Κρυογεννημένες λυχνίες, αξίζουν;


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
τα παλληκάρια ειναι τεχνοκράτες....
Μη βγιαζεσαι να με κρίνεις, γιατί ιδέαν δεν έχεις τι πχ πυκνωτές έχω ακούσει στη ζωή μου, τι ενισχυτικά και ηχεία έχω κατασκευάσει, τι καλώδια έχω αγοράσει και τι φιδόλαδα έχω ακούσει.
Ιδέαν δεν έχεις. Ούτε στα βαθύτερα όνειρά σου δε μπορείς να φανταστείς πόσο "διαταραγμένος" (κατά τους δικούς σου χαρακτηρισμούς) υπήρξα.

Να σου υπενθυμίσω τέλος νέε μου, ότι σε κανένα ποστ μου δε σε χαρακτήρισα οτιδήποτε. Συ αντιθέτως, με την μία σκορπας χαρακτηρισμούς προς εμένα, τον Κώστα, κι όχι προς τα φιδόλαδα. Συνελθε. Και στο λέω ευγενικά, χάριν του γκεομιατ, αλλιώς απλώς θα σε αγνοούσα. ;)

Τέλος, κάνε ένα κόπο να ψαξεις τι έχει γραφτεί εδώ μέσα για την κρυογενεση. Εύκολο είναι το σερτς. Αυτά τα χαζα, τα έχουμε φάει με το κουτάλι, όταν ακόμα φορούσες παμπερς. :)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.049
Astadiala ρε αλήτες!

Έχω φάει τόνους ποπκόρν με σας...
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
εχει ακουσει κανεις τις ιδιες λυχνιες στο ιδιο κυκλωμα κρυογεννημενες και κανονικες να μας παραθεσει ακουστικη εμπειρια και πιθανη διαφοροποιηση ?
O jannos λεει κατι σωστο,οτι δηλαδη θα ηταν καλο οι λαμπες που συγκρινει καποιος να εχουν ομοιες μετρησεις,και θα ελεγα ακομη κοντινης ημερομηνιας.
Παλαιοτερα ακουσα ενα ζευγαρι Brimar CV4004 και σε συγκριση με ενα δικο μου ζευγαρι προτιμησα τις δικες μου.Δεν ξερω πως συγκρινονταν οι μετρησεις τους αλλα θεωρω αχρειαστο εξοδο την κρυογενεση.Καλυτερα ξοδεψε αν μπορεις σε γνωστες καλες NOS απο αξιοπιστο πωλητη.
 

Z

Zdimis

Guest
Παιδια ωραια η κουβεντα κ το νημα ως εξελιχθηκε αλλα κανα παληκαρι ΝΑ ΠΕΙ κατι σαν "δοκιμασα nos tesla κανονικες και nos tesla κρυο στο ιδιο σετ απ την ιδια μερα Κ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ" Η "ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ διαφορές" θα βοηθουσε. :)(λαμπες μετρημένες φυσικά και ναναι καλές,στο optimum)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
O τρόπος που αντιλαμβανεται καποιος ενα ακουστικο ερέθισμα .Υπάρχουν άτομα που αντιλαμβάνονται λίγο διαφορετικά ακουστικά ερεθίσματα με τον ιδιο τρόπο.Επομένως η κρυογένεση ,μια άλλη μάρκα πυκνωτη ,ενα διαφορετικο ποτεντιομετρο,ενα άλλο καλωδιο,μια αλλη branda λυχνια ,ποδαρακια απο μεταξοσκώληκα κλπ tweaks δεν τα ακουνε ποτέ,ως διαφορετικά στον τροπο που αντιλαμβανονται το ακουστικό ερεθισμα Τελευταια συνηθως ακουνε με ενεργα monitors σε balanced συνδεση παραμασχαλα με pdf που τεκμηριώνουν το ορθόν της προσέγγισης.Και δεν έχω ακουσει snake oil καλωδιωσεις και shakti stones η shakti defusers,η κρυογεννημενα υλικά επομενως δεν τα απορίπτω ω ,αλλιώς θαμουνα και χριστιανός α πηγαίνω by the book.
Και πες λοιπόν πως εγώ είχα καλλιεργημένη την "ακουστική αντιληπτικότητα" και σου έλεγα πως άκουσα δίπλα δίπλα λάμπες κρυογεννημένες ,λάμπες σαββατογεννημένες και λάμπες κρυολογημένες...και πως εντόπισα τρελές διαφορές.
Ειλικρινά τι αξία θα είχε για σένα η κατάθεση της εμπειρίας μου?
Θα έβγαζες κάποιο ουσιαστικό συμπέρασμα?
Και αν έτερος συμφορουμίτης σου έγραφε πως και αυτός τις άκουσε δίπλα δίπλα και δεν άκουσε καμμία διαφορά?
Και αν ένας τρίτος έλεγε πως δεν έχει προσωπική εμπειρία αλλά ο μπατζανάκης του που έχει ,του είπε πως παίζουν διαφορές?
Τι χρήσιμο θα αποκόμιζες από όλα αυτά?
 

Z

Zdimis

Guest
Μη βγιαζεσαι να με κρίνεις, γιατί ιδέαν δεν έχεις τι πχ πυκνωτές έχω ακούσει στη ζωή μου, τι ενισχυτικά και ηχεία έχω κατασκευάσει, τι καλώδια έχω αγοράσει και τι φιδόλαδα έχω ακούσει.
Ιδέαν δεν έχεις. Ούτε στα βαθύτερα όνειρά σου δε μπορείς να φανταστείς πόσο "διαταραγμένος" (κατά τους δικούς σου χαρακτηρισμούς) υπήρξα.

Να σου υπενθυμίσω τέλος νέε μου, ότι σε κανένα ποστ μου δε σε χαρακτήρισα οτιδήποτε. Συ αντιθέτως, με την μία σκορπας χαρακτηρισμούς προς εμένα, τον Κώστα, κι όχι προς τα φιδόλαδα. Συνελθε. Και στο λέω ευγενικά, χάριν του γκεομιατ, αλλιώς απλώς θα σε αγνοούσα. ;)

Τέλος, κάνε ένα κόπο να ψαξεις τι έχει γραφτεί εδώ μέσα για την κρυογενεση. Εύκολο είναι το σερτς. Αυτά τα χαζα, τα έχουμε φάει με το κουτάλι, όταν ακόμα φορούσες παμπερς. :)
Ποιος να συνελθει ,ειναι ενα θέμα για ψαξτο λιγο διεξοδικοτερα -συγνωμη παντως για τους χαρακτηρισμούς τεχνοκρατης και διαταραγμένος ,ειναι βαριες τετοιες κουβεντες δεν επρεπε να τις γραψω.
[DOUBLEPOST=1478544090][/DOUBLEPOST]δεν ψαχνω σωνει κ καλα κατι χρησιμο παντα ,απλά μου αρεσει πινοντας το τσαι μου να καυλαντιζω με διαφορους περιεργους τυπους με εμμονές μιλώντας για την διαφορα που ενδεχομενως επιφερει η κρυογενεση στο σβησιμο των απολήξεων των υψηλών....Ειλικρινά.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
δεν ψαχνω σωνει κ καλα κατι χρησιμο παντα ,απλά μου αρεσει πινοντας το τσαι μου να καυλαντιζω με διαφορους περιεργους τυπους με εμμονές μιλώντας για την διαφορα που ενδεχομενως επιφερει η κρυογενεση στο σβησιμο των απολήξεων των υψηλών....Ειλικρινά.
Το κακό είναι οτι κάτι τέτιες εμμονές τις πληρώνεις ακριβά.......

Καλυτερα ξοδεψε αν μπορεις σε γνωστες καλες NOS απο αξιοπιστο πωλητη.
Αυτό..... Το μόνο καλά τεκμηριωμένο απο τις ακροάσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top