Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Εδώ και κανα μήνα περίπου βρήκα λίγο χρόνο και φτιάχνω επιτέλους ένα rack.

Κάπου στην πορεία, έφτασα στο σημείο όπου έπρεπε να βρώ ένα "καλό" λάδι για το τελικό φινίρισμα στα ράφια. Το καλό μέσα σε αυτάκια γιατί τελικά αποδείχτηκε πολύ πιο δύσκολο να βρώ έστω και απλά λάδι...
Σε διάφορα φόρα της βαρβαρικής, διάβαζα για tung oil, linseed oil, danish oil και διάφορα άλλα πορωτικά...
Το κακό είναι ότι εδώ στην Ελλαδίτσα μας, το μόνο που βρήκα στα μαγαζιά της γύρω περιοχής ήταν Teak oil.
Λίγο παραπάνω διάβασμα και εντάξει μικρό το κακό...

Αλλά και πάλι... απ όσο διάβαζα το να βρείς πλέον πραγματικό λάδι είναι και από μονο του ένα πρόβλημα. Συνήθως πρόκειται για απλά αραιωμένα βερνίκια. Οπότε μπήκαν ψίλοι στ αυτιά μου.

Τελικά κατέληξα και αγόρασα 2 κουτιά. Το ένα Αγγλικής προέλευσης και το άλλο γνωστής Ελληνικής εταιρείας.
Και τα δύο κουτιά δεν αναφέραν καθόλου συστατικά, πέρα από το ότι περιέχουν διαλυτικό και κερί.

Για να δω τι τελικά είχα αγοράσει, αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα που είχα διαβάσει.

Το πείραμα λέει να ρίξεις μερικές σταγόνες από το λάδι σε μια μή πορώδη επιφάνεια.
Έτσι το διαλυτικό εξατμίζεται, αφήνοντας πανω στην επιφάνεια εμφανή μόνο τα περαιτέρω συστατικά.

Τα αποτελέσματα....

Πιο κάτω φαίνεται το Ελληνικό μετά από 12 περίπου ώρες...

DIM_1092.jpg

Για άλλη μια φορά, η αθάνατη Ελληνική λεβεντιά έκανε το θαύμα της...
Το απομεινάρι ήταν κολώδες και μύριζε άσχημα. Απλό βερνίκι? Μάλλον...

Από την άλλη το Αγγλικό αφησε ένα απομεινάρι αρκετά πιο συμπαγές. Στην αίσθηση μετά από 12 ώρες ήταν αρκετά σκληρό και ελαστικό σχεδόν σαν κερί.

DIM_1084.jpg

και μετά από 36 περίπου ώρες είχε ζαρώσει, όπως ακριβώς προέβλεπε το πείραμα για τα πραγματικά λάδια

DIM_1093.jpg

Οπότε το νού σας

Και το κακό δεν είναι μικρό. Κάποιος που θέλει λάδι, θέλει να αφήσει το ξύλο του να αναπνέει και να μην σφραγιστεί. Κάτι που θα κάνει το βερνίκι με ένα και μόνο πέρασμα...
Τι να πείς...

Τελικά κάτι ξέραν αυτοί που μου έλεγαν να κάνω ένα τέστ ράφι πρώτα και να δοκιμάσω διάφορα πράματα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Απλό, βρασμένο λινέλαιο, θα έκανε κάτι;
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Πιθανότατα ναι αλλά απ όσο διαβάζω για να γίνει σωστά η δουλειά πρέπει να βράσει σε συγκεκριμένες συνθήκες κλπ για να πολυμεριστεί και κάτι τέτοια. Αλλιώς παίρνει για πάντα να στεγνώσει.
Δεν ήθελα να μπλέξω με τέτοια, γι αυτό έψαχνα κάτι έτοιμο για χρήση.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Ενδιαφέρον! Γιατί και εγώ αυτή την εποχή έχω στα σκαριά ένα έπιπλο από κόντρα πλακέ σημύδας και ψάχνω να δω τι θα κάνω με τις επιφάνειες. Να τις αφήσω σκέτες? Να τις περάσω με κάποιο βερνίκι νερού? (χρώμα?). Είναι ένας τομέας που δεν έχω γνώσεις και πάω ψάχνοντας.....
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Λίγο εκτός θέματος, αλλά...
Το χρώμα είναι δικό σου θέμα. Εξαρτάται τι θέλεις και τι ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλά σου.
Προσωπικά τα πέρασα 5 χέρια χρώμα μαόνι νερού (δε λερώνει, δε μυρίζει, γενικά συμφέρει... μόνο που στεγνώνει γρήγορα).
Και τώρα του περνάω το λάδι/κερί. Είμαι στα 2 χέρια και μάλλον θα κάνω και άλλα.

DIM_1103.jpg
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Λίγο εκτός θέματος, αλλά...
Το χρώμα είναι δικό σου θέμα. Εξαρτάται τι θέλεις και τι ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλά σου.
Προσωπικά τα πέρασα 5 χέρια χρώμα μαόνι νερού (δε λερώνει, δε μυρίζει, γενικά συμφέρει... μόνο που στεγνώνει γρήγορα).
Και τώρα του περνάω το λάδι/κερί. Είμαι στα 2 χέρια και μάλλον θα κάνω και άλλα.

View attachment 22738
Όχι, έλεγα χρωματιστό βερνίκι, ίσα που να γλυκάνει την ασπρίλα/κιτρινίλα της σημύδας.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ζήτα να σου δείξουν.
Συνήθως βλέπεις με καλή προσέγγιση το χρώμα πάνω στο κουτί.

Τα βερνίκια πρόσεξέ τα γιατί αν δεν καθαριστεί καλά η επιφάνεια ή αν βάψεις έξω στον αέρα, πολύ πιθανόν να κάνει μπιμπίκια από τις βρωμιές.
Το καλό με τα χρώματα νερού (σε αυτή την περίπτωση) είναι ότι στεγνώνουν σχετικά γρήγορα, οπότε αν τα απλώσεις με βαμβακερό ύφασμα και όχι με πινέλο, σκουπίζεται καλά το ξύλο και δεν μένει εκτεθημένο ώρα οπότε δεν κάνει και μπιμπίκια.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Το καλό με τα χρώματα νερού (σε αυτή την περίπτωση) είναι ότι στεγνώνουν σχετικά γρήγορα, οπότε αν τα απλώσεις με βαμβακερό ύφασμα και όχι με πινέλο, σκουπίζεται καλά το ξύλο και δεν μένει εκτεθημένο ώρα οπότε δεν κάνει και μπιμπίκια.
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και για ταχύτητα και για ευκολία. Μένει να δω πως θα είναι οι επιφάνειες....
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Πάρε και 2-3 έξτρα μικρά κομμάτια και δοκίμασε
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Λάδι ξύλου - μαϊμούδες και μπανάνες...

Πάρε και 2-3 έξτρα μικρά κομμάτια και δοκίμασε
Oh yes!
Κάτι παρόμοιο φτιάχνω και γω, αλλά σε έπιπλο με δισκοθήκη. Είναι λίγο θηρίο βέβαια....250x45x84cm.
 


Μηνύματα
148
Reaction score
22
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο λάδι για την συντήρηση του ξύλου ενός ηχείου. Ειδικά για να του δώσεις πιο έντονο χρώμα ή να το σκουρήνεις περισσότερο;
 

STNET

Επαγγελματίας
Μηνύματα
259
Reaction score
274
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο λάδι για την συντήρηση του ξύλου ενός ηχείου. Ειδικά για να του δώσεις πιο έντονο χρώμα ή να το σκουρήνεις περισσότερο;
τα λάδια συντήρησης είναι για πορώδεις επιφάνειες, αν τα περάσεις σε λουστραρισμένα ή μελαμίνες ή επιφανειες με επενδύσεις τύπου βινυλίου κλπ , τρέχουν δεν απορροφώνται.Χρησιμοποιώ λάδια συντήρησης στο εξοχικό μου κάθε χρόνο σε επιπλα εξωτερικά.Το καλύτερο λάδι το έχω βρεί εδώ http://www.dedron.gr απο ότι θυμάμαι είναι της VERMEISTER.
 



Μηνύματα
777
Reaction score
820
Τις προηγούμενες ημέρες έκανα κι εγώ μια παρόμοια έρευνα, προκειμένου να συντηρήσω ένα τραπέζι από μασίφ ξύλο καρυδιάς που έχουμε στο σπίτι. Δεδομένου ότι το ξύλο του είναι φυσικό (αλουστράριστο - άβαφο - περαμένο μόνο με τικ όιλ από το εργοστάσιο της Coco Mat), δεν ήθελα με τίποτε να το χαλάσω.

Για καλή μου τύχη έχω έναν Ιταλό φίλο, ο οποίος κατασκευάζει τέτοιου είδους έπιπλα στο χέρι, οπότε ζήτησα τη βοήθειά του, ρωτώντας τον τι χρησιμοποιεί αυτός. Μου πρότεινε αυτό το προϊόν, το οποίο είναι υγρό κερί μέλισσας. Αν κρίνω από το αποτέλεσμα που έχω δει στα έπιπλά του, είναι αυτό ακριβώς που ζητάς @dimkasta (και αυτό που ζητάω κι εγώ). Περισσότερα το Σεπτέβριο, που σκοπεύω να τρίψω και να συντηρήσω το τραπέζι.

BTW, ξέρει κανείς κανένα καλό teak oil για εξωτερική χρήση, το οποίο να είναι άχρωμο, να μην έχει λούστρο και να αντέχει κάπως στο χρόνο; Από ελληνικά ό,τι έχω δοκιμάσει ήταν για κλωτσιές και ένα γερμανικό που πήρα πέρσι από το Lidl ήταν μεν καλύτερο (δεν είχε λούστρο όπως τα ελληνικά), αλλά δεν άντεξε πολύ.
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
και που να φανταζοσουνα οτι θα το ψαχνε καποιος το 2019...
επι της ουσιας τι αλλο ψαχνουμε σε λαδι/κερι εμποτισμου για επιπλα που βρισκονται μεσα στο σπιτι - καποια ισως και υγειονομικου ενδιαφεροντος (πχ ταβλες κοπης)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top