Κατασκευή τελικού ενισχυτή PASS ALEPH 5 - Class A 2X60 W

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.013
Reaction score
1.477
Μια γενική παρατήρηση, στριμωγμένα είναι όλα... Πολλές βοηθητικές πλακέτες γύρω-γύρω που "φορτίζουν" την ατμόσφαιρα... Αμαρτία είναι να ψάχνεις πως να κόψεις θορύβους και επηρεασμούς... Ίσως η εννοποίηση όλων αυτών να βοηθούσε σε μια πιο ποιοτική κατασκευή (δεν την λες και φτηνή...)
Δείξε μας και την εξωτερική όψη.
Γιάννης
 


Μηνύματα
253
Reaction score
177
Ωραια παει αλλα τα διακοπτικα τροφοδοτικα τι κανουν μεσα στον ενισχυτη;
Το ενα ειναι για τους ανεμιστηρες που θα μπουν , το αλλο για την προστασια μεγαφωνων , τα vu meters κτλ
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Το ενα ειναι για τους ανεμιστηρες που θα μπουν , το αλλο για την προστασια μεγαφωνων , τα vu meters κτλ
κινδυνεύεις να είναι "θορυβομηχανές".... καλύτερα βάλε ενα μετασχηματιστη+γεφυρα+πυκνωτη ακομη κ ας μην είναι σταθεροποιημένο

τελος πάντων δοκιμασε το ετσι αφου τα εβαλες αλλά εχε το νου σου αν παίξει θορυβος...
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Το ενα ειναι για τους ανεμιστηρες που θα μπουν , το αλλο για την προστασια μεγαφωνων , τα vu meters κτλ
Το ένα δεν έφτανε; Πολλά καλώδια κάνουν βόλτες πέρα δώθε. Καλώδια σήματος κοντά σε καλώδια ac... Έχεις φροντίσει να μην υπάρξουν ground loops?
Αν τα παλμοτροφοδοτικά είναι φτηνιάρικα και δεν έχουν EMI filter στην είσοδο θα έχεις σίγουρα πρόβλημα. Καλά θα ήταν να είναι σε απομονωμένο τμήμα μαζί με τον τοροιδή.
 


Μηνύματα
253
Reaction score
177
kALHMERA Κατι δεν μου παει καλα με τις γεφυρες που εφτιαξα με SCHOTTKY διοδους. Μου ριχνει το ρελε . Κατι λαθος εχω συνδεσει. Ριχτε μια ματια στην συνδεσμολογια να δουμε τι πατατα εχω κανει.....
20240316_103319.jpg
20240227_173243.jpg
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
kALHMERA Κατι δεν μου παει καλα με τις γεφυρες που εφτιαξα με SCHOTTKY διοδους. Μου ριχνει το ρελε . Κατι λαθος εχω συνδεσει. Ριχτε μια ματια στην συνδεσμολογια να δουμε τι πατατα εχω κανει..... View attachment 328810 View attachment 328811
Slow start για να περιορισεις το στιγμιαια μεγαλο ρευμα εβαλες; Ρελε εννεις το ΔΔΕ; Η ααφαλεια δεν παιφτει;
Μικες εβαλες ή φροντισε ς να μην ακουμπουν οι ψυκτρες μεταξυ τους; Βγαλε φωτο κ απο κατω
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.013
Reaction score
1.477
Το ότι πέφτει το relay προστασίας σημαίνει ότι έχεις διαρροή προς την γη ή υπάρχει σύνδεση μεταξύ του ουδέτερου και της γείωσης μέσα στην συσκευή. Έχεις βάλει κάποιο αντιπαρασιτικό στη είσοδο των 220; Βγάλτο και ξαναδές. Ποιες διόδους χρησιμοποιείς; Είναι διπλές με κοινό σημείο;
 

Μηνύματα
253
Reaction score
177
Το ότι πέφτει το relay προστασίας σημαίνει ότι έχεις διαρροή προς την γη ή υπάρχει σύνδεση μεταξύ του ουδέτερου και της γείωσης μέσα στην συσκευή. Έχεις βάλει κάποιο αντιπαρασιτικό στη είσοδο των 220; Βγάλτο και ξαναδές. Ποιες διόδους χρησιμοποιείς; Είναι διπλές με κοινό σημείο;
H ασφαλεια πεφτει . σαν να ειναι κατι βραχυκυκλωμενο. Κυταξα τις συνδεσεις , ειναι ακριβως οπως το σχεδιο που παραθετω παραπανω , και δεν ακουμπαει κατι σε κατι αλλο
20240419_100354.jpg
20240419_100404.jpg
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Δεν το λες και safe... Πανω δεξιο ακρο φωτογραφίας κατω πλευρας πλακετας. Ειτε εχεις βραχυκυκλωμα ειτε εχεις λιγα δεκατα διακενο.

Γενικα, δεν ακους τις συμβουλες, απλα βαζεις χερακια, οποτε μαζευεις τα επιμερους μικρα προβληματα και θα γινουν βουνο στο τελος.

Πιθανον εχεις προβλημα με μεγαλο inrush current (αν δεν εχεις και βραχυκυκλωμα στη διατρητη πλακετα)
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Σκεψου οτι εχεις ενα ματσο ξεφορτιστους πυκνωτες μεγαλης χωρητικότητας. Η καμπυλη φορτισης ενος πυκνωτη ξεκινα με μεγιστο ρευμα που σταδιακα μειωνεται καθως οι πλακες αποκτουν φορτιο. Δηλαδη ενας πυκνωτης, στην αρχη φορτισης, ειναι βραχυκυκλωμα.

Οι τοροειδεις επιτρεπουν μεγαλα ρευματα (ενω στους τυπου ΕΙ ο πυρηνας αντιστεκεται στην αποτομη αυξηση - μαγνητικος κορεσμος/ρευματα Φουκώ κλπ).

Βαλε σε σειρα με την τροφοδοσια μια λαμπα πυρακτωσης 60watt για να δοκιμασεις. Αν η λαμπα μενει σταθερα αναμμένη με πληρη ενταση φωτος, εχεις βραχυκυκλωμα
 

Μηνύματα
253
Reaction score
177
Σκεψου οτι εχεις ενα ματσο ξεφορτιστους πυκνωτες μεγαλης χωρητικότητας. Η καμπυλη φορτισης ενος πυκνωτη ξεκινα με μεγιστο ρευμα που σταδιακα μειωνεται καθως οι πλακες αποκτουν φορτιο. Δηλαδη ενας πυκνωτης, στην αρχη φορτισης, ειναι βραχυκυκλωμα.

Οι τοροειδεις επιτρεπουν μεγαλα ρευματα (ενω στους τυπου ΕΙ ο πυρηνας αντιστεκεται στην αποτομη αυξηση - μαγνητικος κορεσμος/ρευματα Φουκώ κλπ).

Βαλε σε σειρα με την τροφοδοσια μια λαμπα πυρακτωσης 60watt για να δοκιμασεις. Αν η λαμπα μενει σταθερα αναμμένη με πληρη ενταση φωτος, εχεις βραχυκυκλωμα
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση ,Βραχυκυκλωμα δεν εχει η διατρυτη , καμια απο τις δυο. Συνδεμενους πθκνωτες δεν εχω πουθενα . δινω ρευμα στον τοροιδη , μου βγαζει κανονικά τις τασεις AC που πρεπει. Συνδεω μια απο τις 2 γεφυρες ( οποια και να ειναι ) , ριχνει την ασφαλεια . Το μονο που συμπερενω ειναι οτι ειναι λαθος η συνδεσμολογια , αν και δεν ειναι βαση του σχεδιου παραπανω. Εκτος αν το σχεδιο ειναι λαθος
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Ωμομετρησε την εισοδο ac της γεφυρας. Θα πρεπει να εχεις απειρο. Απειρο ή κατι μεγαλο πρεπει να εχεις και μεταξυ οποιασδηποτε εισοδου ac και εξοδου dc. Απειρο και μεταξυ των δυο dc ακρων.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
177
Ωμομετρησε την εισοδο ac της γεφυρας. Θα πρεπει να εχεις απειρο. Απειρο ή κατι μεγαλο πρεπει να εχεις και μεταξυ οποιασδηποτε εισοδου ac και εξοδου dc. Απειρο και μεταξυ των δυο dc ακρων.
Γυρω στα 100ΚΩ ολες οι μετρησεις ειναι εκτος απο μια στο + και στο ενα AC που ειναι 14ΚΩ ( και στις δυοο γεφυρες το ιδιο )
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Ακουμπας τους μεταλλικους ακροδεκτες με τα δακτυλα οταν μετρας; Αυτό θα δικαιολογουσε τα 100ΚΩ. Τα 14Κω ειναι καπως φυσιολογικο (0,7+0,7V πτωση τασης εκφρασμενη σε αντισταση).

Αν εχει επιλογη μετρησης διοδων το πολυμετρο σου, μετρα απο καθε ac εισοδο προς καθε dc εξοδο (και με τις δυο κατευθυνσεις) και γραψε μετρησεις
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Σκεψου οτι εχεις ενα ματσο ξεφορτιστους πυκνωτες μεγαλης χωρητικότητας. Η καμπυλη φορτισης ενος πυκνωτη ξεκινα με μεγιστο ρευμα που σταδιακα μειωνεται . . .
. . .
Βαλε σε σειρα με την τροφοδοσια μια λαμπα πυρακτωσης 60watt για να δοκιμασεις. Αν η λαμπα μενει σταθερα αναμμένη με πληρη ενταση φωτος, εχεις βραχυκυκλωμα
Αυτό! Σε σειρά, στον live αγωγό, και πριν τον μετασχηματιστή (και τον διακόπτη κατά προτίμηση)΄.
Αλλά πριν, γκούγκλαρε "dim bulb tester", και διάβασε προσεκτικά. Ο τρόπος που θα φέξει η λάμπα πυράκτωσης (με νήμα), δίνει συχνά χρήσιμες πληροφορίες για το τι μπορεί να συμβαίνει.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.013
Reaction score
1.477
Όπως είπαν και παραπάνω, δεν ακούς!!! Πες μας τους τύπους των διόδων! Είναι όλες ίδιες;
 

Μηνύματα
253
Reaction score
177
Όπως είπαν και παραπάνω, δεν ακούς!!! Πες μας τους τύπους των διόδων! Είναι όλες ίδιες;
Καλημερα . Σορρυ , νομιζα το ειχα αναφερει . Ειναι οι 40CPQ100 . Δοκιμασα πολλες φορες , τα ξαναεφτιαξα απο την αρχη , εβγαλα τις ψυκτρες , τις μετρησα μια μια στο τεστες , και στο Ωμομετρο γενικα εκανα οτι μπορουσα , αλλα παλι μου ριχνει την ασφαλεια. Δοκιμασα τον ιδιο μετασχηματιστη με απλες γεφυρες και δουλευουν κανονικα ..
Screenshot_3.jpg
20240420_044414.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.501
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top