Κεραία fm εσωτερική

Μηνύματα
267
Reaction score
0
Ρε παιδιά, για βοηθείστε λίγο. Ψάχνω μια εσωτερική κεραία ραδιοφώνου για το σπίτι τύπου Τ και δεν βρίσκω τίποτα. Μήπως μπορεί κανείς να μου υποδείξει που μπορώ να βρω?
 




Μηνύματα
267
Reaction score
0
Απάντηση: Κεραία fm εσωτερική

Τις έχω βρει αυτές, αλλά έψαχνα αυτές που είναι σαν του αυτοκινήτου που κολλάνε στο τζάμι και έχουν και ενισχυτή. Αυτή η τελευταία δεν είναι κακή, απλώς είναι τεράστια και ακούω κράξιμο από την κυρία του σπιτιού.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Απάντηση: Κεραία fm εσωτερική

Τις έχω βρει αυτές, αλλά έψαχνα αυτές που είναι σαν του αυτοκινήτου που κολλάνε στο τζάμι και έχουν και ενισχυτή. Αυτή η τελευταία δεν είναι κακή, απλώς είναι τεράστια και ακούω κράξιμο από την κυρία του σπιτιού.
Αυτή όμως είναι η "δοκιμασμένη λύση", όπως είπες (εκτός αν έχει κεντρική εγκατάσταση το διαμέρισμα).

Οι άλλες δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει.

Ερώτηση: Τις κεραίες δίπολα στα FM, πως τις τοποθετείτε? Οριζόντια ή κατακόρυφα?
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: Κεραία fm εσωτερική

Τις έχω βρει αυτές, αλλά έψαχνα αυτές που είναι σαν του αυτοκινήτου που κολλάνε στο τζάμι και έχουν και ενισχυτή. Αυτή η τελευταία δεν είναι κακή, απλώς είναι τεράστια και ακούω κράξιμο από την κυρία του σπιτιού.
Καλησπέρα,
Για την βελτιστοποίηση της λήψης στα FM το δίπολο πρέπει να έχει μήκος 1,5m περίπου, όπως αυτο του 1,5€.
Ο λόγος είναι ο εξής, η βέλτιστη λήψη επιτυγχάνεται με διάσταση διπόλου ίση με το 1/2 του μήκους κύματος, στα FM η συχνότητες είναι στα 88MHz-108MHz, από τη σχέση λ=c/ν, προκύπτει 88MHz->μήκος 3,41m, 108MHz->μήκος 2,77m, MT=1,51m.
Η χρήση ενισχυτή κεραίας θα εισάγει θόρυβο στο σήμα.

Ενισχυτή λήψης FM θα βρεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών όπως πχ Φανός, Ράδιο Κατουμά, Βενιέρης, Κοντοράβδη, Παπαθέου κλπ

Σχετικά με την οριζόντια ή κάθετη τοποθέτηση της κεραίας, τα Η/Μ κύματα διαδίδονται προς όλες τις κατευθύνσεις, έτσι σε περιβάλον, χωρίς εμπόδια από την εκπομπή δεν αναμένεται να υπάρχει διαφορά.
Σε αστικό περιβάλον το οριζόντιο τμήμα της κεραίας έχει μεγαλύτερο ρόλο.
Βέβαια η καλύτερη λήψη επιτυγχάνεται με κεραία στην ταράτσα
Χρήσιμο λινκ: http://www.gcaudio.com/resources/howtos/antenna.html
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κεραία fm εσωτερική

Ερώτηση: Τις κεραίες δίπολα στα FM, πως τις τοποθετείτε? Οριζόντια ή κατακόρυφα?
Πειραματίσου...

Εγώ έχω μία σαν κι αυτήν που προτείνατε παραπάνω:
http://www.lostinmarket.gr/market/products_detail.php?categoryId=1070&productId=3252

Αρχικά την είχα τοποθετημένη οριζόντια. Κάποια στιγμή σκέφτηκα να την βάλω κατακόρυφη και τότε βελτιώθηκε η λήψη σε όλες τις συχνότητες. Περιοχή μου Νέα Σμύρνη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top