Κατασκευή hum blocker

Μηνύματα
36
Reaction score
8
Θα ήθελα τις γνώμες σας ή περισσότερο τις γνώσεις σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.
έχω το πικαπ technics SLBD22 συνδεδεμένο πάνω στον ενισχυτή Technics SU610.
Ενώ γειώνω το πικάπ πάνω στον ενισχυτή ακούω πολύ έντονα τον γνωστό θόρυβο Hum….
Διάβασα διάφορες λύσεις ανάμεσα σε αυτές ήταν η αγορά hum blocker.Θα μπορούσα να κατασκευάσω κάτι τέτοιο ; Εννοώ να αγοράσω ένα φις αρσενικό τα αφαιρέσω τους ακροδέκτες που μπαίνουν στη πρίζα και να αφήσω μόνο το έλασμα της γείωσης και παράλληλα να τραβήξω ένα λεπτό καλώδιο με spade connector στον ενισχυτή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Θα ήθελα τις γνώμες σας ή περισσότερο τις γνώσεις σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.
έχω το πικαπ technics SLBD22 συνδεδεμένο πάνω στον ενισχυτή Technics SU610.
Ενώ γειώνω το πικάπ πάνω στον ενισχυτή ακούω πολύ έντονα τον γνωστό θόρυβο Hum….
Διάβασα διάφορες λύσεις ανάμεσα σε αυτές ήταν η αγορά hum blocker.Θα μπορούσα να κατασκευάσω κάτι τέτοιο ; Εννοώ να αγοράσω ένα φις αρσενικό τα αφαιρέσω τους ακροδέκτες που μπαίνουν στη πρίζα και να αφήσω μόνο το έλασμα της γείωσης και παράλληλα να τραβήξω ένα λεπτό καλώδιο με spade connector στον ενισχυτή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας.
Το σωστό είναι να εντοπίσεις που είναι το πρόβλημα για τον ήχο που ακούς και να το λύσεις. Προφανώς υπάρχει κάπου πρόβλημα, αλλιώς όσοι έχουν το συγκεκριμένο πικαπ ή και οποιοδήποτε άλλο πικαπ θα είχαν τον γνωστό/ άγνωστο (για τους πιο πολλούς) ήχο που περιγράφεις.
 

ika

News
Μηνύματα
14.026
Reaction score
12.995
..... Εννοώ να αγοράσω ένα φις αρσενικό τα αφαιρέσω τους ακροδέκτες που μπαίνουν στη πρίζα και να αφήσω μόνο το έλασμα της γείωσης και παράλληλα να τραβήξω ένα λεπτό καλώδιο με spade connector στον ενισχυτή μου.
.....
Το ground loop είναι αντιμετωπίσιμο. Υπάρχουν πολλές οδηγίες αντιμετώπισης.


Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.
Απλά, βάλε ένα καλώδιο από την γείωση του ενισχυτή/phono να ακουμπήσει στην γείωση του πολύμπριζου να δεις αν έχει διαφορά για να συνεχίσεις στην κατασκευή που λες.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Για ποιόν λόγο κατασκευή; Κατασκευή για κάτι που παντού και πάντα είναι λυμένο; Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η λύση στην γέννηση του προβλήματος και όχι πυροσβεστικά μετά. Ψάξε την αλυσίδα του σήματος. Αν δεν έχεις συνδεδεμένο το καλώδιο της γείωσης που έρχεται από το πικάπ, το hum είναι περισσότερο η λιγότερο; Όταν το ακουμπάς στην γείωση του ενισχυτή, έχεις κάποια αλλαγή; Είσαι σίγουρος ότι η καλωδίωση του πικάπ είναι καλή; Μήπως έχεις πρόβλημα στην θωράκιση των καλωδίων-βυσμάτων του σήματος; Μήπως έχει κοπεί κάποιο από αυτά;
Μην ψάχνεις τα γυαλιά σου τριγύρω, τα φοράς!
 

Μηνύματα
36
Reaction score
8
Θα συνεχίσω το νήμα καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και σκέφτομαι το hum blocker.
έχουμε λοιπον έχω δοκιμάσει να βάλω καλώδιο στη γείωση της πρίζας και είδα διαφορά.
επίσης ο ενισχυτής μου έχει διπλη πρίζα και όχι τριπλή με γείωση ,ίσως αυτό να παίζει ρόλο.
 

TGD

Μηνύματα
7.197
Reaction score
7.228
Οι οδηγίες της Shure είναι πλήρεις. Ακολούθησες όλα τα βήματα;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Εξακολουθώ να λέω ότι πρέπει να βρεθεί η αιτία και ΟΧΙ να επέμβεις πυροσβεστικά. Δεν θα το λύσεις αλλιώς! Κάνε τις δοκιμές που σου είπα παραπάνω. Αν τις έκανες, δεν μας λες τι διαπίστωσες. Βρες έναν άλλο ενισχυτή, οποιασδήποτε μάρκας η τιμής και δοκίμασε. Πήγαινε το πικάπ σου σε κάποιον φίλο και δοκίμασέ το εκεί. Οι ενισχυτές που δεν έχουν τροφοδοσία με γείωση (μέσω του γνωστού βύσματος IEC), ΔΕΝ έχουν ανάγκη την γείωση του σπιτιού. Το ίδιο και το πικάπ. Το δικό σου έχει καφαλή τύπου TAP. Είσαι σίγουρος ότι όλα είναι σωστά σε αυτήν; Μήπως την έχεις ¨πειράξει"; Πιάνουν τα χέρια σου να μετρήσεις με ένα πολύμετρο την συνέχεια του καλωδίου έξτρα γείωσης του πικάπ;
Γιατί κάτι τόσο απλό το κάνεις θέμα;;;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.822
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top