Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.629
Απάντηση: Re: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Το να ανησυχείς για το USB καλώδιο είναι σαν να κοιτάς το λογαριασμό της ΔΕΗ και να σε απασχολεί αν ο ταχυδρόμος που τον έφερε στην πόρτα σου φορούσε κοντό ή μακρύ παντελονάκι...
έλιωσα στο γέλιο :135::135::135:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Μισό λεπτό
Εγώ δεν μίλησα για την απόδοση του καλωδίου της kimber , το αγόρασα για να δω ( ακούσω μάλλον διαφορά )
Έχω περιέργεια τη να κάνουμε , και επειδή με πορδές αυγά δεν βάφονται έπρεπε να το αγοράσω , αν είχα την δυνατότητα να το δοκιμάσω πρώτα θα ήταν το καλύτερο
Και purifiers θα δοκιμάσω τέτοιος είμαι
Αλλά όταν θα πω την γνώμη μου αυτή θα έχει προκύψει από ακρόαση και όχι από συζητήσεις καφενείου
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απλά όσοι ξέρουν πως δουλεύει το USB έχουν την πολυτέλεια να κρίνουν τέτοια προϊόντα χωρίς ακρόαση και μετά να "σκοτώνουν" το χρόνο τους σε "συζητήσεις καφενείου".

Για τους μη γνωρίζοντες, και εφόσον επιλέγουν να μην εμπιστεύονται τους γνωρίζοντες, η μόνη λύση είναι να πλερώσουν και να ακούσουν για να βγάλουν συμπεράσματα (όσο χρήσιμα μπορεί να είναι αυτά από τη στιγμή που περιέχουν το "εκρηκτικό μείγμα" έλλειψης γνώσεως και υποκειμενικών εκτιμήσεων).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: Re: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Απλά όσοι ξέρουν πως δουλεύει το USB...
Όταν έχεις χρόνο, κάντο ένα θέμα, με ένα - δυό σχήματα, (το σύγχρονο, το ασύγχρονο, το χάι εντ το USB...)
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Κώστα , και το ρεύμα ξέρουμε πως δουλεύει , και τα ψηφιακά καλώδια ( optical & coaxial ) και τα καλώδια ηχείων
Και ρωτάω εσύ έχεις σε όλες σου τις συσκευές audio καλώδια γενικής χρήσης?
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Και πριν αρχίσετε να παραθέτεται το usb για χρήση στους εκτυπωτές σας θυμίζω ότι μιλάμε για σύνδεση σε benchmark usb
usb audio has no error correction, unlike file transfers. usb audio handles errors by interpolation
κάντε μια ερωτηξη στην benchmark
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Οπότε η ποιότητα των αγωγών και της μόνωσης του καλωδίου παίζει ρόλο
Εάν αυτός είναι διακριτός ηχητικά είναι άλλο θέμα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: Re: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Οπότε η ποιότητα των αγωγών και της μόνωσης του καλωδίου παίζει ρόλο ...

... με τη διαφορά ότι δεν ζούμε στο 1890. Ένα ποιοτικό καλώδιο δεν είναι πλέον ακριβό. Αν νομίζεις πως τα audio data είναι πολύτιμα και ακριβά, σκέψου ότι καθημερινά χιλιάδες administrators παίρνουν αντίγραφα ασφαλείας, αξίας δισεκατομμυρίων δολλαρίων, χρησιμοποιώντας καλώδια USB και SATA και SCSI, που κοστίζουν από 2-3 έως καμιά 30ριά ευρώ.
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Κώστα μπορώ και εγώ να είμαι ισοπεδωτικός
Όλα τα αυτοκίνητα έχουν 4 ρόδες & 1 τιμόνι
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Κώστα , και το ρεύμα ξέρουμε πως δουλεύει , και τα ψηφιακά καλώδια ( optical & coaxial ) και τα καλώδια ηχείων
Έλα που το USB δεν έχει καμμία σχέση με τα παραπάνω...
Άλλο "ψηφιακό" είναι τα optical/coaxial κι άλλο το USB.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

... και πριν μου πεις πως αυτά τα δεδομένα είναι file transfers σε μη πραγματικό χρόνο, σκέψου τί θα συμβεί αν οι δίσκοι των server της Eurobank ας πούμε, δε σου λέω για μεγαλύτερα συστήματα, αρχίσουν να χρειάζονται resend data, διπλασιάζοντας το χρόνο απασχόλησης.

edit: Με πρόλαβες!

Κώστα μπορώ και εγώ να είμαι ισοπεδωτικός
Όλα τα αυτοκίνητα έχουν 4 ρόδες & 1 τιμόνι
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

... με τη διαφορά ότι δεν ζούμε στο 1890. Ένα ποιοτικό καλώδιο δεν είναι πλέον ακριβό. Αν νομίζεις πως τα audio data είναι πολύτιμα και ακριβά, σκέψου ότι καθημερινά χιλιάδες administrators παίρνουν αντίγραφα ασφαλείας, αξίας δισεκατομμυρίων δολλαρίων, χρησιμοποιώντας καλώδια USB και SATA και SCSI, που κοστίζουν από 2-3 έως καμιά 30ριά ευρώ.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι ένας εκτυπωτής usb θα τυπώσει το ίδιο καλλιγραφικά με καλώδιο των 2 ευρώ και με ένα άλλο των 60 ? :111:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Φταίω μετά εγώ ρε Αντώνη, όταν γίνομαι κακός και λέω καλά σας κάνουν;
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

... και πριν μου πεις πως αυτά τα δεδομένα είναι file transfers σε μη πραγματικό χρόνο, σκέψου τί θα συμβεί αν οι δίσκοι των server της Eurobank ας πούμε, δε σου λέω για μεγαλύτερα συστήματα, αρχίσουν να χρειάζονται resend data, διπλασιάζοντας το χρόνο απασχόλησης.

edit: Με πρόλαβες!

Έχω hi-end καλώδιο και στο πληκτρολόγιο και είναι πολύ γρήγορος
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: Re: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Κώστα μπορώ και εγώ να είμαι ισοπεδωτικός
Όλα τα αυτοκίνητα έχουν 4 ρόδες & 1 τιμόνι
Πήγαινε λοιπόν στην αυτοκινητοβιομηχανία να τους πεις να σου φτιάξουν ανάρτηση και ζάντες, όχι από πάμφθηνο χάλυβα ή πανάκριβο τιτάνιο, αλλά από χρυσό 24 καρατίων, να δεις τί θα σου πουν...
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Έχω hi-end καλώδιο και στο πληκτρολόγιο και είναι πολύ γρήγορος
Το θέμα ΔΕΝ είναι η ταχύτητα...:108:
το θέμα είναι αν μειώθηκε το Jitter δηλαδή αν κάνεις λιγότερα λάθη πληκτρολόγησης...
Το έκανες Blind test? (=τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης?):114:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Το θέμα ΔΕΝ είναι η ταχύτητα...:108:
το θέμα είναι αν μειώθηκε το Jitter δηλαδή αν κάνεις λιγότερα λάθη πληκτρολόγησης...
Το έκανες Blind test? (=τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης?):114:
Δεν ματσαρει το ρημάδι το πληκτρολόγιο με το καλώδιο και την motherboard :141:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: Κορόιδα, come σ' αδώθε!!

Δεν ματσαρει το ρημάδι το πληκτρολόγιο με το καλώδιο και την motherboard :141:
Δοκίμασες τα πάντα? φερίτες, κεϊμπλ λίφτερς, αντικραδασμικά, σακχτι στοουνς στο μαδερμπορντ? :118:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Και πριν αρχίσετε να παραθέτεται το usb για χρήση στους εκτυπωτές σας θυμίζω ότι μιλάμε για σύνδεση σε benchmark usb
usb audio has no error correction, unlike file transfers. usb audio handles errors by interpolation
κάντε μια ερωτηξη στην benchmark
Καλό είναι που το ψάχνεις.
Το site του συγκεκριμένου κατασκευαστή δίνει πολλά "πατήματα" για να το ψάξει κάποιος περισσότερο, αλλά δε μπορώ να σου πω και τίποτα γιατί ορισμένοι δεν μπαίνουν ούτε σε αυτό (ή μπαίνουν και βαριούνται / δεν είναι σε θέση να καταλάβουν τι διαβάζουν).

Απλά θα πρότεινα να ενημερώνεσαι από περισσότερες πηγές γιατί πολλές φορές το site του κατασκευαστή, όσο τίμιος κι αν είναι αυτός, δε λέει όλη την αλήθεια.
Για να το πω διαφορετικά, ακόμα και οι πιο τίμιοι κατασκευαστές μας αναφέρουν τι κάνουν αλλά ποτέ δεν αναφέρουν τι ακόμα καλύτερο θα μπορούσαν να κάνουν αλλά δεν το κάνουν (γιατί δεν ξέρουν, δεν τους συμφέρει ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο).

Για περισσότερα δες το σχετικό thread που ανοίγω σε λίγο.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.868
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top