Κουβέντα περί Tidal MQA κλπ loseless και marketing vs Qobuz κλπ

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Καλησπέρα και χρόναι πολλά.

Έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω video με επιχειρήματα κλπ και θα ήθελα τις γνώμες κι εμπειρίες σας.


Κάποια παραπέρα Links που εξηγούν τις τοποθετήσεις διαφόρων κατασκευαστών (και όχι μόνο):








Οι ερωτήσεις μου:

1) Το έχει διαπιστώσει κανείς πρακτικά?

2) Αξίζει να στραφώ στο Qobuz? Αν ναι, το έχει δοκιμάσει κανείς?

3) Qobuz connect επιλογή υπάρχει γενικά, ή γίνεται συνήθως μέσω Roon ή Chromecast?

4) Σε περίπτωση chromecast integration δε θα χάνω σε ποιότητα?

5) To Qobuz λέει πώς με το μεγάλο πακέτο του subscription, δίνει 60% discount για κατεβάσματα κομματιών.
Αυτά είναι σε τί μορφή? FLAC, WAV, ή και τα δυο? Επίσης υπάρχει DRM protection μέσα στο κομμάτι ή είναι ελεύθερο τελείως (αλλιώς δε βλέπω το νόημα κάποιας αγοράς αν έχει DRM)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για τις απαντήσεις σας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
Η ενασχόληση με το MQA μου θυμίζει κάποιον που προσπερνά όλα τα μανάβικα της λαϊκής, Αύγουστο μήνα, για να πάει σε ισλανδικών συμφερόντων ντελικατέσεν να πάρει ληγμένη κονσέρβα παπάγιας Βόρειας Ανταρκτικής.
 


Μηνύματα
535
Reaction score
435
Η ενασχόληση με το MQA μου θυμίζει κάποιον που προσπερνά όλα τα μανάβικα της λαϊκής, Αύγουστο μήνα, για να πάει σε ισλανδικών συμφερόντων ντελικατέσεν να πάρει ληγμένη κονσέρβα παπάγιας Βόρειας Ανταρκτικής.
Πολύ σωστή η τοποθέτηση.

Για streaming service, τί θεωρούμε καλύτερο (πέρα από μία προσωπική ψηφιοποιημένη σε FLAC ή WAV library)?
Να υποθέσω Qobuz ή υπάρχει κάποιο άλλο που να μου διαφεύγει?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
Για streaming service, τί θεωρούμε καλύτερο (πέρα από μία προσωπική ψηφιοποιημένη σε FLAC ή WAV library)?
Ο,τιδήποτε μη απωλεστικό. Ο αλγόριθμος MQA επινοήθηκε για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα της μουσικής βιομηχανίας, και όχι τους ακροατές, αφού τα αρχεία MQA είναι μη μετατρέψιμα σε κάτι που να μπορεί κάποιος να το επεξεργασθεί.
Και εδώ που τα λέμε, αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο για κάποιον ακροατή με προχωρημένες γνώσεις, που θέλει να κοπιάρει αυτό που του στρημάρει κάποιος πάροχος, υπό τις κατάλληλες συνθήκες.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Συμφωνώ για τον αλγόριθμο MQA και το θέτετε και πολύ ευγενικά μπορώ να πώ.

Σύμφωνα με αυτή τη λίστα λοιπόν το μόνο service που βλέπω να προσφέρει μή απολεστικά, είναι το Qobuz. Μπορεί όμως να έχει αλλάξει κάτι, εξού και ρωτάω.


Η άλλη μου ερώτηση τ'ωρα είναι αν ισχύει για το Qobuz στο 100% (και δεν υπάρχουν μαρκετιστικά ψιλά γράμματα ή περιορισμοί) και άν κάποιος έχει δοκιμάσει να αγοράσει μουσική από εκεί εκμεταλλευτόμενος το 60% discount (και σε τί format) και αν είναι ελεύθερη από DRM.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Ο,τιδήποτε μη απωλεστικό. Ο αλγόριθμος MQA επινοήθηκε για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα της μουσικής βιομηχανίας, και όχι τους ακροατές, αφού τα αρχεία MQA είναι μη μετατρέψιμα σε κάτι που να μπορεί κάποιος να το επεξεργασθεί.
Και εδώ που τα λέμε, αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο για κάποιον ακροατή με προχωρημένες γνώσεις, που θέλει να κοπιάρει αυτό που του στρημάρει κάποιος πάροχος, υπό τις κατάλληλες συνθήκες.

Ημίθεε, δεν ενθυμούμαι καλώς, την εξοχότητα σου να προκαλεί ακροατές να αναγνωρίσουν μεταξύ φλακ και mp3 320 mbps , όντας σίγουρος (με το δίκαιο σου) ότι το 98 % δεν θα αντιλαμβανόταν διαφορά ?

Θέλω να πω : δεν χάθηκε κι ο κόσμος σε μία streaming υπηρεσία να ακούς και σε 320 ...
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ο κόσμος δεν χάθηκε,

αλλά το πασάρανε σαν καλύτερο και πληρώνονται και δικαιώματα,
ακόμη και για συσκευές για να το υποστηρίζουν,
πληρώνεις δηλαδή δικαιώματα και παίρνεις αέρα (και μάλιστα υποβαθμισμένο, άσχετα αν γίνεται αντιληπτό ή όχι)
 


Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
ο κόσμος δεν χάθηκε,

αλλά το πασάρανε σαν καλύτερο και πληρώνονται και δικαιώματα,
ακόμη και για συσκευές για να το υποστηρίζουν,
πληρώνεις δηλαδή δικαιώματα και παίρνεις αέρα (και μάλιστα υποβαθμισμένο, άσχετα αν γίνεται αντιληπτό ή όχι)

δεν εννοούσα το mqa που είναι μια ξεκάθαρη απάτη ...
 


Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Πάραυτα το Spotify και το Apple music ετοιμάζουν lossless tier μέχρι το τέλος του χρόνου.

μα και γω που τα λεω αυτά, όντας φαν του σποτιφάι, μόλις βγεί η hifi βέρσιον θα αναβαθμιστώ ... ωστόσο, θεωρώ καλό που γνωρίζω ότι θα το κάνω για ψυχολογικούς λόγους και μόνον ... κρίμα που δεν έχω (-ουμε) την όρεξη και τον χρόνο πλέον να κάναμε κάποιο τυφλό τεστ... θα είχε πολλή πλάκα ...

οι δε πλατφόρμες θα το κάνουν για να παραμείνουν ανταγωνιστικές ... δεν νομίζω να σκάνε για κάτι άλλο ... μόνον να μην χάσουν μερίδιο ... λοσλες θέλει ο κόσμος ; δώστε ...
 
  • Like
Reactions: vet

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σύμφωνα με αυτή τη λίστα λοιπόν το μόνο service που βλέπω να προσφέρει μή απολεστικά, είναι το Qobuz.
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό. Και το Tidal στη HiFi ποιότητα, μια χαρά lossless είναι. Το ίδιο και το αντίστοιχο πακέτο του deezer αν δεν κάνω λάθος.

Πάραυτα το Spotify και το Apple music ετοιμάζουν lossless tier μέχρι το τέλος του χρόνου.
Πάραυτα ή μέχρι το τέλος του χρόνου; Με μπέρδεψες.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
Ημίθεε, δεν ενθυμούμαι καλώς, την εξοχότητα σου να προκαλεί ακροατές να αναγνωρίσουν μεταξύ φλακ και mp3 320 mbps , όντας σίγουρος (με το δίκαιο σου) ότι το 98 % δεν θα αντιλαμβανόταν διαφορά ?

Θέλω να πω : δεν χάθηκε κι ο κόσμος σε μία streaming υπηρεσία να ακούς και σε 320 ...
Φυσικά! Μια χαρά είναι το mp3. Εξαιρετικό πράγμα, πώς να το πω, δεν υπάρχουν πολλά πράγματα γύρω μας που να ένσωματώνουν τόση ικανότητα, τόση νοημοσύνη. Οι τεχνικές του δυνατότητες ξεπερνούν όλα τα αναλογικά μέσα, εξαιρουμένης ίσως της μαγνητοταινίας σε υψηλή ταχύτητα. Αλλά, πλέον, οι σκληροί δίσκοι είναι μεγάλοι και με λογικό κόστος. Επομένως, έχω εκείνο το καταπληκτικό άλμπουμ των Santa Esmeralda -δε θέλω σχόλια!- και σε flac 24-192.

Αμ πώς! :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
Φυσικά, πρέπει να σ' αρέσει αυτό που ακούς, να το νιώθεις. Όχι να το ακούς επειδή έτσι "πρέπει", επειδή έτσι σου είπαν. Να, πάρε παράδειγμα, προ πολλού καιρού ήμουν στου geomiat κι ακούγαμε Mario Biondi. Έπαιζε από πικάπ. Ε, και; Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το ευχαριστιόμουν. Μετά κύλισε ο χρόνος, μαλώσαμε με τον geomiat και τώρα δε μιλιόμαστε. Αυτά έχει η ζωή...
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
εκείνο το καταπληκτικό άλμπουμ των Santa Esmeralda -δε θέλω σχόλια!- και σε flac 24-192.
[/QUOTE]
fixed.
Οντως καταπληκτικό , 'η τακαπληκτικό που έλεγε και ο ovelix.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Φυσικά, πρέπει να σ' αρέσει αυτό που ακούς, να το νιώθεις. Όχι να το ακούς επειδή έτσι "πρέπει", επειδή έτσι σου είπαν. Να, πάρε παράδειγμα, προ πολλού καιρού ήμουν στου geomiat κι ακούγαμε Mario Biondi. Έπαιζε από πικάπ. Ε, και; Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το ευχαριστιόμουν. Μετά κύλισε ο χρόνος, μαλώσαμε με τον geomiat και τώρα δε μιλιόμαστε. Αυτά έχει η ζωή...
Αψέυδεσαι, ημίθεος άθρωπος!!!
Έλα να 'σύ το ξαναβάλω στα DDου, θα συ αρέσει πχιότερο:drinks:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Επομένως, έχω εκείνο το καταπληκτικό άλμπουμ των Santa Esmeralda -δε θέλω σχόλια!
Μια χαρά είναι οι Santa Esmeralda
αλλά να... μόλις ξεκίνησε το βίδεο, νόμιζα πως θα πεταχτεί ο ...Πασχάλης (στιγμιαίο λάθος) από καμιά μεριά!

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
δεν υπάρχει πιο άκυρη λειτουργία στο qobuz στο να προτείνει τραγούδια
πρέπει λίγο να ξυπνήσουν εκεί πέρα....


ξεκίνησα με τζαζ-ροκ και κατέληξα σε εθνικ....:headbang:
μέχρι και τραγούδι μου βρήκα :roflmao:

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top