Κουνουπια

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.504
Ως μαγνήτης κουνουπιών έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν είναι μόνο ότι με τσιμπάνε, κάνω αλλεργική αντίδραση που μπορεί να με "τρώει" για μέρες.

Η πιο απλή λύση Fendona της Basf και Draker της Gemma. Ψεκασμός κάθε μήνα και οπωσδήποτε μετά από βροχή.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.915
Reaction score
41.175
Για πείτε λοιπόν, για οκα αυτα τα ψεκαζόμενα πάνω σε τοίχους ποια είναι η οδηγία; Τον ακουμπάμε τον τοίχο άφοβα μετά από κάποιες ώρες ή μέρες; Μετά το ψέκασμα υπάρχει μυρωδιά; Αναπνέουμε ελεύθερα με βαθιές ανάσες μετά τον ψεκασμό ή αποφεύγουμε το χώρο για κάποιες ωρες ή μέρες;
Λοιπά ζώα, πχ γάτες, που θα έρθουν σε επαφή με το φάρμακο την «ακούνε»;
Φαντάζομαι μαζί με τα κουνούπια δεν μένει ζωντανό και οτιδήποτε άλλο όπως αράχνες, μύγες, μυρμήγκια, κατσαρίδες….
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.305
Reaction score
93.818
Για πείτε λοιπόν, για οκα αυτα τα ψεκαζόμενα πάνω σε τοίχους ποια είναι η οδηγία;
1.Τον ακουμπάμε τον τοίχο άφοβα μετά από κάποιες ώρες ή μέρες;
2. Μετά το ψέκασμα υπάρχει μυρωδιά; Αναπνέουμε ελεύθερα με βαθιές ανάσες μετά τον ψεκασμό ή αποφεύγουμε το χώρο για κάποιες ωρες ή μέρες;
3. Λοιπά ζώα, πχ γάτες, που θα έρθουν σε επαφή με το φάρμακο την «ακούνε»;
4. Φαντάζομαι μαζί με τα κουνούπια δεν μένει ζωντανό και οτιδήποτε άλλο όπως αράχνες, μύγες, μυρμήγκια, κατσαρίδες….
1. Αφού στεγνώσει δεν υπάρχει πρόβλημα
2. Δεν μυρίζει. Παίρνουμε μέτρα προστασίας (μάσκα, παλιά ρούχα) μόνο όταν ψεκάζουμε.
3. Όπως το 1
4. Γλυτώνουμε κι από δαύτα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.915
Reaction score
41.175
Για αυτό το K-othrine μιλάμε;

τι δοσολογία το δουλεύετε;

Είναι και αυτό το Draker που έχει προτείνει ο Αλεξ στη συσκευασία των 300ml βγάζει 30 λίτρα, 6 ψεκαστήρες των 5 λίτρων, και βγαίνει σε καλή τιμή.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.550
Reaction score
30.942
Καλυτερα να βαλεις καποιον να ψεκασει . Μια φορα που ψεκασα μετανιωσα γιατι απο τα ταβανια μου ηρθαν σταγονες στο κεφαλι.
Τωρα απλα παρακολουθω απο μακρια οτι ψεκαζει ολες τις επιφανειες και σκεπαζω μυρωδικα φυτα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
  • 3 μέρες για να στεγνώσει, αν ακουμπήσουμε καλό σαπούνισμα τα χέρια.
  • Δεν ψεκάζουμε τοίχους αν έχουμε μικρά παιδιά γιατί θα ακουμπήσουν
  • Δοσολογία την προτεινόμενη.
  • Μάρκα σχεδόν αδιάφορη πχ Fendona pro
  • Ξεκινάμε από τα λούκια, καθάρισμα για να μην κρατάνε νερά, τα ξεπλένουμε με το λάστιχο.
  • Πιατάκια από γλάστρες
  • Γενικός ψάχνουμε για στάσιμα νερά.
  • Ψεκάζουμε μετά από βροχή, (με την προϋπόθεση ότι δεν θα ξαναβρέξει αύριο) ή στον μήνα.
  • Το που ψεκάζουμε (εκτός από τα νερά που είπαμε) είναι ενα μίγμα κινδύνου και αποτελέσματος. Από τα βασικά που είναι στο σοβατεπί, γλάστρες, σιφόνια, λάμπες. Μέχρι το φοράω στολή και τα κάνω όλα μούσκεμα. Προσωπικά μόνο στα φυτά ρίχνω, στα ντουβάρια δεν έχω δει ιδιαίτερη διαφορά. Στο ταβάνι δεν έχω ρίξει ποτέ.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Επόμενο πρότζεκτ όσο είναι ακόμα νωρίς και προλαβαίνουμε.
Κουνούπια!

Για πείτε, από εξοπλισμό ψεκαστήρες, φάρμακα, στρατηγική και ότι άλλο χρειάζεται.

Σημ.:
Πέρσι θυμάμαι ότι δεν ήταν τραγικά τα πράγματα στο χώρο του πάρκινγκ. Προλάβαινα και έμπαινα στο αυτοκίνητο σώος χωρίς να πάρω μαζί μου και μερικά κουνούπια στην καμπίνα :laugh:
Λίγο υπερβολικό ακούγεται αλλά αυτή ήταν η κατάσταση το 2018-19 και ίσως πιο πίσω.
Τα τελευταία χρόνια λένε ότι άρχισαν πάλι τους ψεκασμούς στην ευρύτερη αττική, μαραθώνα μεριά, και αλήθεια είναι ότι μπορούσα να κάτσω να ασχοληθώ κανά 5 λεπτο με το αυτοκίνητο, λίγο ξεσκόνισμα, προετοιμασία και τέτοια χωρίς να με στραβώσουν.
Δεν τα μπορώ τα γ@μίδια με τίποτα. Στο σπίτι έχω σωθεί με σήτες και κλειστά παράθυρα και κλιματιστικά all the time.
Επειδή λοιπόν όλο και κάτι θα έχει και φέτος, ακόμα δεν έχουν κάνει εμφάνιση, σήμερα για παράδειγμα που ήμουν 5 ώρες κάτω με κοψίματα, μαζέματα, πλυσίματα δεν με τσίμπησε ούτε ένα :party:

Το θέμα είναι αν γίνεται να τα γλιτώσουμε τελείως. Μέχρι τώρα δεν ψέκαζα γιατί ήταν τα παιδιά μικρά και καλά και υπήρχε μια φοβία. Μπούρδες νομίζω πλέον. Θα τα πλακώσω στο ψέκασμα με κάθε προφύλαξη βέβαια.
Για αυτό λοιπόν όσοι έχετε εμπειρία συμβουλέφτεμε!!!
Έχεις δίκιο. Τα τελευταία 2 περίπου χρόνια, η κατάσταση έχει κάπως βελτιωθεί, άγνωστο γιατί (μήπως λόγω των γενικότερων ψεκασμών για κορωνοϊό;).

Ψεκασμούς στην περιοχή που αναφέρεσαι νομίζω είχαν κάνει λόγω κρούσματος/κρουσμάτων ελονοσίας. Ο εναέριος ψεκασμός, από όσο ξέρω, απαιτεί ειδικό πρωτόκολλο, το οποίο περιλαμβάνει και την ολιγοήμερη απομάκρυνση κατοίκων, κάτι που όπως αντιλαμβανόμαστε είναι δύσκολο να εφαρμοστεί σε πυκνοκατοικημένες αστικές περιοχές.

Αν η περιοχή σου είναι πεδινή ή πρώην καλλιεργήσιμη, ή δίπλα σε (κρυφά ή φανερά) ρέματα ή διαθέτει (κρυφά ή φανερά) στάσιμα ύδατα ή πολύ πράσινο, δύσκολο να την γλυτώσεις. Αν αποφασίσεις να ψεκάσεις τον χώρο σου, λάβε υπόψη ότι η ουσία δεν είναι δηλητήριο μόνο για τα έντομα.

Μετακόμιση παίζει; Αν ναι, πάρε τα βουνά (όχι όμως τα δασώδη)...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.915
Reaction score
41.175
Η αλήθεια είναι αυτό που λέτε να ψεκάζουμε στους τοίχους δεν το πολυκαταλαβαίνω. Το φάρμακο δεν είναι απωθητικό ώστε να τα διώχνει οπότε θα είχε ένα νόημα και για όσο καιρό διαρκεί η δράση του με τέτοιο τρόπο, εκτός και αν δεν το έχω καταλάβει σωστά.
Το φάρμακο σκοπό έχει να τα σκοτώσει οπότε θα πρέπει να ρίξουμε εκεί που κατοικούν, σε σκοτεινές περιοχές με υγρασία, σε στοιβάδες ξύλων, φύλλων, σε γλάστρες, στα πιατάκια από τις γλάστρες, μέσα σε θάμνους πιθανόν, σιφώνια, υδρορροές κλπ. Στον τοίχο θα πάνε να ακουμπήσουν όταν ψάχνουν να επιτεθούν, εννοώ στον τοίχο πχ ενός μπλακονιού, οπότε από την επαφή με το φάρμακο φαντάζομαι θα ψοφήσουν. Αλλά πόσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό, για πόσα κουνούπια να σκοτωθούν έτσι. Οι τοίχοι που είναι σε έναν κήπο θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικοί. Επίσης οι τοίχοι του κτιρίου, τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να είναι χρήσιμοι για εξολόθρευση άλλων εντόμων όπως τα μυρμήγκια και οι αράχνες.
Εν τω μεταξύ ❤ πολύ αράχνες. Δεν χαλάω σχεδόν ποτέ τους ιστούς τους. Βοηθούν και στην καταπολέμηση των μισητών κουνουπιών.




Έχεις δίκιο. Τα τελευταία 2 περίπου χρόνια, η κατάσταση έχει κάπως βελτιωθεί, άγνωστο γιατί (μήπως λόγω των γενικότερων ψεκασμών για κορωνοϊό;).

Ψεκασμούς στην περιοχή που αναφέρεσαι νομίζω είχαν κάνει λόγω κρούσματος/κρουσμάτων ελονοσίας. Ο εναέριος ψεκασμός, από όσο ξέρω, απαιτεί ειδικό πρωτόκολλο, το οποίο περιλαμβάνει και την ολιγοήμερη απομάκρυνση κατοίκων, κάτι που όπως αντιλαμβανόμαστε είναι δύσκολο να εφαρμοστεί σε πυκνοκατοικημένες αστικές περιοχές.

Αν η περιοχή σου είναι πεδινή ή πρώην καλλιεργήσιμη, ή δίπλα σε (κρυφά ή φανερά) ρέματα ή διαθέτει (κρυφά ή φανερά) στάσιμα ύδατα ή πολύ πράσινο, δύσκολο να την γλυτώσεις. Αν αποφασίσεις να ψεκάσεις τον χώρο σου, λάβε υπόψη ότι η ουσία δεν είναι δηλητήριο μόνο για τα έντομα.

Μετακόμιση παίζει; Αν ναι, πάρε τα βουνά (όχι όμως τα δασώδη)...
Από εποχή Πατούλη και μετά ξέρω ότι κάνουν εκτεταμένους αεροψεκασμούς στις ελώδεις περιοχές του μαραθώνα, ξεχνάω τώρα την ονομασία της περιοχής. Αν ισχύει ίσως βοήθησε στον έλεγχο του πληθυσμού, από την άλλη δεν ξέρω πόσο επηρεάζει τα κουνούπια της Αθήνας.
Αθήνα μένω και μετακόμιση δεν παίζει όσο ο άλλος ο ακατονόμαστος δεν αφήνει το σπίτι που θέλω να πάω.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Οι αράχνες είναι ευαίσθητες.
Τα μυρμήγκια δεν καταλαβαίνουν τίποτα, μόνο αν τα πετύχεις κατακέφαλα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.660
Reaction score
27.997
Τα κουνούπια αγαπούν ζέστη και υγρασία. Είναι οι ιδανικές συνθήκες αναπαραγωγής.Δεν πρέπει να έχουμε στάσιμα νερά γιατί εκεί έχει αυγά.
Ψεκασμός μόνο στα δέντρα, φύλα και όπου έχει νερά, λούκια κλπ.
Τα μυρμήγκια δεν καταλαβαίνουν
Με τον συνδιασμό Άικον-Ιμπαρέιτορ δεν έμενε τίποτα όρθιο. Δυστυχώς ένα από τα δύο καταργήθηκε.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.305
Reaction score
93.818
Για αυτό το K-othrine μιλάμε;

τι δοσολογία το δουλεύετε;
Ναι. Ένα φακελάκι σε 5 λίτρα νερό. Εγώ πάλι δεν ψεκάζω φυτά και δέντρα, αλλά τοίχους, υδρορροές και λούκια. Και, ναι, δεν έχω πλέον μυρμήγκια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.504
Η αλήθεια είναι αυτό που λέτε να ψεκάζουμε στους τοίχους δεν το πολυκαταλαβαίνω. Το φάρμακο δεν είναι απωθητικό ώστε να τα διώχνει οπότε θα είχε ένα νόημα και για όσο καιρό διαρκεί η δράση του με τέτοιο τρόπο, εκτός και αν δεν το έχω καταλάβει σωστά.
Το φάρμακο σκοπό έχει να τα σκοτώσει οπότε θα πρέπει να ρίξουμε εκεί που κατοικούν, σε σκοτεινές περιοχές με υγρασία, σε στοιβάδες ξύλων, φύλλων, σε γλάστρες, στα πιατάκια από τις γλάστρες, μέσα σε θάμνους πιθανόν, σιφώνια, υδρορροές κλπ. Στον τοίχο θα πάνε να ακουμπήσουν όταν ψάχνουν να επιτεθούν, εννοώ στον τοίχο πχ ενός μπλακονιού, οπότε από την επαφή με το φάρμακο φαντάζομαι θα ψοφήσουν. Αλλά πόσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό, για πόσα κουνούπια να σκοτωθούν έτσι. Οι τοίχοι που είναι σε έναν κήπο θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικοί. Επίσης οι τοίχοι του κτιρίου, τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να είναι χρήσιμοι για εξολόθρευση άλλων εντόμων όπως τα μυρμήγκια και οι αράχνες.
Εν τω μεταξύ ❤ πολύ αράχνες. Δεν χαλάω σχεδόν ποτέ τους ιστούς τους. Βοηθούν και στην καταπολέμηση των μισητών κουνουπιών.






Από εποχή Πατούλη και μετά ξέρω ότι κάνουν εκτεταμένους αεροψεκασμούς στις ελώδεις περιοχές του μαραθώνα, ξεχνάω τώρα την ονομασία της περιοχής. Αν ισχύει ίσως βοήθησε στον έλεγχο του πληθυσμού, από την άλλη δεν ξέρω πόσο επηρεάζει τα κουνούπια της Αθήνας.
Αθήνα μένω και μετακόμιση δεν παίζει όσο ο άλλος ο ακατονόμαστος δεν αφήνει το σπίτι που θέλω να πάω.

Τις αράχνες τις λατρεύω κι εγώ. Μπορεί να είναι και το μόνο έντομο που δεν θέλω να κάνω κακό.

Το πόσο αποτελεσματικός ήταν ο ψεκασμός θα το καταλάβεις μόνο εκ του αποτελέσματος.

Έχω ψεκάσει με Fendona το μεγάλο ντουλάπι της κουζίνας που βάζω τα τρόφιμα. :o
Πριν μερικά χρόνια, μας είχαν φέρει κάτι συσκευασμένα ελβετικά γλυκά (γκοφρετοειδή). Τα είχα βάλει στο ντουλάπι και το καλοκαίρι φύγαμε για το εξοχικό. Μετά από δύο περίπου μήνες άρχισε να χτυπάει ο συναγερμός. Κοιτούσα από τις κάμερες και δεν έβλεπα τίποτα παράξενο. Αποφάσισα να γυρίσω στην πόλη για να δω μήπως ξέχασα κάτι ανοιχτό. Άνοιξα την πόρτα και βρέθηκα σε μία κόλαση! Σε τοίχους και ταβάνια υπήρχαν μικρά μυγάκια. Περπατούσαν και πάνω στο μάτι του συναγερμού γι' αυτό και το χτύπημα.

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι προέρχονταν από τη συσκευασία με τα γλυκά. Είχαν φάει το αλουμινόχαρτο της συσκευασίας και είχαν τρυπώσει σε διάφορες άλλες συσκευασίες που υπήρχαν μέσα στο ντουλάπι και σε όλες τις εσοχές των επίπλων της κουζίνας. Όλα πέταμα, σαπούνισμα, στέγνωμα. Μετά από μία βδομάδα γύρισα πίσω και το άδειο από τρόφιμα ντουλάπι ήταν πάλι γεμάτο από δαύτα, ενώ στα άλλα δωμάτια ήταν πολύ λιγότερα αλλά αρκετά.

Ψέκασα με Fendona τo εσωτερικό του ντουλαπιού και τις γωνίες στα δωμάτια. Ξαναέφυγα κι όταν γυρίσαμε τον Σεπτέμβριο το πάτωμα ήταν ένα νεκροταφείο από μυγάκια. Αυτό ήταν!
Σαπούνισα το εσωτερικό του ντουλαπιού και από τότε όλα ΟΚ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.903
Reaction score
12.536
Η αράχνη είναι το πιο χρήσιμο κατοικίδιο, αφού τρέφεται με μύγες/κουνούπια κλπ.

ελώδεις περιοχές του μαραθώνα, ξεχνάω τώρα την ονομασία της περιοχής
Σχινιάς :roflmao:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Τα κουνούπια αγαπούν ζέστη και υγρασία. Είναι οι ιδανικές συνθήκες αναπαραγωγής.Δεν πρέπει να έχουμε στάσιμα νερά γιατί εκεί έχει αυγά.
Ψεκασμός μόνο στα δέντρα, φύλα και όπου έχει νερά, λούκια κλπ.

Με τον συνδιασμό Άικον-Ιμπαρέιτορ δεν έμενε τίποτα όρθιο. Δυστυχώς ένα από τα δύο καταργήθηκε.
Το Icon
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.504
Ξέχασα να γράψω ότι πριν ένα μήνα αγόρασα από το Leroy Merlin αυτό:


Υπάρχει κι αλλού πιο φτηνά.

Ο λόγος που το πήρα είναι επειδή βαριέμαι να αραιώνω τα άλλα σκευάσματα, να γεμίζω ψεκαστήρες, να λερώνομαι κλπ.
Έκανα δοκιμή στον χώρο γύρω από το πάρκινγκ που, όπως και με τη melina, με περιμένουν τα κουνούπια για να μπουν μαζί μου μέσα στο αυτοκίνητο. 20 μέρες μετά το ψέκασμα δεν έχει εμφανιστεί κουνούπι. Αν επιβεβαιωθεί η αποτελεσματικότητά του και στο εξοχικό με τις άλλες ράτσες κουνουπιών, θα είμαι πολύ χαρούμενος. Στοιχίζει ακριβότερα ανά λίτρο αλλά είναι πρακτικό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Να με κάψεις να φύγουν τα κουνούπια, αν κι εδώ δεν έχει πολλά.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.007
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top