Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457


Το προηγούμενο Σάββατο πήγα κομμωτήριο (!). Εκεί συνάντησα μία φίλη. Αφού μιλήσαμε θέλησε να μου δώσει το τηλέφωνο ενός κοινού γνωστού. Μόνο που το iPhone της είχε κάνει φτερά.

Πριν λιποθυμήσει μου έδωσε τον κωδικό της στο iTunes και εντόπισα το κινητό της στον Άγιο Παντελεήμονα να κινείται προς Άγιο Νικόλαο στα Πατήσια. Χωρίς δεύτερη σκέψη βρέθηκα στο μηχανάκι ενός φίλου και με εκείνον στο τιμόνι κι εγώ με το Find My iPhone ανοιχτό πήγαμε προς Αγ. Παντελεήμονα.

Αφού κοιτάξαμε τα γύρω στενά όπου φαινόταν να είναι το τηλέφωνο, μπήκαμε σε πολυκατοικίες και μαγαζάκια του τετραγώνου και ρωτήσαμε πού θα μπορούσαμε να βρούμε ένα iPhone, το τηλέφωνο έκλεισε.
Ήταν η ώρα να καλέσουμε την αστυνομία. Στο τηλεφωνικό κέντρο της Άμεσης Δράσης όχι μόνο κατάλαβαν αμέσως το τι και πώς (iPhone, εφαρμογή, εντοπισμός) υποσχέθηκαν να έρθουν αμέσως.

Μέσα σε δέκα λεπτά και ενώ νομίζαμε ότι το τηλέφωνο είχε εξαφανιστεί, περνάει από μπροστά μας κάποιος που είχε μπει να ζητιανέψει στο κομμωτήριο δέκα λεπτά πριν καταλάβει η φίλη ότι το τηλέφωνό της έλειπε. Τρεις γραμμές κουρέματος στο πλάι του κεφαλιού ήταν το χαρακτηριστικό που όλοι θυμούνταν. Και ήταν μπροστά μου!

Κάλεσα ξανά την Άμεσο Δράση λέγοντας ότι τον έχω μπροστά μου κι εκείνη ακριβώς τη στιγμή εμφανίζεται το περιπολικό!

Μετά από σωματικό έλεγχο τον συνέλαβαν και πήγαμε όλοι μαζί στο τμήμα Αγ. Παντελεήμονα. Εκεί τον πίεσαν να ομολογήσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ώρα πέρναγε και τελικά του πρότεινα κάτι απλό: Φέρε το τηλέφωνο και θα πας σπίτι σου, αλλιώς θα μείνεις μέσα, δείχνοντας του το κρατητήριο που ήταν ήδη ασφυκτικά γεμάτο.

Μετά από αρκετή πίεση, τηλεφωνήματα στη μητέρα-συνεργό και σχεδόν κωμικοτραγικές σκηνές, πήγαμε στο σημείο που είχε γίνει η σύλληψη. Το τηλέφωνο παρέδωσε τελικά ο ανήλικος αδερφός του, όχι πάνω από 6 χρονών.

Τέλος καλό, όλα καλά…



Ηθικά διδάγματα:


Όσοι έχετε iPhone θα πρέπει να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία Find My iPhone και να θυμάστε πάντα το username και password του iTunes, ώστε να μπορέσετε να εντοπίσετε τη συσκευή σας με τη βοήθεια άλλης συσκευής.

Το τηλέφωνο δεν το βγάζουμε ποτέ από την τσέπη παρά μόνο για να το χρησιμοποιήσουμε. Και μετά το ξαναβάζουμε μέσα!

Το τηλέφωνο της φίλης δεν το έκλεισε αυτός που το έκλεψε. Η ίδια ζήτησε την άμεση κατάργηση της SIM, πράγμα λάθος. Έπρεπε να το αφήσει ανοιχτό, διότι χωρίς δίκτυο, δεν έχει internet, άρα και ο εντοπισμός της θέσης του είναι αδύνατη. Θα μπορούσε να ζητήσει τη φραγή εξερχομένων κλήσεων, αλλά να αφήσει ανοιχτό το Internet και τις εισερχόμενες κλήσεις.

Ποτέ μην μπείτε στη διαδικασία να ψάξετε μόνοι σας το τηλέφωνο. Αφού το εντοπίσετε και μεταβείτε στην περιοχή, καλέστε την αστυνομία. Είναι πραγματικά επικίνδυνο και δεν αξίζει να ρισκάρετε για ένα τηλέφωνο…

Από το Lifo
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Σιγά μη κάνεις όλα αυτά για ένα αιφόν! :136:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Ποτέ μην μπείτε στη διαδικασία να ψάξετε μόνοι σας το τηλέφωνο. Αφού το εντοπίσετε και μεταβείτε στην περιοχή, καλέστε την αστυνομία. Είναι πραγματικά επικίνδυνο και δεν αξίζει να ρισκάρετε για ένα τηλέφωνο…


Να συμπληρώσω δικό μου σχόλιο:
Ακόμα κι αν το τηλέφωνο σας είναι iPhone,μη το ρισκάρετε…Καλέστε την αστυνομία!
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

αν κάποιος μάθει τους κωδικούς μπορεί να ξέρει ανά πάσα στιγμή που είσαι... :405:

η δικαιολογία "είμαι ακόμη στη δουλεία" αχρηστεύεται....:137:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Αν κάποιος μάθει τους κωδικούς,πα να πει ότι είναι κοντινό σου πρόσωπο.Και τι μπορεί να κάνει η…τάνα η Apple σε κάτι τέτοιο?
Δεν είμαστε ούτε KGB ούτε CIA!:)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Το τηλέφωνο δεν το βγάζουμε ποτέ από την τσέπη παρά μόνο για να το χρησιμοποιήσουμε. Και μετά το ξαναβάζουμε μέσα!
Τι λες καλέ!!! Και στην καφετρία δεν θα το έχεις πάνω στο τραπέζι να το βλέπουν όλοι;
Τότε τι το πήρες;
Αν είναι έτσι παίρνεις ένα κινητό της Ζanussi ή της ΑΕG
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Τι λες καλέ!!! Και στην καφετρία δεν θα το έχεις πάνω στο τραπέζι να το βλέπουν όλοι;
Τότε τι το πήρες;
Αν είναι έτσι παίρνεις ένα κινητό της Ζanussi ή της ΑΕG
Οι σκληροπυρινικοί της Apple,είναι για την πάρτυ τους και low profile!:116:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όλα αυτά για να μας πεις ότι πήγες κομμωτήριο... εεεε, να μας διαφημίσεις το iphone ήθελα να πω; :116:

Πρόσεξε πόσο νυχτωμένοι είστε οι αϊφονάκηδες :
1. Ούτε μία ούτε δύο αλλά καμιά δεκαριά apps υπάρχουν για android, δωρεάν ή επί πληρωμή, που κάνουν την ίδια δουλειά πολύ καλύτερα.
2. Σε κάποιες από αυτές τις εφαρμογές μπορείς να βλέπεις σε χάρτη την πορεία του κλεμμένου κινητού on line σε PC στο σπιτάκι σου. Συνεπώς ειδοποιείς την αστυνομία που πάει και στο φέρνει χωρίς να κουνηθείς από την καρέκλα σου.
3. Υπάρχει εφαρμογή για android που μπορείς να την εγκαταστήσεις ΑΦΟΥ στο έχουν κλέψει. Καλό ε;

Αυτά για να μην νομίζετε πάλι ότι ανακαλύψατε την αμερική. :405:


p.s. Έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο στην Χρυσή Αυγή. :138:


...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

:204:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Και δηλαδής αν πάρεις την αστυνομία τρέχει για το κινητό σου;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Είσαι ..φάλα!:137:
Σ΄εμένα απάντησες;

Αν είσαι μάγκας απάντησε στον Αμπερτζάκ! :136:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Λυπηθειτε με, εχω γονατισει απο τα γελια:143:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Re: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Όλα αυτά για να μας πεις ότι πήγες κομμωτήριο... εεεε, να μας διαφημίσεις το iphone ήθελα να πω; :116:

Πρόσεξε πόσο νυχτωμένοι είστε οι αϊφονάκηδες :
1. Ούτε μία ούτε δύο αλλά καμιά δεκαριά apps υπάρχουν για android, δωρεάν ή επί πληρωμή, που κάνουν την ίδια δουλειά πολύ καλύτερα.
2. Σε κάποιες από αυτές τις εφαρμογές μπορείς να βλέπεις σε χάρτη την πορεία του κλεμμένου κινητού on line σε PC στο σπιτάκι σου. Συνεπώς ειδοποιείς την αστυνομία που πάει και στο φέρνει χωρίς να κουνηθείς από την καρέκλα σου.
3. Υπάρχει εφαρμογή για android που μπορείς να την εγκαταστήσεις ΑΦΟΥ στο έχουν κλέψει. Καλό ε;

Αυτά για να μην νομίζετε πάλι ότι ανακαλύψατε την αμερική.


p.s. Έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο στην Χρυσή Αυγή. :138:


...
Κομμωτήριο δεν πήγα,θα πάω όμως next week!Θέλω λίγο κούρεμα και λόγω του καύσωνα,όπως και νάχει!:126:

Δεν είπαμε ότι ανακαλύψαμε την Αμερική,ασφαλώς και υπάρχουν ανάλογα apps για όλα τα smart phones.Άλλωστε δεν είναι προσωπική ιστορία,από το Lifo το πήρα,αφορά όλο τον κόσμο,απλώς επειδή είναι πολύ δημοφιλές το iphone sto Ellada και όχι μόνο ανέφερα το παραπάνω παράδειγμα και το έβαλα στο iCorner,το ρεπορτάζ άλλωστε λέει για iPhone!

Αν ήταν να πάρω τη χρυσή αυγή για να βρω το δίκιο μου,ε,ας πάει και το παλιάμπελο!
Δεν το θέλω πλέον!:402:
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Σ΄εμένα απάντησες;

Αν είσαι μάγκας απάντησε στον Αμπερτζάκ! :136:
Είχε βάλει πολλά smiles,έβαλα κι εγώ και δεν μου το πέρναγε.Διόρθωσα λίγο και είναι ok τώρα!

Αλλά σ'εσένα απάντησα!
:136:

Και είμαι και μάγκας!:137:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Ναι Μιχάλη αν αφορά iPhone τρέχει!
:618::618::618:

:623:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Re: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

από το Lifo το πήρα
Πες μου τώρα ότι διαβάζεις και Lifo να χάσω πάσαν ιδέα... :105:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Re: Κυνηγώντας ένα κλεμμένο iPhone στο κέντρο της Αθήνας!

Πες μου τώρα ότι διαβάζεις και Lifo να χάσω πάσαν ιδέα... :105:
Κατ'ανάγκην!
Είναι ο φίλος της αδερφής μου αρχισυντάκτης!
Εχει μερικά καλά όμως!:126:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.225
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top