Λίγα λόγια...

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.881
Reaction score
84.075
Αν και έχει ξαναγραφεί στο παρελθόν, θέλω να επαναλάβω περιληπτικά την άποψή μου για τα προϊόντα Apple σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό:

Αρχικά θέλω να δηλώσω πως ο λόγος που με ελκύει η Apple είναι επειδή θεωρώ τις συσκευές της κάτι παραπάνω από απλά εργαλεία που μας κάνουν πιο εύκολη και διασκεδαστική τη ζωή. Είναι οι μόνες ηλεκτρονικές συσκευές (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) που "δένομαι" πέραν της χρήσης για την οποία κατασκευάστηκαν. Κάτι σαν ένα επώνυμο ρολόι ή ένα ξεχωριστό αυτοκίνητο, που μπορεί να μην είναι τέλεια, αλλά έχουν "προσωπικότητα".

Μετά είναι το θέμα της απλότητας στη χρήση. Αυτό που για άλλους είναι μειονέκτημα γιατί τους περιορίζει.
Ασχολούμαι με τους Η/Υ από το 1985 και έχω ξοδέψει αμέτρητες ώρες σε γλώσσες, "σκάλισμα", μετατροπές, παραμετροποιήσεις, υποστήριξη σε φίλους και γνωστούς, διάβασμα, αρθρογραφία στον ειδικό τύπο κλπ Το μεγαλύτερο ποσοστό του χρόνου που σπατάλησα είχε να κάνει με βελτιώσεις κατασκευαστικών ελλείψεων, ασυμβατότητες και αναβαθμίσεις. Σε hardware και software.
Κάπου εκεί ανακάλυψα πως οι πραγματικές μου ανάγκες από τις ηλεκτρονικές συσκευές ήταν πολύ λιγότερες από αυτές που ζητούσα και απλά έκανα τη ζωή μου δυσκολότερη προσπαθώντας να πετύχω το "απόλυτο".
Όταν πρωτοδούλεψα σε υπολογιστή της Apple πριν πολλά χρόνια, κατάλαβα ότι αυτό ακριβώς ήθελα από τους Η/Υ. Ευκολία χειρισμού, αμεσότητα και design. Να κάνω αυτό που χρειάζομαι με εύκολο τρόπο και να μη με ενδιαφέρει το πώς γίνεται παρά μόνο πληροφοριακά. Όπως με μία TV ή ένα hifi σύστημα.

Δεν κατηγορώ κανέναν κατασκευαστή. Τους ξεχωρίζω. Καθένας έχει τη φιλοσοφία του και το κοινό του. Ούτε τα συγκριτικά τα παίρνω σοβαρά. Γελάω μόνο με τη φαγωμάρα που προκαλείται μεταξύ των οπαδών των διαφορετικών "στρατοπέδων".

Στο σπίτι "συντηρώ" και τις δύο βασικές πλατφόρμες (Windows based και Apple), την καθεμία για τους λόγους της. Τα πιο ανοιχτά λειτουργικά (Linux, Android κλπ) δεν τα πολυσυμπαθώ λόγω της φιλοσοφίας/ιδεολογίας των υποστηριχτών τους που είναι άλλη κουβέντα. :116: Εξάλλου η εμπειρία μου με το Android ήταν κάθε άλλο παρά θετική. Μετά από 10 μήνες συμβίωσης με το Google Nexus S πήρα το iPhone 4S και θυμήθηκα πώς θέλω να είναι ένα smartphone. :109:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αυτό τι είναι τώρα, το μανιφέστο ενός "συμβιβασμένου"; Για τηλέφωνο μιλάμε ρε όχι για γκόμενα. :405:

Σωστά το θέτεις πάντως...
Κάπου εκεί ανακάλυψα πως οι πραγματικές μου ανάγκες από τις ηλεκτρονικές συσκευές ήταν πολύ λιγότερες από αυτές που ζητούσα...
Τώρα πως αποδέχεσαι η μείωση δυνατοτήτων να μεταφράζεται σε αύξηση τιμής, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Ίσως μπορεί να απαντήσει ένας χαϊεντάς. :137:

...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.881
Reaction score
84.075
Απάντηση: Re: Λίγα λόγια...

Αυτό τι είναι τώρα, το μανιφέστο ενός "συμβιβασμένου"; Για τηλέφωνο μιλάμε ρε όχι για γκόμενα. :405:
Αν δεν μου αρέσει οπτικά αυτό που πληρώνω δεν με νοιάζει αν κάνει καλά τη δουλειά του. Εκτός κι αν ψάχνω φορτηγό για κουβάλημα... :114:

Σωστά το θέτεις πάντως...
Τώρα πως αποδέχεσαι η μείωση δυνατοτήτων να μεταφράζεται σε αύξηση τιμής, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Ίσως μπορεί να απαντήσει ένας χαϊεντάς. :137:

...
Δεν θεωρώ την Apple ακριβή εταιρεία. Απλά επειδή δεν βγάζει προϊόντα χαμηλότερης/φτηνότερης κατηγορίας τη λένε ακριβή. Οι κορυφαίες συσκευές των άλλων εταιρειών έχουν τιμές παραπλήσιες με τo iPhone. Και σιγά μην δώσω τόσα λεφτά για να πάρω ...Android λειτουργικό. :114:
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.353
Reaction score
94.094
Απάντηση: Λίγα λόγια...

Kάτσε να αρχίσει να αιματώνεται ο εγκέφαλος του Κοντολέτα, γιατί με τις γιορτές έχει πάρει πρωτοβουλίες το στομάχι, και θα είμαστε εδώ να απολαμβάνουμε!!! :608:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Επιτέλους! Αποκτήσαμε μια κατηγορία που την θέλαμε πολύ!
Σας ευχαριστώ θερμά για αυτό!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Λίγα λόγια...

Το γνωστό flame mac vs pc θα γίνει κι εδώ βεβαίως,βεβαίως!
Θα ήθελα να μας δώσετε μια εβδομάδα διορία,να γράψουμε κάποια θέματα για τους φίλους της Apple,να προτείνουμε κάποια χρήσιμα προγράμματα και μετά ξεκινάμε τις αντιπαραθέσεις!:205:
Μέχρι την άλλη Κυριακή,λίγη υπομονή κι εμείς εδώ θα είμαστε!:116:
Until then οι..pcάδες αναβαθμίστε τα antivirus μη πάρετε καμια ίωση...:410::410:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
'Ελα βρε.... αφού δεν είσαι κακός!

Εξάλλου έχουν και αυτοί το δίκιο τους:

Ζηλεύουν πολύ! :204:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.711
Μηνύματα
2.873.323
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top