Λήψη Hotbird, Astra και Eutelsat W2

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Έχω ένα πιάτο 85cm και μένω έξω από την Θεσσαλονίκη (Ν.Επιβάτες).
Αυτή τη στιγμή έχω με 3 LNB και Diseq κέντρο Hotbird 13 E και αριστερά - δεξιά Astra 19.2 E και Eutelsat W3A 7Ε.
Είναι δυνατόν να πιάσω Hotbird, Astra και Eutelsat W2 με τον υπάρχον εξοπλισμό; Πως θα πρέπει να βάλω τα LNB;
Ευχαριστώ...
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Λήψη Hotbird, Astra και Eutelsat W2

Ειναι αρκετα δυσκολο και υπαρχουν καποιοι παραγοντες που μπορει να σου δυσκολευουν τη ληψη,ως και καθολου σε καποιες συχνοτητες.
Πρεπει να βαλεις κεντρο τον Eutelsat 16*Ε και παρακεντρα τον Hotbird 13*E & Astra 19*E.
Θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και στενα lnb.
 

Μηνύματα
837
Reaction score
68
Απάντηση: Λήψη Hotbird, Astra και Eutelsat W2

Έχω ένα πιάτο 85cm και μένω έξω από την Θεσσαλονίκη (Ν.Επιβάτες).
Αυτή τη στιγμή έχω με 3 LNB και Diseq κέντρο Hotbird 13 E και αριστερά - δεξιά Astra 19.2 E και Eutelsat W3A 7Ε.
Είναι δυνατόν να πιάσω Hotbird, Astra και Eutelsat W2 με τον υπάρχον εξοπλισμό; Πως θα πρέπει να βάλω τα LNB;
Ευχαριστώ...
Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα slim lnb ανάμεσα σε αυτά που τώρα έχεις τοποθετημένα για hotbird και astra. Αλλιώς, για καλύτερα αποτελέσματα λήψης στις 16E, κάνεις αυτό που έγραψε ο johnny78.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Θα κάνω δοκιμές σήμερα. Τα 2 LNB που έχω είναι Sanyo και είναι αρκετά μικρά οπότε αυτό θα με βοηθήσει. Ένα μεγαλύτερο κάτοπτρο π.χ. 1 ή 1,10 θα βοηθήσει; Σκεφτόμουν και την λύση του μοτέρ αλλά δεν ξέρω αν μπορώ μια και το πιάτο είναι τοποθετημένο δεξιά από το μπαλκόνι μου και βιδωμένο με βάση στον τοίχο.
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Λήψη Hotbird, Astra και Eutelsat W2

Iσως και να γινεται με τα lnb που ηδη εχεις.
Μεγαλυτερο κατοπτρο,καλυτερα αποτελεσματα παντα.
Για μοτερ,οπως το φανταζομαι, ειναι λιγο δυσκολο.
Θα πρεπει να υπολογισεις αρκετο χωρο αριστερα και δεξια κατα την περιστροφη του κατοπτρου.
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Λήψη Hotbird, Astra και Eutelsat W2

Για την ωρα ο Eutelsat 7*E αποκταει ενδιαφερον.
Σε λιγη ωρα θα 'ναι και καλυτερα.
Αλλα το μοτερ παντα ειναι εξαιρετικη περιπτωση.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Re: Απάντηση: Λήψη Hotbird, Astra και Eutelsat W2

Με βλέπω να τα αφήνω όπως είναι και βάζω ένα μοτέρ σε λίγο για να μην παιδεύομαι.
Ευχαριστώ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top