Κόντρα πλακέ, Seas κι ένα μάτσο Hypex

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Συγνωμη δε καταλαβαινω. Στη φωτο βλεπω εχει απορροφηση με αυτα τα πανελ διαχυσης στο πισω τοιχο. Πισω απο αυτα υπαρχει πορτα ? Ο τοιχος που ειναι το κλιματιστικο δεν ειναι ο "πισω" τοιχος ακροασης ?
635152D3-EFE0-4F1E-81A3-6CAA36D4A0FF.jpeg
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Συγγνωμη, πλαι δε καταλαβαινω, εγω βλεπω στο ποστ σου 339 φωτο του πισω τοιχου (πρωτη φωτο). Εκει βλεπω μονο μια πορτα , πισω δεξια σου (οπως καθεσαι για να ακουσεις μουσικη, φανταζομαι). Εαν ειναι μονο μια ΟΚ ισχυουν οτι συζητησαμε.

+ Εαν επιπροσθετα υπαρχει και αλλη πισω απο την απορροφηση -διαχυση που βλεπω κρυμμενη 'η οχωρος ειναι ανοιχτος πισω απο την απορροφηση και τη χρησιμοποιησες σαν διαχωριστικο τοτε ακομα καλυτερα.

Παντως και στις δυο περιπτωσεις αλλα σιγουρα στην + εισαι καλυετρα και συμφωνω μαζι σου οτι δεν ευπαρχει περιπτωση. Βεβαια να δοκιμαζες και με μετρηση δε θα ηταν κακο, για να σιγουρευτεις (οταν μπορεσεις), καθως και εαν βγει καποιο πολυ πιο καλο αποτελεσμα δεν ειναι και τιποτα οποτε θες και πολυ καλο αποτελεσμα να την κλεινεις.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Συγγνωμη, πλαι δε καταλαβαινω, εγω βλεπω στο ποστ σου 339 φωτο του πισω τοιχου (πρωτη φωτο). Εκει βλεπω μονο μια πορτα , πισω δεξια σου (οπως καθεσαι για να ακουσεις μουσικη, φανταζομαι). Εαν ειναι μονο μια ΟΚ ισχυουν οτι συζητησαμε.

+ Εαν επιπροσθετα υπαρχει και αλλη πισω απο την απορροφηση -διαχυση που βλεπω κρυμμενη 'η οχωρος ειναι ανοιχτος πισω απο την απορροφηση και τη χρησιμοποιησες σαν διαχωριστικο τοτε ακομα καλυτερα.

Παντως και στις δυο περιπτωσεις αλλα σιγουρα στην + εισαι καλυετρα και συμφωνω μαζι σου οτι δεν ευπαρχει περιπτωση. Βεβαια να δοκιμαζες και με μετρηση δε θα ηταν κακο, για να σιγουρευτεις (οταν μπορεσεις), καθως και εαν βγει καποιο πολυ πιο καλο αποτελεσμα δεν ειναι και τιποτα οποτε θες και πολυ καλο αποτελεσμα να την κλεινεις.
Στον πισω τοιχο εχει μια πορτα, την συρομενη προς την κουζινα.
Στον πλαϊνο αριστερο τοιχο, στο πισω μερος υπαρχει το ανοιγμα προς το χωλ.
Δες λιγο πιο προσεκτικα τις φωτο και θα καταλαβεις.
Και τα δυο ανοιγματα ειναι πισω απο τη θεση ακροασης.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Στον πισω τοιχο εχει μια πορτα, την συρομενη προς την κουζινα.
Στον πλαϊνο αριστερο τοιχο, στο πισω μερος υπαρχει το ανοιγμα προς το χωλ.
Δες λιγο πιο προσεκτικα τις φωτο και θα καταλαβεις.
Και τα δυο ανοιγματα ειναι πισω απο τη θεση ακροασης.
Τωρα καταλαβα. Τοτε προσωπικα νομιζω ολα τελεια (και παραπανω).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν δεν βαριέσαι, ανέβασε ενα συγκριτικό Rt και spectro πριν και μετά τα διαχυτικά
 






dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μην λες τέτοια θα έχουμε θέματα πάλι
Να εξηγήσω λίγο καλύτερα πως τη βλέπω εγώ την υπόθεση οντιο εν έτη 2020:

1. Αν κάποιος ακούει κυρίως εμπορική, σύγχρονη μουσική, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει καλά ασύρματα ηχεία τύπου Sonos. Τα ηχεία αυτού του τύπου έχουν ειδικούς αλγορίθμους με τους οποίους ρυθμίζουν συμπίεση - αποσυμπίεση, τονικότητα, loudness, κάνουν room correction και ελέγχουν την παραμόρφωση με τέτοιο τρόπο που η εμπορική μουσική ακούγεται πάρα πολύ καλά! Εξαιρετικά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψαχτεί με ακριβά hi-fi. Χειρότερα θα ακούει και θα έχει αδειάσει και η τσέπη του.

2. Αν κάποιος ακούει κλασσική, άλλα είδη ασυμπίεστης μουσικής, καλές, σύγχρονες ηχογραφήσεις γενικότερα και βλέπει και ταινίες, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να φτιάξει ένα by the book / pdf σύστημα-χώρο. Ας πάρει όποια μάρκα από τις "καλές" θέλει. Μετά την ισοστάθμιση, λίγο πολύ όλα ίδια ακούγονται. Μικρούς ενεργούς δορυφόρους, κατάλληλα σαμπς, RT, τα γνωστά.

3. Αν κάποιος ακούει κυρίως παλιότερες ηχογραφήσεις και ψάχνει "μαγικό" ήχο από αυτές, να ακούει τη φωνή της τραγουδίστριας να στάζει μέλι (Μέλι είναι κυρία Μαριάννα μου), το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να γράψει στα π@π@ρι@ του τα pdf και να πάρει πικαπι και λυχνίες και χαρμπεθ, να ακούει λάθος αλλά όμορφα. Εδώ θα μου πει κάποιος, γιατί να μην ακολουθήσω το 2., δε θα ακούω καλά ας πούμε Έλα και Λιούις; Μεγάλη συζήτηση, ίσως, αν ψάχνει συνέχεια τα καλά remasters. Γενικά όμως όχι θα έλεγα εγώ. Δεν είναι τυχαίο που και στην παραγωγή μουσικής, τα καλά λαμπάτα μηχανήματα είνα πανάκριβα και χρησιμοποιούνται ακόμη. Για μαγείρεμα, ναι, αλλά so what; Δηλαδή, μόνο στην παραγωγή επιτρέπεται το μαγείρεμα; Εμείς, νο? Χούντα έχουμε;

Αυτά είναι τα Κυριακάτικα 2 σεντς μου. Λυσάξτε ελεύθερα.

Υ.Γ. Εγώ κινούμαι ανάμεσα στο 1. και στο 2. σαν μουσικές και γι αυτό πολλές φορές πιστεύω ότι θα ήμουν καλύτερα και πολύυυυυυ οικονομικότερα αν είχα πάρει Sonos.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Sorry, να συμπληρώσω στην προσέγγιση 3. ότι όποιος την ακολουθεί, να ξέρει ότι καρυκεύματα αγοράζει για τη σούπα που θα φτιάξει και καλό είναι να μην του πιάνουν τον κ0λ0. Να ξέρει για παράδειγμα, ότι το ακριβό καλώδιο δεν έχει φτιαχτεί με καμία επιστημονική μεθοδολογία και έρευνα. Με δοκιμή και σφάλμα έχει φτιαχτεί, στην καλύτερη. Μπορεί και ούτε έτσι.

Επίσης, να μην μας πρήζει τα ούμπ@λ@ με θεωρίες συνωμοσίας, Πρατ και πράσινα άλογα. Έλεος. Εγώ τουλάχιστον, το πιστεύω ότι ακούει όμορφα, δε χρειάζονται αποδείξεις.

Τέλος σε σχέση με το αν το 2. μπορεί να παίξει το ίδιο όμορφα τη φωνή της Έλα όσο το 3., είναι μεγάλη κουβέντα, κάποιοι θα πουν ναι. Εγώ θα πω ότι πέντε+ χρόνια με το dsp της μέτρικ που κάνει παπάδες και άπειρες διαφορετικές καμπύλες στο ντιρακ, δε νομίζω ότι το έχω καταφέρει. Αλλά μπορεί να φταίω εγώ. Ή τα ηχεία μου που είναι ενεργά ;-)
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Κατσε, να διαφωνησω εγω να του τη σπασω του κρυφοχαϊεντά του νταποστ.

2. all the way. Δεν υπαρχει τιποτ’αλλο.
1. αμα εχεις πολλους περιορισμους ή εχεις σκυλοβαρεθει.
3. εγω δεν το καταλαβαινω. Οποιος γουσταρει μεγεια του με χαρα του. Αλλα με μαθηματικη ακριβεια θα σε οδηγησει να κυνηγας ξωτικα και νεράιδες.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Δημήτρη νομίζω ότι ωραία τα κατηγοροποίησες σαν "μπούσουλα" επιλογών, αλλά πάντα υπάρχουν πολλά αλλά όταν έρχεται η πέη ντέη!!! ;)
Όταν δεν υπάρχει οικονομικό ζήτημα μπορείς στο χώρο σου να έχεις απ' όλα, ή κατά καιρούς να δοκιμάζεις διάφορα.
Όταν υπάρχει όμως, βολεύεσαι με ελάχιστα και μια χαρά θάσαι με τόση σχεδόν δωρεάν μουσική που ρέει σήμερα στο διαδίκτυο.
Αναφέρομαι στο κόστος αγοράς μουσικής διότι αυτό ήταν το μέγιστο ζήτημα στις εποχές που ακούγαμε μουσική και όχι μηχανήματα.:)

Εν κατακλείδι, το θέμα της ακρόασης-θέασης, για μένα, είναι καθαρά οικονομικό σε άμεση συνάρτηση με την προσωπικότητα του ενδιαφερομένου.

ΥΓ. Χέσε τα χαρμεθ, ΒΒC falcon...8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δημήτρη νομίζω ότι ωραία τα κατηγοροποίησες σαν "μπούσουλα" επιλογών, αλλά πάντα υπάρχουν πολλά αλλά όταν έρχεται η πέη ντέη!!! ;)
Όταν δεν υπάρχει οικονομικό ζήτημα μπορείς στο χώρο σου να έχεις απ' όλα, ή κατά καιρούς να δοκιμάζεις διάφορα.
Όταν υπάρχει όμως, βολεύεσαι με ελάχιστα και μια χαρά θάσαι με τόση σχεδόν δωρεάν μουσική που ρέει σήμερα στο διαδίκτυο.
Αναφέρομαι στο κόστος αγοράς μουσικής διότι αυτό ήταν το μέγιστο ζήτημα στις εποχές που ακούγαμε μουσική και όχι μηχανήματα.:)

Εν κατακλείδι, το θέμα της ακρόασης-θέασης, για μένα, είναι καθαρά οικονομικό σε άμεση συνάρτηση με την προσωπικότητα του ενδιαφερομένου.

ΥΓ. Χέσε τα χαρμεθ, ΒΒC falcon...8-)
Μου το χάλασες στο υστερόγραφο. :(
 



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Κι αυτό ωραίο...επίσκεψη σε σπίτι φίλου, κουβεντούλα να σου βάλει τις μουσικές που ακούει τελευταία , ή παληά κοινά αγαπημένα ακούσματα, ωραία φάση!!
Ζούμε αλλιώς τώρα, μπορεί να ξαναγίνεται στο μέλλον κάτι που κάναμε παληότερα??
Μέημπι!! :drinks:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top