Κόστος σωμάτων και μηχανών

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Καλην ημέρα άρχοντες. Μια ερώτηση που είχα σε μια συζήτηση το πρωί..


Το κόστος των φακών μπορείς να φτάσει στο Θεό αλλα η απορία είναι τι μέρος της πίττας των χρημάτων πρέπει να έχει ένα σώμα; Για παράδειγμα σώμα για mirorrless/dslr υπάρχει στα 300ευρώ, έχει νόημα να σκας όμως 2.000 για για σώμα 300ευρώ;
Πόσο μάλιστα όταν οι φακοί που αγοράζει κανείς μπορεί να είναι συγκεκριμένης σειράς μηχανών (για παράδειγμα οι mirorrless της sony έχουνε τους φακούς σειράς Ε) και στο μέλλον να θες να αλλάξεις σώμα.


Πιο συγκεκριμένα τώρα (για την περιπτωσή μου) με παραδείγματα
Σενάριο Α. Αγοράζω με 399 ευρώ τη μηχανή με το 18-55 φακό.

Σενάριο Β. Δίνω 100 ευρώ παραπάνω (499 δηλαδή) και παίρνω και έναν φακό ακόμα των 16mm (για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω τον ονομάζουνε 3D) . Αν και ειλικρινά ο έξτρα φακός είναι πολυ φτηνότερος στο πακέτο, από να τον αγοράσεις χωριστά δεν αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα έχει αυτός ο φακός σε σχέση με τον 18-55

Σενάριο Γ. Δίνω 349 ευρώ και αγοράζω μόνο το σώμα . ΄Με τη λογική ότι στο μέλλον οι φακοί της σειράς Ε δεν θα μου είναι χρήσιμοι εάν θέλω να αλλάξω σώμα. Αγοράζω έναν αντάπτορα LA2 και κάποιο φακό της σειράς Α όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί καλύτερα μελλοντικά. Χρηματικά ανεβάινω πάρα πολύ (κόστος αντάπτορα 277 ευρώ)

Σενάριο Δ. Αλλάζω τελείως τη μηχανή και πάω σε lumix-g3 γιατι το σώμα της έχει ήδη ματάκι (για τα σενάρια Α,Β,Γ ματάκι εξωτερικό κοστίζει πάνω από 252 ευρώ) και ρίχνω τα χρηματά αυτά είτε για έξτρα φακό στην g3 είτε αγοράζω το καλύτερο μοντέλο το g5. Προφανώς όμως σε αυτήν την περίπτωση χάνω τον αισθητήρα της sony (και την ποιότητα εικόνας) και πάω σε 3/4.

Ευχαριστώ πολύ.
Ας αρχίση η συζήτηση.
Αλεξ
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Άλεξ, δεν υπάρχει ασφαλής επιλογή για το πόσο πρέπει να κοστίσει ένα σώμα. Οι πιο ασφαλείς αγορές προκύπτουν συνήθως με τον ανάποδο συλλογισμό : "τί χαρακτηριστικά θέλω να'χει το σώμα της μηχανής και πιο σώμα μου τα προσφέρει όλα αυτά στο χαμηλότερο δυνατό κόστος".

Προσωπικά θα επέλεγα είτε το Α είτε το Δ σενάριο.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Re: Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Άλεξ, δεν υπάρχει ασφαλής επιλογή για το πόσο πρέπει να κοστίσει ένα σώμα. Οι πιο ασφαλείς αγορές προκύπτουν συνήθως με τον ανάποδο συλλογισμό : "τί χαρακτηριστικά θέλω να'χει το σώμα της μηχανής και πιο σώμα μου τα προσφέρει όλα αυτά στο χαμηλότερο δυνατό κόστος".

Προσωπικά θα επέλεγα είτε το Α είτε το Δ σενάριο.


Σε ευχαριστώ θα μείνω είτε στο Α είτε στο Β. Έχω φάει κάποιο κόλυμμα με τη συγκεκριμένη μηχανή, βέβαια θα αφήσω και άλλους να απαντήσουνε. Στο ενδιάμεσο πετάγομαι σε μαζί να ξαναδοκιμάσω τις μηχανές. Κάτι τελευταίο μπορείς να μου σχολιάσεις το σενάριο Β. Ο φακός των 16μμ μόνος του έχει 199 ευρώ ε΄νω στο πακέτο δίνω άλλα 100 ευρώ για να τον αγοράσω. Υπάρχει άραγε φοβερη χρησιμότητα για τέτοιο φακό; Το ιδανικότερο θα ήτανε να έχω έναν 18-55 αλλά σε μικρή έκδοση... γιατι ο βασικός φακός του πακέτου είναι μεγάλος και ο συμπαγής κοστίζει τρελά.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Δεν ξέρω γερμανικά για να βοηθήσω. Αν είχες καποιο λινκ με τους δύο φακούς ισως μπορούσα να βοηθήσω με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Δεν ξέρω γερμανικά για να βοηθήσω. Αν είχες καποιο λινκ με τους δύο φακούς ισως μπορούσα να βοηθήσω με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους
O βασικός φακός που παίρνω με 399 είναι ο
http://store.sony.com/webapp/wcs/st...10151&langId=-1&productId=8198552921666192815

και με 499 παίρνω έναν ακόμα τον
http://store.sony.com/webapp/wcs/st...10151&langId=-1&productId=8198552921666192755
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Δε θα τον επαιρνα τον 16αρη. Αν επαιρνα δευτερο θα ηταν ο 50αρης 1.8 (ο οποιος για καποιο λογο κανει τα τριπλα σχεδον απο 50 1.8 για dslr).
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Έρχεσαι στα λόγια μου για αυτό και έδωσα το σενάριο Γ. ώστε να φύγω κατευθείαν από τους φακούς σειράς Ε και να αγοράζω μόνο σειράς Α. Αλλά αυτό ξεφεύγει στα χρήματα. Εάν δεν λανθάνομαι οι φακοί των mirrorless είναι πολύ πιο ακριβοί
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Με το Γ αρχίζεις και μπλέκεσαι άγρια με το θέμα του οικονομικού. Θα σου έδινα και μια 5η επιλογή: αγορά τωρα είτε bridge είτε της Α επιλογής και στη συνέχεια , όταν δεις στην πράξη τις φωτογραφικές έννοιες του διαφράγματος, του κλείστρου, του iso κτλ, θα δεις πώς θα κινηθείς στο μέλλον.
Οι bridge - μ4/3 - 4/3 - mirrorless κτλ δεν είναι η πιο φθηνή ή πιο καλή επιλογή για πορτραίτο ( αν θυμάμαι καλά είχες αναφερθεί σε φωτογραφίες του παιδιού σου ? ).
 

Μηνύματα
1.511
Reaction score
1.842
Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Σενάριο Β. Δίνω 100 ευρώ παραπάνω (499 δηλαδή) και παίρνω και έναν φακό ακόμα των 16mm (για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω τον ονομάζουνε 3D) . Αν και ειλικρινά ο έξτρα φακός είναι πολυ φτηνότερος στο πακέτο, από να τον αγοράσεις χωριστά δεν αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα έχει αυτός ο φακός σε σχέση με τον 18-55

Σενάριο Γ. Αγοράζω έναν αντάπτορα LA2 και κάποιο φακό της σειράς Α όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί καλύτερα μελλοντικά.
Ο 18-55 είναι F3.5 ενώ ο 16 F2.8 άρα πιο φωτεινός , επίσης οι σταθεροί φακοί έχουν όπως διαβάζω καλύτερη απόδοση και στην ταχύτητα εστίασης και σε ποιότητα φωτογραφίας , συν του ότι είναι αρκετά πιο βολικοί σε τέτοια μικρά σώματα .

Γ. Όταν μεσολαβεί αντάπτορας χάνεις σε ταχύτητα εστίασης (τουλάχιστον αυτό συμβαίνει όταν σε m4/3 σώμα μπει φακός 4/3 με αντάπτορα) και ίσως και σε τελικό αποτέλεσμα .

Τώρα στο τελευταίο ερώτημα είναι θέμα γούστου , καθώς κάθε εταιρία έχει τους δικούς της αλγόριθμους βγάζοντας και διαφορετικό αποτέλεσμα σε jpeg πάντα .
Π.χ. αν και είναι κατ' εμέ καλύτερη σε σύστημα εστίασης η Nikon D5100 , δεν θα την αγόραζα καθώς τα χρώματα της Canon 600D (αναφέρομαι σε αυτές καθώς με ενδιέφεραν και το είχα ψάξει) μου αρέσουν περισσότερο.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Re: Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

....
Οι bridge - μ4/3 - 4/3 - mirrorless κτλ δεν είναι η πιο φθηνή ή πιο καλή επιλογή για πορτραίτο ( αν θυμάμαι καλά είχες αναφερθεί σε φωτογραφίες του παιδιού σου ? ).
Ναι μιλάμε για πορτραίτα παιδιού. Υπενθυμίζω απαιτήσεις: Γυναίκα έβαλε βέτο στο θέμα μεγέθους (άρα όχι dslr). Είπε ναι όμως για μιρορλες.
Η Sony nex-f3 για τα χρήματα που έχω θεωρώ ότι βγάζει πάρα πολυ καλές φωτογραφίες (πως το ξέρω: έχω δει άπειρα δείγματα από ιστοσελίδες και μου αρέσουνε πολύ το πως "εκφράζονται" ως σύνολο οι εικόνες. Αντίστοιχα ότι εικόνες είδα από Lumix G3,G5 έχουνε μέσα μια χαρακτηριστική "ασάφεια"¨που την βλέπω. Το προβλημά μου μετά όμως είναι το σώμα αφού η Lumix έχει μακρά καλύτερηα κατασκευή (και ματάκι, και πιο στιβαρό φλας, και φτηνότερους φακούς, εάν αγοράσω ματάκι για τη f3 στο μέλλον θέλω 250 ευρά...).

Αλλά η sony nex-f3 με έχει τρελλάνει + ότι κατεβαίνει πολύ καλά χαμηλά στα iso. Δες συγκριτικό εδώ
http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-nex-f3/12 στα 1600 εναντίον της G3 και θα με καταλάβεις
 


Μηνύματα
51
Reaction score
4
Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Άκου εγώ τι θα έκανα στη θέση σου.

Θα έπαιρνα την sony με το ζοομ της για να τραβάω το 90% των φωτογραφιών μου. Και για να παίξω θα χτύπαγα:

ανταπτοράκια για μοντούρες Μ42, pentax K, Leica M και L39 (X12 ευρώ το καθένα, 48 ευρώ)

Και μετά: Φακό Pentax 50/1,7 (πάει γύρω στα 10 ευρώ στο ebay) > κοντράρει άνετα τον summicron M μου, που κάνει κάνα 2000αρο
Εναν ζενιτ 200άρη απ το μοναστηράκι για τρελά tele γούστα (20 ευρώ) > είναι λίγο βαρύς αλλά απ τους καλούς ρώσικους φακούς
ένα Μ42 macro φυσαρμονικα απ το μοναστηράκι (15 ευρώ) > και θα το δούλευα με τον απο κάτω
έναν 35άρη pentax (m42) super takumar 35/3,5 (30 ευρώ) > ότι και να λέμε γι αυτό το φακό είναι λίγο. Διαμάντι.
ένα τρίποδο οπωσδήποτε!

Μετά αν στρωθείς και μελετήσεις και κάνεις αρκετά κλικ, δεν θα πιστεύεις τα μάτια σου με το τί μπορείς να βγάλεις με αυτά τα κουμάντα που σου προτείνω. Απο μακρο στουντιακού τύπου, μέχρι άγρια ζωή, μέχρι πορτραίτα (με τον λατρεμμένο 50/1,7) μέχρι ότι αγαπάς.

Κι αν δεν σου κάνουν τα πουλάς την άλλη μέρα και παίρνεις όλα σου τα χρήματα πίσω, γκαραντί!

Άσχετο άλλα δείτε και μια φωτογραφία απ'το ταξίδι που μόλις επέστρεψα


Istanbul nights... by Spyros P, on Flickr
 

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Re: Απάντηση: Κόστος σωμάτων και μηχανών

Πάρα πολύ ωραία φωτογραφία (πέρασα το χρόνο κοιτώντας και τις υπολοιπές σου. Εύγε).

Στις ερωτήσεις τώρα μου ακούγονται ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου αλλά θα ήθελα να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω. Εάν καταλαβαίνω σωστά μου προτείνεις να αγοράσω αντάπτορες για να μπορώ να κουμπώσω επάνω φακούς και άλλων εταιρειών. Μιας που μένω Γερμανία και το μοναστηράκι δυστυχώς είναι δυο μέρες δρόμο :119: μπορείς να μου δώσεις γενικότερα τι επιλογές έχω ως προς τη χρήση ανταπτόρων; Υποθέτω βέβαια ότι με αντάπτορες τρίτων εταιρειών χάνω σε θέματα αυτόματης εστίασης και ταχύτητες εστιάσης. Υπόσχομαι να ρίξω το διαβασμά μου το Σαββατοκύριακο.
Ευχαριστώ
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.814
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top