Κριτική στο εικόνα ήχος

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Βασικά έχω διαβάσει πολύ χειρότερες κριτικές για πολύ καλύτερες ταινίες (κάποιος γνωστός κριτικος πρόσφατα τα έβαλε με τον Λαρς Φον Τρίερ και τον Μπονιουέλ). Αλλά έχω συνηθίσει να μην δίνω βάση. Εμπιστεύομαι πάνω απ' όλα τον εαυτό μου και όχι τους κάθε είδους "guru".
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
......... ανόσιο μαγάρισμα στην τριλογία της εφηβίας μας ....!
Εχω ηδη πει στο αλλο thread οτι δε δινω καμια σημασια στο τι λενε οι κριτικοι.

Επισης εχω πει οτι το ΙΙΙ δε με ενθουσιασε και τοσο (μπορει να εφτεγε και εκει που το ειδα).

Τωρα, αν ο εν λογω κριτικος ειναι κοντα στα 30 (ηλικια κοντα στη δικη μου) δε νομιζω οτι εχει δικαιωμα και αποψη να μιλαει για ανόσιο μαγάρισμα στην τριλογία της εφηβίας μας . Μπορει να μην κολλαει και πολυ σαν επιχειρημα αυτο, αλλα....

Αποψη του βεβαια και σεβαστη. Αλλα δεν επιτρεπονται τετοιοι χαρακτηρισμοι σε περιοδικο, γιατι μπορει και να προσβαλουν καποιους.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Το θέμα δεν είναι τι λες αλλά πως το λες.
Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να βγάλεις μία ταινία χάλια και άλλοι τόσοι για να τη βγάλεις καταπληκτική.
Το θέμα είναι πως το κάνεις, και ο συγκεκριμένος κριτικός το έκανε με χαρακτηριστικά λάθος τρόπο λες και έχει προηγούμενα με την ταινία, το Λούκας, το πόλεμο των άστρων ή δε ξέρω και εγώ τι.
Πότέ δεν εμπιστεύομαι κριτικές κανενός, ακόμα και ανθρώπων που ξέρω και σέβομαι απόλυτα την άποψη και το γούστο τους (πιο απλά έχουμε ίδια γούστα) γιατί πολλοί παράγοντες μπορούν να παίξουν ρόλο σε μια κριτική.
Αλήθεια εσάς δεν σας έχει τύχη να αλλάξετε γνώμη για μια ταινία ύστερα από μια δεύτερη θέαση; Να είσαστε σε άσχημη διάθεση ή απλά οι συνθήκες να μην βοηθούσαν;
Απλά επειδή ουδείς αλάθητος, καλό θα ήταν και όλοι αυτοί οι κύριοι που βαφτίζονται κριτικοί να το σκέφτονται όταν γράφουν την γνώμη τους για κάτι, και να εκφράζονται κόσμια και συγκρατημένα ακόμα και αν η γνώμη τους είναι των άκρων γιατί δεν νομίζω να είναι Πάπες!!! (Σε τελική ακόμα και αυτός ζήτησε συγνώμη
 

V

VIDEOMIX

Guest
Δεν λεω να διαγραψουμε κανενα σκηνοθετη ή ταινια αλλα εδω φτασαμε στο ακρο στο οποιο κατατρεχεται απο τους δηθεν ειδικους μια ταινια που ψυχαγωγησε τοσο κοσμο.
Ολα τα ειδη ταινιων πρεπει να υπαρχουν και ολα βρισκουν το κοινο τους . Ομως θελω να το δουμε και με μια αλλη ματια . Αν θελουμε να αποφασισουμε ποιο ειναι πιο σημαντικο. Φανταστειτε τον κοσμο μας χωρις να υπηρχαν καθολου τα Starwars, χωρις τις ταινιες , χωρις τα εκατομμυρια ανθρωπους που πηγαν να τις δουν , παιδια , μεγαλους, χωρις τον φανταστικο αυτο κοσμο που δημιουργησε, χωρις την ιστορια αυτη.
Ελα μωρέ,τι μας νοιάζουν τα εκατομύρια του κόσμου; Αρκεί να ικανοποιώνται οι 1000 στερημένοι "σοφιστές". 8)
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Ελα μωρέ,τι μας νοιάζουν τα εκατομύρια του κόσμου; Αρκεί να ικανοποιώνται οι 1000 στερημένοι "σοφιστές". 8)
Και να φανταστείς πως ΕΣΥ "αποδοκίμασες" (το γράφω ήπια) τον τρόπο γραφής του κριτικού. Τους "τρόπους" τους δικούς σου τους πρόσεξες; Για ξαναρίξε μια ματιά...
 


V

VIDEOMIX

Guest
Ελα μωρέ,τι μας νοιάζουν τα εκατομύρια του κόσμου; Αρκεί να ικανοποιώνται οι 1000 στερημένοι "σοφιστές". 8)
Και να φανταστείς πως ΕΣΥ "αποδοκίμασες" (το γράφω ήπια) τον τρόπο γραφής του κριτικού. Τους "τρόπους" τους δικούς σου τους πρόσεξες; Για ξαναρίξε μια ματιά...
Προσπαθείς να δημιουργήσεις μια τριβή εχω την εντύπωση;
Μήπως εσυ εισαι τελικά αυτός ο κριτικός που τα λεγόμενά του αναλύουμε;
Εδω η παρέα του AVsite, κάνει ανάλυση των πάντων και όλων των θεμάτων της κοινωνίας που ζούμε.
Ελλάτωσε την προσπάθεια φύμωσης λοιπόν.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Ε καλα δεν υπαρχει και καμια προσπάθεια φίμωσης βρε Θανο.

8)

Πάντως εγω εχω να παρατηρήσω πως οι κριτικοί που ειναι φιλικοί με ταινίες που αρέσουν στο ευρύ κοινό δεν χολοσκάνe ουτε είναι πικρόχολοι με ταινίες εντελώς αντίθετες με τα κριτήρια τους .
Απο την άλλη οι κριτικοί που ειναι φιλικοί με ταινίες που αποδέχεται μικρότερη μερίδα θεατών , βγάζουν την χολή τους για οτι πιο εμπορικό.
Αυτο νομιζω πως κατι πρέπει να μας λεει ωστε να μην παίρνουμε και πολύ τοις μετρητοίς τα βαρύγδουπα σχόλια τους
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Προσπαθείς να δημιουργήσεις μια τριβή εχω την εντύπωση;
Μήπως εσυ εισαι τελικά αυτός ο κριτικός που τα λεγόμενά του αναλύουμε;
Εδω η παρέα του AVsite, κάνει ανάλυση των πάντων και όλων των θεμάτων της κοινωνίας που ζούμε.
Ελλάτωσε την προσπάθεια φύμωσης λοιπόν.
Ένα-ένα:

ΚΑΘΕ διάλογος αποτελεί ένα είδος "τριβής", όπου ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ (και ίδιες, βέβαια) απόψεις μπορούν να ακουστούν (και μπορεί να καταλήγουν κάπου ή να μην καταλήγουν πουθενά). ΔΕ χρειάζεται να δημιουργήσω κάτι που υφίσταται εξ αρχής...

Η κριτική είναι ενυπόγραφη, όπως και το username μου. Είναι τα ίδια; Σε διαβεβαιώνω πως όχι...

Και διαφώνησα εγώ σε αυτό; Όχι πως είναι ΚΑΚΟ να διαφωνήσει κάποιος, σωστά;

Την προσπάθεια φίμωσης, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, δεν την αντιλήφθηκα. Ίσως δε φθάνει το βάθος του μυαλού μου μέχρι εκεί. Αν ΟΝΤΩΣ έτσι έπραξα, ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ. Απλώς, είχα την εντύπωση πως αναφέρθηκα ΜΟΝΟ στους δικούς σου τρόπους (μιας και σε ενόχλησαν οι τρόποι του κριτικού) και όχι στο δικαίωμά σου να εκφραστείς και, ΦΥΣΙΚΑ, να διαφωνήσεις κατά βούληση, όπως κάθε νοήμων άνθρωπος...

Είμαι σαφής στις προθέσεις μου; Να προσθέσω κάτι άλλο; Ολοκληρώνουμε εδώ; Ό, τι μου πεις θα κάνω...

Σταύρος Μπαρτζόκας.
Θεσσαλονίκη.
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Εγω θελω να απευθυνθω στους διευθυντες των περιοδικων που περιεχουν μεσα κριτικες για ταινιες και να τους δηλωσω οτι θελω να διαβαζω σχολια που να αφορουν τον μεσο ορο του θεατη. Γιατι πιστευω ακραδαντα οτι οπως σε ολα υπαρχει μια καμπυλη που στις μεσαιες θεσεις αντιστοιχει το 90% του κοσμου και εχει και απο 5% δεξια και αριστερα. Δεν με ενδιαφερουν καθολου οι ακραιες θεσεις του καθε κριτικου . Αφου τα περιοδικα ειναι για ολο τον κοσμο , πρεπει να προσπαθησουν να βοηθησουν την πλειοψηφια να παει να δει εργα που θα της αρεσουν. Ποιος ο λογος υπαρξης μιας κριτικης που δεν συμφωνει με τον μεσο ορο του κοσμου? Για να διαχωριζει ο κριτικος την θεση του απο τον κοινο κοσμο? Για να δηλωσει οτι αυτος ξεχωριζει και εχει ανωτερες εγκεφαλικες λειτουργιες απο τον υπολοιπο απλο κοσμακη και δεν μπορουν να τον ευχαριστησουν τετοια σαχλα μωρουδιστικα εργακια οπως το Starwars?
Ο ρολος των περιοδικων με κριτικες ταινιων ποιος ειναι? Να εκφραζουν την διαφορετικοτητα των συντακτων κριτικων τους ή να μας βοηθουν να διαλεξουμε ταινιες να παμε να δουμε? Προσπαθουν να μην μας αφησουν να δουμε εργο που θα μας ευχαριστησει? Προσπαθουν να μας κανουν να δωσουμε τα λεφτα μας στις πατατες?
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Αναρωτιέμαι διαβάζοντας τα παραπάνω, γιατί θα πρέπει αναγκαστικά να συμφωνούμε με τις απόψεις κάποιου είτε αυτός είναι κριτικός κινηματογράφου είτε όχι.
Επίσης, για ποιό λόγο θα πρέπει να προσπαθούμε να μειώσουμε τους συνομιλητές μας παρά να αντικρούσουμε τα επιχειρήματά τους με άλλα ισάξια.
Δεν είναι αραγε υπερτατη μορφή δημοκρατίας και πλουραλισμού να διαφωνούμε πολλές φορές κάθετα με κάποιον αλλά να του αναγνωρίζουμε το δικαίωμα να είναι ικανός και αντάξιος συνομιλητής μας?
Εν' κατακλείδι, οι κριτικές και πάσης φύσεως απόψεις -για εμένα- θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ως αυτό που είναι δηλαδή...μια έτερη άποψη μέχρι να έχουμε και εμείς τη δική μας.!
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Αναρωτιέμαι διαβάζοντας τα παραπάνω, γιατί θα πρέπει αναγκαστικά να συμφωνούμε με τις απόψεις κάποιου είτε αυτός είναι κριτικός κινηματογράφου είτε όχι.
Επίσης, για ποιό λόγο θα πρέπει να προσπαθούμε να μειώσουμε τους συνομιλητές μας παρά να αντικρούσουμε τα επιχειρήματά τους με άλλα ισάξια.
Δεν είναι αραγε υπερτατη μορφή δημοκρατίας και πλουραλισμού να διαφωνούμε πολλές φορές κάθετα με κάποιον αλλά να του αναγνωρίζουμε το δικαίωμα να είναι ικανός και αντάξιος συνομιλητής μας?
Εν' κατακλείδι, οι κριτικές και πάσης φύσεως απόψεις -για εμένα- θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ως αυτό που είναι δηλαδή...μια έτερη άποψη μέχρι να έχουμε και εμείς τη δική μας.!
Ετσι ακριβως Mike.
Απλως οπως λες και συ δεν πρεπει η οποιαδήποτε κριτική να προσβάλει την αλλη πλευρά.
Αν θυμάμαι καλα αυτην ηταν η ένσταση και του Δημήτρη
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.176
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top