεις να σου πει ο κολλημενος με τα τελλαρα ?

Γελει ο μωρος αν μη τι γελοιο εστι.

Που να πηγε ο αετος. Λες να τον τρομαξαμε
 



Μηνύματα
267
Reaction score
1
Το μόνο σχέδιο που έχω δει για το μεγάφωνο που λες....
Ψέματα υπάρχει κι άλλο ένα αλλά τόσο περίπλοκο που δε νομίζω να αξίζει τόση μανούρα....
 

Attachments


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Το μόνο σχέδιο που έχω δει για το μεγάφωνο που λες....
Ψέματα υπάρχει κι άλλο ένα αλλά τόσο περίπλοκο που δε νομίζω να αξίζει τόση μανούρα....
Αυτο που δειχνεις ειναι το ιδιο με αυτο που κραταει ο Σαββοπουλος Τοπογραφος : Voigt pipe φτιαγμενο με pipes απο ABS.

http://www.t-linespeakers.org/projects/sampson/fqwt.html
 



Μηνύματα
267
Reaction score
1
Αυτο που δειχνεις ειναι το ιδιο με αυτο που κραταει ο Σαββοπουλος Τοπογραφος : Voigt pipe φτιαγμενο με pipes απο ABS.
Ξέρεις καλά πως δεν είναι ίδιο... Δεν εχει αυξανόμενης διατομής σωλήνα και δεν έχει "μπάφλα". Άσε και τη διαφορά του υλικού, η χαρά του υδραυλικού...
Τώρα ποιο από τα δύο παίζει καλύτερα δε μπορώ να ξέρω παρά μόνο να υποθέσω. Σίγουρα πάντως ένα τέτοιο ηχείο με αυτό το μεγάφωνο είναι πάρα πολύ φθηνή και εύκολη κατασκευή, ιδανικό ίσως για παιδικό δωμάτιο, ανάμεσα σε αρκουδάκια και λοιπά ζωάκια, αφού είναι πρακτικά άθραυστο....
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ξέρεις καλά πως δεν είναι ίδιο... Δεν εχει αυξανόμενης διατομής σωλήνα και δεν έχει "μπάφλα". Άσε και τη διαφορά του υλικού, η χαρά του υδραυλικού...

Ετσι ειναι οπως τα λες.
Το μονο κοινο ειναι οτι στηριζονται στην ιδια αρχη λειτουργιας.

Τώρα ποιο από τα δύο παίζει καλύτερα δε μπορώ να ξέρω παρά μόνο να υποθέσω.

Παρομοιως

Σίγουρα πάντως ένα τέτοιο ηχείο με αυτό το μεγάφωνο είναι πάρα πολύ φθηνή και εύκολη κατασκευή,

Ουτε Ιδανικη εφαρμογη ειναι ουτε φτηνη κατασκευη, και κυριως ξεφευγει του μετρου και της κοινης λογικης, που δεν εννοει να γινεται τοση φασαρια για ενα μεγαφωνο 3.5" με Fs=105 Hz, και αποδοση 82dB, που ο κατασκευαστης δηλωνει σαφως οτι το εφτιαξε για γενικη χρηση σε εμπορικες εφαρμογες. Αλλο εαν κανεις θελει να κανει το τοσο ΤΟΣΟ για να νοιωσει πχ την χαρα της δημιουργιας.
Ειχα παλιοτερα δυο απο δαυτα εδω στο εργαστηριο μου, που παιζανε οτι παιζανε σαν δορυφοροι με ενα ραδιοκασσετοφωνο αυτοκινητου, προσαρμοσμενα σε κουτια του νεσκαφε, με λιγο αποροφητικο υλικο μεσα (κουρελια απο παλιες φανελες κομμενες σε λωριδες).
Παρεα υπηρχε και ενα ηρωικο διπλοκωνο 12" Philips για κιθαρες σε κουτι των 60 λιτρων.


ιδανικό ίσως για παιδικό δωμάτιο, ανάμεσα σε αρκουδάκια και λοιπά ζωάκια, αφού είναι πρακτικά άθραυστο....
:happy_4:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ρομη? Πλατεια Ρωμης ξερω.... στην Ρωμη ειμανε προσφατα.... αλλο δεν ξερω!:cool_11:
Οπως σου εγραψα και στο ΡΜ καπου σε μπερδεψα με αλλον.
Επισης
Ρωμη = Πρωτευουσα των Ρωμαιων.
Ρομη = Πρωτευουσα των Ρομά (φυλη Τσιγγανων)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top