Κλοπή στοιχείων πιστωτικής κάρτας

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Χαμός γίνεται, έπιασαν και τη δική μου..

Είδα χθες αργά το βράδυ στο app στο κινητό 2 συναλλαγές της πιστωτικής μου, που ήθελαν επιβεβαίωση ή ακύρωση, και αφού τις ακύρωσα (η μία μάλιστα ήταν 350+ ευρώ) προχώρησα και στην ακύρωση της πιστωτικής κάρτας για λόγους ασφαλείας.

Σας έχει συμβεί;

Μεγάλο μανίκι με περιμένει πάντως, πρέπει να ξανασυνδεσω ένα σωρό λογαριασμούς με την νέα πιστωτική, από κινητό και ΔΕΗ, μέχρι Tidal, PayPal και δεξερωγωτι, βουνό μου φαίνεται.... ☹

Μου είπαν σε 7 μέρες θα παραλάβω την νέα κάρτα, άντε να δούμε..

Πάνω που άρχισα να δουλεύω σκέτο το κινητό για πιστωτική κάρτα, πήρε μπούλο η κάρτα! Χαχαχαχαχαχαχα
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
από το κινητό λες να διέρευσε?
Το από που διέρευσε δεν το βρίσκεις εύκολα.
Είχα πάει τράπεζα κάποτε για μια υποψία και είναι λίγο σκούρα τα πράγματα.
Ευτυχώς που δεν του πήραν χρήματα, μετά μπερδεύεται το πράγμα.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Την χρησιμοποίησες στο παρελθόν κάπου και αυτό το "κάπου" το κλέψανε/χακαραν.

πχ πρόσφατα
https://techblog.gr/internet/chakaran-tin-easyjet-kai-eklepsan-plirofories-9-ek-pelaton-tis/

Σε σταδιακή αντικατάσταση έως και 15.000 πιστωτικών και χρεωστικών καρτών προχωρούν οι τράπεζες τις τελευταίες ημέρες, σε μια προσπάθεια να εξαλείψουν τις επιπτώσεις της υποκλοπής των στοιχείων πελατών τους που καταγράφηκε σε εταιρεία ταξιδιωτικής πρακτόρευσης. Σύμφωνα με την Καθημερινή , πρόκειται για ελληνική εταιρεία που δραστηριοποιείται στον χώρο online πωλήσεων τουριστικών υπηρεσιών, δηλαδή κρατήσεων αεροπορικών, ακτοπλοϊκών εισιτηρίων, ξενοδοχείων, αυτοκινήτων, ταξιδιωτικών ασφαλίσεων.
 
Last edited:

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Πριν από κάνα δυο βδομάδες μου είχε στείλει mail η eurobank ότι έχει αύξηση σε θέματα υποκλοπής, προσωπικά μια φορά έγιναν δύο συναλλαγές 0.80€ και κατευθείαν η τράπεζα μπλόκαρε την κάρτα. Στο τηλ μου είπαν ότι έτσι τσεκάρουν ότι έχουν πρόσβαση στην κάρτα και μετά χτυπάνε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
από το κινητό λες να διέρευσε?
Όχι, δεν νομίζω.

Μάλλον πρόκειται για μαζική κλοπή στοιχείων από πιστωτικές κάρτες, μέσω διαδικτύου.

Μου ήρθε 11:30 το βράδυ ένα αίτημα για επικύρωση συναλλαγής στα 75€, το οποίο ακύρωσα, και στο καπάκι ένα δεύτερο για 350€, το οποίο επίσης ακύρωσα.

Στο καπάκι ακύρωσα την κάρτα.

Να σκρινσοτ από την ακύρωση της δεύτερης συναλλαγής:

Screenshot_20200609_232616_com.EurobankEFG.jpg


"Skrill limited" δεν είναι ο "κλέφτης", αλλά ο έμπορος στον οποίον έβαλαν τα στοιχεία της κάρτας για πληρωμή.

Ευτυχώς που υπήρχε αυτή η δικλείδα ασφαλείας στη συναλλαγή με τον συγκεκριμένο έμπορο.

Για αυτές τις δικλείδες ασφαλείας, υπεύθυνο είναι το κατάστημα που μπορεί και να μην τις έχει, οπότε χρεώνεται κανονικά η κάρτα, και μετά αφού τα πληρώσεις, κάνεις αίτημα για να τα πάρεις πίσω.

Δε μπορείς πάντως να ακυρώσεις τη συναλλαγή άμα πληρωθεί.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μπες μέσα στο app πάτα πάνω στην κάρτα και κλείσε τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Ή βάλε ένα όριο πχ 100€. Κλείσε όλες τις ηλεκτρονικές συναλλαγές εξωτερικού και στο ATM βάλε όριο 100€. Αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω το κάνεις τη στιγμή που το θες και πάλι πίσω.
Εγώ έτσι έχω κάνει.
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Για αυτό έκοψα τις πιστωτικές. Μόνο ρεβολουτ τώρα
Όχι, δεν νομίζω.

Μάλλον πρόκειται για μαζική κλοπή στοιχείων από πιστωτικές κάρτες, μέσω διαδικτύου.

Μου ήρθε 11:30 το βράδυ ένα αίτημα για επικύρωση συναλλαγής στα 75€, το οποίο ακύρωσα, και στο καπάκι ένα δεύτερο για 350€, το οποίο επίσης ακύρωσα.

Στο καπάκι ακύρωσα την κάρτα.

Να σκρινσοτ από την ακύρωση της δεύτερης συναλλαγής:

View attachment 169106

"Skrill limited" δεν είναι ο "κλέφτης", αλλά ο έμπορος στον οποίον έβαλαν τα στοιχεία της κάρτας για πληρωμή.

Ευτυχώς που υπήρχε αυτή η δικλείδα ασφαλείας στη συναλλαγή με τον συγκεκριμένο έμπορο.

Για αυτές τις δικλείδες ασφαλείας, υπεύθυνο είναι το κατάστημα που μπορεί και να μην τις έχει, οπότε χρεώνεται κανονικά η κάρτα, και μετά αφού τα πληρώσεις, κάνεις αίτημα για να τα πάρεις πίσω.

Δε μπορείς πάντως να ακυρώσεις τη συναλλαγή άμα πληρωθεί.
Κωστα ρωτά την τράπεζα σου. Νομίζω μπορείς και αυτοί είναι ασφαλισμένοι. Εμένα έτσι μου είχαν πει
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Μπες μέσα στο app πάτα πάνω στην κάρτα και κλείσε τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Ή βάλε ένα όριο πχ 100€. Κλείσε όλες τις ηλεκτρονικές συναλλαγές εξωτερικού και στο ATM βάλε όριο 100€. Αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω το κάνεις τη στιγμή που το θες και πάλι πίσω.
Εγώ έτσι έχω κάνει.
Εμενα μου έπεσε η κάρτα δυο φορές στο δρόμο ευτυχώς έχω βιονικό αυτί μέχρι 13 kHz και από τότε κλειδωμένη μόνιμα
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Είναι πιστωτική η κάρτα, δεν είναι χρεωστική για να κάνει τέτοιες ενέργειες @alexis
Μόνο να την μπλοκάρει μπορεί.

Τουλάχιστον στις τράπεζες που έχω εγώ πιστωτική αυτό γίνεται.
Στην Eurobank δεν θέλω να περνάω ούτε απέξω, 'όχι να έχω κάρτα..:focus:

H Skrill είναι υπηρεσία, λογικά κάποιος προσπάθησε να "φορτώσει" τον λογαριασμό του εκει..
Έχω κι εγω skrill..

Η τράπεζά σου σε ειδοποίησε λόγω 3D secure
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η μόνη έγνοια τώρα να θυμηθείς όλα όσα είχες βάλει να πληρώνονται παγίως από αυτή και να τα φορτώσεις στην επόμενη πριν χτυπήσει κάποια πληρωμή. Όχι ότι θα γίνει και κάτι δηλαδής, θα σε ειδοποιήσουνε.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Από το ebanking της eurobank:

Ισχυρή ταυτοποίηση μέσα από το EurobankMobileApp
Από τις 18/11/2019 η ισχυρή ταυτοποίησή σας για τις online συναλλαγές σας θα γίνεται και μέσα από το Eurobank Mobile App. Θα λαμβάνετε ειδοποίηση στο κινητό σας, αρκεί να έχετε ταυτοποιήσει τη συσκευή σας μέσω του Eurobank Mobile App. Έτσι θα ολοκληρώνετε τις συναλλαγές σας εύκολα και γρήγορα. Εάν δεν έχετε πρόσβαση στο Eurobank Mobile App, η εξακρίβωση της ταυτότητάς σας θα συνεχίσει να γίνεται με Κωδικό μιας Χρήσης (OTP) που λαμβάνετε με SMS στο κινητό σας.

Προσωπικά μετά από υποκλοπή του λογαριασμού μου paypal εφαρμόζω παντού την ισχυρή ταυτοποίηση (μέσω υπολογιστή και κινητού) στις συναλλαγές ή στην είσοδο (paypal-amazon) και δεν αποθηκεύω ΠΟΥΘΕΝΑ στοιχεία πιστωτικών καρτών.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εγώ δεν έχω πιστωτικές, πληρώνω μόνο με χρεωστική. Η κάρτα αυτή έχει πρόσβαση σε ένα λογαριασμό μόνο. Αυτός έχει μόνο τα χρήματα που χρειάζομαι για συναλλαγές, δεν κάθονται ποτέ πάνω από 100€ και αν χρειάζονται παραπάνω αυτά πάνε την ώρα της συναλλαγής από άλλο λογαριασμό που δεν έχει πρόσβαση η κάρτα.
Η κάρτα ταυτόχρονα είναι κλειδωμένη για συναλλαγές εξωτερικού (ανοίγει μόνο αν χρειαστεί για λίγο), εσωτερικές συναλλαγές άνω των 100€ και αναλήψεις άνω των 100€. Έγκριση πληρωμών από το app.
Σε κάθε κίνηση έρχεται email.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Μεγάλο μανίκι με περιμένει πάντως, πρέπει να ξανασυνδεσω ένα σωρό λογαριασμούς με την νέα πιστωτική, από κινητό και ΔΕΗ, μέχρι Tidal, PayPal και δεξερωγωτι, βουνό μου φαίνεται.... ☹
Εγώ για τους ελληνικούς οργανισμούς έχω κάνει πάγιες εντολές συνδεδεμένες με τραπεζικό λογαριασμό, αντί για εντολές πληρωμής με κάρτα.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Χμμμ, κι εγώ τα φοβάμαι αυτά. Ειδικά τώρα που αναγκάστηκα να αυξήσω τις συναλλαγές μέσω ίντερνετ. Έχω 3 χρεωστικές και τις έχω χρησιμοποιήσει και τις 3 και στο εξωτερικό. Βέβαια για παραγγελίες από το εξωτερικό χρησιμοποιώ μόνον μεγάλα καταστήματα, αλλά ποιος ξέρει.. Στην Ελλάδα ζητώ σχεδόν πάντα αντικαταβολή, εκτός αν έχω τσεκάρει το κατάστημα ως φυσική παρουσία. Και αν περνάει από ταυτοποίηση Visa/Mastercard (δηλαδή δίνω τα στοιχεία στην τράπεζα κι όχι στο κατάστημα) νιώθω πιο σίγουρος.

Από προβλήματα είχα μόνο μια φορά πριν από χρόνια. Είχα πάει στην Κίνα τον Αύγουστο και τον Οκτώβριο μου τηλεφώνησαν από την Alpha ότι η κάρτα έχει χρεωθεί στην Κίνα. Έκοψαν τις πληρωμές και μου έστειλαν άλλη. Υποθέτω ότι κάποιος υπάλληλος σε κατάστημα θα κράτησε τα στοιχεία της κάρτας και θα την "αξιοποίησε". Όσο κι αν σας φαίνετε low-tech, στην Αμερική λένε ότι τα περισσότερα στοιχεία πιστωτικών καρτών τα κλέβουν σεβιτόροι! Άλλη μια φορά με τσέκαρε τηλεφωνικά η Eurobank, αλλά τότε ήταν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου στην Ισπανία, οπότε όλα ΟΚ.
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.675
Εγώ με 15 ευρό το χρόνο έχω έξτρα ασφάλεια συναλλαγών μέχρι 4000 ευρό για κάρτες τις ALFΑ και ,PIREUS μου χρειάστηκε όταν με γέλασαν και αντί για πολύμπριζο των 120 ευρό μου έστειλαν γυαλιά ηλίου των 2 ευρό .Ταυτόχρονα υποκλέψανε τους κωδικούς αλλά τα λεφτά μετά από ενέργειες τις ασφάλειας τα πήρα πίσω σε 10 μέρες.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top