Κατασκευη Ηi End προενισχυτη λυχνίας CAT SL1

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Γεια σε ολη τη παρεα . Οσοι παρακολουθούν γνωριζουν οτι εφτιαξα ενα τελικό PASS ALEPH 5 ( και οσοι δεν εχουν δει το αναλογο thread... ναι εφτιαξα εναν PASS ALEPH 5 .... :D ) Λοιπον αυτος ο εκπλικτικός τελικος , δεν παιζει από μονος του . ( βασικα αμα θελουμε παιζει... ) οπότε θα πρεπει να τον συμπληρωσουμε με τον αναλογο προενισχυτή. μετα απο αρκετους μηνες ψαξιμο , αναμονή για υλικα κτλ , ξεκινάω την κατασκευή του CAT SL1...Ειμαι στηναρχη της κατασκευης , οποτε μεινετε συντινισμενοι ... Θα ανεβαζω βιντεακια με ολες τις απαραιτητες πληροφοριες της κατασκευης για οποιον θελει να ακολουθησει ή να βοηθήσει , αν κολλησουμε καπου...Καλή αρχη !
20240510_140743.jpg
20240518_152057.jpg
 

Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.042
Γεια σε ολη τη παρεα . Οσοι παρακολουθούν γνωριζουν οτι εφτιαξα ενα τελικό PASS ALEPH 5 ( και οσοι δεν εχουν δει το αναλογο thread... ναι εφτιαξα εναν PASS ALEPH 5 .... :D ) Λοιπον αυτος ο εκπλικτικός τελικος , δεν παιζει από μονος του . ( βασικα αμα θελουμε παιζει... ) οπότε θα πρεπει να τον συμπληρωσουμε με τον αναλογο προενισχυτή. μετα απο αρκετους μηνες ψαξιμο , αναμονή για υλικα κτλ , ξεκινάω την κατασκευή του CAT SL1...Ειμαι στηναρχη της κατασκευης , οποτε μεινετε συντινισμενοι ... Θα ανεβαζω βιντεακια με ολες τις απαραιτητες πληροφοριες της κατασκευης για οποιον θελει να ακολουθησει ή να βοηθήσει , αν κολλησουμε καπου...Καλή αρχη !
Ολα καλά , έναν τοροειδή δεν μπορούσες να βρείς ?
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Ολα καλά , έναν τοροειδή δεν μπορούσες να βρείς ?
Mπορουσα , αλλα η τελευταια μου εμπειρία με τοριδη σε προενισχυτη δεν πηγε και τοσο καλα , οποτε παω στα πιο ασφαλή μονοπατια για να μην μου σπασουν παλι τα νευρα.....
 

TGD

Μηνύματα
7.542
Reaction score
7.534
Με τόσες τροφοδοσίες για τις λάμπες, είναι απλούστερο να παραγγείλεις κλασικό μετασχηματιστή με πολλά τυλίγματα στο δευτερεύον.
 


Μηνύματα
298
Reaction score
246
Οι ηλεκτρολυτικοί γιατί ειναι τόσο ακατάστατοι να το πω ετσι πάνω στο pcb ;
δεν εχω τελειωσει ακομα , αλλα καπως ετσι πλαγια θα μπουν οι μεγαλοι γιατι δεν με περνει το υψος στο σασι
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.680
Reaction score
12.391
Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με...
Ο CAT SL1 σε όλες του τις εκδοχές, φέρει 5 λυχνίες στο τμήμα πικάπ και 5 στο τμήμα <<γραμμής>>.
7.JPG

Η παραπάνω πλακέτα, προφανώς είναι μόνο <<γραμμής>>, φέρει μόνο 4 λυχνίες.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με...
Ο CAT SL1 σε όλες του τις εκδοχές, φέρει 5 λυχνίες στο τμήμα πικάπ και 5 στο τμήμα <<γραμμής>>.
View attachment 331484
Η παραπάνω πλακέτα, προφανώς είναι μόνο <<γραμμής>>, φέρει μόνο 4 λυχνίες.
Η συγκεκριμενη πλακετα ειναι μονο το τμημα γραμμης , χωρις το phono , και δεν χρησιμοποιει την λυχνια ανορθωσης (αν το λεω σωστα)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Καλημερα. Μια ερωτηση . Το ενα ποδαρακι απο τις ψυκτρες των τρατζιστορ κολλιεται στο κυκλωμα οπως φαινεται στην φωτο . Οπότε δεν θα πρεπει να το μονωσω λογικα με μικα , πλαστικη βιδα κτλ . Μονο θερμοαγωγιμη παστα , σωστα;
20240519_064649.jpg
20240519_064719.jpg
Screenshot_17.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.680
Reaction score
12.391
Η συγκεκριμενη πλακετα ειναι μονο το τμημα γραμμης , χωρις το phono , και δεν χρησιμοποιει την λυχνια ανορθωσης (αν το λεω σωστα)
Δεν υπάρχει λυχνία ανόρθωσης. Το τροφοδοτικό βρίσκεται σε διαφορετικό σασί.
Εδώ βρήκα και το σχέδιο, που δείχνει 5 λυχνίες για τον ήχο, στο τμήμα γραμμής.
Φαίνεται και το τροφοδοτικό στο κάτω τμήμα.
Cat SL1.jpg
 

Μηνύματα
25
Reaction score
18
δυσκολα θα βρεις στο ebay η alli που να ανταποκρινεται απολυτα στο αρχικο σχεδιο για αυτο βαζουν κιολας το "βασιζεται " στο μηχανημα ταδε και δεν λενε οτι ειναι κλωνος γιατι αμμλον τοτε θα παρανομουσαν
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
δυσκολα θα βρεις στο ebay η alli που να ανταποκρινεται απολυτα στο αρχικο σχεδιο για αυτο βαζουν κιολας το "βασιζεται " στο μηχανημα ταδε και δεν λενε οτι ειναι κλωνος γιατι αμμλον τοτε θα παρανομουσαν
Ετσι ακριβως ειναι. Ελπιζω να ειναι τοσο καλος οσο και ο τελικος που εφτιαξα , μιας και ειναι απο την ιδια εταιρια. Παντως φαινεται , πολυ καλη κατασκευη και αυτη , ασχετα με το σχεδιο . Γειωση δεν βρισκω πουθενα στην πλακετα , εννοώ , καποιο σημειο που να υποδεικνυει που θα ενωθει η γειωση ....
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.038
Reaction score
1.489
Τώρα μας τα χάλασες...οι πυκνωτές πως είναι έτσι τοποθετημένοι; Συνήθως το ωραίο πηγαίνει μαζί με το σωστό και λειτουργικό. Για ξαναδές το θέμα τοποθέτηση. Μην ψάχνεις να λύσεις προβλήματα μετά όπως με τον τελικό...
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Τώρα μας τα χάλασες...οι πυκνωτές πως είναι έτσι τοποθετημένοι; Συνήθως το ωραίο πηγαίνει μαζί με το σωστό και λειτουργικό. Για ξαναδές το θέμα τοποθέτηση. Μην ψάχνεις να λύσεις προβλήματα μετά όπως με τον τελικό...
Φυσικά και μπορουσα να τους βαλω ομορφα και ωραια . Προφανως τους εχω βαλει επιτηδες ετσι γιατι δεν ειχα το υψος για να μπουν αλλιως. Κατι κερδιζεις , κατι χανεις . Λειτουργικά δεν νομιζω να εχει θεμα , αν αντι για κατακορυφα ειναι πλαγια . Αλλα και παλι εδω ειμαστε . Δεν κανω παραγωγη , το μερακι μου κανω , οποτε το ξαναλλαζω ...
Καλησπερα. Αφου δεν εβρισκα ενα κουμπι για ποντεσιομετρο της προκοπής στην αγορά , το εφτιαξα μονος μου , τακα - τακα ...
Ξυλο δρύ , σταθεροποιημενη λευκα με υπεροχα νερα , και βουλκανικο χαρτι
20240521_193912.jpg
20240521_193844.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.038
Reaction score
1.489
Διακρίνω έναν θυμό...δεν σε μαλώνουμε, συμβουλές δίνουμε (τουλάχιστο εγώ) για να προλάβεις προβλήματα και χάσιμο χρόνου. Οι πυκνωτές σαφώς μπορούν να γύρουν ώστε να χωρέσουν στο διαθέσιμο ύψος αλλά έχουν αρκετά μακριά πόδια ώστε να μην χρειαστούν καλώδια τσόντες. Αν θα έχεις θέμα λειτουργικά, θα το καταλάβεις στις δοκιμές. Και με τον τελικό κάπως έτσι έγινε...
Επίσης, αφού το κουτί το φτιάχνεις εσύ όπως έκανες και με τον τελικό (και από ότι φαίνεται χειρίζεσαι πολύ καλά το ξύλο) γιατί δεν το φτιάχνεις πιο ευρύχωρο; Το έχεις από άλλη προσπάθεια-κατασκευή; Μιας και μπήκες στον χορό, κάνε τις σωστές κινήσεις και τις απαραίτητες "θυσίες".
Φιλικά πάντα.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Διακρίνω έναν θυμό...δεν σε μαλώνουμε, συμβουλές δίνουμε (τουλάχιστο εγώ) για να προλάβεις προβλήματα και χάσιμο χρόνου. Οι πυκνωτές σαφώς μπορούν να γύρουν ώστε να χωρέσουν στο διαθέσιμο ύψος αλλά έχουν αρκετά μακριά πόδια ώστε να μην χρειαστούν καλώδια τσόντες. Αν θα έχεις θέμα λειτουργικά, θα το καταλάβεις στις δοκιμές. Και με τον τελικό κάπως έτσι έγινε...
Επίσης, αφού το κουτί το φτιάχνεις εσύ όπως έκανες και με τον τελικό (και από ότι φαίνεται χειρίζεσαι πολύ καλά το ξύλο) γιατί δεν το φτιάχνεις πιο ευρύχωρο; Το έχεις από άλλη προσπάθεια-κατασκευή; Μιας και μπήκες στον χορό, κάνε τις σωστές κινήσεις και τις απαραίτητες "θυσίες".
Φιλικά πάντα.
Παρεξηγησες , Καθολου θυμο . Ισα ισα που περιμενω πως και πως καποιο ποστ για να προλαβω καμια πατατα . Θελω οι λαμπες να εξεχουν απο το σασι , ετσι ωστε να μπορω να τις αλλαζω , αλλα και να τις βλεπω . Εβαλα πινς στις βασεις τους και μετα τις κολλησα για να κερδισω ενα ποντο υψος , οποτε μεταξυ πλακετας και σασι ταβανι , εχω 3.5 εκ , οπου σε αυτα πρεπει να εχω ολα τα εξαρτηματα . Ο πυκνωτης που εβαλα τα καλωδια στα ποδια του , δεν ειχε μακρυα ποδια . Γενικα ομως ειναι προσβασιμο το συστημα , οποτε οτι χρειαστει το αντιμετοπιζουμε μετα .
Εχω αλλο θεμα τωρα . Η πλακετα δεν εχει καποιο σημειο που να γειωνεται , Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;;
 


Μηνύματα
25
Reaction score
18
Παρεξηγησες , Καθολου θυμο . Ισα ισα που περιμενω πως και πως καποιο ποστ για να προλαβω καμια πατατα . Θελω οι λαμπες να εξεχουν απο το σασι , ετσι ωστε να μπορω να τις αλλαζω , αλλα και να τις βλεπω . Εβαλα πινς στις βασεις τους και μετα τις κολλησα για να κερδισω ενα ποντο υψος , οποτε μεταξυ πλακετας και σασι ταβανι , εχω 3.5 εκ , οπου σε αυτα πρεπει να εχω ολα τα εξαρτηματα . Ο πυκνωτης που εβαλα τα καλωδια στα ποδια του , δεν ειχε μακρυα ποδια . Γενικα ομως ειναι προσβασιμο το συστημα , οποτε οτι χρειαστει το αντιμετοπιζουμε μετα .
Εχω αλλο θεμα τωρα . Η πλακετα δεν εχει καποιο σημειο που να γειωνεται , Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;;
Τους πυκνωτες θα μπορουσες να τους πλαγια αλλα απο την κατω πλευρα του τυπωμενου συγκρατοντας τους με καποιο θεματικο και λιγη θερμοκολλα προσαρμοζοντας αναλογα το υψος του τυπωμενου απο το σασι απλα για να μην φαινοντια απο επανω αν εχεις προβλημα χωρου

Για την γειωση που λες τι ακριβος θελεις να κανεις ;
 

Μηνύματα
298
Reaction score
246
Τους πυκνωτες θα μπορουσες να τους πλαγια αλλα απο την κατω πλευρα του τυπωμενου συγκρατοντας τους με καποιο θεματικο και λιγη θερμοκολλα προσαρμοζοντας αναλογα το υψος του τυπωμενου απο το σασι απλα για να μην φαινοντια απο επανω αν εχεις προβλημα χωρου

Για την γειωση που λες τι ακριβος θελεις να κανεις ;
Kalhmera. Το σκεφτηκα , αλλα αν τους εβαζα απο κατω θα διπλασιαζα το παχος του κυκλωματος . Επρεπε σε συνολο 5 εκ ( υψος σασι) να τα χωρεσω ολα . Τωρα , γιατι δεν χρησιμοποιησα μεγαλυτερο σασι θα μου πεις... Ε το ειχα και ειπα να μην παει χαμενο. Ολα καλα παντως τα χωρεσα ολα :)
Kalhmera. Το σκεφτηκα , αλλα αν τους εβαζα απο κατω θα διπλασιαζα το παχος του κυκλωματος . Επρεπε σε συνολο 5 εκ ( υψος σασι) να τα χωρεσω ολα . Τωρα , γιατι δεν χρησιμοποιησα μεγαλυτερο σασι θα μου πεις... Ε το ειχα και ειπα να μην παει χαμενο. Ολα καλα παντως τα χωρεσα ολα :)
Για την γειωση , δεν θελω να κανω κατι , απλα μου εκανε εντυπωση και λεω κατσε να ρωτησω μη γινει καμια στρανη παλι
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.137
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top