Κεραία tuner - βοήθεια χωριανοί...

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Πήρα αέρα από την εξαιρετική βοήθεια του forum σε άλλο θέμα που είχα και ζήτω τη βοήθειά σας για ακόμα κάτι: μου έκαναν δώρο ένα παλιό ραδιόφωνο, και συγκεκριμένα το Sansui TU-x301i (https://www.hifiengine.com/manual_library/sansui/tu-x301.shtml). 30ετίας και βάλε μεν αλλά σε άψογη κατάσταση. Κεραία όμως δε μου έδωσαν, και δεν έχει υποδοχή για βύσμα τύπου TV για την κεραία, παρά μόνο τις κλασικές διπλές υποδοχές καλωδίου των 75Ω/300Ω για FM/AM. Υπέθεσα ότι θα είναι εύκολο να βρω κάτι αλλά τελικά, άκρη δε βγάζω στα καταστήματα για το τι να πάρω. Κάθε βοήθεια για μια απλή εσωτερική κεραία FM, ευπρόσδεκτη!
 


Μηνύματα
13
Reaction score
4

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.500
Περιοχή;

Πιάνεις καλά τους σταθμούς με άλλο ραδιόφωνο;
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Πήρα αέρα από την εξαιρετική βοήθεια του forum σε άλλο θέμα που είχα και ζήτω τη βοήθειά σας για ακόμα κάτι: μου έκαναν δώρο ένα παλιό ραδιόφωνο, και συγκεκριμένα το Sansui TU-x301i (https://www.hifiengine.com/manual_library/sansui/tu-x301.shtml). 30ετίας και βάλε μεν αλλά σε άψογη κατάσταση. Κεραία όμως δε μου έδωσαν, και δεν έχει υποδοχή για βύσμα τύπου TV για την κεραία, παρά μόνο τις κλασικές διπλές υποδοχές καλωδίου των 75Ω/300Ω για FM/AM. Υπέθεσα ότι θα είναι εύκολο να βρω κάτι αλλά τελικά, άκρη δε βγάζω στα καταστήματα για το τι να πάρω. Κάθε βοήθεια για μια απλή εσωτερική κεραία FM, ευπρόσδεκτη!
Ανάλογα με την περιοχή και με τις ειδικότερες συνθήκες που επικρατούν στο σημείο που βρίσκεται ο δέκτης, μπορεί να μην χρειάζεται καν ειδική κεραία. Την καλύτερη λήψη (με την έννοια της σταθερότητας και όχι της ισχύος) σε περιοχή με ισχυρό σήμα fm, την έχω πετύχει με ένα κομμάτι 20 πόντων ηλεκτρολογικού καλωδίου και σε άλλη περίπτωση με καλώδιο 75άρι 1.5 μέτρου ακουμπησμένου σε αντίστοιχο καλώδιο τηλεοπτικής κεραίας. Δεν δοκιμάζεις κι εσύ κάτι από αυτά πριν αγοράσεις οτιδήποτε άλλο. Και δεν το λέω φυσικά για οικονομικούς λόγους, διότι όπως πρότεινε και ο Emmanouil υπάρχουν πολύ φθηνές ενδεχόμενες λύσεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.716
Αυτή που λες, αν δεν κάνω λάθος, θέλει υποδοχή που το ραδιόφωνο δεν έχει. Ή εννοείς να ξηλώσω τα καλώδια και να τα βάλω χεράτα;
Ανέβασε μια φωτογραφία με τις υποδοχές κεραίας του δέκτη.
 



Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Από την φωτογραφία μπορείς εύκολα να καταλάβεις που πάει τι !
Εάν όχι είναι ευκαιρία να κατεβάσεις το manual.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Ευχαριστώ παιδιά - όλα clear. Το ερώτημά μου ήταν αν έπρεπε να πάρω κεραία με έτοιμα τα καλώδια για να μπουν στις υποδοχές (όπως είχε ένα παλιό μου mini-HiFi). Αλλά δεν έβρισκα και τέτοια κεραία πουθενά, οπότε θα "παίξω" με μία σαν αυτές που προτείνετε.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Τ ΤΥPE ANTENNA, θέλεις , τουλάχιστον αυτήν είχε από την μάνα του.
Μπορείς και να βάλεις και κάποια άλλη όμως με ομοαξονικό καλώδιο , όπου το μονόκλωνο καλώδιο θα πιάσει εκεί που λέει 75ωμ, και το άλλο το μπλεντάζ η θωράκιση , θα πάει στο άλλο που λέει GND.
Οτι και να πάρεις θα δουλέψει. Η Αγία παρασκευή γενικά δεν έχει καλή λήψη σαν περιοχή ειδικά από τον Υμητό που βρίσκονται οι περισότεροι εκπομποί.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
6
Tuner JVC
Καλημέρα από την χιονισμένη Αθήνα.Καηκε το tuner,τι πάω για επισκευή,έχει τροφοδοτικό,το παίρνω επισκευασμένο, το τοποθετώ ακριβώς εκεί που ήταν, στο ίδιο σημείο,με τα ίδια μηχανήματα, βάζω την ίδια κεραία στο ίδιο σημείο και συμβαίνει το εξής παράξενο: Όταν το πρωτοανοιγω για να παίξει, πιάνει σταθμούς (έτσι ρύθμισα τις μνήμες) ΌΜΩΣ όσο περνάνε τα λεπτά αρχίζει να χάνει την καλή λήψη, έως να λαμβάνει με το ζόρι και με παράσιτα ελάχιστους σταθμούς. Πήρα κεραία εσωτερική Τ αλλά καμιά βελτίωση.
Μήπως κάτι δεν κάνω καλά;
Μηπως έχει αποτυχία επισκευής;
Μήπως είναι από τα χιόνια και αργότερα θα φτιάξει;
Μήπως δεν συνδέω την κεραία καλά.
Εχω κάνει άπειρους συνδυασμούς και τίποτα.
 

Attachments



Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Tuner JVC
Καλημέρα από την χιονισμένη Αθήνα.Καηκε το tuner,τι πάω για επισκευή,έχει τροφοδοτικό,το παίρνω επισκευασμένο, το τοποθετώ ακριβώς εκεί που ήταν, στο ίδιο σημείο,με τα ίδια μηχανήματα, βάζω την ίδια κεραία στο ίδιο σημείο και συμβαίνει το εξής παράξενο: Όταν το πρωτοανοιγω για να παίξει, πιάνει σταθμούς (έτσι ρύθμισα τις μνήμες) ΌΜΩΣ όσο περνάνε τα λεπτά αρχίζει να χάνει την καλή λήψη, έως να λαμβάνει με το ζόρι και με παράσιτα ελάχιστους σταθμούς. Πήρα κεραία εσωτερική Τ αλλά καμιά βελτίωση.
Μήπως κάτι δεν κάνω καλά;
Μηπως έχει αποτυχία επισκευής;
Μήπως είναι από τα χιόνια και αργότερα θα φτιάξει;
Μήπως δεν συνδέω την κεραία καλά.
Εχω κάνει άπειρους συνδυασμούς και τίποτα.
Είσαι σίγουρος για τη συνδεσμολογία;
Από ότι βλέπω στη φωτογραφία η σωστή συνδεσμολογία για FM είναι ομοαξονικό καλώδιο 75 Ohm, το μπλεντάζ στο ασημί clamp και το μονόκλωνο να το σφίγγει ο μαύρος σφικτήρας. Άρα το ένα λευκό καλώδιο το έχεις βάλει σωστά στη θέση του μονόκλωνου αλλά το άλλο έπρεπε κάπως να το μαγκώσεις στη θέση που έχει ο δέκτης για το μπλεντάζ. Εσύ το έχεις βάλει στην θέση για κεραία των ΑΜ....
Προφανώς η μειούμενη απόδοση σε λίγα λεπτά μπορεί να συνδέεται με το β που έγραψε και ο Σπύρος παραπάνω, αλλά μήπως είναι θέμα συνδεσμολογίας;
 

Μηνύματα
24
Reaction score
6
Η σωστη απαντηση ειναι το β.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι αποτυχία επισκευής υποψιάζομαι. Το δοκίμασα κάμποσες φορές. Όταν το πρωτοανοιγω πιάνει καμπάνα. Όσο περνάνε τα λεπτά, αρχίζει και χάνει το σήμα, σε 15-20 λεπτά έχει χάσει τους περισσότερους σταθμούς και όσους πιάνει με διακοπές. :-(
Οι ίδιοι μου επισκεύασαν έναν ενισχυτή Vintage marantz και το ένα κανάλι παίζει μπάσα και το άλλο πρίμα!(δέχθηκαν την αποτυχία και δεν τον χρέωσαν)
Σε ένα marantz cd player τα κατάφεραν!
Είσαι σίγουρος για τη συνδεσμολογία;
Από ότι βλέπω στη φωτογραφία η σωστή συνδεσμολογία για FM είναι ομοαξονικό καλώδιο 75 Ohm, το μπλεντάζ στο ασημί clamp και το μονόκλωνο να το σφίγγει ο μαύρος σφικτήρας. Άρα το ένα λευκό καλώδιο το έχεις βάλει σωστά στη θέση του μονόκλωνου αλλά το άλλο έπρεπε κάπως να το μαγκώσεις στη θέση που έχει ο δέκτης για το μπλεντάζ. Εσύ το έχεις βάλει στην θέση για κεραία των ΑΜ....
Προφανώς η μειούμενη απόδοση σε λίγα λεπτά μπορεί να συνδέεται με το β που έγραψε και ο Σπύρος παραπάνω, αλλά μήπως είναι θέμα συνδεσμολογίας;
Σωστά λες, είναι λάθος η σύνδεση. Είναι στην προσπάθεια μου μήπως βρω σήμα. :-(
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οι ίδιοι μου επισκεύασαν έναν ενισχυτή Vintage marantz και το ένα κανάλι παίζει μπάσα και το άλλο πρίμα!(δέχθηκαν την αποτυχία και δεν τον χρέωσαν)


Σωστά λες, είναι λάθος η σύνδεση. Είναι στην προσπάθεια μου μήπως βρω σήμα. :-(
Αυτό ειδικά , θάθελες να το εξηγήσεις ?
Ακόμα και να ήθελαν δεν θα είχαν τρόπο να το κάνουν , εκτός και είχαν πρόσβαση στα ηχεία σου και σενέδεαν ένα μεγάφωνο μόνο στο κάθε κανάλι.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
6
Αυτό ειδικά , θάθελες να το εξηγήσεις ?
Ακόμα και να ήθελαν δεν θα είχαν τρόπο να το κάνουν , εκτός και είχαν πρόσβαση στα ηχεία σου και σενέδεαν ένα μεγάφωνο μόνο στο κάθε κανάλι.
Έλα ντε, πως το κατάφεραν; Και ούτε μπορούν να το διορθώσουν αφου τους τον επέστρεψα με ένα tuner ,που νέκρωσε αφού έπαιξε 5' με τον επισκευασμένο ενισχυτή.Με πήραν τηλ και μουπαν έτοιμα. Πάω καιταχαν βάλει να παίζουν κιόλας.Να μου λένε,τα δοκιμάσαμε και δουλεύουν!Και ακουγόταν από το ένα κανάλι μπάσα και το άλλο πρίμα! Μετά από σχετικούς εκνευρισμους δέχθηκαν να μην χρεωθεί η 'επισκευη' του ενισχυτή και να το πάω αλλού. Πλήρωσα για το tuner. Το φέρνω σπίτι και ορίστε,ούτε αυτό επισκευάσθηκε σωστά. Τι να κάνω τώρα, να τους το πάω πίσω και αυτό; Φοβάμαι ότι θα το αποχαλασουν.
 


Μηνύματα
24
Reaction score
6
Ξενυχτας καισυ ε; Ναι πρέπει να τους το πάω και μόνο για να τους την σπάσω. Αλλά είναι μακρυά από μένα , έδωσα 30€ και 2 πηγαινελα 10€ και δύο ώρες χαμένες τουλάχιστον.Δεν είναι και κάνα tuner ιδιαίτερο,ένα jvc Μαλαισίας, περισσότερο συναισθηματικής αξιας.Από επισκευαστες μόνο με στην East electronic έχω δει καλή δουλειά.Αλλα τσιμπάει λίγο.
Ξέρεις κανέναν γνώστη των επισκευών σε τέτοια ;
 

ika

News
Μηνύματα
13.977
Reaction score
12.965
Ξενυχτας καισυ ε; Ναι πρέπει να τους το πάω και μόνο για να τους την σπάσω. Αλλά είναι μακρυά από μένα , έδωσα 30€ και 2 πηγαινελα 10€ και δύο ώρες χαμένες τουλάχιστον.....
Δεν μας λες και ποιοί είναι για να τους αποφεύγουμε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top