Κλήση τροχαίας. Παραγραφή;

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.155
Καλησπέρα σε όλους.

Μου ήρθε ένα χαρτί από δήμο των αθηνών όπου διέμενα παλιότερα για μια κλήση παράνομης στάθμευσης. Έχει τα στοιχεία μου κανονικά και την πινακίδα του τότε αυτοκινήτου. Δεν φαίνεται δηλαδή να είναι κάποιο κόλπο/απάτη.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Μήπως επειδή είναι η κλήση του 2009 να έχει παραγραφεί; Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση για να μην σκάσει το ποσό προσαυξημένο σε καμιά εφορία;
 

Μηνύματα
1.244
Reaction score
2.061
Καλησπέρα σε όλους.

Μου ήρθε ένα χαρτί από δήμο των αθηνών όπου διέμενα παλιότερα για μια κλήση παράνομης στάθμευσης. Έχει τα στοιχεία μου κανονικά και την πινακίδα του τότε αυτοκινήτου. Δεν φαίνεται δηλαδή να είναι κάποιο κόλπο/απάτη.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Μήπως επειδή είναι η κλήση του 2009 να έχει παραγραφεί; Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση για να μην σκάσει το ποσό προσαυξημένο σε καμιά εφορία;
Να το πληρωνες μηπως;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.783
Καλησπέρα σε όλους.

Μου ήρθε ένα χαρτί από δήμο των αθηνών όπου διέμενα παλιότερα για μια κλήση παράνομης στάθμευσης. Έχει τα στοιχεία μου κανονικά και την πινακίδα του τότε αυτοκινήτου. Δεν φαίνεται δηλαδή να είναι κάποιο κόλπο/απάτη.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Μήπως επειδή είναι η κλήση του 2009 να έχει παραγραφεί; Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση για να μην σκάσει το ποσό προσαυξημένο σε καμιά εφορία;
Η παραγραφή γίνεται στην εικοσαετία.
Διάβασε εδώ.

Πριν τις εκλογές είχε γίνει μία αναγγελία για μείωση του χρόνου αλλά δεν ξέρω από ποτέ κι αν θα ισχύσει.
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.155
Η παραγραφή γίνεται στην εικοσαετία.
Διάβασε εδώ.

Πριν τις εκλογές είχε γίνει μία αναγγελία για μείωση του χρόνου αλλά δεν ξέρω από ποτέ κι αν θα ισχύσει.
Με βάση αυτά που γράφεις πρέπει να πάω δημαρχείο να ζητήσω την κλήση. Μια και πρόκειται για 40€ δεν φαίνεται να συμφέρει. Καλύτερα να το πληρώσω.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑ ΜΕ

ΤΟ ΑΦΜ.
Όχι δεν πρέπει να είναι αυτό. Γράφει το ΑΦΜ μου κανονικά στο χαρτί που έστειλαν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Η παραγραφή γίνεται στην εικοσαετία.
Διάβασε εδώ.

Πριν τις εκλογές είχε γίνει μία αναγγελία για μείωση του χρόνου αλλά δεν ξέρω από ποτέ κι αν θα ισχύσει.
Αυτό δεν ολοκληρώθηκε;



Σε μια πληρωμή δημοτικών τελών που έκανε ενοικιαστής μου, τα προ του 2013 παραγράφηκαν.
 

TGD

Μηνύματα
7.246
Reaction score
7.274
Αρκεί να μην την έχεις ξαναπληρωσει.
Οι δήμοι δεν ξέρουν τι έχουν εισπράξει και στέλνουν αβερτα ειδοποιήσεις. Άμα έχεις κρατήσει την πληρωμή μετά από 15 χρόνια σου λένε συγγνώμη λάθος. Αλλιώς τα ξαναπληρωνεις.

ΥΓ. Η δημοτική αστυνομία σου έκοψε την κλήση, όχι η τροχαία.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.783
Αυτό δεν ολοκληρώθηκε;



Σε μια πληρωμή δημοτικών τελών που έκανε ενοικιαστής μου, τα προ του 2013 παραγράφηκαν.
Θεωρητικά, ναι. Αλλά εξαρτάται από τον Δήμο και τις δικαιολογίες που βρίσκει για το πότε αρχίζει η μέτρηση της δεκαετίας.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.155
Αρκεί να μην την έχεις ξαναπληρωσει.
Οι δήμοι δεν ξέρουν τι έχουν εισπράξει και στέλνουν αβερτα ειδοποιήσεις. Άμα έχεις κρατήσει την πληρωμή μετά από 15 χρόνια σου λένε συγγνώμη λάθος. Αλλιώς τα ξαναπληρωνεις.

ΥΓ. Η δημοτική αστυνομία σου έκοψε την κλήση, όχι η τροχαία.
Δεν παρέλαβα κλήση ποτέ. Αν την είχα παραλάβει θα την είχα πληρώσει τότε.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
570
Θα πρότεινα να πήγαινες στην υπηρεσία του δήμου που είναι υπεύθυνη για τη κλήση να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα.. Ποτέ δεν ξέρεις.
Και αν όντως είσαι υπεύθυνος να κάνεις το αυτονόητο και να τη πληρώσεις.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.155
Θα πρότεινα να πήγαινες στην υπηρεσία του δήμου που είναι υπεύθυνη για τη κλήση να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα.. Ποτέ δεν ξέρεις.
Και αν όντως είσαι υπεύθυνος να κάνεις το αυτονόητο και να τη πληρώσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι μένω πλέον κρήτη και η κλήση είναι αθήνα. Οπότε ότι γίνει θα είναι τηλεφωνικά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.783


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.162
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top